Belgesel Önerisi
The True Cost (Gerçek Bedel), moda sanayinin gerçek yüzünü, kıyafetlerimizin arkasındaki yaşamları, Fast Fashion(Hızlı Moda)'nın sebep olduğu trajedileri yansıtan harika bir belgesel. Günlük yaşamımızda her an, hayatımızdaki problemlerin çözüm yolunun tüketimden geçtiği mesajını içeren reklamlara maruz kalıyoruz. O parfümü alırsan koku fark edilmeni sağlayacak, o araba karşı cinsin sana bakışını değiştirecek, o şampuan herkesin sana hayran olmasını sağlayacak ve daha nicesi.. Ben bu yazıyı yazarken bile bilgisayarımın ekranında saniyede 4 eşarp modeli görüyorum. Her an tüketerek, satın alarak mutlu olabileceğimize, sorunlarımızı çözebileceğimize inandırılmaya çalışıyoruz. Peki gerçek bu mu? Tüketerek mutlu olabiliyor muyuz? Tüketimimizin etkilerinin farkında mıyız? Her yıl 80 milyarın üzerinde giysi alıyoruz, bu rakam 20 yıl öncesinden yüzde 400 fazla. Peki bu artışın sebebi nedir? Maliyet mi düştü ya da biz mi daha zenginiz? Üzgünüm hayır! Her şey basit bir döngüden ibaret: daha fazla kâr için daha fazla satış, daha fazla satış için daha ucuz ürünler, daha ucuz ürünler için daha düşük maliyetler ve daha düşük maliyetler için daha ucuz iş gücü. Firmalar rekabet ederken bize yansıtmadıkları ücretleri Bangladeş'te, Kamboçya'da günlük 3 dolara çalışan işçilerden ve çevreden çıkartmaktalar. Dünyada yaklaşık 40 milyon giyim işçisi var ve bunların yaklaşık 4 milyonunu Bangladeş'te günlük 3 dolardan daha az asgari ücretle dünyadaki giyim işçileri arasında en az kazanan kadınlar oluşturuyor. Neden Bangladeş çünkü Bangladeş'te toplu haklar yok, sendikal haklar yok, annelik yardımı yok, emekli maaşı yok ve asgari ücret çok düşük. Kısacası tüm şartlar küresel firmalara uygun. Buna rağmen sürekli bu firmalar tarafından, üretimi daha düşük maliyetli ülkelere kaydırma tehdidi altındalar. Kamboçya'da da durum farksız. Asgari ücretin 160 dolar olması için protesto yapan giyim işçilerinden 5'i öldü, 23'ü tutuklandı ve 40'tan fazlası yaralı... Şirketler kesinlikle zorunlu kural istemiyor, işi gönüllü davranış kurallarıyla yürütmek istiyorlar, yani sistemi değiştirecek her aksiyona karşılar. Çünkü onlar için önemli olan kâr etmek ve rakiplerinden fazla kâr etmek. İnsanın ve çevrenin uğradığı zarara bakılmaksızın sadece kârın ölçüldüğü bir sistem... Gezegenimizin kaldırabileceği üretimin, ticaretin, nakliyatın, dağıtımın sınırları vardır ve biz bu sınırları çoktan aşmış görünüyoruz. Tüketimimizin etkilerinin farkında değiliz. Günümüzde moda, dünyayı en çok kirleten 2 numaralı sanayi. Ortalama bir Amerikalı her yıl çöpe 40 kilo tekstil atığı atıyor. Bu yalnızca Amerika'da 11 milyon ton tekstil atığı demek. Ayrıca bu çöplerin çoğu toprakta çözülmüyor, yani havaya zararlı gazlar salarak çöplükte 200 yıldan fazla kalıyor!
The True Cost, herkesin izlemesi ve hayatına yansıtması gereken bir belgesel. Güzel bir alıntıyla nokta koyuyorum yazıma: "Mutluluğu nesne tüketiminde aramaya devam edecek miyiz? Dünyamızı korkunç bir çaresizlik içinde bırakırken zengin hissetmemizi sağlayan bir sistem bizi mutlu edecek mi? Kıyafetlerimizin arkasındaki yaşamları görmezden gelmeye devam edecek miyiz? Yoksa bu, giydiğimiz her şeye insan eli değdiğini hatırlayarak hikayemizde gerçek bir değişim yaptığımız yeni bir bölüm mü olacak? Karşı karşıya olduğumuz bütün zorluklara, üstesinden gelemeyeceğimizi düşündüğümüz sorunlara karşın belki buradan, giyimden başlayabiliriz."
Not: Yazdıklarımın tamamı belgeselin kısa bir özeti niteliğindedir ve bu yazıyı kaleme alış sebebim, kendi hayatım gibi, herkesin, hayatında 'gerçek bir değişim yaptığı yeni bir bölüm'e başlayışında ufak bir etkiye sahip olmak istememdir. Ümit ediyorum gerçek olur.

Ne desem bilemedim şimdi :/ Ne kadar acı..
...

- Türkiye’de kütüphanelere kayıtlı üye sayısı 493 bin 500 iken, İran’da 7 milyon, Fransa’da 16 milyon, İngiltere’de 35 milyon kütüphane üyesi bulunuyor.

– Almanya’da 7 bin 500 kişiye 1 kütüphane düşerken Türkiye’de 68 bin 500 kişiye bir halk kütüphanesi düşüyor. Türkiye’de 95 kişiye ise bir kahvehane düşüyor. Kişi başına düşen kitap sayısı Almanya’da 25 bin, AB ortalaması 16 bin iken Türkiye’de kişi başına düşen kitap sayısı 6 bin olarak ortaya çıkıyor.

– Türkiye’de okunan kitaplar genellikle ‘siyaset, aşk, cinsellik‘ konularını işliyor.

– Türk halkı, kitap okumaya yılda yalnızca 6 saat zaman ayırıyor.

– Türkiye kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumunda. Japonya’da toplumun yüzde 14’ü Amerika’da yüzde 12’si İngiltere ve Fransa’da yüzde 21’i düzenli kitap okurken, Türkiye’de yalnızca binde 1 kişi kitap okuyor.

– Bir Japon yılda ortalama 25, bir İsviçreli yılda ortalama 10, bir Fransız yılda ortalama 7, bir Türk ise 10 yılda ancak 1 kitap okuyor.

– Maalesef Türkiye’de ihtiyaç malzemeleri sıralamasında kitaplar 235. Sırada yer almaktadır.

– Türk çocukları kitap okuma konusunda çoğu Afrika Ülkelerinin gerisinde kalmış durumdadır. Japonya’da toplumun % 14 ü, Amerika’da % 12 si, İngiltere’de ve Fransa’da %21i düzenli kitap okurken Türkiye ‘de yalnız 10.000 kişide 1 kişi düzenli kitap okuyor.

–  Nüfusu 7 milyon olan Azerbaycan’da kitaplar ortalama 100 bin tirajla basılırken,73 milyon nüfuslu Türkiye’de bu rakam 2-3 bin civarında kalıyor.

– Türkiye’de 1 kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın; bir Norveçli 300, Amerikalı 210, İngiliz ve Japon 87 katını ayırıyor dünya. Ortalaması da Türklerin ayırdığı zamandan 3 kat fazla.

– Kitap için Norveçli 137, Alman 122, Belçika ve Avusturyalı 100 dolar, Güney Koreli 39 dolar ayırıyor. Dünya ortalaması 1,3 dolar iken, Türkiye’de bir kişi kitabı yılda ancak 0,45 dolarharcıyor.

– Dünyada çocuklara özel günlerde kitap hediye edilmesi sıralamasında Türkiye 180 ülke içerisinde 140. Sırada yer almaktadır.

emre saydam, 1984 inceledi.
07 Mar 20:28 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Daha önce "Hayvan Çiftliği" adlı kitabını okuyup yorumlamıştım. İki kitabın ortak noktası, gerçek dışı gibi gösterilen olaylar, kişiler veya dünyalar üzerinden tarihteki ve günümüzdeki önemli meselelere değiniliyor olunması. 1984 kitabı distopya olarak niteleniyor olsa da benim gözümde gelecekte yaşanması muhtemel karanlık günlerden ziyade günümüzdeki egemenlik anlayışını ve buna bağlı oluşan toplumsal yapıyı fazlasıyla yansıtıyor. Kitapla ilgili okuduğum bazı yorumlarda, kitapta bahsedilen durumların ileride gerçekleşme olasılığından bahsediliyorken, ben şuan yaşandığını düşünüyorum. Zaten kendisi de bununla ilgili, "Kitapta anlattığım toplumun bir gün mutlaka gerçek olacağına inandığımı söyleyemesem de, ona benzer bir toplumun gerçek olabileceğine inandığımı söyleyebilirim" demiştir.
Ağır koşullarda çalışmaktan, boğaz kavgasından, komşularla didişmekten, sinema, futbol, bira ve en önemlisi de kumar yüzünden kafalarını çalıştırmaya fırsat bulamıyorlardı.
Orwell'ın yarattığı dünyada, Avrasya, Doğu Asya ve Okyanusya olmak üzere, sürekli bir egemenlik mücadelesi içerisinde olan üç büyük devletten bahsediliyor. Her devletin bir takım kendine has yapısı ve toplum özellikleri olduğundan bahsedilse de hepsinde aynı baskıcı rejimler uygulanıyor ve düşünen bireylerin meydana gelmesi engelleniyor. Tek doğrunun partinin söyledikleri olduğu telkin ediliyor insanlara ve evlerine konulan ekranlar aracılığıyla her hareketleri gözetim altında tutuluyor. Parti, kişinin tek bir jest veya mimiğinde dahi tehdit sezip onu göz altına alabiliyor.
1984 kitabında yer alan ülkeler ve sınırları.
Burada olduğu gibi Avrasya'da da, Doğu Asya'da da gözyüzünün herkes için bir olması ne kadar tuhaftı. O göğün altındaki insanlar da birbirlerine çok benziyorlardı; her yerde, yeryüzünün dört bir yöresinde, birbirlerinin varlığından habersiz, aralarına nefret ve yalan duvarları girmiş, ama yine de birbirinin aynı olan; düşünmeyi hiçbir zaman öğrenmedikleri halde, bir gün dünyayı altüst edebilecek gücü yüreklerinde, içlerinde, kaslarında biriktirmekte olan yüz milyonlarca insan yaşıyordu.
Kahramanımız Winston, aynı düzenin sürüp gittiği Okyanusya ülkesinde "dış parti üyesi" olarak yaşam sürüyor. Okyanusya, "Büyük Birader" olarak bilinen ve gerçek olup olmadığı konusunda dahi çeşitli kuşkular bulunan bir kişi tarafından idare ediliyor. Winston ve toplumun diğer üyeleri kafalarını çevirdikleri her yerde onun bakışlarıyla karşılaşıyorlar. İnsanlara bu yolla "sizi her yerde izliyoruz, bizden kaçamazsınız" algısı dayatılmaya çalışılıyor. Kitabı okuyanlar olarak bizler, bu dünyayı Winstonun gördükleri, düşünceleri ve yaşadığı olaylar vasıtasıyla tanıyoruz. Tanıyoruz demek biraz eksik kalıyor, çünkü tasvirler öylesine kuvvetli ki, adeta sizi de içine çekiyor. Aynı karamsarlığı ve gerginliği yaşıyorsunuz okurken.
Bilinçleninceye kadar asla başkaldırmayacaklar, ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler.
Okyanusya ülkesinde, partinin insanlara dayattığı pek çok ilke ve düşünme sistemi var. Bunlardan en önemli iki tanesi, insanların sadece partinin istediği şeyleri söylemesini ve düşünmesini sağlayacak olan "Yenisöylem" adı verilen bir dil ile partinin mantıksız söylemlerinde dahi kesinlikle haklı olduğunu insanlara kabul ettiren "Çiftdüşün" ilkesi. Toplum en alt tabaka olan "Proleterler" ile "Parti üyeleri" olarak temelde ikiye ayrılıyor. Parti üyeleri de iç ve dış olarak kendi içinde bölünüyor. İç parti üyeleri bu düzeni işleten üst kademe kişilerden oluşurken, dış parti üyeleri ise bir nevi orta sınıfı temsil eden, partinin ayak işlerini yerine getiren ve her adımları izlenen, tüm bu kurallara kayıtsız şartsız uymak zorunda olan kişilerden oluşuyor.
Sözlüğü tamamladığımızda, senin gibilerin dili yeni baştan öğrenmeleri gerekecek. Bana öyle geliyor ki, sizler asıl işimizin yeni sözcükler icat etmek olduğunu sanıyorsunuz. Oysa ilgisi yok! Sözcükleri yok ediyoruz; her gün onlarcasını, yüzlercesini ortadan kaldırıyoruz.
Winston da bir dış parti üyesi olarak kendisine verilen görevleri yerine getirmek zorunda. İçten içe bu sisteme karşı isyan etmek istiyor olsa da etrafında kurulan baskı unsurları bunu yapmasına fırsat tanımıyor ve o da kendince, onu izleyen ekrandan gizli günlük tutmaya çalışarak içindeki nefreti oraya kusmaya çalışıyor. Zamanla güvenebileceği insanlar arıyor ve isyan girişimini farklı boyutlara taşıyor. Fakat bu toplumsal bir kalkışmadan ziyade bireysel bir isyandan ibaret. Kitap boyunca Winston'un sonunun ne olacağını, tanıştığı insanların ne kadar güvenilir olduklarını ve bu işin nereye varacağını sorguluyorsunuz. Bunun yanında günümüz politik ve toplumsal anlayışıyla ilgili yapabileceğiniz çok fazla çıkarım var.
Özgürlük, iki kere iki dört eder diyebilmektir. Buna izin verilirse, arkası gelir.
Kitapta, Partinin koyduğu katı kuralların yalnızca bireysel olarak aşılmaya çalışılması ve yoğun olarak cinsellik yasağı üzerinde duruluyor olması bana biraz sıkıcı gelse de genel anlamda güzel bir kitaptı. Ben daha aksiyonlu, inişli çıkışlı, özgürlük yolunda mücadele verilen bir kitap beklerken, okudukça bahsettiğim karamsar havanın içerisine gömüldüm diyebilirim. Ayrıca, Orwell'ın ifade ettiği gibi aynısını yaşıyor olmasak da kesinlikle kitapta bahsi geçen durumların benzerini yaşadığımız gerçeğinin farkına vardım. Dünyadaki büyük devletler etrafında kümelenen küçük devletler ve belirli noktalarda ekonomik çıkarlar doğrultusunda başlatılan savaşlar, toplumların çeşitli araçlar vasıtasıyla düşünmeyi terk etmesi ve sadece söylenenlere inanması, ne yapılırsa yapılsın bu düzenin değişmeyeceği algısının hakim olması yaşadığımız düzenle 1984 kitabında anlatılan dünya arasındaki benzerliklerden başlıcaları.
Tarih durdu. Parti'nin her zaman haklı olduğu sonsuz bir şimdiden başka bir şey yok
Tüm bunlar göz önüne alındığında ve özellikle kişisel beklentilerimi de bir tarafa koyduğumda kesinlikle çok iyi bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca biri 1956 senesinde BBC tarafından yayınlanmış bir diğeri de 1984 senesinde yayınlanmış olan iki adet filmi de var. Ben kitabını okuduğum için izlemeyi düşünmüyorum çünkü kendi hayal gücümde nasılsa öyle kalmasını istiyorum kişilerin ve sahnelerin. Filmlerin nasıl olduğu konusunda pek fikrim yok ama kitabı okuyamayacak olanlar için güzel bir alternatif olabilir. Yine de yorumlarda incelediğim kadarıyla hem eski film olması hem de kitaptakileri iyi yansıtamamış olması nedeniyle iyi bir film olarak gösterilmemiş, İMDB'de muhtemelen kitabın hatırına ortalama bir puan vermiş gibi duruyor.

( Bilimsel Bilgiler uygulaması ile paylaşıldı)

Dünya’nın En Mütevazi Cumhurbaşkanı Jose Mujica Kimdir?

Jose Musica 30 Mayıs 1935’te Urugay’ın başkenti olan Montevideo’da dünyaya geldi. 1960 ve 1970’lerde Küba devriminden esinlenerek oluşturulan solcu silahlı grup Uruguay’ın Tupamaros gerillasında ; banka ve yiyecek kamyonlarını soyarak fakir ailere dağıtmışlardır. 6 kez polisler tarafından vurulan Devlet başkanı Mujica 14 yılını da hapiste geçirmiştir. Uruguay’ın askeri diktası tarafından aylarca tecrite tabi tutululmuş ve çeşitli işkencelere maruz kalımıştır. 1985 Uruguay’ın Anayasal demokrasisi restore edilince Mujica af yasası ile serbest bırakılır. Tüm bunalara rağmen yine de Mujika Hapse girdiği için pişman olmadığını belirterek burada geçen zorlu günlerin karakterini şekillendirilmesinde yardımcı olduğunu söylemiştir.

 

1994’te miletvekilliğine seçilen Jose Misica 2009′ da yapılan seçimde % 65 oranında evet oyu alarak başkanlığa seçilmiştir. En önemlisi de başkanlığa seçildiği zaman Başkan Uruguay devletinin liderleri için sunduğu lüks olan sarayı terk ederek başkenti Montevideo’nun dışında bulunam toprak bir yola sahip eşinin çiftlik evinde kalmayı seçiyor. Ancak Mujica’nın daha ilgi çekici bir özelliği de kendisine ihtiyacının olmadığını söyleyerek başkanlık maaşının % 90 ‘ının hayır kurumlarına bağışlamasıdır. Bu da yaklaşık gelirinin Uruguay’daki ortalama ücret seviyesinin altına düşüyordu. Yani ayda 12 bin doların sadece 775 dolarını alıyor olmasıdır. Dünyaya örnek bu özelliğinden dolayı “dünyanın en fakir adamı” diye nitelendirildi. Fakat Mujica buna cevaben; “En yoksul başkan olarak anılıyor olabilirim ama fakir değilim. Asıl fakirler sürekli yaşamdan talepleri olan ve elde ettikleriyle yetinmeyen insanlardır. ” “diyor. Ardından; “Bu bir özgürlük meselesidir. Birçok eşyanız yoksa, hayatınızı onları sürdürmek için köle gibi çalışmanız gerekmez ve bu nedenle kendinize daha fazla zamanınız olur ” sözünü eklemiş oluyor.

 

Haziran 2014’te BM RİO +20 Konferansı’nda şunları dile getirmiştir; “Küresel ısınmadan bahsediyoruz ama doğaya saldırmaya ve çöp üretmeye devam ediyoruz.” Sonra da tüketimi geliştirmeyi fakat aşırı gereksiz tüketimin engellenmesi gerektiğini belirtiyor.Josi Mujica daha sonra eşcinsel evlilik, 12 aylığa kadar gebelik için kürtaj ayrıca esrar tüketimini yasallaştıran tasarıyı da onaylar. Buna hitaben “Esrar tüketiminin endişe verici olmadığı, uyuşturucu ticareti gerçek bir sorundur” diye ekliyor.

 

Jose Mujica, kendisine verilen Nobel Barış Ödülü’nü reddederek ayrıca Nobel Barış Ödülü’nün kaldırılmasını da istemişti. Devlet Başkanı Mujica, dünyadaki bir çok bölgesinin savaşlarla kan gölüne dönüştüğü bir ortamda barış ödülü verilmesinin anlamı kalmadığını belirtmiştir
Başkan Mujica 2015 ‘te emekliye ayrıldı.

 

 

 

İşte Jose Mujica’nın söylemiş olduğu bir kaç sözü;

 

 

1. “Mutluluk azıcık şeyle mümkündür. Azıcık şeyle mutlu olamayan, hiçbir şeyle mutlu olamaz. ”

 

 

2. “Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkalarının 500 metrekarelik malikanelerde yaşamasını anlamıyorum.”

 

 

3. “Güç, insanları değiştirmez, sadece gerçek kimliklerini ortaya çıkarır.”

 

 

4. “Dünyamızın, yalnızca otel zincirleri ve havayolu şirketlerinin yararlandığı konferanslar ve forumlar düzenleyen küresel örgütlere değil, daha fazla insanlık ve bilime ihtiyacı var.”

 

 

5. “Ormanları, gerçek ormanları yok ediyoruz, sonra da çimentodan anonim ormanlar yaratıyoruz.”

 

 

6. “Bir şey satın aldığınız zaman bunu aslında parayla satın almıyorsunuz. Bu parayı kazanabilmek için yaşamınızdan bir zaman ayırıyor ve bu zamanla almak istediklerinizi alıyorsunuz. Eğer şansınız varsa bu zamana sahipseniz asıl zenginlik budur. Bazı eşyaları alırsınız, ama yaşamdaki zamanı satın alamazsınız. Süpermarkete gidip ‘Bana beş yılımı verir misiniz?’ diyemezsiniz”

 

 

 

Kaynakça :

http://qcostarica.com/...resident-jose-mujica

 

 

Yazar: Kadir Coşkun

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
04 Mar 10:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO, 'nun dünyadaki okuma alışkanlıkları üzerine hazırladığı rapora göre Türkiye, kitap okuma alışkanlığı açısından dünyada 86. sırada yer alıyor.Avrupa'da yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye'de sadece on binde bir. Yine aynı araştırmaya göre, günde ortalama altı saat televizyon izleyip üç saat internette vakit geçiren Türk halkı kitap okumaya yılda ne yazık ki sadece altı saatini ayırıyor.

Kafdağı'nın Pusulası, Didem Moralıoğlu (Sayfa 141)Kafdağı'nın Pusulası, Didem Moralıoğlu (Sayfa 141)

Herkesin sabırla okumasını tavsiye ediyorum !!!
Merhaba... Ben Kapitalizm!
Küçük kızlarınızı Barbie bebeklerle büyüttüm, “bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar” diye neden şaşırıyorsunuz!
Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım!
İstediğimi de elde ettim; 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.
Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!
Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO'nun hayat hikâyesi sizin için "azim ve başarı hikâyesi" olabiliyor.
Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5,5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!
Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri 3.Dünya ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı…
Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!
Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı
bıçaklı olmuş akrabalarla dolu. Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!
Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var!
Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!
Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 6-12 yaş arası kızlar 200 dolar gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.
Ben Kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı.
Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların % 24'ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor.
Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline
geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria's Secret'a koşun. Victoria's Secret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra 80 dolar verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!
Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini
sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!
Ben Kapitalizmim ve Madonna'nın sadece Londra'da 8 evi var, ortalama 600
evsize barınak olabilecek büyüklükte.
Ben Kapitalizmim ve Tayland'da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun
Disneyland'e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.
Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90'ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.
Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde
pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar...
Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan'da 1milyon kişi günde 1,2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar.
Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.
Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64'ü kokain bağımlısı.
Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken, siz aynı tişörtü
haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.
Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!
Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kâbe manzaralı otellerinde, "ibadet" ederlerken?
Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hıristiyan bayramı Noel'i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için "kutlarken"?
ABD'de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok, çünkü TV'de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.
Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu
olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.
Dünya nüfusunun % 50'si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 1'ine
sahip. Dünya nüfusunun % 1'i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 50'sine sahip.
Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
Amerikalıların % 85'i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist
bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü!
Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf?
Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf?
Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken, hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik!
Zavallı tüketim bağımlıları...

Joseph Stiglitz - Eşitsizliğin Bedeli

Howl, Anarşist Banker - Şeytanın Saati'yi inceledi.
 26 Şub 13:11 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her zaman olduğu gibi yolluğunuzu şuraya bırakıyorum. :))
https://youtu.be/YR5ApYxkU-U


"Kimsenin kölesi de olma efendisi de, çünkü başka bir dünya mümkündür." Diye vaat eder anarşizm. Varsa vaktiniz, sizi o başka bir dünyaya götürmeye geldim. Pessoa’nın yardımı ile içinde güvende hissettiğiniz ve varlığına o kadar alıştığınız için görmeyi dahi fark edemediğiniz duvarları yıkmaya geldim. Ben anarşist banker. Sizi özgür kılamam belki ama yolu gösterebilirim.

Banker ve arkadaşının bir öğlen yemeğinde, Banker’in anarşist olmasının absürdlüğü üzerine girdikleri diyaloğu aktarıyor bize Pessoa. İnsanı yabancılaşmaya götüren ve özgürlükten mahrum eden toplumsal düzen ve onu işleten çarklara bir yergi ve sorgulama diyaloğu. Bu diyalog bize yeni bir toplumsal sözleşmeyi bozguncu bir mizah anlayışı ile veriyor. Ve ortalama üstü akıl sahibi kişilerin toplum çarklarına sıkışmış acı dolu haykırışını dile getiriyor.

Biraz bankerin karakterinden bahsetmek gerekir ki taşlar yerli yerine otursun. Banker hakikatini kanıtlamak için yanıltmacalara, çelişkilere ve inanılmaz çarpıtmalara başvurmakta tereddüt etmeyen, burjuva toplumunun görünür ikiyüzlülüğünü ortaya koyan kurnaz biri. Politikacıları aratmayacak şekilde söylemlerini kabul ettirmeyi başaran absürd bir ikna kabiliyeti var. Dolayısı ile savuşturulamaz ve amansız. Politikacılar oklarını yani söylemlerini gelişi güzel fırlatır, sonra düştüğü yere hedef çizerler. Sonuçta ne olur? Hedefi vurmuş olurlar. Bankerimizde aynen bu şekilde kendi kuramında nasıl mükemmel bir anarşist olduğunu anlatıyor. Gelin bakalım nasıl bir anarşistmiş.

Anarşist kimdir? İnsanları, doğdukları anda toplumsal bakımdan eşitsiz kılan adaletsizliğe isyan eden biri. (18*) Bankerimiz açlığa çok yakın ve hayatta kalmak için sürekli çalışmak zorunda olan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geliyor. Kendince tek mal varlığı zekâsı. Ama zeki olan her insan gibi tatminsiz. İnsanların doğal sebepler harici emeksiz elde ettiği haklara karşı isyan ediyor. Doğal farklılıklardan gelen eşitsizlikleri kabullenebilirim diyor, bundan kaçınılmaz. Sonuçta haklı. Bir erkek doğurmadıkça kadın ve erkek anatomik olarak eş olamaz. Zaten mühim olan kadın ve erkeğin bir fotokopi çıktısı gibi benzer olması değil, aynı haklara sahip olmaları ve faydalanabilmeleri. Lakin birinin annesinin karnından çıktığında sahip olmadığı, ama mutlu bir rastlantı sonucu burnunu dışarı çıkarır çıkarmaz gökten zembille inen zenginlik, toplumsal konum, rahat yaşam gibi sonradan edinilen niteliklerle kendinden üstün olmasını kabullenemeyeceğini söylüyor.

‘’Kimileri eğitim görme, gezip dolaşma, kendini geliştirme olanağıyla doğarlar, dolayısıyla doğuştan zeki olanlardan daha zeki olma olanağına kavuşurlar. Her alanda bu böyledir. ‘’ (19*) Sözde ülkemizde, hadi hep kendi ülkemizi yermeyelim. Dünyada eğitimde fırsat eşitliği var. Amerika’da bir üniversitenin eğitim masrafını orta halli bir aile bile karşılayamaz. Ve öylesine bir vatandaş sırf fakir bir ailede doğduğu için eğitim almak yerine hamburgercide kasiyer olur. Üniversite sınavlarında dershane, özel ders, kaynak kitap alacak durumda olmayanlar ile eşit şekilde yarıştığınızı iddia edebilir misiniz gerçekten? İşte banker tüm bu adaletsizliği yaratan toplumsal kurgulara savaş ilan ediyor. Ama her ideoloji kafanın içinde güzel. Bakalım uygulamada nasıl sıkıntılar çekecek.

Öncelikle tek derdin eşitlikse neden sosyalist olmuyorsun banker? Çünkü o Sosyalizm ve Komünizm rejimlerinin nefret rejimleri olduğunu düşünüyor. Burjuvayı yıkmak emeli güden rejimler. Ve bir işin içinde nefret varsa doğal olamaz ve doğal olamayan yitip gitmeye mahkûmdur diyor. Nitekim öyle olmadı mı? Bunun üstünde fazlaca durmazsak asıl mevzu doğal ve toplumsal kurgu çatışması. ‘’En büyük kötülük, daha doğrusu tek kötülük, doğal gerçekliklere gelip yapışan toplumsal uzlaşma ve kurgulardır.’’ (20*) Nedir o toplumsal kurgular? Aile, para, din, devlet. İnsan zengin ya da fakir olmak için Katolik ya da Protestan olmak, İngiliz ya da Portekizli olmak için doğmaz. Bu kurgular neden kötüdür? Çünkü bunlar doğal değildir? Başka kurgular olsa yine kötü olurdu çünkü yine kurgu. En saf ve doğal olan insan olmaktır. Ötesinde her sıfat bizim kendimizi daha güzel hissetmek için kendi diktiğimiz elbiselerdir. Nitekim öyle değil mi? Kendimizi milletimizle, paramızla, mevkiimizle, erkekliğimizle, dişiliğimizle, dinimizle, hatta futbol takımımızla bile yahu bazısından ayrı, bazısından öte, bazısından üstün tutmuyor muyuz?

İşte bu yüzden tüm kurguları ortadan kaldırmayı hedefleyen saf anarşist sistem dışında tüm sistemler kurgudur. Neden anarşist olduğunu açıkladı. Ama anarşizmi birde uygulamaya dökmek var. Öyle kolay mı? Bakalım kolay mı değil mi?

Anarşist ne ister? Özgürlük. Kendisi ve başkaları için, tüm insanlık için özgürlük. Bu motto ile banker ve birkaç arkadaşı anarşist bir grup oluşturuyor gençlik yıllarında. ‘’Başkalarının özgürlüğünü amaç edinemediğim sürece özgürlüğü amaçlayamam.’’ Diyen Sartre çok güzel konuşuyor. Ama ya insanlar özgür olmak istemiyorsa? Saçmalama Howl herkes özgür olmak ister diyeceksiniz biliyorum. Ama dört yılda beş yılda bir tüm haklarınızını bir meclis dolusu insana vekâlet etmiyor musunuz? Özgür bir toplum yaratmayı hedefleyen arkadaşlarının ve kendinin, bir zorbalık, bir despotluk cundasından öte bir şey olamadıklarını fark eder. Sonuçta toplumun onlar gibi olmayan kesmine kendi fikirlerini dayatmaktadırlar. Bu şekilde bakıldığında devrimci diktatörlükten başka bir şey değildirler. Ve diktatör rejim diktatör rejimdir.

Amacımız ne özgür bir toplum oluşturmak. Araç olaraktan banker şu fikri sunuyor. Burjuva toplumundan, özgür topluma ani geçiş. Toplum zihnen özgürlük düşüncesine öyle güzel ısındırılmalı ki, toplumsal bir devrim gerçekleştiğinde devrim hiçbir direniş ile karşılaşmasın. Ama anarşistin derdi biter mi? Tüm toplumsal kurguları ortadan kaldırmak özgür bir topluma hizmet edeceği gibi yeni toplumsal kurgularda yaratabilir. Nitekim o kurguları kendi arkadaş grubu içinde görüyor. Anarşizmin reddettiği otorite etrafında yığılmış bir devrimci diktatöre dönüşmüş grubu terk ediyor.

Gerçekten de insanların, zorbalığı kendiliklerinden yaratan toplumsal kurgulara uzun süredir alışkın olmalarının, onların doğal niteliklerini doğuştan bozduğunu; böylelikle öteki üzerinde kendiliğinden zorbalık uygulamaya yöneldiklerini, hatta bunu yapmaya en az yatkın olanların bile böyle davrandıklarını varsayabiliriz. (39*)
Özgür bir toplum yaratmak isteyen arkadaşları bile yukarıda dediği gibi davranınca bankere hak vermemek elde değil. Arkadaşlarından kopup tek başına bir anarşist oluyor. Peki, tek başına nasıl anarşist uygulama yapabilir? Bir savaşta düşman ya yok edilir ya da esir alınır yani pes etmesi sağlanır. Otorite kurucu para babalarına suikast düzenleyip yok ederse eline ne geçer? Hiçbir şey. Çünkü ‘’Zorbalık toplumsal kurguların işidir onları temsil edenlerin değil.’’(50*) Düzen kendi para babalarını tekrar doğurur. Bu yüzden düzeni pes ettirmek mecburiyetinde kalır. Ve eğer paranın efendisi olursa ona boyun eğdireceğine ve bu toplumsal kurguların en büyüğü olan paranın hükmünü kırarsa özgürleşeceğine inanıyor banker. Ve burjuvaziyi kendi kazdığı kuyuya düşürüp para babası bir banker olarak özgürlüğünü eline alan bir banker oluyor. Ya da olduğunu sanıyor.

Üzgünüm banker ama Hegel’in köle-efendi diyalektiğinden haberin olsa asla özgürleşmediğini bilirdin. Kısaca anlatayım. Güçler eş olmadığında bir ‘efendi-köle’ ilişkisi doğar. Böyle bir ilişkide ‘köle’ de ‘efendi’ de bir tutsaktır. Gücünün yarattığı rolün tutsağı. Sonunda yüzü taktığı maskenin şeklini alır, sürekli güçlü görünebilmek için çabaladığı ve rolüne uymayan tüm fikirlerini törpülediği için artık kendisi değildir. En değerli şeyini, özgürlüğünü ve törpülediği fikirler yüzünden kimliğini kaybeder. İşte Pessoa ve işte gördüğünü, kendini sorgulayarak yarattığı absürd muazzamlıkta hikâye.

Şeytanın saati kendini tanıtmaya çalışan şeytanın uzun monoluğunu içeren aslen 16 sayfalık kısa bir hülya anlatısı. Varlıkla var olmayanın sürtüşmesini işler. Dini, felsefi ve edebi birçok isme ve kavrama değinir şeytanın saatinde. Aynı yerde başlayıp aynı yerde biten şeytanın asıl, sözle rahmine düşürdüğü gezgin’e seslendiği garip bir monolog. Pessoa’nın felsefi dünyasının fantastik bir izlencesi. Yaşam öyküleri için yapıt değil, yapıtları için yaşam öyküleri bulan Pessoa çok kişilikli yapısını bu monologda da gösterir. Hem Şeytandır hem değil hem kendisidir hem başkası. Anarşist banker ile bir basıldığı için anarşist bankerde konu üzerine yoğunlaşabildim. Ama Şeytanın saati de Pessoanın edebi yönünün ne denli zengin ve yetkin olduğunu gösteren güzel ve kısa bir yapıt.

(Nu*) bu ibareler alıntının kitaptaki sayfa sırasını beliritiyor. Son olarak. Sonuna kadar okuyan herkese en içten dileklerimle teşekkür ediyorum. Umarım ayırdığınız zamanın hakkını vermişimdir. Değinmek istediğim konular kitaplada aynı yolu paylaşınca kalemin mürekkebine acımadım.

Merhaba... Ben Kapitalizm!
Küçük kızlarınızı Barbie bebeklerle büyüttüm, “bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar” diye neden şaşırıyorsunuz!
Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım!
İstediğimi de elde ettim; 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.
Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!
Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO'nun hayat hikâyesi sizin için "azim ve başarı hikâyesi" olabiliyor.
Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5,5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!
Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri 3.Dünya ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı…
Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!
Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı
bıçaklı olmuş akrabalarla dolu. Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!
Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var!
Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!
Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 6-12 yaş arası kızlar 200 dolar gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.
Ben Kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı.
Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların % 24'ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor.
Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline
geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria's Secret'a koşun. Victoria's Secret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra 80 dolar verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!
Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini
sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!
Ben Kapitalizmim ve Madonna'nın sadece Londra'da 8 evi var, ortalama 600
evsize barınak olabilecek büyüklükte.
Ben Kapitalizmim ve Tayland'da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun
Disneyland'e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.
Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90'ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.
Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde
pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar...
Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan'da 1milyon kişi günde 1,2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar.
Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.
Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64'ü kokain bağımlısı.
Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken, siz aynı tişörtü
haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.
Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!
Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kâbe manzaralı otellerinde, "ibadet" ederlerken?
Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hıristiyan bayramı Noel'i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için "kutlarken"?
ABD'de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok, çünkü TV'de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.
Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu
olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.
Dünya nüfusunun % 50'si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 1'ine
sahip. Dünya nüfusunun % 1'i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 50'sine sahip.
Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
Amerikalıların % 85'i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist
bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü!
Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf?
Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf?
Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken, hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik!
Zavallı tüketim bağımlıları...

Joseph Stiglitz - Eşitsizliğin Bedeli

Sergenn, bir alıntı ekledi.
17 Şub 20:10 · Kitabı okuyor

Şirketokrasinin izlediği politikalar nedeniyle dünyada hergün ortalama 24.000 insan açlıktan ölmekte, çoğu çocuk olan başka onbinlerce kişi kurtulmaları sadece maddi nedenlerle mümkün olmadığı için çeşitli hastalıklara teslim olmakta. Dünya nüfusunun yarıdan fazlası günde 2 dolardan az gelirle hayata tutunmaya çalışmaktadır.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3, Steven HiattBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3, Steven Hiatt