nihal sipahi, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

"Aşk" diye mırıldandı. Bu utanç verici kelimeydi, aile içinde söylenmezdi, birisi,bir yabancı soyleyiverirse işitilmemiş gibi yapılırdı. Ailede herkes birbirini çok severdi, ama kelimenin çirkin ve hışırtıyı hatırlatan sesinden herkes çekinirdi. Bu ses Nazlı'nın aklına odalarda tek başına okunan romanları, bazı filmlerin çabuk bitmesini istediği öpüşme sahnelerini ve herkesin küçümsediği bazı kadınları getiriyordu. Birden bütün bu utanç verici şeyleri unutarak kelimeyi tekrarladı ve şaşırdı...

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 147 - YKY)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 147 - YKY)
nihal sipahi, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

Ömer, "Evden bir ay diye çıkmış!" diye düşündü. "Bir ay diye öyle çıkmış,buraya gelmiş. Burada yatacak, getirdiği kitapları okuyacak, her zamanki mutlu ve dengeli ruhunu odaya yayacak, ben de gene hırslı, tutkulu, rahatsız ve kötü bir herif olduğumu düşünmeye başlayacağım...Hicbirseye bulaşmadan namuslu gözükmek, mutlu ve ahlaklı gözükmek kolay!...

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 249 - YKY)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 249 - YKY)
Whats in my library?, Masumiyet Müzesi'ni inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 26 günde · 10/10 puan

Orhan Pamuk'tan okuduğum 2. kitap bu. İlki Cevdet Bey ve Oğullarıydı. İkisinde de aynı tadı aldım. Gündelik hayat, ayrıntılar, her şey o kadar sıcak ve bizden ki. Bazen karaktere durup müdahale edesiniz, yol gösteresiniz geliyo o kadar içine alıyor sizi :) Orhan Pamuk okumadan önce önyargılıydım. Ağır bir dil, anlamlandıramayacağım cümleler bekliyordum ama hiç beklediğim gibi olmadı. Tahmin edemeyeceğim bir sonla kalakaldım bu kitapta ve daha çok sevdim.

Neslişah Özbay, Murtaza'yı inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Orhan Kemal, ölümsüz yazarın Murtaza eserini ilk defa okuyorum. "Bereketsiz topraklar gibi akıcı sürükleyeci Romanlar'ın dan biridir. Kısaca özetle:

Peki kimdir Bekçi Murtaza?

‘Kraldan kralcı’ bir karakter var karşımızda. Yunanistan’ın Alasonya kasabasından mübadele ile Türkiye’ye gelmiş olan Murtaza ve ailesi bu topraklarda zenginliğin el değiştirdiği tarihi bir dönemeçte, Murtaza’nın ‘doğruculuğu’ yüzünden bu yağmadan pay kapmaz. Yeni kurulan Cumhuriyet, Balkanlardan gelen göçmenlere, geride bıraktığı topraklarına ve mal varlıklarına karşılık yer yurt vermektedir. Herkes, Balkanlar’daki mal varlıklarını misliyle gösterip zenginleşirken Murtaza, Alasonya’da ne bıraktılarsa onu söyler. Gerekçesi de Balkan Harbi’nde şehit düşen Kolağası Hasan Bey’in kanını taşımaktır. Hasan Bey, mal mülk için savaşmamıştır. Değil mi ki, İsmet (İnönü) onları çan sesinden kurtarıp Ezan’a kavuşturmuştur, bu yeter ve artar bile. Ve roman boyunca da, Murtaza’nın bu vatan, millet edebiyatı sürer gider.
Murtaza, doğrucu olduğu kadar ‘vatanseverdir’ de. Bu doğruculuğunu besleyen şey, devlet, vatan, millet, bayrak, ezan olguları beslemektedir. Fakat, kahramanımızın öyle bir açmazı vardır ki, uğruna dayısının şehit düştüğü vatan (Balkanlar) artık vatan toprağı değildir.

Bu nedenle aslında vatansız kalmış bir kahramanın, gelmek zorunda kaldığı toprak parçasında, vatan olgusuna tutunduğunu söyleyebiliriz. Yitirilmiş değerler ve topraklar, imparatorluk bakiyesi bir toprak parçasında yeniden üretilirken, Murtaza da bu değerlere sarılan bir kişiliktir. Yazarın, bu değerleri her şeyden üstün tutan Murtaza’yı, Balkanlar’dan yeni yurda göç ettirmiş olması tesadüf değildir.
Murtaza’nın gönlü hep subaylıktadır. Daha doğrusu üniformalı bir meslektedir. Memleketten onu tanıyanlardan birinin yardımıyla mahalle bekçisi olur. Ve Murtaza’nın repliğe dönecek olan sözü başlar: “Gökte Allah, Ankara’da devlet hem de hükümet, burada da ben”. Murtaza, kendini tanrısal egemenliğin ve devletin ‘bekçi’si olarak görür. Yazarın, bunca meslek içinde bekçiliği seçmesi tesadüf değildir. Sistemi, düzeni bekleyen kişidir, Murtaza.
Murtaza, kendi sınıfına, emekçi sınıfa düşman bir kişidir. Görev yaptığı mahalle gecekondularda kalan yoksul halk kesiminin kaldığı sokaklar ile zenginlerin yaşadığı apartmanlı sokaklardan oluşmaktadır. O apartmanlarda oturan zenginlerin gecenin geç saatlerine kadar eğlenme hakları vardır. Onlar Allah’ın sevgili kuludur. Ancak, kendisinin de oturduğu semtin insanları buna layık değillerdir.

Murtaza, asla iki yüzlü değildir. Vazife, onun için her şeyden üstündür. Vazife, peynir ekmek yemeye benzemez. Vazife bir sırasında görmez gözü öz evladını, demez ciğerparem. Ve gerçekten de dediğini yapar. Vazife bir sırasında uyuyan çocuk yaşataki kızını kaldırıp yere vurur ve ölümüne sebep olur.
Burada yazarın mesajını yani tercihini belirtmek yerinde olur. Orhan Kemal, umutsuz değildir. Tarihin geride bırakması gereken bir kişilik olan Murtaza, Don Kişot misali sağa sola saldırırken, büyük oğlu Hasan, sanat okulunu bitirip usta yardımcısı olmuştur. Emeğin bilincinde ve emekçi olarak kimden yana olması gerektiğini bilen bir kişi olarak karşımıza çıkar. Orhan Kemal’in umudu, Murtaza’larda değil; gelişip güçlenmekte olan işçi sınıfındadır.
Buna rağmen, Murtaza, okuyucunun da yazarın da sevdiği bir kahramandır. Zavallılığına ve kendi çıkarını bilmeyen haline rağmen sevmektedir. Çünkü, öz olarak kendi değil, değerler, ilkeler vardır.
Murtaza, nerede hizmet ederse etsin, her ne kadar alay konusu olsa da, üstlerinden takdir de görür. Onun beklediği ise yüksek maaş filan değil; bir aferin, bir koltuk kabartacak söz yeterdir. Egemenler, ondan ziyadesiyle memnundur ve hatta fabrikanın (ya da sistemin) çıkarını öz çıkarından bu denli üstün tutması onları şaşırtır. Bu şaşkınlıkla birlikte, romanın sonlarına doğru, bu türden insanların her zaman var olacağı mesajını yazar, onlara söyletir. Murtaza’yı en iyi tanımlayan bir başka ifadeyi de emniyet müdürü söyler:

“Herif bekçi değil, Türkiye Cumhuriyeti’ni toptan disipline sokmaya memur biri nerdeyse, bir diktatör...”
Altını çizmek gerekir ki, Murtaza’lık alt tabakaya özgü bir kavram değildir. Bir toplumu ve ülkeyi kendi bildiğince toptan hizaya sokma derdini, yetkisi ve mevkii ne olursa olsun, kim taşıyorsa, orada bir Murtaza’lık vardır.
Romanda Murtaza’nın en temel argümanlarından biri düşmanlara saldırmaktır. Her vatandaşın düşmanla çarpışmaya hazır olması gerekir. Şan, şeref için bu şarttır. Peki düşman olmadığında ne yapılacaktır? O zaman düşmanı biz yaratacağız ve saldıracağız. Egemenliği pekiştirmek ve sürekli hale getirmek isteyenler, sürekli bir düşman yaratırlar. Demek oluyor ki, mahalle bekçisinden en yüksek mertebeye kadar zihniyet aynı şekilde işliyor.
Murtaza zihniyeti ki, doğanın döngüsüne bile karar veren bir zihniyettir. Günümüzde de ağaçların, derelerin, nehirlerin yerini yurdunu da aynı zihniyet tayin etme derdinde. İnsana ve doğaya özgü olmayan bu zihniyet, onlarca, yüzlerce, binlerce Murtaza’yla kendini ifade ediyor.
Gücün ve otoritenin kutsanmadığı bir dünya zuhur ettiği gün, Murtaza’lar ve Murtaza’lık da ölecektir.
Daha bunun Eskici ve Oğulları Koğuş, Ekmek kavgası, var. sırasıyla okuciğim. :) iyi okurlar

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 22 Mar 20:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Murtaza, 'vazife bir sırasında' kadınlara zerrece önem vermezdi. Yalnız vazife bir sırasında değil, sık sık.
Kadın nereden bakılsa 'bir kadın'dı işte. 'Saçı uzun aklı kısa.' Đşitmemişti şimdiye kadar hiçbir kadının kurs
görüp amirlerinden sıkı terbiye aldığını.
Kadının sesini işitmemişçesine cama yeniden vurdu.
Yorgun kadın da öfkelenmişti besbelli:
"Kim o be, küm?"
Karşılık alamayınca yıkamakta olduğu çamaşırlarının leğeni başında doğrulurken, az ilerisinde bir ayakkabı
tekine taban çivileri çakan kocasına baktı.
Ayakkabı tamircisi uykusuzluktan geberiyordu:
"Git bak. Gecenin bu saatinde kimmiş?"
Kadın, ellerinin sabunlu suyunu önlüğüne kurulayarak odadan çıkarken, derme çatma bir tahta sandığı
masa gibi kullanarak ortaokul derslerine çalışmakta olan oğlu, ders çalışırken uyuyakalmış kızkardeşini
dürterek uyandırdı.
Tamirci baba, kapıya giden karısının kiminle, neler konuşacağını merak ediyordu.

Konuşmalar mırıltı halinde yansımakta gecikmedi:
"Haa... siz misiniz bekçi efendi? Bir şey mi istediniz?"
Murtaza'nın içlere çökük, ama uzun kirpikli gözleri yerdeydi. 'Kadınların saçı uzun, akılları kısa'lığı bir yana,
gecenin şu ileri saatinde 'bir kadınla' yalnız kalması da yakışık almazdı.
Bakmadan kalın kalın sordu:
"Nerde evin reisi?"
Kadın anlamadı.
Karşılık alamayınca kızdı:
"Ne için vermezsin cevap? Duymazsın sorarım nerde evin reisi? Bilmezsin nedir bir evin reisi?"
"Abe kocan derim, koca erkekin!"
Kadın geç de olsa anlamıştı:
"Haa... kocam mı? Đçerde. Bir şey diyeceksen bana de..."
"Diyemem sana! İsterim görmek evin reisini bizzat."
Bu çekişmeyi işiten adam bir elinde ayakkabı teki, öbür elinde çekiç, usullacık geldi:
"Buyrun."
Murtaza'nın gözleri yerden adama kalktı:
"Sen misin evin reisi?"
Adam şaşkınlıkla iki yanına bakındıktan sonra:
"Evet," dedi. "Benim."
"Sensin demek?"
"Ben..."
"Ne için yatmazsın gecenin bu saatına kadar? Ha? Ne için?"
Evin reisi büsbütün şaşırmıştı. Laf mıydı bu da yani? Ev kendi mülkleri değilse de aydan aya kirasını şakır
şakır ödüyorlardı. Aslında pek öyle şakır şakır değilse de gene de bekçiyi ilgilendirmezdi. Kirasını ödediği
evinde de ister yatar, ister otururdu ailesiyle sabaha kadar. Bu bekçinin buna benzer yığınla marifetini
mahalle kahvesinde, bakkalda, şurada burada işit-mişti. Sarhoşları, daha çok da mahalle aralarında
nağralarla dolaşan, kadınlara, kızlara sataşan kopuklara kendilerini bildirmesi hoşuna bile gitmişti.
Murtaza'dan beri mahalleye belirli bir

edep, haya gelmiş, kadınlar, kızlar, çoluk çocuk okula, bakkala, komşuya, manava korkusuzca gidip gelir
olmuşlardı.
Murtaza ellerini arkasında bağlayarak yeniden sordu:
"Ha? Ne için?"
Karşılık alamayınca şehadet parmağını ayakkabı tamircisine tehditle salladı:
"Değilsiniz siz vatandaş!"
Merakla kapıya gelmiş çocukları işaret etti:
"Devletin malıdır bu çocuklar, hem de milletin! Yok hakkın uyutmamaya ciğerparelerini vatanın! Haçan
büyüyecek, kurşun atacaklar düşmana, kurşun!"
"Fışkırmalıdır gözlerinden mertlik, civanmertlik(*) hem de!"
Başta baba, gülmemek için ev halkı kendisini zor tutuyordu.
Adam çaresiz, kekeledi:
"Doğru, çok doğru ama..."
Murtaza'nın etli, kocaman eli havaya kalktı:
"Yok aması maması. Madem doğru ne için etmezsin tatbik?"
"Selâvat kuvvete bağlı da ondan."
"Yanlış düşünürsün vatandaş! Değil selâvat kuvvete bağlı! Yok yeri selâvatın! Çalışacaksınız gündüzleri,
uyuyacaksınız geceleri de deliksiz! Ne için tayin etti beni hükümetim? Uyusun geceleri vatandaşlarım
deliksiz, korkmasınlar muzır vatandaşlardan!"
Ne denebilir, ne karşılık verilebilirdi? Sonra ağız açmaya bırakmıyordu ki.
Ev halkını kalın kaslarıyla uzun uzun göz hapsine aldıktan, 'mütenebbih oldukları' kanısına vardıktan sonra
kesinlikle emretti:
"Haaydi şimdi. Söndürün lambanızı ve yatın." ordakiler Ohoo, adamın sabaha kadar onarılması gereken ayakkabı pençeleriyle, kadının çamaşırları vardı.
"İşlerimizi bitirmeden nasıl yatarız Murtaza Efendi?"
"Dünya kadar çamaşırım var daha. Yarına yıkanıp, serilecek, kuruduktan sonra da ütülenecek..."
(*)Civanmert: Cömert.

Murtaza heykel gibiydi, sadece bakıyordu. "Geçim kolay mı?" "Evin kirası, kaynayan tenceresi..."
"Çocukların üstü başı, okul harçlığı..."
Murtaza dinledi dinledi, sonra elini kaldırdı:
"Aaaç gözünü vatandaş! Yukarıda Allah, Ankara'da devlet, hükümet hem de, burada da ben! Đstemem
itiraz, konuşmam da fazla: Söndür lambanı ve yat!"
çökük gözleriyle öyle hınçlı bakıyordu ki, ne dikiline-bilinir, ne de hatta gık denebilirdi bu bakış
karşısında.
"Bilirsiniz nedir kanun? Gördünüz kurs? Aldınız büyüklerinizden sıkı terbiye?"
"Almadınız. Bilmezsiniz nedir kanun, disiplin, kurs hem de. Konuşursunuz haminnem gibi!"
Adama önemle eğildi, sır verircesine: "Bir vazife büyüktür bir namuzdan!"

"Vazife bir sırasında görmeyecek gözün dünyayı, demeyeceksin evladım, ciğerparem!"
Ev halkının süt dökmüş kedi sükununa yeniden emretti: "Haydi şimdi marş. Söndürün lambanızı ve yatın!"
Çaresiz içeri çekilip kapıyı yavaşça kapadılar. Az sonra da aydınlık pencere karardı. Köşebaşındaki
elektrikten hafifçe aydınlanan Murtaza'nın yüzü, dediğini yaptırmışların gururuyla memnun gülümsedi.
Sonra sertleşti. Buradaki işi bitmişti. Kaz adımlarıyla rap rap rap uzaklaştı. Daha sonra da 'gecelerin ha-
kimi'ymişçesine düdüğüne sarılarak harap evler kalabalığından ibaret mahalleye dehşetle öttürdü:
"Fırrrrrrrrrr!"

Yunanistan'ın Alasonya Kasabasından olan Murtaza, 1925'lerden sonraki mubadelede(*) annesi, erkek
kardeşiyle Türkiye'ye göç etti. Yirmisindeydi. O sıralar 'Muhacir kandaşlar nâm-ü hesabına fi sebilüllah',
yani göçmen kandaşlar çıkarına hiçbir karşılık beklemeden, Allah için çalıştıklarını ileri süren yerli
simsarların hile dolu öğütlerine uyan hemşerilerinden pek çoğu gibi memleketlerindeki barakalarına
karşılık koca koca konaklar, üç buçuk arşın bahçelerine karşılık da binlerce dönüm tarla almayı kendine,
daha çok da damarlarında dolaşan şehit Kolağası Hasan Beyin kanına yakıştırmayan Murtaza, ne
annesinin, ne de hemşerilerinin öğütlerine uydu. Hele gizliden gizliye para desteleri gösteren yerli
simsarlara hiç! Tam tersi. İskân dairesine gitti:
'Biz fakir insanlar idik memlekette', dedi. 'Yok idi başkaları gibi tarlalarımızla konaklarımız. Var idi küçük
bir bahçeciğimiz. Söyleyemem yalan, yakışmaz bana.'
Ve şahlandı:
'Yok idi tarlalarımız, konaklarımız amma, var idi arslan yavrusu arslan dayım Hasan Bey. Kolağası.
Hatırlamam ben, anlatır büyüklerim, dökmüş mübarek kanını kutsal vatan topraklarına Balkan Harbinde.
Yeter bu şeref hem de şan bana, ne lazım tarla? Ne lazım konak? Ne lazım at, araba? Dolaşır benim de
damarlarımda şükür dayım Hasan Beyin mübarek kanı!'
Heyecandan titriyordu. Sözlerinin ardını şöyle getirdi:
'Hem canım değil mi ki kurtardı İsmet Paşamız bizi çan seslerinden, kavuşturdu ezan-ı Muhammedi'ye..
Ne isteriz mal, mülk?'
İskan dairesinin memurları önlerindeki kocaman defterlerden doğrulmuş, kalemleri bırakmışlardı.
Hayretler içindeydiler. Hayretler içinde, çünkü bunca yıllık vazifei memuriyetlerinde^*) Đskan dairesine
böyle budala bir göçmen geldiğini hatırlamıyorlardı. Gene de içlerinden biri:
'Aşkolsun!' dedi.
(*) Mübadele: Soydaşların uluslararası anlaşmalarla değiş-tokuş edilmesi.

Murtaza, Orhan KemalMurtaza, Orhan Kemal
nihal sipahi, bir alıntı ekledi.
22 Mar 13:45

Başını arkaya yaslayarak, aklından geçenlere ruhunu katmadan, o telaşlı,hiç bir zaman susmayan bilincin korkak, tedirgin,sinsi gevezilige aldırış etmeden, bir pencereden girip ötekinden çıkan esintiyi gövdesinde hissederek, uzun bir süre kıpırdamadan durdu. Arada bir, öğleden sonra aklına gelen o kelimeyi hatırlayarak, "yasıyorum!" diye mırıldandı.

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 81)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 81)
gökçe c., bir alıntı ekledi.
 19 Mar 00:18 · Kitabı okuyor

Sabahın 5'in de Stockholm'den gelen telefon:
"Aziz bey, bu konuşmayı, bu söylediklerinizi kayda geçmiyorum. Size sadece şunu söyleyeceğim, lütfen giyinin ve ofisinize gidin, Nobel ödülü'nü kazandınız. Bu haberi yarım saat boyunca kimseyle paylaşamazsınız. Nobel komitesi yarım saat sonra bu haberi dünyaya resmen duyuracaktır.
Siz ofisinize gidin çünkü haber yayılınca herkes sizi arayacak."

Aziz Sancar ve Nobel'in Öyküsü, Orhan Bursalı (Sayfa 20)Aziz Sancar ve Nobel'in Öyküsü, Orhan Bursalı (Sayfa 20)
Nesli, bir alıntı ekledi.
16 Mar 12:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

her pazartesi sabahı Atatürk büstünün çevresinde toplanan bin iki yüz öğrencinin hep birlikte söylediği İstiklal Marşı tepeler arasında güçle yankılanır, civardaki binlerce evden işitilirdi. İstiklal Marşı söylenmeden önce, binanın giriş merdivenlerine çıkan lise müdürü Fazıl Bey, Atatürk’ten, vatan sevgisinden, milletten, unutulmaz eski askeri zaferlerden (Mohaç gibi kanlı ve fetihli olanları severdi) bahseden bir nutuk atar, öğrencilerden Atatürk gibi olmalarını isterdi.

Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan PamukKafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk