özlem, bir alıntı ekledi.
21 May 04:33 · Beğendi

Gençlik ve olgunluk çağı oruçları, her yıl geçtikçe, bir parça daha insanın tabiatını metaryalist çerçeveye mahkûm olmaktan kurtarır.

İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 66 - Diriliş yayınları)İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 66 - Diriliş yayınları)
Derya (Bahir) DENİZ, bir alıntı ekledi.
18 May 00:40 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Gençlik ve olgunluk çağı oruçları her yıl geçtikçe bir parça daha insanın tabiatını materyalist çerçeveye mahkum olmaktan kurtarır

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 21)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 21)
Ahmet, bir alıntı ekledi.
16 May 00:27 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gençlik ve olgunluk çağı oruçları, her yıl geçtikçe, bir parça daha insanın tabiatını materyalist çerçeveye mahkum olmaktan kurtarır.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 21)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 21)
Black Garden, Üzümün Kardeşliği'yi inceledi.
24 Mar 12:26 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Yazar, aile sırlarını açığa vurmaktan çekinmiyor, yine. Kimine göre sıradışı kimine göreyse olağan olan bu olayları, daha önce yazar 'Arturo Bandini' iken; çocukluk, yeni yetmelik ve orta yaşlılık dönemlerinde dinlemistik (diğer romanlarında). Burada ise yazarımız elli yaşında ve ismi 'Henri Molise'dir, aynı hikayeleri bu defa olgunluk çağı döneminde dinliyoruz ki her dönemde bakış açıları farklı olsa da durumlar her daim duygusal, mütemadiyen duygusaldır.
Yazarın kendisinin, kardeşlerinin ve en çok da annesinin başına gelen şanssız olayların ve haksızlıkların tamamının sorumlusu babalarıdır. Bu düşüncesiz adam artık yaşlıdır ve bakıma-sevgiye-ilgiye ihtiyacı vardır. Herşeye rağmen yazarımız yani Henry Molise, evlatlık görevlerini yerine getirmeyi üstlenir, duygusal anlar falan derken bunlar böylelikle geçmişle bir hesaplaşma halini alır.
Diğer taraftan yazarımızın babası her ne kadar hastalıklı bir ihtiyar olsa da ayyaşlık mertebesinden bir şey kaybetmeye niyeti yoktur, yarım asırlık şarap arkadaşlarıyla aralarında bir kardeşlik bağı vardır, üzüm asmaları, şarap yapımları ve felsefik olduğunu düşündükleri bir arkadaşlık, bunlar, kitabımızın başlığını yani 'Üzümün Kardeşliği'ni oluşturuyor.
John Fante'nin samimiyetine ve duygusallığına tanık olmanız dileğiyle, bu ve diğer eserlerini tavsiye ediyorum...

Cemre Yıldırım, bir alıntı ekledi.
19 Mar 23:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gençlik yüzünü adaletsizlikten yana çevirince vicdanın aynasında kendine bakmaktan korkar, olgunluk çağı ise kendini bu aynada görmüştür; hayatın bu iki safhası arasındaki fark buradan gelir.

Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 127 - Güven Yayınevi)Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 127 - Güven Yayınevi)
Ömer Kavas, Çağlayanlar'ı inceledi.
14 Mar 20:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Türklerin çocukluk çağı Hunlar'dan İslam'la müşerref olup en nadide meyveleri verdiği olgunluk çağı'na kadar olan dönem sanki kesik kesik gözümün önüne geldi. Yazar küçük hikayelerle kalplerde büyük tesirler bırakıyor. Şamil olduğumuz bütün hassasiyetimizi, değerlerimizi, ince kültür hazinemizi ve bunların bizi biz yapan yegane cihetlerini tedricen müşahede edeceğimiz güzel bir eser.

nihal baysal, Devlet'i inceledi.
22 Şub 22:35 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Platon, diğer bir ismiyle Eflatun, hocası Sokrates'in ölüme mahkum edilmesi üzerine, eser vermemiş olan hocasını kendi eserinde baş kahraman yaparak ölümsüzleştirdi. Sokrates'in Platon'un hayatında yeri o kadar büyük ki felsefesinde üç dönemle karşılaşılır: Sokrates dönemi, olgunluk çağı ve yaşlılık dönemi. 

Devlet, 10 kitaptan oluşuyor. Ne bir felsefeci ne de bir eleştirmen olmadığım için yapacağım yorumlar kitabın bir özeti ve elde ettiğim düşüncelerden oluşacak. 

1. Kitap 
Yaşlılık ve para üzerine bir konuşma ile başlar. Daha sonra konu adalete gelir. Bana göre kitapta en çok karşıt düşüncenin, tartışmanın bulunduğu bölümdü. Adaleti birçok örnekle tartıştıktan sonra  Sokrates adaletin tanımı yapmayı unuttuklarını ve bu durumda adaletin iyilik olup olmadığına kesin karar veremeyeceklerini söyler. 

2. Kitap
Adaleti konuşmayı insan üzerinden değil toplum üzerinden yapmaya karar verir Sokrates. Toplumun savaşçılarını "koruyucular" olarak adlandırır ve onların sahip olması gereken özelliklerden bahseder. 

3. Kitap
Sokrates tanrıları yanlış anlatan eserlerin okutulmaması gerektiğini uzun örnekler vererek anlatır. Bu bölümde biraz sıkıldığımı itiraf ediyorum :( 

4. Kitap 
Sokrates, toplumun sadece bir sınıfın mutluluğu için değil, her kesiminin mutlu olması için var olduğunu, devletin toprak büyümesinin bir yerde durması gerektiğini söyledi. 

5. Kitap
Çocukların ve kadınların devlette yeri, aile yapısı, çocuk nasıl yetiştirilir konuları konuşuldu. Katılmadığım, açıkça cinsiyetçi bulduğum birkaç yer oldu ama yine de en akıcı bölümdü. 

6. Kitap
Gerçek filozof kimdir, toplumun filozoflara olan önyargısı nedendir? Sorularıyla başladı bölüm. Platon'un "iyi ideası" ve çıkarma bilgi nedir tartışması yapıldı. 

7. Kitap
Mağara metaforu ile başlayan bölüm, eğitimin önemiyle devam etti. 

8. Kitap
Devlet şekillerinin eleştirildiği bölümdü.

9. Kitap
Uzun uzun iyi bir insan nasıl olunur anlatıldı bu bölümde.

10. Kitap
Bu bölümde şiir, tragedya, komedya insanları doğrudan uzaklaştırır, gerçekleri göstermez denildi. Belki de bu fikre katılmadığım içine bu kitapta da sıkıldım. 

Bir eser düşünün ki milattan önce yazılmış ama  bizi aydınlatmaya devam ediyor. Beş yıl sonra tekrar okusam daha farklı şeyler öğreneceğime eminim. Uzun bir zamanda ama sindire sindire okudum. Tabi ki Hasan Ali Yücel klasiklerinin hepsinde dediğim gibi önsözü atlamayın pişman olursunuz. 

Keyifli okumalar

Kübra Karasu, bir alıntı ekledi.
14 Oca 18:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gençliği halkın içindeki gizli gücün uyanmaya başladığı bir döneme,olgunluk çağı bu uyanışın giderek geliştiği,yaşlılığı ise yeni dünyaya ait düşüncelerin hayatımıza hızla yerleştiği yıllara denk gelmiştir.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory PetrovBeyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov