1000Kitap Logosu
Resim
Çiçek
Kurumuş, kokusuz bir çiçek gördüm, Unutulmuş bir kitabın sayfaları arasında; Ve bu çiçek tuhaf hayallerle, Doldurdu ruhumu ansızın: Nerede açtın, ne zaman, hangi baharda? Çok mu yaşadın, kim seni koparan? Tanıdık mı, yabancı bir el mi? Ve neden seni böyle bırakıp gittiler? Sevecen bir buluşmanın mı, Yoksa ölümcül ayrılıkların anısına mı, Ya da ıssız kırlarda, orman gölgelerinde yapılmış, Bir yalnız yürüyüşün ardından mı buradasın? Yaşar mı şimdi çiçeği solduranlar? Acaba şimdi neredeler? Yoksa onlar da, şu gizemli çiçek gibi, Çoktan cansızlaşıp gittiler mi?
Aleksandr Puşkin
Orman sen elimi tutunca başlardı, Yarılırdı bir incir ortasından. Koşardık yukarı iki büklüm, soluk soluğa. Alabalıklarla düşe kalka, çam pürleri Keserdi hızımızı, Elimi Bırakma, Elimi Bırakma... Sonra kayardık ta aşağılara. Ve alçalırdı sessizlik bir ağaç gibi Kök salardı sende ve bende, arayarak Toprağın sıraya dizilmiş suyunu. Ayçiçeğinden göğüslerin döner ışığa Yürürdüm göğsünde öğle saatleri gibi, Yürürdüm bir anıt kemeri gibi iki yanında. Sonra gene başlardık koşmağa, Yukarı, daha yukarı, çukur sularına Göklerin. öperdim seni, titrerdin, parçalanmış Anları birleştiren sevi düş görmez: Ey orman, Ey avlanmış atın falı, ey yeniden başlamanın Aç güvercini! Falımız yok bizim. Yaktık onu göçmen kuşların gözlerindeki Benek, gagalarındaki tekçil dane gibi Daha gün doğarken. Falımız yok bizim.
Acaba insanı her türlü içsel birikimden, bir orman yangınının doğadaki hayvanları gizli yuvalarından kovması gibi vahşice fırlatıp atan günümüzde ve günümüzün yeni yaşam biçiminde, kendisini bütünüyle şiir sanatına veren belli şairler çıkabilir mi?
104 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
“ölmesinden korktuğun geceler yanına uzanıp gözkapaklarının hareketini seyrederdin. oh derdin, işte rüya görüyor, demek hâlâ yanımda. sonra sana doğru dönmesi için içinden sayardın. aşkın hiç doğurmayan karnında gizlenmiş yatıyor gibiydiniz. şimdi koskoca dünya bir ne? girdi aranıza. ağaçlar ve balıklar mı? yani orman ve su mu? aslında düşlediğiniz tek şey veda mıydı? olabilir mi? o çocuk, sen yaşlı mıydın? kekeme iştahınla ezberlediğin kolları neden kırıldı? sokak taşlarının üstünde sallandığını neden yüksek sesle haber verdin? müzikle müziğin yan yana gelmesi gibi mi? bağışlanmayı da diler miydi?”
Cevapsız Ağrı
8.5/10 · 594 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.