Karı koca
Neden Erkeğe Koca Kadına Karı Denir?

Eşim olma, karım ol! Bakma daha ilkel durduğuna sen, ruhu vardır kelimelerin. Karı-koca eşten daha çok şey anlatır. Hatta belki bize unutulmuş bir şeyi söyler.

Sahi, biliyor musun? Neden erkeğe koca, kadına da onun karı demiş eskiler?

Eşim değil, karım ol! Kedilerin eşi olur, terliklerin de İnsanın eşi olmaz. Bir ömür eşlik ediyor diye mi sevgiliye eş denir? Eşlik etmek yeter mi? Fazlasını beklemez mi insan yârinden Kelimeleri yitirmeseydik anlardık belki, evlenecek erkeğe eskilerin neden ?koca? dediklerini. Çünkü ?koca? bilge demektir, yüce demektir. Koca demek, dağ demektir. Ve ne kadar yüce olursa olsun, üstünde kar olmayan dağ eksiktir. Dağların yücesine kar yağar diye kadına da kocanın karı? demişler. Bakma şimdi evlenenlerin ?karı-koca? ilan edildiğine. Koca ve onun karı? olmalıdır aslında. Yani yüce bir dağ olmalı adam. Kar gibi pak ve masum olmalı kadın. Örtmeli ve bir ömür, süsü olmalı dağın. Çünkü üşür tepesinde kar olmayan dağ, ne kadar yüce olursa olsun, yarım görünür

Eşim olma, karım ol! Bana benzemeye çalışma sakın. Bana benden lazım değil bir tane daha. Ama unutma ki sensiz yarımım. Her zaman söylemem, ama sen anla.

Eşim olma, karım ol!

Beni tamamla?

Yanarım
" (...) Artık bir babaya, bir kocaya veya bir sevgiliye bağımlı olmayan bir sevgiyi sevme, sevgi, üç yıl sonra, üç yıl boyunca gireceğim küçük bir parçadır Sevmeyi hazırlıyorum, üç yıl boyunca başka bir şey beklemekten yaşıyorum ve bu yüzden yaşamak istemiyorum, sadece yanarım ve diğer ikisi yanarım. "
-Christian Bobin

Yalın aşk
Sevmek hâl üzere olur.
Kelimelerin, sözcüklerin deryasında boğulup sevgisini hâl eylemeyen kişi sevmek iddasında bulunmasın.
Sevgi kutsal bir yolculuktur
Bu yolculukta ruhunun tüm zerresi
Yanmalı, yanmalı kı hamlığını alabilsin
Aşkın narına odun olmayan
Her halinde yârdan eser bulunmayan
Aşıklık dergahına yanaşmasın.
Aşık ; kah sevgili olacak onun suretine bürünecek.
Kah hüzün olacak sevgilinin hüznünden eser bırakmayacak.
Kah bülbülü figan olacak sevdanın bağrında, kah cayır cayır yanacak aşkın kapısında.Belki Hz. Mevlana onun için der: Kimisi yüzünü sevgiliye döner, kimisinin yüzü sevgiliye dönmüştür. Aşığın en değerli saatleri gece sessizlesince , etraf el çekilince
Yârin hayaline daldığı saatleridir. Aşık hiç yalnız kalır mı?
Yar kapıdan çıksa, hasreti girer içeri.
Aşk kapısı çile kapısıdır.
Aşıkta hüzün varsa , gam varsa , keder varsa. O aşık aşık , değildir.
Aşık hiç kederli olur mu ? Sevgilinin Cemal'i gelince hayâle
Ne gam kalır ne keder. Kalbinde gam ve keder bulunan
Ben aşığım demeyecek. Aşık hiç yanlız kalamayan adamdır.
Her hâli aşkın endamına bürünecek!
Her kelamı aşkın diline dönecek!
Niyazi Mısri Sultan der ki. “Bela gökten yağmur gibi yağarsa başını ana tutmaktır adı aşk.Elinde sükkeri ayruğa sunup. Ağuyu kendi yutmaktır adı aşk.” Z.A

Emine Karaca, Bana Aşkımızı Anlat'ı inceledi.
01 Oca 16:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorum
#zekeriyaefiloğlu
#banaaşkımızıanlat
Aşkı her dilde anlatan harika bir kitap okudum. Aşk sadece sevgiliye duyulan değil gönülden sevebilmektir herşeyi diyor. Okurken psikolojik tedavi olduğuma inandığım yani okurken etkilendiğim o kadar güzel anlatımlar vardı ki düşüncelerim değişti diyebilirim.
Sevdiğim bir kaç sözler vardı mesela;
Sen benim dilimde zikir,beynimde fikir,kalbimde nehir, ruhumda şiir gibisin. Sen hayatımda kanat,ellerimde sanat,bedenimde kainat gibisin. Sen bir alev, ben de yörüngende dönen ateşböceğiyim. Ta ki sonsuza dek
Aşk, hamal olmak değil hemhal olmaktır. Hamal olanlar aşkı bedeniyle, hemhal olanlar yüreğiyle taşır..
Hayatta en önemli şey alın teri,bir de gözyaşıdır. Alın teri beden yorulunca neden aramaksızın,gözyaşı ise yürek yorulunca sebeb aramaksızın akar.
Ey can,aşkı bilmeyende şiir,insan olmayan da şuur,dervişin dilinde küfür,kitap okumayanda kültür,yaratılanı sevmeyende huzur bulunmaz..
Yüce Peygamber, "Dua ettiğimiz zaman en fazlasını isteyin. Çünkü vereceği hiçbir şey Allah için ağır gelmez" der. Gel şimdi birlikte niyaz edelim. Yarabbi, şeytanla ortak olup azanlardan, kendi menfaati için yüreğimize sızanlardan, üstüne vazife olmayan her şeye karışan sazanlardan, dost gözüküp ilk önce kuyumuzu kazanlardan, sırlarımızı başkalarının avucuna yazanlardan, yolunda giden her işimizi bozanlardan, anlamadan dinlemeden sürekli kızanlardan ve güven duygumuzun bağlarını çözen lerden Sen bizi koru Yarabbi..
Bu sözler ve dualar beni çok etkiledi bizo bu şahane eserle tanıştırdığın için teşekkürler Zekeriya Efiloğlu hocam..

Tülin Arslandağ, Vadideki Zambak'ı inceledi.
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çocukluğunun ve gençliğinin ilk zamanlarında her türlü sevgiden uzak ve kendi içinde yalnız yaşayan bir gencin onu olgunlaştıran ve gerçek aşkla maddi aşkı anlamasını sağlayan yedi yılını anlattığı bir mektupla başlayıp ona cevap olmak üzere yazılan başka bir mektupla biten bir kitap. Asıl oğlanımız Felix ne ailesinden ne de çevresinden bir sevgi görmemiş olarak büyümüş; yirmi bir yaşında da ailesini temsilen gittiği, soylu bir insan adına verilen partide ona eşsiz görünen omuzlara hayran olduğunu ve bir nevi aşık olduğunu düşünmüş henüz sevgi ve dahası aşk adına bir fikre sahip olmayan bir genç. Aynı zamanda yaşına rağmen çelimsiz vücudu yüzünden oldukça küçük görünen bu yeni yetme aşığımız; pek ilgisiz annesi tarafından belki açık hava, doğa, çiftlik vs. ona iyi gelebilir düşüncesiyle Mösyö de Chessel adlı bir dostunun evinde kalması için bir müddet gönderiliyor. Ne hikmetse o güzel omuzların sahibini gittiği yerde buluyor. Bir vadide yer alan şatoda yaşayan meleğini, beyazlar içindeki vadideki zambağını buluyor karşısında. Ne var ki o melek kendisinden yaşça büyük, çocuklu ve evli bir kadın çıkıyor. Zamanla dert arkadaşı oluyorlar. Birbirlerinin acılarına merhem olup yaralarını hafifletiyorlar.


   Madame de Mortsauf yani zambağı da aynı zavallı Felix gibi sevgiden mahrum geçmiş çocukluk ve gençlik yıllarına sahip ailesi tarafından kendinden yaşça büyük bir beyle evlendirilmiş, eşine ve çocuklarına sadık, namuslu ve inançlı bir kadın. Bu yüzden onun kendisini teyzesi gibi sevmesini istiyor çünkü teyzesi kendisini gerçekten sevdiğini düşündüğü yegâne insan. Aynı zamanda teyzesinin kendisine seslendiği gibi seslenmesini de istiyor. Felix'in Henriette'si oluveriyor bir anda ve ona aynı çocuklarına gösterdiği ilgi, alakayı gösterip siyaset hayatında iyi yerlere gelmesini de sağlıyor. Ne yazık ki bu namuslu kadın her ne kadar sadık bir eş de olsa gerçekten sevme ve sevilmenin sarhoşluğu ve sevgiliye ait olamama, eşine ihanet etme korkusu onu bu genç adamdan uzak tutuyor. Ona kimi zaman bir anne, kimi zaman bir dost oluyor. Ne yazık ki bu sevgiye açlık ve onun da Felix'e beslediği ama kendisine bile itiraf edemediği aşkı onun sonu oluyor. Kederi onu içten içe yiyor. Felix'e verdiği kadınlar hakkındaki nasihatlere rağmen onun Leydi Arabelle ile yaşadığı dünyevi ve genç bir erkeğin arzularını doyuran aşkı Henriette'nin sonunu getiriyor. Bu ilk acı aşk deneyimlerinin ardından artık Felix, kadınlarla herhangi bir yakınlık kurmamaya işinde yükselemeye odaklanıyor ki ilk aşkının kutsallığı ve temizliği onunla beraber mezara gitsin.


  Yıllar sonra karşısına çıkan ve hayatında bir yer edinmeye başlayan Natalie'ye anlatıyor tüm hikayesini. Çünkü Natalie onda, onun içinde yaşayan bir hayaleti ve benliğinde yer edinmiş her davranışında kendisini hatırlatan bir şey olduğunu seziyor. Son mektup da onun verdiği cevaptan oluşuyor zaten. Yanıtı da tahmin edileceği üzere onunla her türlü dost olabileceğini ama en ufak şeyde bile acaba Henriette nasıl yapardı diye kendini kıyaslamak istemediğini, bunun bir kadın için ne kadar zor olduğunu, yalan bile olsa bir erkeğin ağzından ilk aşkı olduğunu duymanın bir kadın için önemli olduğunu söylüyor.


  Kitap hakkında tek olumsuz düşüncem ilk sayfalardaki betimlemelerin uzunluğu ve sıklığı olucak sanırım. Beni bir nevi boğdular. Bu yüzden başta ağır ilerledi. Ama aşkın kutsallığını ve saflığını kavrayan, aynı zamanda bize kavratan Felix'le beraber sevdim Henriette'yi sanki. Beni duygulandıran bir kitaptı. Okunması gereken etkileyici bir klasik.

Bira, Balık ve Yalnızlık , Richard Brautigan
Sıcaktan kavrulan, uyumaktan başka bir şey yapmaya gücü yokmuş gibi görünen yorgun topraklar, derin bir karanlıkla tükenmiş yaşamları sonsuza kadar hapsedecek mezarlar haline gelmek için bekliyorlar.

Dalları zayıflamış, susuzluktan kurumuş yapraklarıyla toprağa bağlı ağaçlar sonun yakınlığını hissettikçe daha büyük bir nefretle salıyorlar köklerini bu ölümcül topraklara.

Kuşlar ötüşmekten yorulmuş, bir damla gölgeye aç, güçsüz kanatlarına son bir azimle rüzgâr doldurmaya çalışıyorlar.

Her şey akıl almaz bir düzen içinde, algılanamayacak kadar karışık ve fark edilemeyecek kadar sade…

Dünyanın her yerinde ortak tek bir an içinde bir sürü insan gözlerini bambaşka yerlerde ilk defa açarken bende Tacoma’da dünyanın nasıl bir yer olduğuna meraklı gözlerle bakıyordum ilk defa. 1935’in 30 Ocak günü.

Babamı hatırlamak istemiyorum, bir oğlu olduğundan haberi olduğunu da sanmıyorum zaten.

Aradan yirmi yıl geçti, harika bir yere gelmediğimi anladım artık.

Evimdeki aynaya bakıyor ve yüzümü görüyorum, başka bir şey görmek isteyebilirdim belki. Gördüğüm 20’sinde polis karakolunun camlarını elindeki taşlarla alaşağı etmiş bir suçlu, yalnız biri, duyarlılığı bu hayatı kaldıramayacak kadar keskinleşmiş bir kaybeden, bir kalem ve kâğıt müptelası, bir yazar, bir alkolik, bir yalnız nihayetinde.

Yalnızlığını şiirlerle kovmaya çalışan bir umutsuz…

Kaçmakla kurtulunur, en azından inanılan bu. Fazlasıyla da denenilen. Kimi başarır, kimi başaramaz. Yalnızlıktan kaçılmaz işte, kendini yanında götürdükçe yalnızlıktan kaçamazsın. Kaçtım diyorsan da büyük bir yalancısın.

21 yaşımda Tacoma’yı terk ettim, umurunda olmasını isterdim, California’da yaşamaya başladım. Sokak aralarında, köşe başlarında bazen de ana caddelerde şiirlerimi satıp, yalnızlığı kovmaya bir de karnımı doyuracak kadar yiyecek parası çıkarmaya çalışıyordum. İşportacı şair Brautigan…

Bir on yıl böyle gitti, bu süre içerisinde Beat’lerle tanıştım hani şu Beatnik’ler, kafalarına göre takılan kıyak adamlar yani, Jack, Allen ve diğerleri. Ama hiçbir zaman kendimi onların yürüdüğü yola tam olarak ait göremedim.

Beat’ler anlaşılır, açık, içten, cüretkâr, muhaliftiler, mizah duygusuna da sahiptiler. Ama bir şiir için bunlar yetersiz kalır, lirik ve sürreal olmalı, saflığı ve sevgiyi barındırmalı. Benim için sevgiliye yazılan naif satırlar her türlü karşıt hareketten daha güçlüdür.

Tabiat ve önemsiz anlar hayatı oluştururlar, asıl olan budur benim için.

67 yılında Amerika’da Balık Avı kitabım yayınlanınca bende bir hayli tanınır hale geldim. O sokaklarda yıllarca kendi başıma takılırken aradığım şey kimsenin umurumda değildi. Ama bir kitap, her şeyi değiştirecek öyle mi, artık isteniyor ve tanınıyor muyum? Bunların hiçbiri umurumda değil.

Her şey fütursuzca yalpalanıyor ve eskiyor, bende bu akışı içimde hissediyorum.

Ruhlarımız kör doğmadı ama dünya gözünü çıkarmak için elinden geleni yapıyor. Savrulmak yapraklara özel bir şey olmalı, insanın ruhu bu işin içine girmemeli.

Bir barmen tezgâhın benim oturmadığım diğer ucundaki, aslında orada hiçbir zaman olmamış hayali lekeyi nasıl bir şuursuzlukla siliyorsa, önümüze çıkan güzellikleri, yeni aşkların başlama fırsatlarını aynı şuursuzlukla es geçiyoruz. Ancak tüketilebilecek şeyler üretecek kadar yaratıcıyız hepimiz. İnceliğin peşi çoktan bırakıldı. Ürettiklerim tüketilmeli ve tüketeceğim şeyler üretilmeli. Bunu daha fazla hassasiyet ve bilgi gerektiren bir platformda gerçekleştirince de entelektüel oluyoruz. Bu duruma üzülmeli miyim bilmiyorum ama sevinemeyeceğim kesin.

Yıl 72’ydi ve ben 37’sinde yolun sonuna yaklaşmıştım. Yazdıklarım seviliyor, Amerika ve Japonya’da tanınıyordum. Ama sıkılmaya yine kötü hissetmeye başladım. Ne kitaplar ne de şiirler içimi aradığım şey kadar dolduramıyordu. Yüzler, sesler her zamankinden daha anlamsız geliyordu. Şimdi herkes peşimde, sürüyle dinleti ve röportaj teklifleri geliyor, bunlarda umurumda değil bana hiçbir şey ifade etmiyor.

Buna bunalım mı deniyor bilmiyorum ama ne deniyorsa eğer en derinlerine düşmüştüm. İçki, yalan ve gerçek kadar güçlenmişti hayatımda, onla ve onsuz yapamıyordum. Montana’da bir çiftlik evine yerleştim. İnzivaya çekilmek sadece kendimi dinlemek istiyordum.

Belki bende herkes gibi ömrünün geri kalanını geçmiş olan bölümünde yitirdiklerini arayarak geçirenlerdenim. Belki de tamamen onlardan biriyim. Kulağım artık var olmayan bir evin duvarına dayanmış gibi geçmişe dayalı. İçimde pişmanlıklar sıkıntılı bir bitkinlik taşıyan yaz akşamüstlerinde daktiloya vurulan hüzünlü ünlem işaretleri gibi haykırıyorlar.

Bir şekilde bekliyorum, yaşayacaklarımın hayalimdekilerle kesişeceği o imkânsız zamanları, herkes gibi bende bekliyorum, hiç gelmeyecek özgürlüğün ve aşkın tadını, bir şekilde bekliyorum, herkes gibi, nasıl olsa beklemek beklemektir.

Farklılaştırabildiğim şeyler olmuştur belki, kendi adıma ya da bütün bir hiçlik adına. Bira şişemle oturduğumuz evimin verandasındayız şimdi, buradan hayat bir parça daha dingin gözüküyor gözüme, sevdiği adamla harika bir sevişme yaşamış, yorgun ve tatmin olmuş bedenini yatağa bırakmış, pencereden esen meltemi teninin her noktasında hisseden, ciğerlerine tütünün nefesine dolduran güzel ve âşık bir kadın gibi mutlu ve dingin gözüküyor şuan hayat. Boş şişelerin fazlalığından da böyle geliyor olabilir elbet. Düz bir çizgide ağzıma götürdüğüm biramdan bir fırt daha alıp, Rembrandt’ın bile böylesine düzgün ve güzel bir çizgi çizemeyeceğini düşünürken karşımda ki eşsiz çekicilikte sevişmeden yorgun düşen harikulade kadını izliyorum ve kanımda yeterince alkol var.

Her zaman gitmekle kalmak arasında bir yerlerdeydim.

Aradıklarım ya hiç yoktular ya da olamayacak şeyleri aradım. Bu belki hayatın suçuydu belki de ben onu yanlış anladım. Mükemmellik, normalliğin kristalleşmiş halinden öte bir şey değil.

Grenli, siyah beyaz eski bir fotoğrafın içine sıkışmış, renksizlikten şikâyetçi, içi geçmiş, umutsuz bezginlerin hüzünleriyle dolu kalbim. Ruhları kemiren aşağılık bir umutsuzluk ve kırılganlıkla çürüyor her şey. Biraz içki ve biraz daha içkiyle dolduruyorum bedenimi. Benim gibi biraz fazla içiyorsanız sakallarınız birbirinden ayırt edilemeyen milyonlarca küçük nergisten oluşan zarif bir bahçe gibi lekeleniyor, gözlerinizde yorgun bir ihtiyar bakışı beliriyor ve içinizde yanan ateşler mum alevleri kadar korkaklaşıyor. Bekliyor, bekliyor, bekliyorsunuz, yazıyor ve yazıyor ve yazıyorgunsunuz…

Kaçmak dedim de, bir ara bunu başarmıştım sanırım. Jantları çatlak, kaportası çürüklerle dolu, görmüş geçirmiş eski bir amerikan arabasının arkasına taktığım karavanla Idaho nehirlerinin kıyılarına kurduğum kamplarda biraz olsun kurtulmuştum peşimi bırakmayan tüm hezeyanlardan…

Doğayla bütünleşmenin ancak içinde olunduğunda fark edilebilen serin okşayışlarıyla uyudum geceleri. Seslerin harmonisi kanserli hücreleri söküp attı ruhumdan.

Beklentilerimi azalttım, insanlardan beklediklerime harcadığım enerjiyi kendime yakınlaşmak için harcadım. Şu an hiçbir şey yapmıyor ve düşünmüyorum. Sadece sessizliği dinliyorum. Ben ve kendimden bir parça uzaklaştım. Doğadan soyutlanıp sanata yönelmiyorum, hayatın bir değişkeni ya da hayatı değiştirme gibi bir derdim yok, doğa olmaya çalışıyorum. Bir şey anlatmıyorum aslında anlattıklarımdansa beklentim yok artık. Doğanın bağrındayım, bir parçasından öte artık oyum. Doyacak kadar yemeğim var, fazlası her zaman insanı kötülüğe iter, sessizce uyuyacak bir yerdeyim, entelektüel ve duygusal zırvaları azaltıp içimdeki sese yöneliyorum.

Bunlar iyi zamanlarımdı, ve yine bir şey oldu. Sihir bozuldu. Bulduğum harika cennetten bile memnun kalmayacak hisler ve düşünceler üretmeyi becerdim yine.

Sanırım oraya kalem ve kâğıt götürmemeliydim. Yazmayı yanımda götürmemeliydim.

Ama olan bu, sonuç olarak buradayım. İçkiye ve yazmaya muhtacım, bana bahşedilen cennet bile olsa cehennemde yanmak zorundayım. Ben bir yazarım ve buna hazırım.

Ölene kadar acı çekip yazacağım, başka bir yolda yürüyecek değilim.

Satın alınacakların listesi yapılırken ya da tahsil planlaması, kitapların taslakları oluşturulurken ya da bir yönetmen ışık kararları verirken, sanatlı ya da sanatsız içinde başrolünü oynamak istediğiniz bir hikâye yaratırken var ettiğiniz küçük kümelerin içinde daha da yalnızlaşırken bir devletin herhangi bir kararının bir çoğunluk için iyiyken yolu kayıp bir biçimde herhangi bir azınlık için kötü olmak zorunda olduğu gerçeğini görürken, sevgilinizin bir var bir yok olacağını o hep kalsa da aşkın başıboş bir gezginden ibaret olduğunu hissederken, dünyayı kalemlerin ve kılıçların değiştirdiğini, ucuz bir merhemden öteye gidemeyen sevgiyi yalnızlığınızın üstüne umutsuzca sürerken, ölümden bir zerre bile korkmayıp, ölümünüze üzülecek kimsenin olmadığını anlarken hayat pek te uğrunda savaşılası bir yer gibi gelmiyor artık.

Birden kendinizi batmakta olan bir gemi gibi hissediyorsunuz.

Şimdi Bolinas’ta bir balıkçı kasabasındayım.

Ömrümün geri kalanını cehennemin kapısı aralanana dek yazarak geçireceğim.

Kendimi her şeyden koparıp göl kenarında balık tutup içki içeceğim ..

Oğuz Aktürk, Hakkari'de Bir Mevsim'i inceledi.
 25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yokuş aşağı merdivenlerden iniyoruz. Tepemizden kafamıza, yüzümüze inadına düşen bir yağmur, omuzlarda taşınan onlarca yılı inadına daha da ağırlaştırıyor. Kulak misafiri olmaktan kaçınamadığım bir ses ise arkamdan kendimden kaçmaktan yorgun düştüğüm bana : "Kaç kaç nereye kadar, kara toprağa gireceük bir gün." diyor.

Kara toprak. Kapkara. İçindeyken kendisinden başka hiçbir şeyin görünmediği zifiri karanlıkta bir mekan. Edgü de sanki bunu bilircesine kitabında "Ne kadar kısa yaşıyoruz, ne kadar uzun ölüyoruz." diyor. Sanki Hakkari'de Bir Mevsim'i okumaya başladığım gün dedemin vefat ettiğini bilircesine bana sesleniyor gibi. Sanki bugüne kadarki yaşamım 1 saniye uzunluğundaymış da sadece bugünüm fragmanı önceden hazırlanmamış bir film gibi.

Hakkari'de Bir Mevsim, kendimizi ararken onları/başkalarını/başka insanları bulduğumuz hayat hikayelerinden sadece biri. Çünkü ancak ölümle karşılaştığında düşünüyor insan etrafında olup bitenleri tam olarak sorgulayamadığını. Ancak o zaman tekrar dank ediyor kafasına bazı ölümlerin hiç sorgulanmadığını -sorgulanmaktan bile kaçınıldığını-, bazı kefensiz gömülen bebeklerin ve Doğuda doktorsuz ölen kulların Selda Bağcan'ın da dediği gibi gazetelerde hiç yazılmadığını ve siyahın bir tutam toprağa, küçük bir sınıfa, hayat boyu bir kadere, aklı başında insanların dünyasında çıldırmalara bir sıfat olarak gelebilecek bir kelime olabileceğini.

Sanki Doğu'ya doğru gidildiğinde geriye kalan yol ile dertler arasında bir ters orantı var. Ne kadar Doğu, o kadar dert. Ne kadar Doğu, o kadar umursamazlık ve imkansızlıklar. İşte dedem de günlerden bir gün Kore'de ne yaptığını ve neden orada olduğunu bilmeden savaşırken, kendisiyle ve ırkıyla hiç alakası olmadığını bildiği halde diğer 1 milyar benzeriyle neredeyse farksız bir Çinlinin kulağını keserken belki o da Ferit Edgü'nün bu kitapta yazdıkları gibi şeyler düşünüyordu. Belki de iyi bir şey yapmıştı dedem, çünkü bu birilerine göre Doğu olan yerlerde bahsedilen şeyleri duymamak bizim için en iyisi olurmuş derlerdi hem kitaplarda, hem de yaşanmışlıklarda. İnsanların o zaman bir bildiği vardı. Her şey ulu orta bahsedilmezdi, elalem denilen batıl inancın duyma olasılığı vardı. Böylece dertler her zaman içlere atıldı. Sadece dedemin dertlerini duyabilmiştim ben de bugüne kadar. En azından yüreğimle dinleyip hissettiğim ve anılarına değer verebildiğim tek o vardı. Çünkü kitaptaki gibi sırtında neden tüfek olduğunu sorgulamayan insanlar gibi o da elinde neden tüfek var sorgulamıyordu. Sorgulamasına gerek de yoktu. Ferit Edgü de öyle diyordu zaten : "Hiçbir şey alınyazısı değildir, yavrularım. Bu kadar."

Denize kıyısı olan bir şehirde yaşayan bir insan olarak deniz denilen şu uçsuz bucaksız doluluğu her gün göreceğimin garantisi var iken Ferit Edgü'nün Hakkari'de Bir Mevsim'iyle beraber denizsiz ve sürekli deniz özlemi çeken bir adam olmuş iken sorunum sadece kendimi başkalarının yerine aynı okuduğum şu şiirsel romanın öğretmeni gibi çok iyi koyabilmemdi. Dediğim gibi, "Seni senden iyi tanıyorum." cümlesini kurabileceğimiz insanlarla olabilmek için aslında ne diğer insanlarla konuştuğumuz dilin aynı olması ne de giyindiğimiz, yediğimiz, içtiğimiz şeylerin aynı olması gerekiyordu. Dert ortaklığıydı bu işte. Dertlerin ortak bir diliydi sanki bu kitap. Nasıl ki bir Magna Carta 1215 yılında kralın ilk kez yetkilerini sınırlandırabilmişse, Ferit Edgü de Hakkari'de Bir Mevsim'iyle 1977 yılında dertsizliklerin yetkilerini sınırlandırmıştı. Dertlerin en derinini, en siyahını, en çaresizini koymuştu önümüze çünkü. Çaresizlikti çünkü coğrafi terimlerden izole olan tek şey.

Siyah ise en güzel renkti hala. Siyah her zaman en güzel renkti. Hiçbir şekilde pas vermeyen, rengini belli etmeyen, ne sol ne sağ ne orta ne düz hiçbir yönü olmayan, üstünden milyonlarca çeşit renkte bitkiler çıkıp da milyarlarca ölüyü besleyip, bağrına basıp, bütün dertlerini içine çekip hala olgunluğunu koruyabilen bir renk kadar olamadık. Yine içine ettik çünkü bazı olayları doğru dürüst dert edemezken. Ölen bebeleri, kefensiz gömülmeye maruz bırakılan bu kitaptaki ve şu düşle gerçek hayatın arafındaki bütün bebekleri unuttuuuuk, gitti. Nasıl olsa bir siyah renk kadar olmayı bile beceremiyorduk ki zaten. Bunu mu unutmayacaktık?

Bir aralar burun kıvırdığım öğretmenlik mesleğine neden kutsal meslek denildiğini anlıyorum. Hala da yapamayacak olduğumu biliyorum fakat yapabilenlere, en azından yapabilmek için şu gariplikler ülkesinde savaşanlara kutsal bir saygı duyuyorum.

Hakkari'de Bir Mevsim, hem Edgü'yü hem de kendimi tanıma açısından önemli bir adım oldu. Eminim ki Edgü de siyah rengi benim sevdiğim kadar seviyordur. Arayış, arayış ve arayıştır siyah. Kendinle barışıklıktır daha doğmamış bir bebekken gözlerimizin açılmadığı ve henüz ölmüş birinin gözlerini kapadığı o bilinmezlik gibi. Çünkü kapkara bir toprağın, evet evet kapkara bir toprağın, dert dolu, yağmur dolu, sevgiliye, mescide, savaşa, günaha, eyleme yürüyen ayakların sesleriyle dolu kapkara bir toprağın rengi nasıl sevilmezdi?

Zafer, bir alıntı ekledi.
19 Eyl 2017

Sâki, kadehimizi şarabın nuruyle parlat. Çalgıcı, sen de çal. Çünkü âlem tam istediğimiz hale geldi, bize uydu.

Ey şaraptan aldığımız lezzetten haberi olmayan! Biz, kadehte sevgilinin yüzünün aksini görmüşüz.

Uzun boylu güzellerin işveleri, nazları, salına salına yürüyen selvi boylumuzun cilvelerle gelişine kadar sürer.

Gönlü aşkla diri olan asla ölmez. Biz de âşıkız, şu halde ebediliğimiz âlem ceridesine kaydedilmiştir.

Korkarım, hesap gününde şeyhin helâl ekmeği, bizim haram suyumuzdan fazla bir işe yaramayacak, ikisi de bir tutulacak!

Ey rüzgâr, yolun dostların bahçesine uğrarsa sevgiliye selâmımızı arz et, sakın unutma ve tarafımızdan

De ki: Adımızı neye anmıyor, neden bizi kasten hatırdan çıkarıyorsun ?

Zaten anılmayacağımız bir zaman gelecek!

Gönlümüzü alan sevgilimizin gözlerine sarhoşluk ne de güzel yaraşıyor. O cihetten bizim de irade ve ihtiyarımızı sarhoşluğa teslim etmişler.

Hafız, gözünden gözyaşı tanelerini saç dur, belki vuslat kuşu tuzağımıza gelip konar, olur ya!

Yeşil felek deniziyle hilâl kayığı bile Hacı Kıvam’ımızın nimetine gark olmuştur.

Hafız Divanı, Hafız-ı ŞiraziHafız Divanı, Hafız-ı Şirazi