112 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Kitabın bazı yerlerini okumakta zorlansam da genel olarak beğendim. Üstelik gündemde olan bir konuyu da ince bir şekilde işlemesi hoşuma gitti. Zeki çocuklar; ülke-din-kültür farketmeksizin toplanıp yeryüzünden çok uzak bir yerde asker gibi eğitiliyor. Eğitim her ne kadar profesyonel olsa da öğrenciler bir süre sonra kurallara karşı çıkmaya başlıyor ve olaylar bu şekilde gelişiyor.
Savaş Okulunda Yılbaşı
Savaş Okulunda YılbaşıOrson Scott Card · Altıkırkbeş Yayınları · 201375 okunma
"Şimdi elimde bir şiir var, berbat bir şiir ama bazen sırf içinizden atabilmek için böyle şeyleri paylaşmak zorundasınız."
Sayfa 92
"Bana sorarsan ufak bir çocuğu kırbaçlayıp, bunun için çocuğu suçlayan bir adam tam da Şeytan'ı içinde barındıran bir adamdır."
Sayfa 87
*** "O çocuklardan birini inciteceğine, boynuna değirmen taşı bağlayıp kendini denize atsa daha iyidir..."
Sayfa 86
Bana sorarsan öleceksin. Bedenin ölmese bile ruhun ölecek.
Sayfa 79
Ahmed bir gün Pakistan'a dönecek ve senin sayende Müslüman olmayanlarla birlikte barış içinde yaşama fikrinden nefret edecek. Bir başka deyişle otuz, kırk sene sonra çıkacak bir savaşın tohumlarını attın.
Sayfa 67
Zeck bunun iyi bir şey olmadığını biliyordu. Müslümanlar yıllar önce felaketle sonuçlanan Sünni-Şii Savaşı'nın ardından terörizmi bırakmış, hatta İsrail ile uzlaşmaya gidip, ekonomi ilişkileri kurmuşlardı. Ama herkes Müslüman dünyanın aslında ne denli küskün olduğunu biliyordu. Müslümanların çoğu Hegemonya'nın kendilerine adil davranmadığını düşünüyordu. İmamların ve Ayetullahların laik bir Hegemonya değil, bir Halifenin liderliğinde birleşen bir dünya istediklerini herkes biliyordu. "Şeriatla yaşarsak, Tanrı bizi bu canavarlardan korur. Tanrı bir uyarı gönderdiğinde aklımızı başımıza alıp, onu dinlememiz gerekir. Oysa biz aksini yapıyoruz ve Tanrı kendisine isyan edenleri korumaz," diyor, bu düşüncelerini seslendirmekten çekinmiyorlardı.
Sayfa 64
"İslam dinler arası çekişmeyi onaylamaz."
Sayfa 62
** "On bin yıllık insan tarihini ve kültürünü tek bir kural çıkararak yok edebileceğini sanan öğretmenlerin ezdiği bir avuç çocuk değiliz."
Sayfa 57
"Eğer o Hollandalı Hıristiyanlar Aziz Nicholas Gününü kutlayabiliyorsa, o zaman Müslümanların da Ramazan'ı ve Yahudilerin de Tabernacles Bayramını ve benim de sevgi ve barış öğretimi uygulayabilme hakkım olmalı.
Sayfa 46
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.