• Önceliğimiz Türkiye Olmalıdır

  Haziran 2018 - Yıl 107 - 370

   

  Nuri GÜRGÜR

  Son Yazıları

  FRANSA’NIN TAVRINI DOĞRU ALGILAMALIYIZCUMHURİYET’İN 84’NCÜ YILINDA BİRİNCİ MECLİSİ YENİDEN DÜŞÜNMELİYİZORTA DOĞU’DA YANGIN-TÜRKİYE’DE BÖLÜCÜLÜKEKONOMİDEKİ SON DALGALANMALARIN POLİTİK ANLAMIDANIŞTAY ÜYELERİNE SALDIRI ve ORTAK AKIL İHTİYACI

          İsrail, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki gösteren Filistinlilere plânlı, bilinçli bir katliam yaptı. Silahsız göstericilerin üzerlerine karadan ve havadan açılan ateş sonucu 60 Filistin’li hayatını kaybetti; binlercesi yaralandı. 

          Uluslararası camiadan ve Türkiye’nin dışında İslâm dünyasından bu vahşete karşı ciddi bir tepkinin gelmeyişi hatta Merkel gibi bazı liderlerin İsrail’in iddialarını destekleyip Filistinlileri sorumlu tutmaya kalkışmaları, insanlık adına utanç verici bir manzaradır. 

          İngiltere’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne yaptığı, olayın “tarafsız bir gözlemciler heyeti” tarafından incelenmesini isteyen teklif, ABD’nin karşı çıkması sonucu kabul görmedi.

          Batı ve özellikle ABD medyası katliama olabildiğince az yer vererek, olayı İsrail’in sınırlarını koruması olarak yansıtıp yaptıklarını meşrulaştırmaya çalışarak insanların doğru bilgi edinme hakkını engellemiş oldu. 

          Bütün bu görüntüler, evrensel hukuk, insanların yaşama hakkı, adalet gibi evrensel değerlerin, güçlülerin nezdinde reel bir karşılığının bulunmadığını, mağduriyetin sadece onlara münhasır bir hak sayıldığını, bir kere daha ortaya koydu. 

          Diğer yandan İslâm ülkelerinin bu zorbalığa karşı suskun kalmaları, ciddi bir tavır almak yerine, kısık sesle mırıldanıp kenara çekilmeleri, İslâm dünyası diye bir fenomenin bulunmadığını gösteriyor. Türkiye kendini paralarcasına hatta kendi politik ve ekonomik çıkarlarını bir kenara bırakarak, Kudüs ve Filistin davası için çırpınırken, Suudi Arabistan, Mısır ve BAE, ABD ve İsrail ile oluşturdukları ittifak ilişkileri zarar görmesin diye üç maymunu oynamayı tercih ettiler. Müslüman ülkelerin bu tavrı, ihaneti ABD – İsrail’in yaptıklarından daha acıtıcıdır. 

          Aslında bu tiyatro yeni değil, yüzyıl önce de aynı oyun sergilenmişti. O dönemde İngilizlerin altın ve siyasi ikbal vaadi ile satın alıp Osmanlı’ya karşı kullandığı Şerif Hüseyin ve Bedevi aşiretlerinin yerinde, şimdi Suudi veliahtı Muhammed bin Selman ile uydusu BAE veliahtı Muhammet bin Zayed var. Tahtta kalmak, yerlerini korumak uğruna tüm kutsal değerleri çiğneyebiliyorlar. Trump’un Netenyahu’nun çanak yalayıcılığını yapabiliyorlar. İsrail’in uyguladığı şiddeti protesto için bazı Musevi gruplar Tel Aviv sokaklarında gösteri yaparken, bazı İsrtail gazeteleri bile Netenyahu’yu eleştirirken, Arap dünyasının lideri konumundaki ülkelerin ısrarla suskun kalmaları, Müslümanların inanç, zihniyet ve ahlâk dünyalarında üç asırdır hüküm süren erozyonun ne kadar ciddi ve etkili olduğunu gösteriyor. Kudüs, Suudilerin öncüsü olduğu, BAE ile Mısır’ın tetikçiliğini yaptığı küresel emperyalistlerin işbirlikçileri eliyle İsrail’e teslim edildi. 
 • Bu kitabı kesin okumalısın dediğiniz kitap var mı ?
  Önceliğimiz polisiye olursa çok iyi olur
 • Moll Flanders ingiliz edebiyatının ilk roman örneklerindendir. Ana karakterimiz Moll'un bebeklikten başlayan yaklaşık 70'li yaşlara kadar süren hayat macerasını görüyoruz. Moll aynı zamanda dönemin öngörmediği bir kadındır çünkü bir çok günaha bulaşır, ensest ilişki, hırsızlık ve niceleri. Fakat romanın sonunda bu kötü olaylar Moll'u tövbe etmeye iter. Aslında mürebbiyem dediği kadın da çok büyük rol oynar hikayenin ilerlemesinde ve tövbe etmesinde, onun hikayesi de gayet ilginçtir, ama bu kitapta önceliğimiz Moll'un hayatıdır. Romanın başında fahişe, ortasında hırsız ve sonunda tövbekar bir karakter ve onun yaşamını görürüz.
 • Bacardi'ye elektrikli vibratörün ilk kez 1890'da pazarlandığını söyleyebilirim.Elektrikle çalışan ilk ev aletleri, dikiş makinesi, vantilatör ve vibratördü. Amerikalılar on sene boyunca elektrikli vibratörün keyfini sürdü, sonra da elektrikli süpürge ile ütüyü icat etti. Vibratörden yirmi yıl sonra elektrikli kızartma tavası piyasaya sürüldü.
  Ev işlerinin canı cehenneme; önceliğimiz daima iki bacağımızın arasından yana.
 • Bacardi’ye, elektrikli Vibratörün ilk kez 1890'da pazarlandığını söyleyebilirim. Elektrikle çalışan ilk ev aletleri, dikiş makinesi, vantilatör ve vibratördü. Amerikalılar on sene boyunca elektrikli vibratörün keyfini sürdü, sonra da elektrikli süpürge ile ütüyü icat etti. Vibratörden yirmi yıl sonra elektrikli kızartma tavası piyasaya sürüldü.

  Ev işlerinin canı cehenneme; önceliğimiz daima iki bacağımızın arasından yana.
 • önceliğimiz; "ol!" deyince olduranı tanımak olmalı.