Onur Özkan, bir alıntı ekledi.
10 Şub 08:58 · Kitabı okumayı düşünüyor

Moskova'lı İşçilerin 1935'te Büyük Metroya Sahip Oluşları!
Duyduk ki: Seksen bin işçi
yapmış metroyu,
birçoğu günlük işlerinden sonra,
çoğunlukla geceleri sabahlara dek.

O yıl boyunca hep delikanlıların
ve kızların güle oynaya
tünellerden çıktıkları görülürmüş,
harca batmış ter içindeki iş giysilerini göstererek gururla.

Aşılmış bütün engeller-
yeraltı suları, çok katlı yapıların basıncı,
dayanıksız büyük toprak yığınları-.
Süslemek için kaçınılmamış hiçbir çabadan,
en iyi mermer getirilmiş uzaklardan,
en güzel ağaçlar
işlenmiş özene bezene.

Güzelim vagonlar adeta çıt çıkarmadan
kaymaya başlamışlar,
gün gibi aydınlık tünellerde:
Titiz müşteriler için her şeyin en iyisi.

Şimdi, demiryolu en üstün planlara
uyularak yapıldıktan sonra
sahipleri geldi onu görmeye ve binmeye.
O insanlardı onlar, onu yapanlardı.
Binlercesi oradaydı, dolaşıyorlar
ve inceliyorlardı dev istasyonları.

Trenlerle büyük kalabalıklar geçiyordu bu ara,
yüzleri istasyonlara dönük-
erkekler, kadınlar, çocuklar ve kır sakallılar-
sevinçten pırıl pırıldı yüzleri,
tiyatrodaymışlar gibi,
çünkü farklı yapılmıştı istasyonların hepsi,
hepsi başka taştan, başka biçimde;
ışık da her seferinde geliyordu başka kaynaktan.
Sevinçli bir itiş kakışla arkaya itiliyordu
her trene binen,
çünkü istasyonlar en iyi
görülebiliyordu önceki yerlerden.

Çocuklar yukarı kaldırılıyordu her istasyonda.
Yolcular her fırsatta dışarı taşıp
sevinçli bir titizlikle inceliyorlardı bitirilen işi,
sütunları elliyorlar ve parlaklıklarına bakıyorlardı,
ayak burunlarını sürtüyorlardı taş döşemeye
anlamak için taşların düzgünce yerlerine oturup oturmadığını.

Sonra vagonlara doluşup yeniden
duvar kaplamalarını inceleyip parmaklarını sürüyorlardı, camlara.
Erkekler ve kadınlar işaret ediyorlardı durmadan- doğru olup olmadığında
biraz duraksayarak-
çalıştıkları yerleri:
Ellerinin izini taşıyordu taşlar.

Her yüz görülebiliyordu açıkça,
çünkü çok ışık vardı,
lamba çoktu, gördüğüm herhangi bir demiryolundan çok daha fazla.
Tüneller de apaydınlıktı,
karanlıkta kalmamıştı emeğin bir karışı bile.

Ve tek bir yıl içinde yapılmıştı tüm bunlar,
ve dünyada başka hiçbir demiryolu yapımında bu kadar çok işçi çalışmamıştı.
Ve dünyada başka hiçbir demiryolunun
bu kadar çok sahibi olmamıştı.

Çünkü bu yapı harikası,
bunca kentte bunca zamandır
kendinden önceki hiçbir yapının
görmediği şeyi gördü:
Yapının işçileriydi yapının sahipleri.

Emeğin tüm meyvalarının emek
dökenlere düştüğü nerede görülmüştü?
Bir yapıdan, onu yapanların
kovulmadıkları nerede görülmüştü?

Onları vagonlarımıza giderken gördüğümüzde,
kendi eserleri olan vagonlarda,
hemen anımsadık:
Klasik yazarların bir vakitler
hop oturup hop kalkarak
önceden gördükleri o büyük tablo buydu.

Seçme Şiirler, Bertolt BrechtSeçme Şiirler, Bertolt Brecht
Farkhunda, İslamda Cihad'ı inceledi.
 06 Şub 00:17 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

16 yaşındaydım, Fatih'de bir kitapçıya girdim. Bu aynı zamanda bir kitapçıya üçüncü kez gitmekti. Nasıl heyecanlıyım anlatamam, İnternetten az buçuk bakmıştım kitaplara ama o kitapçıya gittiğimde bir başka olmuştum. Her neyse sadece Seyyid kutup okumak istiyordum, kitapçı şöyle bir tuhaf baktı, "S. K yerine Muhammed Kutup okumayı denemelisin o daha çok yakındır yaşadığımız zamana" dedi. Israrlıydım, okuyacaktım, neden okumak istediğimi anlattım. Sempatizanlarının dewle dediği bir terör örgütünün teorisyenlerinin Seyyid kutubun fikirlerini kullandığını öğrendim, öğrendiğim zaman elimde de bu kitap vardı. Seyyid Kutubu tanıyordum, gençliğini, eğitimini, mahkumiyetini ve bunların yanında nasıl olur da onun fikirleri bir örgütün oluşum safhasında kullanılır diye düşünürken çok zaman geçmedi. Yazdığı kitapların büyük bir kısmında da ve bu kitapda da geçerli olan bazı kaideleri farkettim. Ve bu kaideleri insanların ölçüsüyle ne derece değiştiğini.

Bir sabah uyandı, öğrenciydi ancak başka senaryolarda da yerini alarak camiye gitti. Ardından okula gidip, derslere takıldı. Arkadaşlara takılamazdı, arkadaşlar hep kötü yol üzerineydi. Kızların giyiminden nefret ederdi, ona biri bakacak diye korkardı. Ailesine bağlı, okulu bitince onlara bakmayı ve babasının yükünü hafifletmeyi düşünürdü. Annesinin kendisi için baktığı kızları beğense de belli etmezdi. Ben dört eş istiyorum, der ve güler ardından okulu bitinceye dek kızlarla ilgilenmeyeceğini söylerdi. Kitapları da severdi bilhassa İslami olanları. Seyyid Kutubu da henüz okumaya başlamıştı ki sakalını arada düzeltirken S. K'nın neden sakalsız olduğunu düşünüyordu. Üzerinde durmadı, hayatı onun için bunları düşünmeye vakit tanımıyordu. Kitaplarını okudukça, sünnetin görünümden ziyade fiiller üzerine olduğunu farketti. Değişti, inanılmaz bir köktendinciye dönüştü. O saf, dinine bağlı çocuk bir sabah yatağında uyanınca ruhu nefret ve heyecanla karışık, sakalı daha kısa uyandı. Kafkanın dönüşümü onun için biçilmiş kaftandı. Artık sabah namazına camiye gitmiyordu. Seyyid kutup okurken öğrenmişti, Darulküfürde olduğunu. İmamların arkasında kılınan namazın işe yaramayacağını düşünüyordu. Onlar Tuğyana batmış sapıklardı, ona göre.
Ruhunu S. K'nın hapisteki bedeni gibi dış dünyaya kapatmış ve başta tüm ailesi olmak üzere herkesi tekfir ediyordu. Namaza durdu, okula gitti, yollar ve insanlar dar geliyordu. Dilindeki tesbihatle "Cihat etmeliyim, cihada gitmeliyim" diyordu. Seyyid Kutup için Cihadın biçimleri vardı, mesleğiyle cihadı benimsemişti o da. Ancak okul bitecek gibi değildi, her geçen gün Ortadoğuda ve Avrupa'da müslümanlara yapılan zulümleri takip ediyordu, içi hiç bir şey yapamamakdan yanan bir Müslüman olarak.
Kimi zaman Müslümanım demeye utanırdı, Seyyid kutubun hapisle geçen hayatını ve inkar edenlerden olursa serbest kalacak olmasına rağmen, inkarcı olmamasına bağlı olarak utanırdı. Kafirlerin karşısında dimdik duran Basayevin asla giremez dedikleri karargaha girip, Lenin portresi önünde verdiği pozu almış ve duvarına asmıştı kararlıydı bir gün o da onlara katılacakdı ama ne zaman? Okula gittiğinde görünümüyle dalga geçenlere aldırmıyordu kendisi gibi yaşayan bir grup içine girmişti. Hepsinin derdi aynıydı cihada gitmek ve İslam dünyasını kafirlerden temizlemek. Seyyid kutubun , İslamda Cihad kitabı onlar için favoriydi. Cihadı tam da olması gerektiği gibi anlatıyor ve muvahhidleri anlatıyordu. Kendilerine layık görülen cariyelerin hayalini kurarken okudukları okulda peçeli bir kız öğrenci olduğunu görmüşlerdi.


İnatçıydı, hocaların gözüne batmak için en ön sıraya oturuyordu. Aynı sınıftaydılar ancak daha önce hiç farketmemişti, kız sayısının da az olduğu bir sınıfta onun kim olduğunu kestiremiyordu. Derse giren hoca konsantre olamadığını söyleyince, ya da kıza karşı atak yapan başkaları olunca onu koruyamamanın verdiği mahcubiyetle sıkarken yumruğunu, sesini duyurmaktan korkmayan biri olarak kendini savunurdu, peçesi onun için bir kimlikdi ve kimliğini taşımaktan rahatsız bir insanın zavallı olduğunu söylerdi. Laiklik ve medeniyet kavramlarıyla sorulan sorulara inançlarım diye başlardı cevaplamaya. "Allah kadının rahmini kendine isim almışken ben neden onun şeriatine uymakdan çekineyim ki" derdi.


Çok iyi takip ediyordu onu tırnakları kınalıydı, kitapları gazete ile kaplıydı, yürüyüşü düzgündü ve dimdik bakardı biriyle konuştuğunda. Bir gün onu bir tartışmanın içinde buldu, kendisi gibi kızlarla tartışıyordu. Ona hakaret etmeye başlayan bir grup olmuştu, araya başka erkeklerin de girmesiyle tartışma büyümüş ve elleri onun peçesine uzanmıştı. Böylesi bir hakaret kabul edilemezdi. Kadın, İslam'ın onuruydu. Tartışmanın içine girip hakaretler daha da büyürken kızın peçesi düşmüştü. Gülme sesleri içinde kavga büyüyordu başka gençler de dahil olmuştu. Ortalığın yatışması umurunda olmadan kolundan tutup çekti onu olaydan. Ne başörtüsü kalmıştı, ne de yüzünde peçesi. Boynuna sardığı ince geniş atkıyı kızın başına örttü, ikisi de konuşacak durumda değildi. "Bir daha böyle şeyler yapmamalısın" dedi, erkek. "Kendimi savunuyordum , İslam adına". Sustular ve kızı evine bırakmayı teklif etse de kabul etmedi, uygun değildi bu onlar için. Bir daha da onu okulda görmedi. Öfkesi içinde büyümeye devam ediyordu, cihatçı bir örgütle iletişime geçmiş ve onlara katılmışdı. Ailesi onun için dehşete düşmüşlerdi. Akrabaları onları ayıplıyordu.

Afganistandaydı. Dağlara üzerinde mavi göğün ve kızıl toprağın, barut kokusuna aşık olmuştu. Cihada hemen gireceğini sanarken bir yıl boyunca eğitim içinde oyalanıyordu. Çok fazla Türk vardı, Allahın Kürdü, Zazası da oradaydı. Herkesi oraya çeken yegane şey Cihad sevdasıydı. Ufacık tencerede on kişinin yarı aç kalktığı, teçhizatın daima eksik olduğu, her çatışmada Pakistanlıların birilerini öldürüşü onu bezdirmişti. Gittiği bölgedeki halkın dilini bilmeyişi onu daha da üzüyordu. Onu yıkan şey ise yıl sonunda silah temizlemeyi dahi öğrenemeyişi olmuştu. Yine de pes etmeden beş yıl orada yaşam mücadelesi verdi oysa Cihad etmeye gitmişti. Mücahitleri aslan, kaplan sanıyordu ve tüm düşüncelerinin romantik oluşuyla pes ettiği bir noktada buldu kendini. Onun gibi onlarca Türk ile geri döndü. Cihad düşündüğü gibi değildi. Ailesi, sadece onun sağ olmasıyla ilgileniyordu. Okula geri dönmek istemese de ailesi ısrar etmiş o da kabul etmişdi sınavları vermek için okula gittiğinde derse giren hoca, yıllar önce o okulun koridorunda aşşağılan peçeli öğrenciydi. İnancını hiç kaybetmeden cihada devam etmiş ve hakkını almıştı. Ve ikisi de Seyyid kutup okumuştu, farklı anlayışlar üzerine yeşerecek bir inançla.

Ela Yüksel, Onlar Hep Oradaydı'ı inceledi.
02 Şub 03:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

üzülmemiz gereken kızılderililer mi, istanbul mu bilinçsiz ve unutkan oluşumuz mu?" sorularının cevaplanmadan sadece sorulduğu kitap. kız kulesindeki kızılderiliyle birlikte düşününce daha çok ayrıntıyı ancak daha az heyecanı barındıran bir kitap. ve daha az kızılderili... en çok da sunay akının çeşitli yerlerde hakkında çıkmış sorulara ve aleyhinde yapılmış konuşmalara cevabı, savunması niteliğinde bir kitap.
öyle ya da böyle alınası, okunulası, hoş kitap

Ece Kaya, Onlar Hep Oradaydı'ı inceledi.
14 Oca 12:32 · Beğendi · 10/10 puan

Elimden düşürmediğim hiç bırakasım gelmiyor kitabı bitirdim bir dostumdan ayrılıyormuşum gibi hissetim . Teşekkürler Sunay Akın ...

Herkesin okumasını tavsiye ederim )

Ölüm
“ÖLÜM

Hiçbirimiz sevmeyiz bu kelimeyi, duymak bile istemeyiz. Hiçbir zaman hazır değilizdir. Ne zaman, nasıl, kime veya niye geleceğini bilmeyiz.

Bu nedenle korkarız, kabullenemeyiz.

Halbuki çok basittir, zamanı gelen, bu yaşamda süresi biten, saatini dolduran gider. Gerisi yoktur.  Bu dünyaya, bu evrene  gönderilen bedenin, zamanı dolmuştur.  Artık O  “YOKTUR.

İlk  kez altı yaşımdayken amcamın ölüm haberi ile bu hayatta “ölüm” diye bir şeyin varlığından haberdar oldum. Altı yaşımdayken olanları çok anladığımı veya hissedebildiğimi söyleyemeyeceğim.  Ancak Karataş’a ambulansın  girişi, girişinden  itibaren başlayan konvoydaki siren sesleri, acı acı ötüşü, insanların bu sesten sonra koşarak, sarılarak ağlamaları, yüz ifadelerindeki bakışlarındaki anlamsızlık, sessizlik  çocukken hafızamda kalanlardı.  Sanırım bu nedenle ambulans sesini her duyduğumda irkilirim, canım sıkılır.

Sonrasında Karataş’ta kırk gün,  kırk gece süren yas. İnsanlar  konuşuyordu, ama sanki konuşmuyor gibiydi, herkes bir garipti. Sanki her yerde bir sükut vardı. Ses vardı, ama başka bir yere gidiyordu, bir uğultuya dönüşmüştü. Çocukken bunların hiçbirine bir anlam verememiştim, sorduğumda da anlatamıyorlardı, söylüyorlardı söylemesine, ama hep bir şey eksik kalıyordu. Altı yaşında bir çocuk ne kadar anlayabilirdi ki.

Oysa yıllar sonra anlayabildiğimde amcamın ölümünün ne kadar acı bir olay olduğunu anlayabilmiştim. “42” yaşında bir insan hayatının doruğunda. Adana Karataş yolunda karşıdan gelen arabanın çarpması ile hayatı sona eriyordu. O yıllarda (1979) kaç tane araba vardı ki bomboş bir yolda  gelip amcamın arabasına çarpıyordu. Amcam ve  sadece o değil, onunla birlikte Adana’ya gitmekte olan üç kişi de bu hayata veda ediyordu.

Üstelik ailenin ilk acısı değildi, dedem (babamın babası) ve büyük amcam da hemen hemen aynı  yaşlarda,  ben daha doğmadan, bu hayata başlamadan çok önce, onlar  bu hayata veda etmişti.

Neden, nedeni var mıydı,  daha yaşamadan, ya da bizim deyimimizle yaşlanmadan nereye gidiyorlardı.…………

Ölümün arkasından  yapılan mezarlık ziyaretleri.  

Ne yapıyorlardı orada, beyaz bir mermer taşıyla ne yapıyorlardı, onlarla iletişim kuruyorlar mıydı,  altı yaşında hiç anlamamıştım.  Anneme her mezara beni de götürün dediğimde; “Çocuklar mezara gitmez” cümlesi ile karşılaşıyordum. Bir çocuğa yapılabilecek en kötü şeydi. Ahh! Ne vardı bu mezarlıkta.

Trafik kazasında amcamın ölümünden 20 yıl sonra 1999 yılının Kasım ayında canım babamın “ölüm” haberini almıştım.

Anlamamıştım, kabullenememiştim.

Neden ölsün ?

Benim babam mı?

YOK,  nasıl …..?

Ben  onunla telefonla konuştum, haftaya İstanbul’a geliyordu,  birazdan tekrar arayacaktım onu, yok yok bir yanlışlık vardı, niye ölsün ki, ölmemiştir dedim.

Sonra, saatlerce ağladık.

Ablam  ile birlikte İstanbul’dan Adana’ya giderken bütün gece durmadan ağladık. İnsan saatlerce niye ağlar, kendimizi sakinleştirmek için mi, kabullenmek için, anlamak için mi? isyan mıydı, haykırış mıydı, yoksa sadece tepkinin dışa vurması mıydı…..

Bütün gece o kadar çok ağlamıştık ki, Adana’ya vardığımızda sesimiz çıkmıyordu, gözyaşı kalmamıştı. Ağıt yerini derin bir  sessizliğe,  anlamsızlığa bırakmıştı, boşluk vardı. ZAMAN durmuştu sanki.

Çocukluğumdaki aynı manzara gözlerimin önümdeydi, annem oradaydı, ama şaşkındı, aynı değildi, sanki evde başka bir hava, başka bir ses, başka bir şey vardı. Her gittiğim cenaze evinde aynı şaşkınlığı,  anlamsızlığı, boşluğu  hep görüyorum. Sahne hep aynı.

Neden  anlatamadıklarını anlamıştım artık, çünkü bilmiyorlardı. Niye o anda gittiğini, neden gittiğini, nereye gittiğini onlar da bilmiyordu ki, bilmedikleri bir şeyi nasıl anlatabilirlerdi?

Bu hayatın bilmeceseydi “ÖLÜM”. Çözümü ise ancak ölüm ile bulunabileceğini düşündüğümüz bir bilmece. Bu bilmece kimine göre hakk’a ulaştığında, kimine göre ise hakikate vardığında çözülecek.

Babamın ölümü ile birlikte bu kez ölü ile, başka bir deyişle  ceset ile tanıştım. Babamı yatırmışlardı, beyazlar içine her tarafını sıkı sıkı sarmışlar, anlam veremediğim şekilde üstüne bir bıçak koymuşlardı. Babama  ya da cesede o gün o kadar çok baktım ki, babamı görebilir miyim diye, göremedim, baktığım bana hiç tanıdık gelmedi, çok soğuktu, hiçbir ifade yoktu, bu benim babam değil, o değildi, gördüğüm sadece et parçasıydı.

Artık o “YOK” tu.

Epikuros kulağıma fısıldadı yine;

“Ölümün olduğu yerde ben yokum, benim olduğum yerde ölüm yok”

Öyle olmuştu, babam çoktan gitmişti, orada yoktu. Ben Adana’ya varana kadar mı gitmişti, yoksa öldüğü anda mı bilmiyorum, ama tek bildiğim babamın orada olmadığıydı.

Babam  nasıl mı  ölmüştü?

Evde banyo yaparken 57 yaşında “kalp krizi” geçirmişti.

Son bir kez ona sarılamadan,

Son bir kez onun sesini duyamadan,

Son bir kez onu göremeden, sessizce bu hayata veda etmişti.

Nedeni var mıydı, hayır o da bu hayatta süresini tamamlamıştı.

Gerçekten, bu kadar mı?   bu kadar  “basit” olabilir mi?  

Hayata geliyoruz, var gücümüzle “bu hayatta kalmak ” için çalışıyoruz. Çocuk yapıyoruz, eş oluyoruz, aşk yaşıyoruz, kimimiz savaş içinde, kimimiz zevk, kimimiz acı, kimimiz sevgi içinde.

Var olmak, bu hayatta bize verilen tek amaç için “VAR” olmak  için bu kadar uğraşırken sonra bilmediğimiz beklemediğimiz bir anda “YOK”  olmak. Herhangi bir hazırlık yapmadan, dünyaya veda etmeden, kimimiz olağan bir süreçte kimimiz olağanüstü bir olayda.

Bu hayata gözlerinizi açtığınız anda süre başlıyor, ölüm anına kadar devam ediyor.

Arthur Schopenhauer,

Yaşamı, ölümden alınan borç olarak nitelendirmiş, uykunun da bu borcun faizi olduğunu söylemiştir.

Nitekim, gözlerinizi açtığınız anda bu hayatta “VAR” sınız, yaşamaya başladınız, ölüm anı ile,  artık bu hayatta “YOK” sunuz. “YOK" size verilen süre bitti. Ne bir saniye uzar, ne de kısalır, süre bitti.

Osho;

….Gerçek soru, ölümden sonra yaşamın var olup olmadığı değil, ölümden önce senin hayatta olup olmadığındır…” der.

Nereye gidiyorlar. Bilmiyoruz.

Öncesini biliyor muyuz?  Doğmadan önce nerede olduğumuzu bilmediğimiz gibi, öldükten sonra da nerede  olduğumuzu, nereye gideceğimizi  bilmiyoruz.

Ezeli ve ebedi yok, sadece  bu hayatta içinde olduğumuz, hissedebildiğimiz ve yaşayabildiğimiz “zaman” var.  Ya da içinde olduğunu zannettiğimiz zaman var. Kim bilir belki de bizim  göremediğimiz içine dalamadığımız denizler vardır.

Binlerce yıldır, yüzyıllardır bu böyle, bu evrende her şey birbirini tekrar ediyor, biri gidiyor biri geliyor. Bir yer de doğum ile yeni hayat başlıyor, diğer yer de ölüm ile süre bitiyor.

Öyleyse bu hayatın anlamı sona ulaşmak, öngörülen süreyi tamamlamak mı dır?

Evet bu kadar basit. Bize öngörülen süreyi yaşamak.

“Yaşamın amacı, amacı olan bir yaşamdır” (Robin S. Sharma Ferrarisini Satan Bilge)

Bize verilen sürenin ne zaman, nasıl biteceğini bilmiyoruz, bilemeyiz ama yapabileceğimiz  tek şey var. Bize verilen,  bize öngörülen  sürede hayatı her zerresiyle YAŞAMAK, mümkün olduğunca.

HİSSETMEK, vazgeçmemek, anı kaçırmamak.

İşte bu bizim elimizde.

Zamanı, yaşadığınız anı kaçırmayın.”
-Eda Kayhan

Cemile yılmaz, bir alıntı ekledi.
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dağlarda özgürlük ateşi yakan Resneli Niyazi Bey'in geyiğine Hürriyet Aşığı adını verecek kadar yürekli bir gazeteci olan Ahmet Şahin'in cenazesinin kaçırıldığı Cağaloğlu yokuşuna üstünde bir geyik resmi olan uyarı tabelası koymak son derece anlamlı olacaktır.Çünki o yokuştan Abdi İpekçi Uğur Mumcu Metin Göktepe gibi özgürlük ve Demokrasiyi savundukları için katledilen nice gazetecinin cenazesi uğurlanmıştır Yokuşa konulacak dikkat geyik çıkabilir tabelası katillerin hala aramızda dolaştığının uyarısıdır aslında.

Onlar Hep Oradaydı, Sunay AkınOnlar Hep Oradaydı, Sunay Akın
Cemile yılmaz, bir alıntı ekledi.
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bush'u Bush'una bir savaş
Bush'un sözcük olarak Türkçe karşılığı "çalı" dır. Laden de "çalı" demektir.2000 li yılların başında insanlık çalı ve çırpı arasında kaldı anlayacagınız.

Onlar Hep Oradaydı, Sunay Akın (Sayfa 50)Onlar Hep Oradaydı, Sunay Akın (Sayfa 50)
Cemile yılmaz, bir alıntı ekledi.
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Samsun'dan balık yüklü kamyonlar Karadeniz'e sırtlarını dönüp Anadolu'ya doğru yol aldıklarında bir martı sürüsü de peşlerine takılır.Kimi martılar geri dönerken, kimileri balık kokusundan alıkoyamaz kendilerini ve denizden kilometrelerce uzaktaki bir kentin balık haline ulaşırlar. Kamyonlar burada yüklerini boşalttıklarında bir daha geri dönemezler, deniz kaçkını martılar.Bu yüzden Ankara balık halinde martılar uçuşur çığlık çığlığa...1848 yılında satın aldığımız Solace'e de gökyüzünde martıların uçuştuğu ve sokak tabelalarından birinde " Kız Kulesi Sokağı"yazan "Ankara" adı verilir...

Onlar Hep Oradaydı, Sunay AkınOnlar Hep Oradaydı, Sunay Akın
Rezzan, bir alıntı ekledi.
13 Ara 2017 · Kitabı okuyor

Yarış
Onun önünde koşan ve geçemediği bir rakibi vardır: Heyecan!

Onlar Hep Oradaydı, Sunay Akın (Sayfa 16)Onlar Hep Oradaydı, Sunay Akın (Sayfa 16)