• Ah ben! Ah Yaşam! Hayatın anlamını arayan sorular... İnançsızların sonsuz sırası... Aptallarla dolu şehirler... Bunlar arasında yaşamanın anlamı nedir ki hayat! Cevap ver bana! Cevap ver!
 • 160 syf.
  ·4 günde·Beğendi·8/10
  Öhöm öhöm!
  Yavrum geçin artık yerinize bakın zil çaldı!
  Evladım! Kime diyorum ben acaba?
  Bugünkü dersimizde öğretmen öğrenci ilişkilerinden bahsedeceğiz.

  Sert tarih hocası gitti İnci Küpeli geldi, her şey yolunda, tamam sakin:))
  Bilenler bilir iki yıllık (sakın küçümsemeyin ha:)) öğretmenlik tecrübem var. Bu iki yılda neler neler öğrendim ne güzel duygular tattım bir ben bilirim:)) Bana bu duyguları tattıran miniklerime teşekkürü borç bilirim...

  Okul ve iş hayatım boyunca öğrendiğim en önemli şey dersi sevdiren kişinin öğretmenden başkasının olmadığıdır. Ancak bu durum malesef öğretmenlerimiz tarafından göz ardı edilmiş durumda. Fazlasıyla... Öğrencilik hayatımızdan biliyoruz ki annemizden babamızdan daha çok görürüz öğretmenlerimizi ve sınıf arkadaşlarımızı. Ancak okulu, sınıfı sevgi dolu bir yuva haline getirecekleri yere sert yüz ifadesi ile bir sınıfı dize getirebileceğini düşünüyor çoğu öğretmenimiz. İstisnalar var tabii... Peki sadece ders anlatıp hiçbir çocuğun kalbine dokunmadan yapılan öğretmenlik, gerçekten öğretmenlik mi? Çocukları gülümsetmeden, kahkahalarını bilmeden yapılan öğretmenlik, öğretmenlik mi? Nerede kaldı o kutsal meslek?
  Hayatta hiçbir şey bir çocuğun gülücüğü kadar güzel olamaz... Ve bir çocuğun gülümsemesi bütün sızıları dindiren bir krem gibidir... ( özlem/Duvar/ senin kremlerin gibi:))

  Kitabımızda da hayatı yarış atına çevrilmiş yatılı lise öğrencilerinin hayatına misafir oluyoruz. Enfes bir kitaptı ve sonu çok etkileyici bitti... Tüm çocukların hayatını değiştiren bir öğretmen var kitapta. Okurken işte, dedim, bende böyle bir öğretmen olmalıyım, Bay Keating gibi... Kitapta hayatlarını şiirle, sanatla değiştiren, bundan büyük bir keyif alan, hayatın iliğini emen harika öğrenciler var. Özellikle Shakespeare'den yapılan alıntılara kitap daha da bir mükemmelleşiyor...

  Atatürk "ÖĞRETMENLER, YENİ NESİL SİZLERİN ESERİ OLACAKTIR!" derken sadece dersleri iyi anlatın demiş olamaz. Altındaki anlamı çok daha fazla düşünüp irdelemek gerekli bence...
  Bütün öğretmenlerimize ve öğrencilerimize sevgi ve saygıyla...
  Bunu da eklemezsem olmaz:))
  https://youtu.be/jTjv1R50GrM
 • Hayatın anlamını arayan sorular
  İnançsızların sonsuz sırası
  Aptallarla dolu şehirler
  Bunlar arasında yaşamanın anlamı ne olabilir ki?
  Hayat!
  Cevap ver bana,cevap ver!


  İşte cevap:
  Siz buradasınız
  Hayat var ve hep olacak
  Hep olacak…
  Güçlülerin mizanseni devam ederken
  Sen de birkaç dize katkı yapabilirsin.
 • 432 syf.
  ·Beğendi·9/10
  Bundan iki yıl önce başlamıştım ilk bu kitaba.Ancak 250’li sayfalara geldiğimde final haftama gelmesi sebebi ile elimde uzadıkça uzayan , bir türlü bitiremediğim , en sonunda da yarım bıraktığım bir kitaptı. Daha önce bunu pek çok kitap için söylemiştim biliyorum ama hani bazı kitaplar vardır, kitabı okuduğunuzda sanki hayatınız o kitaptan önce ve sonra diye belirsiz çizgilerle ikiye ayrılacakmış gibi gelir. İşte bu kitap benim için öyleydi. İlk başladığımda ilk sayfa da bunu hissetmiştim. Geçen iki yılda da kütüphaneye her gittiğimde kitabın yerinde olup olmadığını kontrol ederdim ama tekrar okumak için hiç almadım. Neden diceksiniz? Bu kadar önemli geldi ve ben kitabı okumadım neden? Ben bazı kitapların okunmasının belli zamanı olduğuna ve o zaman geldiğinde kendimi zaten kitabı okurken bulacağıma inanan biriyim. Ne kadar istesem de alamadım kitabı elime üzerine kaç tane kitap okudum bilmiyorum. Ancak bugün kitabın zamanı geldi sanırım ve ben arayarak kitabı buldum ve okudum. Kitaba bugün tekrar başlama nedenim bütün hayatım boyunca uğraştığım bir sorunun cevabını içinde barındırdığını düşünmemdi. Son zamanlarda bu soru beni o kadar sık rahatsız etmeye başladı ve kitaba tekrar başlamamamın asıl nedeni buydu. Ancak üzülerek söylemeliyim ki sorunun yanıtını kitapta bulamadım. Yine de cevaba giden yolda bana rehber olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandır okurken tatmin olduğumu hissettiğim nadir bir kitaptı benim için. En son bu hissi Jack London’ın Martin Eden kitabında yaşamıştım. Kitabı bitirdiğimde üzerine çok fazla düşündüm diyebilirim.
  İnceleme kısmına kitabın özetini yazmaktan nefret ediyorum. Çünkü; bana göre inceleme kısmı, insanların zaten başka platformlardan da kolayca ulaşabileceği bilgileri içermek yerine insanların bireysel fikirlerini içermeli. Ancak şu anda yapmak istediğim bazı açıklamaların anlaşılır olması ve açıklamaya devam edebilmem için sanırım çok kısa bir özet yapmalıyım. Kitap bir psikolog olan Julies’ın deri kanserine yakalandığını öğrenmesi ile başlıyorç Ölüm ile yüzleşen doktorumuz, hayata dair bir anlam arayışına giriyor ve eski hastalarının dosyasına bakarken bir zamanlar tedavi etmeye çalıştığı Philip’in dosyasını görüyor. Philip, Julies’ın iş kariyeri için tam bir başarısızlık. En ufak bir ilerleme kaydedemediği bir hasta. Asıl olaylar Julies’ın Philip ile konuşmak istemesi ve onu aramasıyla başlıyor ve Philip’in sorununu kendi başına, kendi yöntemlerini kullanarak hallettiğini , hatta artık bir psikolog adayı olarak kendi terapi seanslarını yaptığını öğreniyor. Julies bu değişimin nasıl olduğunu sorduğunda , bu soruya cevap vermenin karşılığında kendisinden işi için süpervizörlük istiyor. Julies ise bu teklifi ancak Philip’in 6 ay boyunca yapmış olduğu grup terapilerine katılması karşılığında kabul ediyor. Özet kısmı daha da uzatılabilir . Benim için bu kadarı yeterli . Kitabın büyük çoğunluğu Philip’in ve terapiye katılan diğer hastaların anlam arayışları doğrultusunda ilerliyor. Benim vurgulamak istediğim şey terapi grubundaki bu hastaların sadece kitabın devamlılığını sağlamak için oluşturulmuş sıradan insanlar olmadığı. Her hasta aslında hepimizin yakından bildiği ve belkide hayatının belli bir döneminde karşılaştığı veya karşılaşacağı bireyleri ve ruh hallerini temsil ediyor. Bu yüzden sadece Philip’e odaklı okumayıp diğer hastalarla da yakından ilgilendiğimi söyleyebilirim. Onları dinlerken kesinlikle çok fazla şey öğreniyorsunuz. Bireysel ilişkileri bir yana bırakalım karakterlerin terapilerde ki diyalogları bile insan ilişkileri yönünde size çok fazla şey katacaktır. Benim zihnimde kalan en önemli bir diğer şey ise arzuların doyuruldukça yerlerine yenisinin geleceği fikriydi. Bu fikri ikinci kez duyuyorum. Arthur Schopenhauer’ın Hayatın Anlamı kitabında da duymuştum bunu. Bence üzerinde durulması gereken bir fikir.
  Genel olarak bence Arthur Schopenhauer için yalnızlık bir seçim değil bir zorunluluk haline gelmiş. Kitapta söylenenin aksine ben bu durumu isteyerek sürdürdüğünü düşünmüyorum. Sadece doğru insanlarla karşılaşmamış kanaatindeyim. Philip doğru insanlarla karşılaştığında benim hayatım soğuk demedi mi? (İzlediğim iki filmde ( In to the wild, Ölü ozanlar derneği ) bütün film boyunca savunulan yalnızlık,özgürlük, bireysellik, anı yaşama kavramları filmlerin sonunda yerle bir edilmişti. Bu kitapta da Philip’in oluşturduğu yalnız hayat düzeninin aynı akıbete uğradığını gördüm. Bana yalnızlık fikri bu kadar korkutucu görünmediği için hatta kitabın pek çok yerinde Philip’in fikrine katıldığım için sonun bu şekilde bağlanması pek hoşuma gitmedi. ) Bence Arthur da diyebilirdi,şartlar farklı olsaydı. Ancak o ölümüne kadar insan sevmez olarak anılmış bir filozof . Buna rağmen ben onun zoraki yalnızlığına bakarak yalnızlığı sevemiyorum. Çünkü Philip’in de dediği gibi benim dediğim yalnızlık tercih edilmiş bir yalnızlık.
  Kitaba dair genel birkaç cümle yazmam gerekirse ; kitabın dilinin yalın ve açık olduğunu düşünmüyorum. Basit gibi görünse de fazlasıyla ağır bir kitap. Özellikle romanda olay örgüsü kısmından sapılarak Arthur Schopenhauer’ın anlatıldığı kısımlar. ( Bu kısımlar her ne kadar dil de olarak karmaşıklık yaratsa da kitabın verdiği doyumu artırdığını söyleyebilirim.) O yüzden pek çok kişinin okurken sıkılabileceğini düşünüyorum. Sanırım herkes için muhteşem gelecek, klasikleşmiş kitaplardan değil diye ifade etmek yanlış olmaz.