Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte
okumamış olanları kastetmiyoruz.
Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerdende hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Rumeysa, Kadının Derdi'yi inceledi.
50 dk. · Kitabı okudu · 25 günde · Puan vermedi

Kadının Derdi; feminist bir yazar olan avukat Feyza Altun'un ikinci kitabı. İlk kitabı Kadının Fenni kitabını çok beğenerek okumuş, kitaplığıma imzalı-mühürlü kitabını kazandırmıştım.

Bu kitabında yazar, hikaye, deneme ve hukuki metinlerden oluşan yazı çeşitlerini bir araya toplamış. Faydalı da olmuş diye düşünüyorum açıkçası. Hukuki metinler oldukça sade olmasına rağmen hepsini okumadığımı belirteyim.

1. Bölümde: Aldatılan, ikinci kadın olan, tuzağa düşürülen, aldatan ve çocuklarının velayeti için mücadele eden kadınların hikayesini anlatıyor.

▪Aldatılan Nesrin'i anlıyor üzülüyor, kızıyorum.
▪İkinci kadın olan Günce'ye sinirleniyor, niye bu kadar aptal diyor ve yine anlıyorum.
▪Asla yapmam dediği ilkelere sıkı sıkı bağlı olan Ferhan'ın tuzağa düşüşünü okudum.
▪Aldatan Berrin'in akıbetini okudum.
▪Çocukları için, kendisi için nelerden vazgeçen ve mücadele etmeye hazır bir kadının/annenin hikayesini okudum.

2. Bölümde: Denemeden oluşan, yazarın tespitleri ile dolu bir bölüm.
Aldatmak ve Aldatılmak; 'sadakatsizlik bir boşanma nedenidir' diyor yazar. 'Sanıyorum insanı en çok yaralayan ise ihanet... Acı çektiren...' diyor. Galiba haklı. 'Aldatılmak çok acı. Buna şüphe yok. Acının miktarını ve varlığını bilimde kabul etmiş. Asıl mesele bu acı karşısında gösterilen tepki.' diyor. Burada da haklı.

Şurda çok doğru da bir tespiti var;'aldatılmak ya da aldatmak her zaman kadının sorunu olarak algılanıyor.' Hiç anlamadığım, anlamayı istemediğim bir nokta var; erkeğin elinin kiri.. kadında elinde tutsaymış(!)...
...
Bayan mı Baymayan mı?
Çocuk Gelin Meselesi ve Pedofili
Kadın Düşmanı Sözlük
Derdi Çeken Bilir

3. Bölüm; hukuki metinlerden oluşan, ilgisini çeken, ihtiyacı olan kişiler için faydalı bir bölüm.

Hep savunduğum; mesleği olan, çalışan veya kendini geliştiren, tek başına ayakta kalmayı, kendine yetmeyi bilen bir kadının erkeklere eyvallah etmesinin gerekmediği fikrindeyim.Sevmek/sevilmek bir ihtiyaç olabilir amenna. Ama hiçbir vakit karşı cinsin sütüne vicdanına kalmayın derim.

Neydi bu kadınların derdi
Kadınlara değer verin, sevin, saygı duyun. Kadın toprak gibidir, ne ekersen onu biçersin.
Sen kadına yürürsen o sana koşar. Sen kadına gülersen o sana kahkaha atar. Sen bunları yapınca kadının ne derdi olabilir?

Keşke bir şiir okumuş,
Bir kedi sevmiş olsaydınız,
Belki bu kadar kirletmezdiniz dünyayı...

Esra Koç, Krokodil'i inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Bazen sebepsiz okunan kitapların okuyucuyu seçtiğini, o kitabı okumuş olmanın rastlantı olmadığını düşünürüm. Kütüphanede Dostoyevski köşesine göz atarken, kitap ismi ve kapak tasarımı ile ilgimi çeken Krokodil 'i eve gelip poşetten çıkarırken de böyle düşündüm. Aslında ne listemde olan bir kitaptı ne de Dostoyevski 'nin çok okunan eserleri arasında. Ama gelmişti, benimleydi gerisinin önemi yoktu.

Kitabın başında yazar kısa bir önsözle karşıladı beni. Okuyacaklarımın hayali bir öykü olduğunu ama gayet gerçekçi olduğunu da bilerek okumamı önerdi. Daha ilk paragrafta ise öykü yazmasının okuyucuları tarafından bağışlanmasını, hoşgörü gösterilmesini talep ediyordu. Sana nasıl kızılabilir ki Dostoyevski ne yazarsan yaz okunacağını biliyorsun. Aynı tatlı dille Victor Hugo 'nun Ölüme Mahkum Edilen Bir Adamın Son Günü 'nde ölüme mahkum edilen bir adamın son saatine kadar günlüğüne birşeyler yazdığını varsaymanın da hayali bir gerçeklik olduğunu ve bu baş yapıttan etkilendiğini dile getiriyordu. Ve önsöz bitti. Beş öykü ile baş başayım. Uysal Bir Yaratık, Bobok, Utanılacak Bir Olay, Tuhaf Bir Adamın Rüyası ve Krokodil. Herbirinin çok farklı bir konusu ve konuyu tam anlamıyla yansıtan özgün bir anlatım tarzı var desem eksik yetersiz anlatmış olurum. Öyle ki Uysal Bir Yaratık 'da konuşmayan ve bunu gurur olarak adleden, konuşmadan anlaşılmak istenen adamın kendi kendine konuşmaları, serzenişleri hikayeyle inanılmaz bir bütünlük oluşturmuş.

Bobok hikayesinin ise en ilginç tarafı bana Zülfü Livaneli 'nin Kostantiniye Oteli 'nde mezardaki sultanlar, boğulan şehzadeler ile konuşan kadını hatırlatan; mezardaki konuşmaları dinleyen İvan İvanoviç oldu. Acaba Zülfü Livaneli bu kitaptan mı esinlendi ?

Kitaptaki en beğendiğim öykü ise Tuhaf Bir Adamın Rüyası oldu. Alt metninde kapitalizm eleştirisi olan bu öyküde aynı zamanda kenara itilmiş bir adamın psikolojisi işlenmiş.

Ve son öykü Krokodil. Kitaba ismini veren bu öyküden bir alıntı ile anlatılmak istenen düşüncenin nasıl bir metaforla okuyucu etkilediğini göreceğinizi umuyorum.

"Doğanın boşluklardan nefret ettiği, çok önceleri fizik bilimi tarafından tespit edildi. Bu yüzden krokodilin içi boş olmalı ki, boşluktan nefret edip karşısına çıkan şeyi yutarak içini doldursun. Her krokodilin insanları yutması için tek akılcı neden bu. İnsanların yapılmasında durum aynı değil. Örneğin, insanın kafası ne kadar boşsa onu doldurmak için duyduğu açlık o kadar az, genel kuralın bir istinası bu." (Syf 192)

Şeymanur Toktaş, Uçurtma Avcısı'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Merhaba 1k ailesi! Çok çok zor bir kitabı incelemek için kalemi elime alıyorum, zorlanacağım ama yazmasam içim rahat etmeyecek.
Uçurtma avcısı, yıllardır aklımda olan bir kitaptı ancak okumak yeni nasip oldu. Ama hep inanırım her şeyin zamanı var sözüne. Geç kalmışlık hissimi böylece biraz bastırabiliyorum. Kitabı 6 günde bitirebildim, böylesi güzel, akıcı bir kitabı sınav haftası münasebetiyle yavaş okumak durumunda kaldım.
Kitap bittiğinde yüreğimde -evet tam şuramda- bir eksiklik hissettim. Öylece kalakaldım bir süre. Oluşan bu koca boşluğun dolmasını bekledim belki bilemiyorum.
Belki de onlarca, binlerce, milyonlarca savaş mağduru çocuğun hayat şartlarını düşündüm kısa bir süre. Sonra kızdım, sadece düşünmekle kalıyor olmaktan utandım. Her ne kadar inceleme yapıyor olsamda, incelemeyi hangi haleti ruhiyede yazdığımı da bilmenizi istiyorum. Ki kitabı okumuş olanlar ne demek istediğimi benim buraya yazdığımdan kat kat daha iyi anlayacaklardır.


Savaşın gölgesindeki iki çocuk, iki dost, iki kardeş..
Aslında savaşın gölgesinde milyonlarca kardeş..
Halit Hüseyin dünyamızın asla göz ardı edilemeyen gerçeklerini yazmış. Tüm dünyaya bunu anlatmayı başarmış. Acıları, acılara sebep olanları ince bir eleştiri ama kocaman bir insanlıkla anlatmış.
Ama göremediklerimiz, dünyanın bilmediği birçok acı var. Dün Afganistan bugün Suriye yarın...
Birilerinin gerçekten yazması gerek. Eğer biraz yazabiliyorsak belki de misyonumuz olmalı.

Anlatmalıyız, göstermeliyiz, izletmeliyiz, yazmalıyız. En önemlisi fark ettirmeliyiz.

2605’18
Yine de insan, kalbini bir cümleye emanet etmek istiyor. İstiyor ki, en sevdiği kitabın en güzel cümlesini, o da okumuş olsun.

Oğuz Atay - Tutunamayanlar
"Şu anda, sana güzel bir söz söyleyebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim" dedi: Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek: "Seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda..."

Habîbe, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"— Okumuş yazmış adam öğüt vermez de, dedi.
— Ya ne yapar? dedim.
— Adamı anlar, dedi, ne yapacak."

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 92)Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 92)
Adaa, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · İnceledi

Okumuş yazmış olanla kara cahili, kibar terbiye görmüş olanla ömrünü ekmek parası ardında ve denizde harcarken terbiyeye vakti kalmamış olanı, iyi ve kötüyü aynı hale, aynı tek biçime sokan sarhoşluğun o ilerlemiş haddi, bütün erkeklerin suratında yılışık, şehvetli ama tamamen ruhsuz bir maske halinde sırıtıyordu.

Sırça Köşk, Sabahattin Ali (Sayfa 64 - YKY)Sırça Köşk, Sabahattin Ali (Sayfa 64 - YKY)

8.10 vapuru
En güzel eserlerden alıntılar,film ve dizilerden kesitler bulabileceğiniz ; sizin de okumuş olduğunuz kitaplardan en özel dediğiniz sözleri, izlediğiniz film ve dizilerden beğenmiş olduğunuz kesitleri paylaşabileceğiniz yeni bir sayfadır. Tüm kitap severleri bekleriz 🙂📚
http://www.instagram.com/vapuru8.10