Nur*, bir alıntı ekledi.
15 Mar 15:17

Biz normaller -kuşkusuz kandırılma isteğimizin de katkısıyla- gerçekten kandırıldık ve hileli olarak yanıltıcı kelime kullanımı ve ses tonu birleştiğinde sadece beyin hasarlı olan bu hastalar kandırılamadılar.

Karısını Şapka Sanan Adam, Oliver SacksKarısını Şapka Sanan Adam, Oliver Sacks
@kitaplarlakeyif, Benim Periyodik Tablom'u inceledi.
13 Mar 10:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dayanacak Bir Bacak kitabı ile tanıdım Oliver Sacks'ı. Bir tıp doktoru ve kitapları bilimsel verilerle zenginleştirilmiş.
Yazarın altı ay ömrü kaldığını öğrendiğinde, kendini sakince ölüme hazırlama sürecinde yazdıklarından musevi olduğunu ve cinsel tercihinin erkeklerden yana olduğunu, periyodik tablonun onun için özel bir anlam ifade ettiğini anlattığı, yaşam, yaşlılık ve ölüm ile ilgili düşüncelerini paylaştığı Benim Periyodik Tablom, kısacık bir kitap fakat yaşlılığa ve ölüme dair çok güzel tespitler var.

Bir kahve içimi sürede bitirebileceğiniz, belki de Oliver Sacks ile tanışmanıza vesile olacak bu kitabı sevebilirsiniz diye düşünüyorum.

Kübra Ay, Karısını Şapka Sanan Adam'ı inceledi.
 10 Mar 18:16 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

İçinde 24 hikaye olan bu kitap genel olarak yaşanmış hikayeleri olduğu gibi aktarmış. Olıver Sacks'ın nörolojik hastalarını konu edinen kitabın göze çarpan en önemli özelliği hastaların dahi niteliği taşıması ve her birinin sanatsal bir yeteneğinin olmasıdır. Örneğin esere adını veren karısını şapka sanan adam insanları ve eşyaları tanıyamama hastalığına (agnozi) yakalanıyor. Olıver Sacks nasıl yemek yiyip, nasıl giyindiğini adamın karısına sorunca şu cevabı alıyor; BEDENİNİN MÜZİĞİNİ DİNLİYOR! Bu tabir çok hoşuma gitmişti yani yazmasam olmazdı hani! Kitabı nörolojik vakaları okumayı seven arkadaşlara tavsiye ederim...

Kübra Ay, bir alıntı ekledi.
10 Mar 18:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dokunmak gerek bir insanın yüreğine!
Bu resmin sembolik bir anlamı olduğunu, büyük balığın beni küçük balığın da kendisini temsil ettiğini hissettim. Asıl etkileyici ve önemli olan, bu yeni etkileşim öğesini benim söylememle değil, tamamen kendiliğinden, itkisel bir biçimde yaratmış olmasıydı.

Karısını Şapka Sanan Adam, Oliver Sacks (Sayfa 244 - yky yayınları)Karısını Şapka Sanan Adam, Oliver Sacks (Sayfa 244 - yky yayınları)
İrem, bir alıntı ekledi.
09 Mar 13:53

Hangi adam daha trajik bir durumdadır ya da hangisi daha lanetlidir? Başına geleni bilen mi, bilmeyen mi?

Karısını Şapka Sanan Adam, Oliver Sacks (Sayfa 35 - YKY)Karısını Şapka Sanan Adam, Oliver Sacks (Sayfa 35 - YKY)
Eda, bir alıntı ekledi.
07 Mar 22:53 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Yeni bir bilimi öğrenmekte olan kişinin zihni, bilimin kendisinin tarihsel evrimi içinde sergilediği aşamalardan tek tek geçmek zorundadır."

Tungsten Dayı, Oliver Sacks (Sayfa 139 - YKY)Tungsten Dayı, Oliver Sacks (Sayfa 139 - YKY)
Eda, bir alıntı ekledi.
07 Mar 22:08 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sanayi Devrimi'nin bu ilk gelişme döneminde bilime, özellikle kimyaya müthiş bir yönelim vardı. Bilim, dünyayı sadece anlamanın değil, daha iyi bir duruma getirmenin de yeni ve güçlü bir yolu olarak görülüyordu.

Tungsten Dayı, Oliver Sacks (Sayfa 114 - YKY)Tungsten Dayı, Oliver Sacks (Sayfa 114 - YKY)
Eda, bir alıntı ekledi.
07 Mar 22:07 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Davy, o dönemde bol bol şiir yazıyordu. Defterlerinde kimyasal deneylerinin ayrıntıları, şiirler ve felsefi düşünceler iç içe girmiştir, bunlar zihninde ayrı ayrı bölmeler işgal etmezmiş gibidir.

Tungsten Dayı, Oliver Sacks (Sayfa 114 - YKY)Tungsten Dayı, Oliver Sacks (Sayfa 114 - YKY)
Eda, bir alıntı ekledi.
07 Mar 21:55 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Lavoisier, üç yıl sonra gücünün doruğundayken giyotinle idam edildi. Büyük matematikçi Lagrange, meslektaşı ve dostunun ölümünün ardından, "Kafasını kesmek için bir an yeterliydi, oysa onunki gibi bir kafanın tekrar dünyaya gelmesi için yüz yıl bile yetmeyebilir." demişti.

Tungsten Dayı, Oliver Sacks (Sayfa 103 - YKY)Tungsten Dayı, Oliver Sacks (Sayfa 103 - YKY)