• John steinbeck amcanızın gazap üzümleri kitabını okuyun çok keyifli hadi biraz anlatayım:
  Geçimlerini çiftlikte çalışarak sağlayan insanların traktörlerin üretilmesiyle iş imkanlarının tükenmesi ve sanırım kaliforniya ya göç etmeleri ama sonuç yine hüsran :(((
 • 536 syf.
  ·13 günde·10/10
  Nar ağacı...narsız olur muuuuu
  yiğit olan gülüüüüm yarsız kalır mıııııı...

  bu kitabı okuduğum sürece her gün en az bir kere mırıldandım bu türküyü, çoğu kez de beynimin bir köşesinde Belkıs Akkale'den dinledim... ne alaka... alaka...isimler... ikisinin de adı aynı malummm....
  efenim kitaba gelecek olursak, gerçekten de çok güzel bir kitap... kahramanların peşinde ben de dolandım durdum Nazan Hocayla birlikte... onlarla yürüdüm, yürürken kendimden geçtim, aynı çaresizliği hissettim, aşk acısının sızısını, yürek çarpıntılarını, gurbetteki yalnızlığı, can korkusunu, can korkusundan da korkunç olasılıkları... hep burnumda mis gibi bir çay kokusu... bunları yazarken şu an da çay içiyorum bir yandan... okurken ruhunuza dokunan, iz bırakan bir kitap... inanılmaz naif, güzel cümleler... kalemine sağlık Nazan Hocam.
  Ey okur, okumadıysan hala, mutlaka oku bu kitabı....
 • 390 syf.
  ·4 günde·Puan vermedi
  Ah!
  Okuduğum ikinci Ayşe Kulin romanı.
  Yine harika, yine kelimelerin kifayetsiz kalışı!
  Mükemmel bir roman, mükemmel bir kalem.
  Eğer kitabı okumadıysan ve buradaki incelemelere göz gezdiriyorsan kıymetli okur arkadaşım; derhal kitabı oku.
  Eminim bayılacaksın.
  Aşk ve esir bir şehir.
  Son sayfalarında içim hayli parçalandı.
  Ağladım, çokça.
  Eminim benim gibi gözyaşlarına hakim olmakta zorlanan okurlar da olmuştur.
  Osmanlı döneminin hazin sonunu iliklerimde hissettim!
  Yarabbim, ne acılar çekilmişti...
  Sırf güzel bir istikbal olsun diye.
  Yani bizler için...
  Nelerden vazgecilmiş, nelere cesaret edilmişti.
  Azîz milletim. Azîz atalarım. Bu vatanı işgal zamanında başı boş bırakmayıp, mandalara karşı çıkıp koruyup kollayan azîz askerlerim.
  Azîz delikanlı ve delikanlı hanımlar.
  Nasıl öderiz borcumuzu?
  Şu an bu hayatta rahat nefes alabiliyorsan sizin faaliyetleriniz, sizin cesaretiniz, sizin düşünceleriniz sayesindedir.
  Her olayı, verilmiş her kararı dönemin şartları içinde değerlendirmek gerektiğini pek tabii biliyorum ve bu yüzden bir kez daha şeref duyuyorum.
  Ve iyi ki...
  Ayşe Kulin, bize böyle kurgusu az romanlarla aydınlatıyor.
  Gönülden müteşekkirim.
 • 847 syf.
  ·27 günde·Beğendi
  Merhaba, ilk incelememin bana vermiş olduğu yetkiyle birazcık heyecanlanıyorum.

  Taht oyunları oynanmaya başladığında ya kazanırsın ya da kaybedersin, bunun ortası yoktur.
  ~Cersei Lannister

  Kitap efsaneydi, özellikle son kısımlarında ok yağmuruna tutuldum diyebilirim. Adından da anlaşılacağı üzere entrikalarla dolu, ensest ilişkilerin yaşandığı bir kitap.
  Bazı kısımların hâlâ etkisinden çıkamadım. Fazla mı duygusalım ne? Yine çok bağlandım karakterlere. 27 gün gibi uzun bir sürede bitirsemde sıkılmadım okurken.

  "Barış tatlıdır leydim... ama hangi şartlarda? Eğer ertesi sabah kılıcını baştan dövdürmen gerekecekse onu bir saban demirine vurmak anlamsızdır."

  ***Kitabı okumadıysan aşağıya geçme))***

  Bilmiyorum siz nasıl düşünüyorsunuz ama Jon Kar' a haksızlık yapılmış bence. Jon dışlandığı için gitti Gece Nöbetçileri' ne. Yazar Bey harcadın çocuğu.

  Ned' in öldüğüne de inanamıyorum. Kitap bitti ben hâlâ bir yerlerden çıkacak modundayım. Kafası kazığa geçirilmiş Elif, nereden çıkabilir artık? İlk oku burada yedim zaten. Ölüm şeklini yakıştıramadım ona, at üstünde ölmek yakışırdı onurlu bir El' e, savaşarak. Şimdi "Kür Şad mıydı sanki" diyebilirsiniz tabii. Bir Kür Şad değildi ama onurlu bir El' di...

  "Kral ölür, El gömülür"

  Peki Sansa' nın Joffrey' e olan aşkına ne demeli? Erkek kalmamış gibi yapıştı çocuğa. Dinlesene kızım babanı. Sana Kışyarı'nda iyi bir koca bulacaktı işte Allah'ım ya ./ Joffrey de Joffrey, al sana Joffrey! Çocuk bildiğin kelle koleksiyonu yapmış kendisine. Vallahi Lannister Hanedanı' ndan bir cüceyi sevdim gerisi Robb' un kılıcından geçsin (amin)

  Gelelim Dothraklılara))
  Khal Drogo aklıma geldikçe ne oldum dememeli, ne olacağım demeli mi desem ne desem bilemedim. Ama kesin olan bir şey var ki o da şu: İyilik kitapta bile yaramıyor insana yemin ederim. Bakın mesela Starklar kurtları sahiplendi, kurtlar çocukları korudu.

  Dany seni kurtarsın, karşılığında hem bebeğini al hem kocasını mala çevir maegi. Mirri Maz Duur, kendine göre haklı sebeplerin olsada, kötülük konusunda Cersei ile yarışırsın.

  Ejderhalara falan hiiiiç girmiyorum. O kısmı "Nasıl yani ya?" diye diye okumuştum.