1000Kitap Logosu

Oğuz Atay

Filtrele
Metin Emre Özdemir
Tutunamayanlar'ı inceledi.
724 syf.
·
6/10 puan
Öncelikle belirtiyorum fikirlerimin dış etkilerden soyutlanması için herhangi bir platformdan görüş bildiren herhangi bir yazı okumadım. Saf bir okuyucunun gözüyle konuşacak olursam kitap felsefi derinliği açısından gayet başarılı ancak önemli bazı problemleri var. Bunların başında kitabın bir karakterin kafasından geçen düşüncelerin ham bir şekilde aktarılması olduğunu söyleyebilirim. Bu durum yazılanların vurgu noktasının belirginliğini kaybetmesine ve bazen de tamamen kaybolmasına sebep olmuş. İmla kurallarının çoğu zaman kullanılmaması da kitapları eğer hızlı okuyan biriyseniz anlama güçlüğü çıkarıyor. Selim Işık dışında tüm karakterlere sadece basit arka plan yazılmış ve karakterlerin geçmişleriyle olan sebep-sonuç ilişkileri bahsedilen karakter keskinliklerine ulaştıramayacak kadar zayıf. Kitabı beğenmedim değil ancak bu felsefi derinliği boşu boşuna farklı yönlere sapıp uzatmadan 200-250 sayfada aktarabilse puanım oldukça yüksek olurdu.
Tutunamayanlar
9.0/10
· 36,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Seda Barut
bir alıntı ekledi.
“Shakespeare, insanın düşüşündeki büyük çelişkileri vermek için, düşüşü daha keskin bir şekilde ifade etmek için, onu önemli bir kişi yapıyor önce: bir kral, bir prens, bir kumandan. Onun düşüşü daha acıklı oluyor. İnsanın hayatında, bence, kendini öyle yüksek ve parlak gördüğü anlar vardır ki -ya da bazı insanlar için, önemli kişiler olmasalar da vardır- düştüğü anda, böyle zamanların hayaliyle, bir prensin düşüşü kadar acıklı gelebilir ona bu ‘felaket’.”
10
Esra köse
bir alıntı ekledi.
Godard'ın "Serseri Aşıklar ' filminde bir yazarla yapılan görüşmede ,yazar son isteğinin ölümsüzleşmek ve ölmek olduğunu söylüyordu.Oğuz Atay 'ın kahramanları ise ölerek ölümsüzleşmek ister gibidirler.
15
2
...
791 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.