Öğretmenden Notlar
mesaj-gonder
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
TAKİP ET
Öğretmenden Notlar
@ogretmendennotlar
Arşiv Ocak 2014 - 2022
v3_profil_bos
4436 okur puanı
gecmis
24 Nis 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
v4_retweet_dolu
Öğretmenden Notlar
tekrar paylaştı.
480 syf.
Lütfen okuyunuz! Biraz uzun ama değer diye düşünüyorum.
"Mustafa"yı, "Kemal"i, "Gazi"yı ve "Atatürk"ü tafsilatıyla inci gibi işlemiş, İlber Ortaylı. Tam bir entelektüel kitabı. Gereksiz ya da ihtilafa düşürecek sözler yok kitapta. İlber Ortaylı kitapta dört kişiyi anlatmış sanki. O dört kişi kurucu bir lider olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Mustafa'yı anlatırken dönemi, dönemin şartlarını ve Mustafa'nın ailesini anlatmış. Kemal'i anlatırken eğitim hayatını, Osmanlı topraklarındaki durumu, Şam'ı, Balkanları, Trablusgarp'ı, Sofya'yı... Samsun'a çıkışı, Amasya Genelgesi'ni, Erzurum Kongresi'ni, Sivas Kongresi'ni, Temsil Heyeti'ni, İstanbul Hükümeti ile çekişmesini, Ankara'ya gidişini ve TBMM'yi açışını, İnönü Savaşları'nı ve dünyanın en uzun meydan muharebesi olan Sakarya'yı... Sade bir üslup, anlaşılır bir dille aktarmış. Gazi'yi anlatırken Dumlupınar'ı (30 Ağustos), İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunu, "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" mottosuyla Mudanya'ya gidişi, oradan Lozan'a uzanan Tam Bağımsız Türkiye hareketini, 28 Ekim günü "Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz!" sözündeki ulusal egemenlik ateşini, isyanları, suikast girişimlerini, çeşitli inkılap ve devrimleri, ulusal kalkınmayı, eğitim ve kültürde atılımları, iktisadi gelişim için yapılan çalışmaları, ülkenin dört bir yanının mamur edilmesini seriyor gözler önüne. Atatürk'ü anlatırken dünya barışına sağlanan katkıları, Hatay Meselesini, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni, çeşitli pakt ve antantlara üye olunarak sınır ve komşu güvenlikleri için çalışıldığını, Atatürk'ün ülke meseleleri ile ilgilenişlerini, son nefesine dek ülkesi için çırpınış ve çabalarını sıralıyor. Ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının aslında dört farklı dönemi, dört farklı insanı, bir vücutta toprağa emanet edişini ve bütün dünyanın bu vefat neticesinde yaslar ilan ettiğini hüzünlü kelimelerle anlatıyor. Bu kitaba mini bir inkılap tarihi kitabı olarak bakabiliriz. Ben bu kitabı Atatürk'ün Nutuk eserini ve Mahmut Goloğlu'nun Milli Mücadele Tarihi adlı beş kitaplık serisini okumadan önce bir hazırlık kitabı olsun fikriyle okudum. Tarihe olan ilgimden ötürü vakıf olduğum bilgiler olduğu gibi yeni öğrendiğim şeyler de ziyadesiyle oldu. Bu kitap kuru bir biyografi kitabı değildir. Atatürk'ün yaşadıklarını anlattığı her parçada dönemin siyasi, askeri, ekonomik, kültürel ve hali hazırdaki durumunu anlatması itibariyle de kıymetli bir ders ve tarih kitabı olarak yüksek bir mazhariyete sahip olmuştur. Kulaktan dolma bilgilerle tarih öğrenmek yerine bilgi ve belgelerle öğrenip fikir sahibi olunmasından ziyade bilgi sahibi olunmasına yol açacak nadide bir kitap. Tüm Türk vatandaşlarının Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü tanımaları hem tarihe hem günümüze hem geleceğe karşı bir borç ve gerekliliktir. Zira "muhtaç olunan kudretin asil kanda aktığını" bizlere dikte eden ve hatırlatan O'dur. Saygıyla, minnetle, rahmetle...
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
İslam, devamlılık ve şumûl dinidir. Yaratılışın başlangıcından, Adem'den (as) kıyamet kopana kadar uzanıp devam eder ve bütün âlemi kapsamına alır. Mesela, Nuh (as) sadece peygamber olarak gönderildiği kendi ümmetinin değil, bizim de nebimizdir. Musa (as) ve İsa (as) peygamberler de sadece Yahudi ve Hıristiyanların değil, aynı zamanda, İslam'ın nebisidirler. O halde İslam, kesintisiz, devamlılık ve istisnasız şumûl dini olduğuna göre, tarihi de sonsuzdur.
kamera
Sayfa 11 - Beyan Yayınları - 1. Baskı
288 syf.
·
3 günde
Okuduğum bazı kitaplarda hayata, gelişmemeye, ülkeye, vatandaşa, sanatsızlığa, eğitime vs. yönelik çokça eleştiri gördüm. Ancak çözüm önerisi yok. Sorunların tespit etmekte üzerimize yok ancak çözüme sıra gelince duruyoruz. Neden? Sorunu görmek zor değildir, ancak çözüm üretmek zordur o yüzden. İlber Ortaylı 'Bir Ömür Nasıl Yaşanır?' kitabında da bu kitabında da hem sorunları tespit ediyor, hem sorunlara yol açan sorunları gözler önüne seriyor hem de çözümler ortaya koyuyor, çözüm yolları öğretiyor. Onu farklı kılan da bu. Tecrübesini faydalı bir şekilde aktarıyor. *** İlber Ortaylı gezgin, okur, akademisyen, araştırmacı artık adına ne derseniz. Ve bu konulardaki ciddiyeti onu farklı kılıyor. Geziyor görüyor, anlatıyor. Okuyor, yazıyor, anlatıyor. Başka bir seviye.
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
4.291 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;