• 209 syf.
  ·8 günde·Puan vermedi
  Üç hikayeden oluşan kitapta Soljenitsin, hikayelerinin sonunda ' devam edebilir- imajı vererek tamamlamış. Şimdi üç hikayeyi biraz inceleyelim.

  1-) MATRİONA ' NIN EVİ
  Hikaye, İgnatiç adında bir matematik öğretmeninin " özlendiğim, beklendiğim hiçbir köşe yoktu beni cezbeden" diyerek Rusya' nın kalbinde bir yere gömülmek ve kalabalıklardan uzak bir yer bulup orada yaşamak için yola düştüğü ve
  - Afedersiniz tren yolundan uzak bir yerlerde bir matematik öğretmenine ihtiyacınız var mı? Diyerek Matriona' nın evinde kiracı olarak yaşamasıyla başlar.
  Matriona dünya üzerindeki en iyi niyetli insanlardan biridir. Kimi zaman kendi yaşamından bile feragat edebilir, herhangi birinin mutluluğu için...
  Bu hikâyenin en unutulmaz yanı benim için 44-45 inci sayfalarıdır. Kötü niyetli insanların gözyaşlarına yüklenilen manalar üzücü bir olayın trajıkomik yanlarını ortaya çıkarıyor. Üç hikâyenin içinde en beğendiğim hikâyeydi kesinlikle.

  2-) KREÇEKOVA' DAKİ YABANCI

  Bir tren istasyonunda görevli rütbesi Teğmen olan Zotov'un ve tren garına dolayısıyla şehre nerden geldiği bilinmeyen gizemli bir yabancının gelişiyle yaşanan olayların hikayesi. Yabancı bir tiyatro oyuncusu ve bilinen bir adam ve gönüllü askerî gòrevinde esir olmaktan son anda kurtulmuştur. Teğmen Zotov ilk başta bu adama hayranlığını gizleyemese bile adamın ajan olabilme ihtimali kafasını kurcalar ve ona Stalingrad ' ı sorar, cevap alamaz. Aktör Stalingrad ı bilmemektedir. yabancı eski ismiyle -Çaritsin Müdafaası- olarak bilse de iş işten geçmiş ve merhametli, iyi yürekli Zotov yabancı hakkında kararını vermiştir. Etkileyici ve devamını düşündüren bir hikayedir.

  3-) BİR AMAÇ UĞRUNDA

  Bir grup emektar öğretmenin ve 900 e yakın öğrencinin oluşturduğu bir teknik kolej in hikayesi...
  Toplum için öğretmenlerin ne demek olduğuna ve öğretmenlerin toplum ile olan uğraşında kendilerinden nasıl feragat ettiklerine, bu esnada öğrencilerin de kendi okulları için nasıl emek harcadıklarına ustalıkla değinir.
  İnsanların azmederek neler başarabileceği ve öğretmenlerimizin dünyanın neresinde olursa olsun, toplumun temel yapıtaşı olduğu bilincinde olmak gerekir.
  Öğretmen arkadaşlarımızın özellikle üzerinde durabileceği ve irdeleyebileceği güzel bir hikaye.

  KITAP GENELİNDE.
  Çeviride kaynaklanan birkaç hata dışında oldukça güzel bir kitaptı. Soljenitsin' ın dildeki ustalığını anlatmaya gerek yok görüyorsunuz, göreceksiniz okuyunca.:) Uzun ve anlamlı cümlelerini oldukça beğendim.
  Yeni yılda hedeflerimden biri SOLJENİTSİN dir. Okumak ve anlamak dileğiyle...