• Öyle sabah uyanır uyanmaz yataktan fırlama
  Yarım saat erkene kurulsun saatin
  Kedi gibi gerin, ohh ne güzel yine uyandım diye sevin..
  Pencereni aç, yağmur da olsa, fırtına da olsa nefes al derin derin
  Yüzüne su çarpma, adamakıllı yıka yüzünü serin serin(...)
  Can Yücel
  https://youtu.be/dZqeLgwlsUw
 • Ya ben ne demeye dertleniyom ki el yapımı şarap vardı dur ondan tırtıklıyayım belki bir dal sigara kalmıştır çekmecenin dibinde fakirsek ölmedik daha çok şükür
 • 144 syf.
  ·10/10
  Merhaba değerli inceleme okuyucuları.. Bu aralar çok farklı kulvarlarda uzun okuma süreçlerinden geçen kitaplar okuyup inceleme yazamadığım bir dönem yaşıyorum. Ama bu kitap için bunları yazmazsam olmazdı gerçekten.

  Bugün akşama doğru bitirdiğim ve kelimenin tam anlamıyla tadı damakta kalan bu değerli eser, kendisi de naif ince yürekli bir insan olan Mehmet Yılmaz Bey'in adıma imzalı olarak göndermesiyle ilk okuyanlardan olabildiğim bir roman oldu.
  Açık açık söylemem gerekirse daha önceden okuduğum Bir Gün ve Tuna'nın Türküsü'nden çok çok farklı bir üslup ve farklı bir Mehmet Yılmaz okudum diyebilirim. Ayfer Tunç ve Tarık Tufan arası ama onlardan daha bir lezzetli sanki, sarsan, bazen dumur eden, bazen sinir olarak, bazen gülerek bazen de içi yanarak ama her halükarda akıııp giden bir üslupla karakterler ve olaylar arasındaki şahane geçişlerle Bi solukta okunan bir hayat kesiti sunmuş bizlere..

  Daha okurdum devam etseydi yani o kadar..

  Her karakter bi alem..Her ayrıntı bir derya.. Her diyalog içimizden bizden.. Her iyinin yanında bir kötü.. Ve sanki sinemada izlercesine resmedilen sahne ve diyaloglar beni benden aldı.. Musa karakteri için bir Ankaralı olarak finalde gerçekten de yolun sonuna gelip zıbarıp gitmesini dilediğim ve dünyadan bi pisliğin daha kalkmış olma ihtimaline Ohh diyesim geldi :) burda olmasa bile Batum'daki Gürcü mafyalarına havale ederdim doğrusu :))

  Ve Aida.. Aah Aida.. Can Aida..
  Aida lar.. Ceylan lar...
  Ve sizler varken dünya gerçekten ağlanılası bir yer..
  Ve karanlık, zalim, merhametsiz, yobaz, ikiyüzlü, karacahil, vicdansız, nefsinin arzularını ilah edinenler, etraf yanarken saçını tarayanlar.. Ve sizler varken de dünya daha mutsuz huzursuz berbat bir yer..

  Ne okudum ben.. Bi kaç gün kendime gelemeyeceğim sanırım.. Başım dönüyor..

  VE MATBAACI ADAM.. sürpriz final :)
  Tanıyoruz biz seni 1K da yine bir finalde okumuştuk.. En son Amsterdamdan ne zaman döneceğin bile belli değildi.. Dönüşüne çok sevindim Hoşgeldin vatanına :)

  https://youtu.be/HjZj7xmRgAg
 • Kısas’a kısas haktır
  Ar!
  Ar!
  Ar...
  Seni kendi silahınla vurmak şandır;
  Beklemek bana düşer,
  Ey zalim Yar!

  Yemin olsun,
  Geceye ve sevdiğime yemin olsun...
  Bu hikaye acı bitecek;
  Adıma, şanıma yemin olsun.
  Dünde kalmış Adalet
  Gayrı canıma yetecek!

  Gör ki, kırbaç bende...
  Boynuma borç olsun,
  Her ah’ına ohh demek!
  Gömleğimdeki leke
  İki kelime,
  Kanmışlığım ibretle dolsun;
  Kısas’a kısas dedim,
  Be hey, bu ne haince sevmek?!!!

  // Yusef Masadow //
 • 372 syf.
  ·19 günde·10/10
  Sanırım lise 2 . Sınıfta ensest kelimesini duymuştum o zaman ki akılla böyle bi şeyin olacağına asla ihtimal vermedim. İnsanın babasıyla ilişkisi var diye duysam kendi kendime tövbe tövbe diyodum. İnsan büyüdükçe bazı şeylerin farkına varıyo. Olmaz denilen herşey maalesef oluyo. Kitabı okuyunca kanım dondu küçük çocukların yaşadıkları travmalara saatlerce ağladım. Hiç babamı sevmiyor olmama rağmen kitabı okuyunca böyle bi babam olduğu için defalarca Allah'a şükrettim. 1 buçuk aylıkken tecavüz edilen bebeğe mi ağlayayım daha ilk okula giden çocuklara mı ağlayayım babalarının abilerinin dedelerinin onlara yaklaşmasındaki amacı bilemeyip masum hayatlarını nasıl mahvedilmesine mi isyan edeyim bilemedim. Kitap ile İlgili bazı paylaşımlar için linç edilmek istendim. Bazı arkadaşlar sadece bişeyler için kendilerinin üzüldüğünü sanıyo sanırım. Ben burdan paylaşımı kaldırsam bu olaylar bitecek mi ? Ki kitapta da bi çok olayda özellikle anneler bazı şeyleri gizledikleri görmezden geldikleri için çok şey için geç kalmışlar. Ben böyle bi kitabı asla okumam diyenler bile oldu sadece gülüyorum. Halbuki bütün anneler babalar ve özellikle öğretmen olan bir çok insanın okuması ve faydalanması gereken bir kitap diye düşünüyorum. Kitabın yarısını geçtikten sonra ohh be neyseki bitliste bu hiç olmamış diye sevinirken sonunda bide baktım ki bitlis. kitabın genelinde kanım donmuşken sonunda da bitlis görünce şok yaşadım. Bitliste de oluyorsa diyecek laf kalmamıştır dedim. Ahh güldünya evet kaba taslak hayatını biliyordum ama bu kadar derin bilmiyordum. Töreye kurban gitmen, erkek egemenliğinin yine baskın olması ayrıca sinirimi bozmuş olsada gerçekten çok iyi erkeklerin olduğu gerçeğini de göz ardı edemeyecem. Her ne kadar beni engellemiş olsada bu güzel kitabı okumama vesile olan Ferah ablama sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Keyifli okumalar
  https://youtu.be/zSKXN9divXM