50 Yılın Türk Mizah ve Karikatürü Semih Balcıoğlu-Ferid Öngören
Mizah Hikayesi Örnekleri Örnekleri verenler:

Hüseyin Rahmi Gürpınar
Ahmet Rasim
Osman Cemal Kaygılı
Ercüment Ekrem Talu
Burhan Felek
Rıfat Ilgaz
Aziz Nesin
Adnan Veli
Bülent Oran
Suavi Süalp
Hüseyin Korkmazgil
Oktay Verel
Yalçın Kaya
Vedat Saygel
Muzaffer İzgü

Esra Kızılay, Çingeneler'i inceledi.
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sait Faik'in röportajında Osman Cemal'in ismini görmemle kitabını almam bir oldu. Kitapta sanatçı ruhlu bir beyzade olan İrfanın çingenelerin arasına karışması ve çingenelerle yaptığı ahbaplıklar anlatılıyor. Çingeneceyle yazılmış cümleler ve kullanılan jargon yavaş okumama sebep olsa da çoğu çingenece kelimenin tüm ülkelerin çingeneleri tarafından biliniyor olması gerçekten hoşuma gitti. Genel olarak harmancı çingenelerle çalgıcı çingenelerin yaşayışları ve aralarındaki farkları ele almış Kaygılı. Eğer Neyzen Tevfik ve İrfan'ın sohbetlerine yer verilse çok daha keyifli olurdu okuması ama abimiz böyle uygun görmüş. Bize de okuması düşüyor.

Kaygılı edebiyatımızda önemli bir yazar. Önemi edebi gücünden gelmiyor. Tarzından ve konularından kaynaklanıyor. İstanbul' un gündelik hayâtından, sıradan, küçük insanlarından bahsediyor. Bunu ondan çok daha iyi yapanlar var. Ahmet Mithat, Ahmet Rasim, Hüseyin Rahmi. Ancak bunlar bu kitaplarını gözlemleyerek yazmışlar. Hikâyesini anlattıkları insanları uzaktan tanımışlar. Çünkü onlardan değiller. Oysa Kaygılı o insanlardan biri. Gerçekten o mahallelerde yaşamış, yazdıklarını yaşayarak bilen biri. Tahmin edilebileceği gibi Kaygılı eğitimsiz biri. Bu yazısından da anlaşılıyor. Kitap hazırlanırken yazarın orijinal imlasına dokunulmamış. Bu yüzden pek çok yazım hatası ve düşük cümle var. Ve pek çoğu eski yazıdan aktarılmış. Çok basit öyküler sade bir dille anlatılmış. Bu da çok gerçekçi, konular ve kişilere tam uyan bir ifade tarzı ortaya çıkarmış. Fakat edebi bir eser beklemeyin.

Kitabın adı içeriğini veriyor. Derleme yazılardan oluşan bir kitap. Beş kişinin makalelerinden oluşuyor. Derleyen ve hazırlayan Abdullah Akan. Nedendir anlamadım kitabın yazarı olarak Osman Cemal Kaygılı' nın adı verilmiş. İçinde Kaygılı' dan sadece bir yazı var. Saçma olmuş. Derleyenin adıyla çıkabilirdi.

Kitabın kapağında o kadar güzel, alımlı bir çingene kızı vardı ki, bu romanı okumaya teşvik eden asıl sebep buydu. Bunun dışında Hindistan'dan İspanya'ya dünyanın pek çok yerinde bulunan bu halkı merak ettim roman kurgusu içerisinde...

# Çingenelerin musikisine merak salan 25 yaşlarındaki genç ve avare İrfan, onların arasına karışır bir şekilde. Onların toplumsal hayatına, düğünlerine, kavgalarına, aşklarına tanık olur. İşsiz güçsüz İrfan sadece keman çalabilmektedir ve onlarla geçirdiği zamanın ardından Carmen tarzı bir müzikal bestelemektir hayali. Ancak bu eğlenceli, gürültülü patırtılı dünya onu içine sürükler ve asıl amacından uzaklaşır. Nerede akşam orada sabah bir insan haline gelir. Bir de birbirinden güzel çingene kızlarıyla yaşadığı flörtler onun aklını büsbütün karıştırır.

# İstanbul'un çingene semtlerine keyifli bir yolculuk... Okurken sık sık güldüm, özellikle Gavur Ethem ve İrfan arasındaki diyaloglara. Yazarın kendisi de bu eseri yazabilmek için onların arasında uzun süre yaşamış. Eseri severek okudum.

Herkese keyifli okumalar...

Pembe Karanfilli Kız, bir alıntı ekledi.
08 Oca 2016 · İnceledi

Maşacıyım maşacı,
Ah kokozluk pek acı
Kocam değirmen yapar,
Kaynatam da sıpacı.
Maşa yapar satarım
Çayırlarda yatarım,
Eğer alan olursa,
Bir de göbek atarım!

Haydi haydi keriz edelim.
Ebegümeci ile perhiz edelim!

Çingeneler, Osman Cemal Kaygılı (Sayfa 29)Çingeneler, Osman Cemal Kaygılı (Sayfa 29)
Pembe Karanfilli Kız, bir alıntı ekledi.
08 Oca 2016 · İnceledi

Yalvarırım Mevla'ya
Düşmeyesin belaya...
Düşesin genç yaşında,
Bir gözleri elaya!..

Çingeneler, Osman Cemal Kaygılı (Sayfa 38)Çingeneler, Osman Cemal Kaygılı (Sayfa 38)
Pembe Karanfilli Kız, bir alıntı ekledi.
08 Oca 2016 · İnceledi

Pınarbaşı serindir.
Cin çukuru derindir.
Bu çukurdan korkarsan,
Şoparları sevindir.

Çingeneler, Osman Cemal Kaygılı (Sayfa 38)Çingeneler, Osman Cemal Kaygılı (Sayfa 38)