Alperen Çapraz, Oğuz Kağan - Diriliş'i inceledi.
11 Mar 15:32 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Lokman Aydoğan'ın ilk eseri olduğu için tedirgin oldum ama almadan da duramadım.İki serinin ilk kitabı olan Diriliş Hun Beyi Teoman ile Oğuz Kağan(Mete Han) arasındaki kıyasıya mücadeleyi ve dönemin siyasetine yön veren Çin entrikalarını ele alıyor.Türk töresinin bozulmaya başladığı dönemde babasına kafa tutan Oğuz obadan ayrılarak türlü maceraya atılır ve hakkı olan tahtı alıp töreyi hakim kılmak için tüm gücüyle çalışır.Bir gece gördüğü rüya tüm obanın kaderini değiştirecektir.

Kitap eski kelimeleri dipnot olarak verdiği için acaba aklımda tutabilir miyim diye düşünürken o kadar benimsedimki kelimeleri artık arkadaşlarıma "anda" , üzüntü yerine "bun" demeye başladım nerdeyse.Sanki o dönemde obaların birinde yaşıyormuşum hissine kapıldım.

Birçok karakter ve olay olmasına rağmen çok iyi kurgulayarak bütün olarak vermeyi başarmış yazar.Nesnel tarihin yanında mitlerden,efsanelerdende faydalanarak okuyucuyu sıkmamaya çalışmış."Erlik","Şimiltey",Türk Piramitleri" gibi efsaneleri görmek mümkün.

Kitabı şiddetle öneriyorum yalnız yanında "Turan" isimli devam serisini de alarak.Belki nesnel tarihi bu tip tarihi romanlardan öğrenemesekte tarihi sevebiliriz.Keyifli okumalar.

E.PALA, Oğuz Kağan - Diriliş'i inceledi.
10 Oca 12:42 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Oğuz kağan diriliş romanı gayet akıcı güzel bir roman ayrıca o dönemde olan olayları başarılı şekilde gösterebilmiş ve bilgi açısından da öğretici olmuş tavsiye ederim..

Batuhan kavak, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ham demir, ateşlerde erimeden serin sularda donmadan çekiçlerle dövülmeden kılıç olmaz.

Oğuz Kağan - Diriliş, Lokman AydoğanOğuz Kağan - Diriliş, Lokman Aydoğan
Batuhan kavak, Oğuz Kağan - Diriliş'i inceledi.
 30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkler öyle bir millettir ki mazluma umut, zalime korku, güçlüye boyun eğmeyen, zayıfa üstünlük taslamayan, pusatsıza vurmayan töre için babasına kıyan çalışkan azimli korkusuz güçlü bir topluluktur. Bizi 2017 yılında bir tutan ise tarihimizdir. Tarihimizi öğrenmezsek kandırılırız..

Ahmet Burak Dinç, Oğuz Kağan - Diriliş'i inceledi.
 20 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Atamız Oğuz Kaan ( Mete Han )'ı çok güzel anlatmış bir kitaptır. Bu kitap kesinlikle okunacaklar listesine alınacak kitaplardan birisi olmalıdır.Tavsiye ederim

Bahadır GÜL, bir alıntı ekledi.
21 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sen buraya gelerek geçmişi aldın, giderken de yanında geleceği götüreceksin. Geçmiş, ağacı yıkılmaz yapan kökler gibidir. Türk budunu geçmişini bilecek ki yıkılmaz olsun.

Oğuz Kağan - Diriliş, Lokman Aydoğan (Sayfa 190)Oğuz Kağan - Diriliş, Lokman Aydoğan (Sayfa 190)
Onur UYGUN, Oğuz Kağan - Diriliş'i inceledi.
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk başlarda eski Türkçe kelimelerin çokluğundan dolayı bıraksam mı diye düşündüm. Okudukça bu kelimelere alıştım ve romanı bıkmadan sıkmadan okudum. Gayet akıcı şekilde yazılmış. Pek çok karakter var ama bu karmaşıklığa neden olmuyor. Oğuz Kağanın Kağanlığa giderken yaşadığı mücadeleyi anlatan bir eser. İkinci kitabı olur diye tahmin ediyorum. Okunması gereken bir roman