Emine Tuba Hayali, bir alıntı ekledi.
15 saat önce

Mahvolmuş hayatlar
"aynı kadınla iki kez
evlenerek hayatımı mahvettim," demiş
William Saroyan.
hayatlarımızı mahvedecek bir şeyler
her zaman vardır,
William,
neyin veya kimin
bizi önce
bulduğuna bakar,
mahvolmaya hep
hazırızdır.
mahvolmuş hayatlar
olağandır
bilgeler için de
ahmaklar için de.
ancak
o mahvolmuş hayat
bizimki olduğunda,
işte o zaman
farkına varırız
intiharların, ayyaşların, hapishane
kuşlarının, uyuşturucu müptelaları
ve benzerlerinin
menekşeler kadar,
gökkuşağı
kasırga
ve
tamtakır
mutfak
kadar
olağan
bir
parçası
olduklarının.

Bana Aşkını Getir, Charles Bukowski (Sayfa 86 - Parantez yayınları)Bana Aşkını Getir, Charles Bukowski (Sayfa 86 - Parantez yayınları)
bayan limon kekiği, Nadja'yı inceledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gerçeküstücülüğün temel metinlerinden biri olarak kabul edilen yaşanılan olayların düşsel bir düzlemde anlatıldığı Andre Breton kitabıdır Nadja. Gizemli bir kitaptır. Bazen sanki aynı sayfayı okuyor gibi olurken kendinize geliveriyorsunuz. Belki de fotoğraflar yakalayıveriyor okuru.. Nadja bir insanın kafasında kolaylıkla belirebilecek bir imge değil. Yoksa sürreal bir varlık mıdır Nadja?


Kitaptan Alıntı


" ...gözyaşlarıyla ıslanan bir parmağımla huzura dokunmak istiyorum ben... "


" ... Güzellik, ya İHTİLAÇLI bir güzellik olacak ya da hiç olmayacak. "ÖNDEYİŞ (Gecikmeli Mesaj) 


Bu kitabın başından sonuna, yazmak eylemi, dahası her türden kitap yayımlamak eylemi, böbürlenmeyle, kendini ağırdan satmayla bir tutulmuşken, yazarının bunca yıl sonra kitabın biçiminde bir nebze de olsa iyileştirme yapmak isteyerek göze hoş görünmeye çalışması karşısında ne düşünülür sonra! Ne var ki, bu iş sırasında, kitabın duygusal yelpazeye dair olan, tümüyle ona bel bağlayan yanıyla işin temeli de bu zaten birbirlerine belirli bir şekilde eklemlenmiş ufak tefek olayların, olabildiğince insan kişiliğini karıştırmadan, günü gününe ilişkisinde kabul edilebilir olanla olmayanı birbirinden iyi ayırmak gerekir. (Gel de Lequier'nin gürgen yaprağını anma şimdi!) Bir heyecan halinin ifadesini şimdiki zamanda yaşayamamak yüzünden, uzaktan rötuşlama girişimi çatlak seslerle ve başarısızlıkla sonuçlanırsa da (kendisini yiyip bitiren bir kesinlik kaygısıyla "eski dizelerini" yeniden gözden geçirmeye koyulan Valery'de yeterince görülür bu), sözcükler, ifadeler arasında biraz daha tutarlılık, öte yanda biraz akıcılık elde etme isteği de yasak değildir ya! Eserin boyun eğdiği başlıca iki "antiedebi" zorunluluk nedeniyle, Nadja'da da özellikle söz konusu olabilir bu: Fotoğraf bolluğunun amacının her türlü betimlemeyi -bu konu, Gerçeküstücü Manifesto'da, faydasızlığından ötürü mahkum edilmişti- saf dışı etmesi gibi, anlatı için benimsenen üslup da, tıbbi gözlemleme dilinden, öncelikle de nöropsikiyatrik gözlemleme dilinden kopya edilmiştir; bu yöntem, gerek hastanın muayenesinden, gerekse sorulan sorulara alınan yanıtlardan herhangi bir iz kaçırmadan ,bunları, üslupta en ufak bir düzeltme ve iyileştirmenin dolambaçlarına da kapılmaksızın rapor etmektir. Kitapta yol alındıkça gözlemlenecektir ki, "canlı olarak yakalanan" belgede hiçbir değişiklik yapmamaya özen gösterme kararlılığı, Nadja kişiliğine olduğu gibi, üçüncü şahıslara ve kendime de uygulanmıştır. Böylesi bir yazının, bu istemli yalınlaştırılması, hiç kuşkusuz sızma noktasını olağan sınırların ötesine taşıyarak okuyanlarının da yenilenmesine katkıda bulunmuştur. Öznellik ve nesnellik, bir insan yaşamı boyunca birbirlerine taarruz halindedirler. Bundan çoğunlukla birincisi, iyice örselenmiş bir halde çıkar. Otuz beş yıl sonunda (bunca yılın kiri pası az şey değil), bunlardan ikincisini hafif bir bakım ve tedaviye alma kararı, bu bakım yalnızca kendisine tanınan bir ayrıcalık olmakla birlikte, doğrusunu söylemek gerekirse diğerinin de -ki bu benim için büyük önem taşımaya devam ediyor- fazlasıyla yararına olacaktır; o öznellik ki, hatalarla dolup taşan aşk mektuplarında, "yazım yanlışlarıyla dolu erotik kitaplarda" da tümüyle mevcuttur

Otodidakt, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

Ölüm ister istemez olağan nedenler yüzünden gelecektir. Bu kaçınılmaz sonu insanın tüm hayatı hazırlar ve yağmurun yağışı gibi doğal bir olaydır bu. İşte bu düşünceye bir türlü boyun eğemiyorum. İnsan neden dilediği gibi, kendi seçme hakkını kullanarak ona bir anlam vererek arayamaz ölümü? Bunu yapamaz da ölmeyi bekler elleri bağlı? Neden? Neden şu: İnsan bir gün daha, bir saat daha yaşarsa, ölmekle yitireceği seçme özgürlüğünü kullanma fırsatını elde edebilir düşüncesi ya da umuduyla hep geri bırakır bu kararı.

Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 85)Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 85)
juliet, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her yaşayan ölür, sonsuzluk hepimizin sonu,
Olağan bir şey bu.

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Meltem Tekeli, bir alıntı ekledi.
Dün 13:06 · Kitabı okuyor

İnsan hep kendisini yürekli sanır. İçine bir korku düşünce de bunu olağan saymaz. Kahrından ölür, delirir. Neden korkuyorum diye, aklını oynatır. Korku insanoğlunun yüreğine işlemiştir, bunu bilmez. İnsanoğlu salt korkudur, bunu bilmez. Bilmez de kendine yediremez korkuyu...

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 66 - YKY / 31. BASKI)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 66 - YKY / 31. BASKI)
Ahmet Leman, bir alıntı ekledi.
15 Mar 18:30 · Kitabı okuyor

Kitabı kenara koydu. Olağan bir gün,
insanlar da her zamanki gibi,
nerden baksan ayrılmaz bir bütün
o ölüm ve kahkaha ikilisi.

Hüzün Değil, Gottfried Benn (Sayfa 135 - Sözcükler Yayınları)Hüzün Değil, Gottfried Benn (Sayfa 135 - Sözcükler Yayınları)
Özlem73, bir alıntı ekledi.
15 Mar 00:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Defalarca okunan bir kitap, kolay tüketilen bir kitap değildir; olağan ufkun parçalarından birini oluşturmak üzere yerini alan bir kitaptır.

Eve Doğru, Susanna Tamaro (Sayfa 71 - Can Yayınları)Eve Doğru, Susanna Tamaro (Sayfa 71 - Can Yayınları)
Peyroux, bir alıntı ekledi.
14 Mar 16:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mosuolar
“Çocukken nasıldın?”
“Okulda çok iyi değildim; bu yüzden beni aldılar. Lijiang’a tuz aramaya gittim.”
“Sizleri okuldan almak olağan bir şey mi?”
“Şimdi çok sık olmuyor ama önceden, bir erkek çocuk çalışkan değil ise ve gayret göstermiyorsa, ailesi onu derhâl çalışmalarını bırakması için okuldan alırdı.”
“Peki ya kız çocuklarını?”
“Hayır, kız çocuklarını asla okuldan almazlar.” Önemli bir şeyi unutmuş gibi hemen ekliyor. “Onlar her zaman gayret sarf ediyorlar."

Kadın Krallığı, Ricardo Coler (Nemesis Kitap)Kadın Krallığı, Ricardo Coler (Nemesis Kitap)
Emre AK, Tuhaf Bir Serüven'i inceledi.
14 Mar 09:42 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

İçeriği ve içerdiği konu itibariyle Tuhaf, garip, olağan ve sıra dışı, enteresan ve hayret uyandırıcı bir kitapmış..Ama bir gerçek var ki yazarı DICKENS...