Forrest gump
Herkesin bir kaderi var mı bilemiyorum, yoksa rüzgâra kapılmış gibi tesadüfen oraya buraya mı sürükleniyoruz?Bence her ikisi de doğru. Belki ikisi de aynı anda oluyor. ( Zihinsel gerilik ve otizm üzerine; onerifilm)

I am sam
Biz nasıl bu kadar farklı olupta; bu kadar aynı hissedebiliyoruz! ( Otizm üzerin e güzel bir farkındalık;onerifilm)

İSA TOPTAŞ, bir alıntı ekledi.
09 Mar 13:00

Bir zamanlar hepimiz, bu dünyada birer yabancıydık. Çevrenize uyum sağladık ve kitleden biri olduk. Normalleştik! Bizimle birlikte bu dünyaya birçok yabancı aynı anda ayak bastı. Bunların büyük bölümü yabancılığını üzerlerinden atmayı başardı, ama ufacık bir azınlık var ki, onlar yabancı kalmaya karar vererek, farklılıklarını korudu. Fakat bunun için ödenmesi gereken fatura bayağı ağır oldu: Onlar artık içekapanık ve yalnızlık içindeki bir yabancıydı. Bilim adamları onlara otist adını verdiler. Yabancılığına da otizm dediler.

Otistik Çocuk, İsmail TufanOtistik Çocuk, İsmail Tufan
Cankuşu, Sana Sarılırsam Korkma'yı inceledi.
28 Şub 13:07 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hem gezi hem de psikolojik mükemmel bir kitap.
*Işık ve renkler insanı yanıltır.
*Fazla parlaklık insanı kör eder.
Çöl ve Otizm... paralellik arzediyor.

Yağmur adam(Otizm)
Sol Ayağım( Fiziksel engeli olan bir adam)
Guguk kusu( psikiyatri merkezinde gecen olaylar)
Akıl oyunları(Şizofreni)
Aklım karıstı(Psikiyatri merkezinde gecen olaylar) Angeline jolie bile arka planda kalmıs diyebilecegimiz bir film
Wilber ölmek istiyor( intihar ve depresyon)
İçimdeki deniz( ötenazi isyeten adam )

Şeref Çelik, bir alıntı ekledi.
21 Şub 20:35 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sosyal ortamlarda bile Musk tek bir kelime etmeden masadan kalkıp dışarı çıkar ve aptallara katlanmamak ya da önemsiz konularda konuşmamak için yıldızlara bakardı.Bu davranışların sonucunda düzinelerce kişi bana Musk'ın otizm yelpazesinde bir yerde olduğunu ve onun insanların duyguları ve iyilikleri hakkında endişelenmede sorunları olduğunu söylemişti.

Elon Musk, Ashlee Vance (Sayfa 395)Elon Musk, Ashlee Vance (Sayfa 395)
Ebru, Yağmur Çocuklar- Otizm Nedir?'i inceledi.
13 Şub 12:22 · Kitabı okudu · 4 günde

Otizm konusunda ayrıntılı bilgiye ulaşabileceğiniz bir kitap. Bu konuya ilgisi olanlara tavsiye ederim. Otizm tanı kriterlerinden, eğitim yöntemlerinden tutun da ülkemizdeki oranlara ve eğitim düzeylerine kadar birçok konuda bilgi edinebilirsiniz.

Beyni merak ediyor ve bilmek istiyorsanız okuyabilirsiniz.Zihin,bilinç,farkındalık,otizm vb noktaları kitapta bulacaksınız.Beyin üzerine eğitim almasanız bile anlayabilirsiniz.Bilimsel fakat bilimin derinlikleriyle boğmuyor kitap.

Yonca, Sana Sarılırsam Korkma'yı inceledi.
03 Şub 17:04 · 10/10 puan

Otizm Nedir?
Bebeklik ve çocukluk döneminde başlayan nörogelişimsel bir bozukluktur. Gelişim basamaklarında gecikme ile görülmektedir. Sosyal iletişimde ve etkileşimde bozukluklar, tekrarlayıcı davranışlar ve yaşam rutinleri, stereotipik hareketler ile seyretmektedir.

Bir babanın evladının otizm hastası olduğuna kendi inandırması ne kadar zor tahmin edebilirsiniz.Bu hikaye Andrea ve babası arasında geçen maceralı bir yolculuk...
Haritaları, pusulaları ne de yol düzenekleri yok.Kendilerini kafa nereye biz oraya duygusuna bırakıp beraber yolculuğa çıkıyorlar. Oldukça etkilenerek okuduğum bir kitaptı.

Yazarın önceki kitabını okumadan önce Onun ile ilgili birçok bilgi birikimim vardı. Kitabını okuduktan sonra diğer kitabını da edinip okumalıyım dedim. Fakat bu kitapta geçen bilgilerin birçoğu zaten vaka örneği olarak başka kaynaklarda mevcut bilgiler. Kendi bilgi birikimiyle harmanladığını düşünüyorum. Bağırsağımızda normalde var olan ve yaşamak için varlıklarına ihtiyaç duyduğumuz canlıların belli bir döngüleri var. Kısacası döngü sona erdiğinde dışarı atılırlar ama bu kitapta da var olduğu gibi bazı sebeplerle yerleşik hayata geçerler ve olmadık bir insan olmamıza sebep verirler. Beynimizi gerçekten yönlendiyorlar. Birçok araştırmada da otizm sebeplerınden biri bile bu bağırsakların konaklanmasıdır. Alerjik rahatsızlıklar,bazı psikolojik hastalıklar vb. ...gerisini kitaptan okumanızı ve sonrasında araştırmanızı tavsiye ederim.