• 211 syf.
  ·2 günde·Beğendi·9/10
  Kısa, sade ve anlaşılır olan Orhan Pamuk şaheseridir. Gerçekten benim için harikulade bir olay örgüsüne sahip, elinize aldığınızda bir daha bırakmak istemeyeceğiniz bir kitap. Bölümler öyle profesyonellikle merakta kalacak kısımda bırakılmış ki özellikle 2.kısımdan sonra gözlerim uykudan kapanır olduğu hâlde gece kitabın %80`i bitirdim. Zaten geceyi iple çekip sabahlara kadar okumak benim için bir alışkanlık olmuştur. O sessizlikte şehir uyumuş, dinginlik kendini hissetirirken kitap okumak ayrı bir zevk verir.

  Kısaca konuya değinelim; Cem babası tarafından terk edilmiş olan bir çocuktur. Annesi onu ne kadar sevse de bir dönem çalıştığı kitapevinde eğitimi için gerekli miktarı kazanamayan kahramanımız Mustafa Usta ile tanışmasından sonra Öngören`e kuyu kazımı yapılması için gidiyor. Mustafa Usta onu yanında çalıştırıp su çıkmayan kuyudan inatla kazıma devam ederek su çıkartmaya çalışıyor. O dönemde şehrin meydanında tiyatro gösterisi yapmakta olan Kırmızı Saçlı Kadın ve arkadaşları ile tanışan Cem kadına aşık oluyor. Bir gece onu sahnede izledikten sonra -ki sahneyi kafanızda canlandırdığınızda bende orada gibiydim.- beraber yürüyen ikili 16 yaşında milli oluyor. Ertesi gün kuyuda çalışırlarken kova aşağı yuvarlanıyor ustasının üzerine düşüyor. Bundan korkan çocuk kaçarak evine geri dönüyor. Okuyor, eğitiliyor, parayı buluyor yıllar sonra kasabaya geri dönüyor ve gerçek ile yüzleşiyor.

  Beni en çok şaşırtan şey ise en son; ''Kırmızı saçlı kadın'' başlıklı yazıydı. Satırlar üzerinde gözlerim kayarken sürekli ''yok artık.'' ''hadi canım.'' gibisinden tepkileri bolca verdim.

  Bu roman her ne kadar erkeğin annesiyle yatması, askere giden oğlunun karısına yani gelinine cinsel açlıkla saldıran babaları anlatsa da aslında verilmek istenen mesaj efsaneden ibarettir. Ve kendimize objektif olarak dönersek bu tür vakalar ne yazık ki ülkemizde zamanında yaşanmıştır. Yazar bunu tüm çıplaklığıyla dile getirir, okuyucuya aktarır.

  KESİNLİKLE OKUNMASI GEREKEN ROMANLARDANDIR.
  ORHAN PAMUK DÜŞMANLARI DA ŞU KİTAPLARA 1,2,3 PUAN VEREREK SIRALAMADAKİ YERİNİ DÜŞÜRMESİNLER LÜTFEN! BU ROMAN 8.5 ÜSTÜNÜ HAK EDER. AKSİNİ İDDA EDEN YORUMA GELSİN HESAPLAŞALIM AMA LÜTFEN ELİF ŞAFAK, KAHRAMAN TAZEOĞLU, ÇAĞRI MİRAÇCILAR GELMESİN CEVAP DAHİ VERMEM :) SEVGİLER...