Okuma Maratonum profil resmi
Zabıta Memuru
Matematik Mezunu
İstanbul
İstanbul, 16 Ekim 1989
Erkek
126 okur puanı
17 Ara 2018 tarihinde katıldı.
 • 168 syf.
  ·4 günde·Beğendi·9/10
  #hazlarvegünler
  #marcelproust


  Herkese merhaba. Bu ay Kayıp Zamanın İzinde serisinin ilk kitabı olan Swann'ların Tarafı bitmeden Hazlar ve Günler'i okumayı başardım. Swann'ların Tarafı'nda da son bölümde kaldım. Son 50 sayfası var o da bu ay bitecek ve paylaşılacak.


  Marcel Proust ne yazsa veya onunla ilgili ne yazılsa okurum modundayım şuan. Kitaplarını hayranlık ölçüsünde beğeniyorum.


  Marcel Proust, Hazar ve Günler kitabını 20 yaşında yazmış. Böyle bir kitabı gençken yazmak Kayıp Zamanın İzinde serisinin habercisi bence. Ben bu kitabı yazdım ama merak etmeyin çok daha iyisi yolda demiş adeta bize.


  Kitap roman değil bir anlatı. Marcel Proust bazı şeylerden bahsetmiş kitabında. O bazı şeyleri kitabı okuyunca anlarsınız.


  Son olarak da çevirmene övgü yollamak istiyorum. Roza Hakmen müthiş çevirmiş. Marcel Proust gibi bir adamın o muhteşem betimlemelerini ve benzetmelerini değerlerini hiç kaybettirmeden Türkçemize kazandırmış. Kendisini tebrik ediyorum.


  Herkese keyifli okumalar...
 • 256 syf.
  ·5 günde·Beğendi·9/10
  #ölümsessizgeldi
  #agathachristie


  Herkese merhabalar. Size ilk defa bir Agatha Christie kitabı ile geldim. Ve bu kitap Agatha Christie'nin de ilk yazdığı kitap.


  Yine bir araştırma içerisindeyim. E-kitap okuyucu alıp aynı anda bir ana kitap bir de yan kitap okumak istiyorum. Yan kitabım genelde polisiye/gerilim tarzı olacak ve e-kitap şeklinde okunacak. Tabi bir türlü karar veremedim hangi e-kitap okuyucuyu alsam diye. Eğer kullanıyorsanız yorumda belirtip marka model olarak tavsiye verebilirseniz sevinirim.


  Araştırmalarım bitmez benim. Şimdi de Agatha Christie'nin kitaplarını araştırıyorum. Yine krolonojik olarak hazırlayıp, listeleyip size sunmak istiyorum. Başarabilirsem paylaşımım sayfamda olacak.


  Agatha'nın önceden bir kitabını okumuştum o da herkesin bildiği 'Doğu Ekspresinde Cinayet'. Cidden çok beğenmiştim ve şimdi de kendime tüm kitaplarını okuma hedefi koydum. Şimdi aranızda belki Agatha da kimmiş daha faydalı kitaplar okusak keşke diyen olacaktır. Ancak ben kitapları sadece bilgi edineyim diye okumuyorum, zevk aldığım için okuyorum ve bana Agatha'nın kitapları büyük zevk veriyor. Ayrıca ben her kitabın okuyana elbet bir şeyler kattığı kanısındayım.


  Kitaptan kısaca bahsedecek olursam: Agatha her zamanki gibi ters köşe yapıyor. Katili ilk başta hatta kitabın sonuna kadar tahmin etmeniz çok zor hatta imkansız. Öyle Ahmet Ümit'in son kitabı gibi değil yani. Kitabın sonuna kadar heyecan bitmiyor. Hep yeni bir şey çıkıyor ve tabi usta Poirot olayı çözüyor.


  Herkese keyifli okumalar...
 • 168 syf.
  ·13 günde·Beğendi·5/10
  #çürümeninkitabı
  #emilmichelcioran


  Ekim ayında okuduğum son kitap ile geldim bugün. Aslında okuduktan sonra hemen incelemesini yazıp paylaşırım ancak bu kitapta öyle olmadı. Kitabı okuyalı bir hafta oldu ancak bir şeyler çiziktiriyorum.


  Nereden başlasam beğenmediğimi anlatmaya ilk onu düşündüm şimdi yazabilirim. Kitaplara da aynı filmlere ve dizilere getirildiği gibi yaş sınırı konmalı bence. Ve bu kitap direkt +18. Ama yanlış anlaşılma olmasın cinsellik veya kan yok kitapta. Düşünce bakımından +18.


  Yazar açık bir şekilde bu hayat boş herkes intihar etsin diyor kitabında. Tamam hayat boş olabilir sen intihar etmek istiyor olabilirsin ama milleti bu derece heveslendirmeye ne gerek var. Ruhsal çöküntü de olan biri alıp bu kitabı okusa eyvah eyvah.


  Yazar 85 yaşında alzheimer hastalığından vefat etmiş biri. Madem hayat boştu 85 yaşına kadar niye yaşadın be mübarek. Tamam yazdıklarını yapması gerekmiyor diyeceksiniz katılıyorum. Ancak sen intiharı bu kadar özendiremezsin. Bu olaya karşıyım.


  Neyse daha fazla konuşmuyorum. Okursanız ne demek istediğimi anlarsınız. Ama depresyondayken okumayın bu kitabı aman haa.


  Herkese keyifli okumalar...
 • 224 syf.
  ·3 günde·Beğendi·3/10
  #aşkımızeskibirroman
  #ahmetümit


  Çok arayı açmadan bir kitap daha bitti. Kasım ayında Marcel Proust okuyacağız. Onun heyecanı yaklaşırken bitirmem gereken kitaplar bitiyor bir bir. 🤗🤗


  Ahmet Ümit ile tanışma kitabım oldu 'Aşkımız Eski Bir Roman'. Hep övgüyle bahsetmişlerdi önceki kitaplarından. Polisiyeyi sevdiğimden ben de hep merak ediyordum. Ancak kitap konusunda hayatımın en büyük hayal kırıklığı oldu. Bir daha kitabı sevmemem beni bu kadar çok üzemez herhalde. Çünkü çok büyük heyecanla bekliyordum kitabını. Özellikle #yapıkrediyayınları na geçtiğinden kapak tasarımını filan da merak ediyordum. O bile hayal kırıklığı benim gözümde. Yine normal boyuta göre daha uzun bir kitap basmışlar. Acaba böyle olmasını Ahmet Ümit bizzat mı istiyor?


  Tamamen daha fazla para kazanmak amacıyla yazılmış bir kitap diye düşünüyorum. Yazayım hemencik Yapı Kredi de bassın. Sonra gelsin paracıklar gitsin imza günleri. Aslında para için kitap yazılabilir. Para için yazılıp da klasik adıyla anılan bir sürü kitap var şuan. Ancak kendi çizginden kopmamalısın düşüncesindeyim. Diğer kitaplarını okumadım ama gelen övgülerin sahte olduğunu düşünmüyorum. O yüzden eski kitaplarını okuyacağım ama ne kadar güzel yazmış olursa olsun bu kitabıyla gözümde daha yeni yazar olan yeni nesil yazarlardan hiç bir farkı yok Ahmet Ümit'in.


  Kitap tamamen diyologlardan oluşuyor. Üç farklı hikâye üçü de birbirinden sığ. Arka Sokaklar'a senaryo yazmış sanki. Ya da Galip Derviş diye bir dizi vardı bilen bilir sanki onu izliyorum sandım. Hiçbir araştırma yapılmadan hemen yazayım kitabım basılsın uğruna değerlerini kaybetmiş Ahmet Ümit.


  Biraz ağır mı yazdım bilmiyorum ancak benim düşüncelerim bunlar. Şimdi bana karşı çıkan bir kitaptan bu kadar eleştri yapılır mı diyen olacaktır ancak ne yapayım benim ilk Ahmet Ümit kitabım. Diğerlerini de okurum beğenirsem onu da yazarım.


  Keşke hiç Yapı Kredi Yayınları'na geçmeseydi Ahmet Ümit belki böyle bir kitapta yazmazdı o zaman.


  Herkese keyifli okumalar.
 • 224 syf.
  ·3 günde·Beğendi·7/10
  #yediyıl
  #peterstamm


  Merhaba herkese. Uzun bir aradan sonra tekrar bir paylaşım ile döndüm. Aslında bu arada kitap okumadım değil sadece üç farklı kitaba başladım. Biri de kalın o yüzden yorumları geç girmiş oldum.


  Benim yeni dahil olduğum çarşamba buluşmalarının bu haftaki kitabıydı 'Yedi Yıl'. Peter Stamm'ın ilk okuduğum kitabı. Hatta yazarı da ilk defa duyuyorum diyebilirim. Bu buluşmalar beni farklı kitaplarla tanıştırıyor. Yoksa daima klasik okuyup dururum herhalde.


  Kitaptan bahsedecek olursam, beğendim mi evet beğendim. Ancak eleştirdiğim yanları var tabi.İlk bahsedeceğim konu cinsellik. Çok fazla var. Ben rahatsız olmam ancak rahatsız olanların okuyacağı tarzda bir kitap değil. Kitabın sonu da çok tatmin etmedi beni. Özellikle Iwona'nın davranışlarının nedenlerini öğrenmek isterdim.


  Bu dediklerim haricinde kitap akıcı ve sade bir dile sahip. Bu konuda çevirmeni de tebrik ederim güzel çevirmiş. Olaylar durağan bir erkek iki kız arasında dönüyor ancak olayları anlatış biçiminden midir nedir bilmiyorum kitabı elimden bırakamadım. Okudukça okuyasım hemen sonuna gelesim geldi.


  Kitap bir erkek iki kız etrafında dönüyor ancak ben yan karakterlerden de hoşlandım. Yazar onları da kitaba çok güzel işlemiş. Özellikle Antje favorim.


  Herkese keyifli okumalar.
 • 97 syf.
  ·3 günde·Beğendi·10/10
  #borisgodunov
  #aleksandrpuşkin


  Herkese merhaba. Size yine Rus Edebiyatından Puşkinim ile geldim. Daha ikinci kitabı olmasına karşın çok sevdim ben Puşkin'i.


  Rus Edebiyatı listemin ikinci kitabını da bitirmiş bulunmaktayım. Maraton çok uzun istikrar çok önemli. Puşkin'in gençliğinde yazdığı bir eseri daha okudum. Adam gençliğinde bile efsaneymiş. Bunlar böyleyse Yüzbaşının Kızı kitabını iyice merak etmeye başladım.


  Kitabın konusundan bahsetmeyeceğim ancak şiirsel roman havası vermiş kitap. Ama tiyatro eseri olduğu çok belli. Ve eğer oynansa koşa koşa gideceğim bir eser.


  İlk kitap olan Ruslan ve Ludmila'da da bir yolculuk vardı bu kitapta da yolculuk var. Puşkin genel tema olarak yolculuğu diğer kitaplarda da kullanmıştır diye düşünüyorum.


  Kitap okumaya yeni başlamış kişilere önereceğiniz kitaplardan kesinlikle değil ancak okumayı yaşam tarzı olarak belirlemiş kişlerin de mutlaka okuması gereken bir kitap.


  Herkese keyifli okumalar. Okuyun. Okutun.
 • 155 syf.
  ·3 günde·4/10
  #frannyvezooey
  #jdsalinger


  Bilinç akış tekniği ile yazılmış kitapları sevmiyorum. Ama nereden buluyorlarsa beni bir şekilde buluyorlar elime düşüyorlar ve okuyorum.


  Bir kitabı okumaya başladıktan sonra yarım bırakamayanlardanım. Bu kitap da benim için öyle oldu. Bilinç akış tekniği kullanıldığını bilmeden aldım elime ve okumaya başladım sonra da adetim olmadığından yarım bırakmadım ve kitabın sonuna kadar eziyet çektim.


  Benim gibi olmak iyi değil bence. Kitaba başladınız beğenmediyseniz bırakın gitsin zorlamanın mânâsı yok. Ama bunu kendime anlatamıyorum o ayrı.


  Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm Franny ikinci bölüm Zooey. Yazar Franny bölümünü 1955'de Zooey bölümünü ise 1957'de yazmış. İkisi birleşip 1961'de kitap halini almış. İki bölüm arasındaki fark bariz belli zaten. Franny bölümü daha anlaşılır. Zooey ise iyice karmaşık. Anlaması çok zor. Zooey bölümünün banyoda geçen kısmını beğendim sadece. Çünkü yeri geldi tebessüm ettirdi bana.


  Herkese keyifli okumalar...
 • 280 syf.
  ·3 günde·Beğendi·8/10
  #gömülüdev
  #kazuoishiguro


  Kitaba nereden başlayacağımı inanın bilmiyorum. Çünkü böyle dört dörtlük anlayarak okuduğum bir kitap olmadı. Tamam genel konuyu, hikaye örgüsünü anladım ancak bazı sayfalarda öyle koptum ki kitabı yarın tekrar okumaya başlasam o sayfalarda yeni bir kitap okuyor gibi olurum.


  Begüm Çakır un youtube hesabında okur kulübü kuracağını öğrendiğim gibi koştum aldım kitabı ve okumaya başladım. Etkinliğin iptal olduğunu öğrensem de okumayı bırakmadım ve iyi ki bırakmamışım. Sonuçta ne olursa olsun bir kitabı bitirmiş oldum.


  Kitabın ilk başlarını anlamayarak, neredeler şimdi ne oluyor diye diye okumaya devam ettim. Ancak Gömülü Dev kitabından aldığım zevk giderek arttı ve sonunda doruk noktaya ulaştı. Sonunu çok beğendim. Kitabın bitiş kısmı muazzamdı diyebilirim.


  Biraz kitaptan bahsedecek olursam, hikaye bir çiftin çocuklarının yanına gidebilmek için çıktığı yolculuğu anlatıyor diyebilirim. Hem de ne yolculuk. O yolculuk esnasında olan olaylar bana iki kitabı anımsattı. Biri Hobbit'i ,sonuçta orada da bir yolculuk var, diğeri de Harry Potter'ın ilk kitabını. Ejderha olayına benzettim. Bu benzetmelerim kitabı daha çok sevmeme yaradı. Çünkü Harry Potter serisini de Hobbit kitabını da hayran olarak okumuştum.


  #klasikokurkitapkulübü güzel bir düşünce. Hatta bu düşüncenin çok fazla kişi katıldı diye iptal edilmiş olması da ayrıca beni mutlu etti diyebilirim. Çünkü bu kadar çok kitap okumaya hevesli kişinin var olması, ülkemizin geleceği adına daha çok ümitlenmemi sağladı. Teşekkürler Begüm Çakır
 • 104 syf.
  ·2 günde·Beğendi·10/10
  Ruslan ve Ludmila
  Aleksandr Puşkin


  Herkese merhaba. Uğraştırıcı araştırmalarım sonucunda yaptığım Rus Edebiyatı listemin ilk kitabını okumuş bulunmaktayım. "Ruslan ve Ludmila" -Aleksandr Sergeyeviç Puşkin-


  Rus Edebiyatı listem 87 kitaptan oluşan uzun bir liste. Kitaplar kronolojik sıraya göre dizildi. Merak edip bakmak isteyen için listeyi paylaştım, sayfama bakıp yararlanabilirsiniz.


  Ruslan ve Ludmila kitabının türü şiirsel roman. Bu türü ilk defa okuyorum. Konuyu beğendim ancak türe alışık olmadığım için gözümde çok canlandıramadım hikayeyi, bu da okurken biraz sıkılmama sebep oldu.


  Ruslan ve Ludmila bana biraz uyuyan güzel masalını anımsattı. Hangisi önce yazılmış diye araştırdığımda Uyuyan Güzel ilk defa 1697'de kaleme alınmış. Ruslan ve Ludmila ise 1820'de yazılmış. Puşkin, Uyuyan Güzel'den ilham almış mıdır bilemeyeceğim ancak bana anımsattı. Ama kesinlikle çok farkları var. Sadece konu itibariyle benziyor gibime geldi.


  Rus Edebiyatında bana eşlik eden semra meydan arkadaşım kitabı benden önce bitirmiş hatta başka bir kitabı da bitirmek üzere. Bu aralar iyi okuyor aman nazar değmesin. İşin şakası tabi. Hazırladığım 87 kitaplık listenin tamamını beraber okuyacağız inşallah. Ve çok iyi bir okuma maratonu olacak bizim için. Bakalım ne zaman bitirebileceğiz. Rus Edebiyatına başlama tarihimiz 06.10.2019. Bu tarih burada kalsın bakalım ne zaman bitecek.


  Klasikler ne olursa olsun insana bir şeyler katar. Okuyun okutun. Herkese keyifli okumalar...
 • 224 syf.
  ·3 günde·Beğendi·10/10
  #üzümlükek
  #aşkımkapışmak


  Herkese merhaba. Ekim ayının ikinci kitabını da bitirdim. Ekim güzel başladı, inşallah da böyle devam eder.


  Aşkım Kapışmak ismini daha öncelerden de duymuştum. Ancak ne yalan söyleyeyim onun isim olduğunu düşünmemiştim. Bir kitap serisinin adı diye düşünmüştüm. Yazarın adıymış meğer.


  Bu kitap elime çok farklı bir zamanda geçti. Tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Her şeyin bir nedeni vardır. Bu konudan çok fazla bahsetmeyeceğim. Ama kitap elime nasıl geçti ondan bahsedebilirim.


  Bundan yaklaşık iki ay önce mektup arkadaşı arıyorum diye hikayemde paylaşmıştım. @yazann.adam.offical geri dönüş yaptı neden olmasın diye ve biz mektuplaşmaya başladık. Bana ilk mektubunda Üzümlü Kek kitabını da hediye olarak göndermiş. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu konuda iki tane iyikim var. Birincisi iyi ki bana bu kitabı göndermiş ve ben de bekletmeden okumuşum. İkincisi ise iyi ki bu kitabı okuyan ve bir başkasına hediye edebilecek kadar içselleştiren biriyle mektup arkadaşlığı yapıyorum.


  Biraz da kitaptan bahsedeyim. Kitap Enes'in hikayesinden oluşuyor. Enes, Zeynep, Ali ve Nilgün Teyze var karakterler olarak. Enes farklı biri. Kendisine öyle denmesini istiyor. Ben sadece sizden biraz farklıyım diyor. Ona bakan Zeynep ablası bambaşka bir karakter, Ali zaten hayalleriyle yaşıyor. Herkes Ali gibi olamaz. Nilgün Teyze ise merhametli, hoşgörülü her aileye lazım olan ülkemizin klasik teyze modelinden.


  Kitabın en can alıcı noktaları Enes'in konuştuğu satırlar. O satırlardan çıkarılacak çok fazla ders var. Benim farklı insanlara karşı bakış açımı değiştirdi diyebilirim. Bu kitabı her bireyin okuması lazım diye düşünüyorum. Okuyup kendisine bakmalı. Düşüncelerini, hareketlerini sorgulamalı.


  Yine okuyun ve okutun diyebileceğim bir kitapla geldim karşınıza. Herkese keyifli okumalar...
Zabıta Memuru
Matematik Mezunu
İstanbul
İstanbul, 16 Ekim 1989
Erkek
126 okur puanı
17 Ara 2018 tarihinde katıldı.
2019
83/100
83%
83 kitap
21.427 sayfa
82 inceleme
166 alıntı
3 günde 1 kitap okumalı.
En çok okuyanlar'da 458. sırada.

Şu anda okudukları 2 kitap

 • Swann'ların Tarafı
 • Yüzbaşının Kızı

Okuduğu kitaplar 87 kitap

 • Ölüm Sessiz Geldi
 • Misafir
 • Hazlar ve Günler
 • Aşkımız Eski Bir Roman
 • Yedi Yıl
 • Çürümenin Kitabı
 • Boris Godunov
 • Franny ve Zooey
 • Gömülü Dev
 • Ruslan ve Ludmila

Okuyacağı kitaplar 13 kitap

 • Bu Ülke
 • Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde - II
 • Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde - I
 • Swann'ların Tarafı - Memleket İsimleri: İsim
 • Swann'ın Bir Aşkı - II
 • Swann'ın Bir Aşkı - I
 • Swann'ların Tarafı - Combray
 • Talan
 • Okuma Günleri
 • Birinci Kıyamet

Kütüphanesindekiler 94 kitap

 • Misafir
 • Ölüm Sessiz Geldi
 • Swann'ların Tarafı
 • Hazlar ve Günler
 • Aşkımız Eski Bir Roman
 • Yedi Yıl
 • Yüzbaşının Kızı
 • Çürümenin Kitabı
 • Boris Godunov
 • Franny ve Zooey

Beğendiği kitaplar 87 kitap

 • Misafir
 • Hazlar ve Günler
 • Ölüm Sessiz Geldi
 • Swann'ların Tarafı
 • Çürümenin Kitabı
 • Aşkımız Eski Bir Roman
 • Yedi Yıl
 • Boris Godunov
 • Gömülü Dev
 • Ruslan ve Ludmila

Beğendiği yazarlar 4 kitap

 • Muhammed Yıldırım
 • Sabahattin Ali
 • Tsugumi Ooba
 • Arif Ergin
Okur takip önerileri
Daha fazla