Musab, bir alıntı ekledi.
 9 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Askerlerinize öz çocuklarınız gibi bakın, sizi en derin vadilere kadar takip edeceklerdir. Onlara yetişkin oğullarınız gibi bakın, yanınızda ölmeyi her şeye tercih edeceklerdir.
Ancak, askerinize düşkün olduğunuz halde otorite kullanamıyorsanız; yumuşak kalpli olduğunuz halde emirlerinizi dinletemiyorsanız, askerleriniz arasında kargaşa hüküm sürüyorsa, askerleriniz yaramaz çocuklara dönmüştür. Hiçbir işe yaramazlar.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (undefined)Savaş Sanatı, Sun Tzu (undefined)
bayan limon kekiği, Sineklerin Tanrısı'ı inceledi.
 15 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lütfen önce kitabı okuyun sonra filmi seyredin.
Sineklerin Tanrısı, Nobel Edebiyat Ödülü almış romancı ve şair William Golding tarafından yazılmış alegorik bir romandır. Özgün adı Lord of the Flies olan roman Türkiye'de özgün adının tam çevirisi olan Sineklerin Tanrısı'nın yanı sıra bazı yayın evleri tarafından İşte Bizim Dünya adıyla basılmıştır.
William Golding, II. Dünya Savaşı'nda gördüğü had safhadaki vahşetin etkisiyle olsa gerek Robert Michael Ballantyne' in Mercan Adası kitabındaki gibi çocukların ve gençlerin iyilik potansiyellerinden bahsetmek yerine, kökenlerimizde olan vahşiliğe dönüşü göstermektedir.

İyi ya da kötünün öğrenilen bir duygu mu yoksa doğamızdan gelen dürtüler mi olup olmadığını bir güzel sorgulamamın ardından çocuklar bilinçli olarak kötü olabilirler mi diye düşünmeye başladığım bir çok çıkarımda bulunduğum bir kitap. Okurken bir sürü sembol olduğunu fark edeceksiniz. Otorite,erdem,insanlık,kötülük,düşünce özgürlüğü,umut

Serhan Ş, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Resmî kurumlar tanımlayamadıklan her şeyden çok korkar. Eğer herhangi bir devlet, karşısına çıkan canlı hakkında bir bilgi kırıntısına sahip değilse deliye döner. Kendini tecavüze uğramış gibi hisseder. Otorite sadece bilinenler üzerinde kurulduğu için, tanınmayanlar doğal düşmanlardır...

Kinyas ve Kayra, Hakan GündayKinyas ve Kayra, Hakan Günday
osman yalçıner, Yeraltından Notlar'ı inceledi.
Dün 00:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Cesâret kalbim, cesâret!
Sustun bütün kış, ürktün kırılmaktan"

Hüsrev Hatemi


YERALTINDAN ÇOK ÖNCE ÇOK SONRA TAM ORTASINDA
NE FARK EDER İKİ KERE İKİ DÖRT ETMİYOR NASIL OLSA

Dünya fazlasıyla süslü ve renkli. Ben bu rengarenk dünyaya ayak uyduramayanlardanım,özür dilerim.Hep kaçamaktır bakışlarım.Elimdeki her şeyi buluntu zannederim.

Tedirgin olurum büyük masalarda oturmaktan.Çoğu zaman işgalci gibi hissederim kendimi sofralarda.Kendi lokmamı sayarım. Fazla yemekten korkarım,utanırım hatta.

Öyle çaresiz kalırım ki bazen,kendimi ikiye bölmekten başka yol bulamam. Yokmuşum gibi davranırım. Düzensiz hallerim, dağınık saçım,uzamış sakalım da yardım eder üstelik.

Susmayı konuşmaya tercih ediyorum çoğu zaman. Düpedüz aptallık. Susmak neyi çözer ki?Hele de şehir gürültüsü varken.

Garip adamlara yakın bulurum kendimi.Kenarda kalmış miskinlere tutunurum. Ama tuhaftır,gözüm de yükseklerde kimi zaman. Düşmeyecek kadar yükselmek mümkün müdür?

Adımı unutmayı çok isterdim. İsmimdeki harfler zincir oluşturur sanki,tutuklar beni. İnsan ismiyle yaşar. Başka türlüsü mümkün değil gibi, karakterimizi bu harfler belirliyor.

Eski bir sevdanın peşindeyken bulurum kendimi düşlerimde.Sonra dünyanın en güzel kadınları gelir aklıma. Sonra onlara köle olmaktan başka yol olmadığı. Sıkılırım. Ama onlara bir miktar yaklaşırım zaman zaman. Sanki ben gezdiriyorum onları gibi sevinirim. Çok sürmez bu hal, zaten sürmesin aman.Korkarım.

Hep şehrin marifeti bunlar. Bizi şehir çevreledi, tanımlayamıyorum bu şehri. Dost mu düşman mı?

Sonra çocukluğum gelir aklıma. Sanki hiç olmamışla hiç bitmemiş arası bir şeydir.Zaman kavramını yitirir gibi olurum. Ama çok sürmez toparlanırım, zaman bütün nesneleriyle birlikte tokat gibi iner yüzüme.

Otorite gibi bir şeye dönüşür sonra bütün bildiklerim. Herkes ve her şey. Hücrelerim tek tek rahat bırakılmak ister.

Sonra ölüm gelir aklıma. Ölümü ne kadar düşünsem de ölümün beni düşündüğü kadar düşünemem. Öleceğim öyleyse henüz ölmemişim. Henüz vakit var ama vakit bilinmez bir biçimde dar…

https://www.youtube.com/watch?v=v3rAGE5eI4s

Lala Lotte, bir alıntı ekledi.
16 Mar 23:20

"Demem şu ki, insanlığın bir zorbası vardır; bilgisizlik. Oyumu onun yok olması için kullandım. Hatadan çıkan bir otorite olan krallığı, işte bu zorba doğurdu. Oysa, bilim, kökü gerçekte olan bir otoritedir. İnsanı bilim yönetmelidir."
Piskopos: "Bir de vicdan" diye ekledi.
O da aynı şeydir. Vicdan, kendi içimizde doğuştan bulunan bir tutam bilimdir."

Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 45 - İtalik yayınları, 1. Basım, Nisan 2003)Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 45 - İtalik yayınları, 1. Basım, Nisan 2003)
Hakkı, bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:36 · Kitabı okuyor · Beğendi

Medeniyetler Niçin Çatışacak?
Birincisi medeniyetler arasındaki farklar sadece hakiki değil esasıdır.Medeniyetler birbirinden tarih,dil,kültür,gelenek ve en büyüğü olan din yoluyla farklılaşırlar.Farklı medeniyetlerin insanları hak ve sorumluluklar hürriyet ve otorite eşitlik ve hiyerarşinin izafi ehemmiyetini hakkında farklılaşan görüşler kadar Tanrı ile insan fertle grup vatandaşla devlet ebeveynle çocuklar ve karı koca arasındaki ilişkiler konusunda da farklı fikirlere sahiptirler.Bu faklıklar asırların ürünüdür .Kısa zamanda zahir olmayacaklardır. Onlar siyasi ideoloji ve rejimler arasındaki farklılıklardan çok daha esaslıdırlar.Farklılıklar İlla da mücadele etmek değildir ve mücadele de muhakkak surette şiddetle manasına gelmez. Gerçi asırlar boyunca en uzun ve şiddetle mücadeleleri medeniyet arasındaki farklılıklar husule getirmiştir.

Medeniyetler Çatışması, Samuel P. Huntington (Sayfa 25)Medeniyetler Çatışması, Samuel P. Huntington (Sayfa 25)
Neslişah Özbay, Babalar ve Oğullar'ı inceledi.
16 Mar 22:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arkadiy Nikolyeviç Kirsanov : Nikolay Petroviç’in oğludur. Ailesiyle arasında kuşak farkının olduğunu düşünmesine rağmen ailesine karşı saygı duymaktadır. Bazarov’un yakın bir arkadaşıdır ve onun düşüncelerinden kolayca etkilenmektedir. Sanata karşı ilgisi olan bir karakterdir.

Yevgeniy Vasilyiç Bazarov : Nihilizm düşüncesinden etkilenen, hiçbir otorite tanımayan bir kişidir. Tıpla ve doğayla yakından ilgilenmektedir. Bazarov duygularını yansıtmaktan hoşlanmayan ama her türlü tartışmaya da hazır olan birisidir. Pavel Petroviç’ten hoşlanmamaktadır.

Nikolay Petroviç Kirsanov : Arkadiy’nin babasıdır. Nikolay kırk dört yaşında, sanattan hoşlanan, mülk sahibi ve liberal demokrat bir adamdır. Oğlu ile arasında kuşak farkının olmasını istememektedir ve bunun içinde sürekli olarak kendini geliştirmeye çalışmaktadır.

Pavel Petroviç Kirsanov : Arkadiy’nin amcasıdır. Daha önce talihsiz bir aşk macerası yaşamış ve ardından Nikolay’ın yanına taşınmıştır. Kuşak farkı nedeniyle Bazarov ile anlaşamamaktadır ve çoğunlukla onunla onunla zıt fikirlerde olduğu için ondan nefret etmektedir.

Fedosya Nikoleyva ( Feniçka) : Nikolay’ın nikahsız eşidir. Nikolay’a saygı duyan, Pavel’den korkan ve bir dönem Bazarov’dan hoşlanan bir kadındır.

Mitya : Feniçka ve Nikolay’ın kızıdır.

Victor Sitnikov Kirsanov : Bazarov’un eski bir dostudur. Arkadiy ve Bazarov’u bazı kişilerle tanıştırmıştır.

Matvey İlyiç : Arkadiy’nin akrabasıdır.

Yevdoksiya Kukşina : Sitnikov’un Bazarov ve Arkadiy ile tanıştırdığı hoş bir kadındır.

Anna Sergeyevna Odintsova : Bir baloda Bazarov ve Arkadiy ile tanışmıştır. Bazarov’a karşı bazı özel duygular beslemektedir. Daha önceden farklı düşünceleri nedeniyle bir evlilik yaşamıştır.

Prenses Avdotyaa Steponova : Anna ile birlikte yaşamaktadır ve onun teyzesidir.

Katya Sergeyevna Lokteva: Anna’nın kardeşidir. Piyano çalmaktan zevk duymaktadır ve sanatla ilgilenmektedir. Arkadiy’den hoşlanmaktadır.

İrina Vasilyevna Bazarov : Bazarov’un annesidir. Okul nedeniyle uzun süreler oğlunu görememiş ve ona hasret kalmıştır.

Vasilyev İvanoviç Bazarov : Bazarov’un babasıdır. Emekli bir askeri hekimdir.Bazarov’u kızdırmaktan ve onu incitmekten çok çekinmektedir, onunla iyi geçinmeye çalışmaktadır. Guzel ve akıcı müthiş sürükleyeci bir an bitmesini hic istemedim kitabın, :) iyi okurlar.

Doğanay, bir alıntı ekledi.
16 Mar 20:50 · İnceledi · Beğendi

Herkesten verebileceği kadarını istemeliyiz. Otorite her şeyden önce sağduyuya dayanmalıdır.

Küçük Prens, Antoine De Saint-ExupéryKüçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry
Hazal, Küçük Prens'i inceledi.
 16 Mar 14:12 · Kitabı okudu · 60 günde · Beğendi · 9/10 puan

Biz büyükler bu kitabı okurken bile çocukluk ruhumuza erişemiyor, bu dünyaları hayal edemiyoruz. Eğer sen yazılanların alt metinlerini yorumlayabiliyorsan, kendi dünyana uyarlıyorsan, büyüdün!

İnsanın büyüdükçe nasıl kalıpları kabul eder olduklarını daha romanın ilk sayfalarında başlıyor anlatmaya... bir bir fili yutan boa yılanı hangi kalıba uyar sonuçta değil mi? Zihinlerimin üstü kapalı olan her şeyi sadece bildiklerimiz ve gördüklerimizle ifade etmeye çalışıyor oysa küçükken bir objeye onlarca anlam yükleyebiliyor, hic usanmadan hayal aleminde gezebiliyorduk. Şimdi hayal etmek, tasarlamak, bakış açıları kazanmak için insanlar her şeylerini verebiliyor.

Bir koyun çiziyor, beğenmiyor Küçük Prensimiz, sonra bir koyun daha ama bir türlü istediğini göremiyor daha sonra bir kutu ciziyor ve diyor ki al bak iste hayalindeki koyun bunun icerisinde... küçük prens mutlu artık hayal gücünün sonsuzluğunda bir koyunu var.

Bir insanı tanımaya çalışırken nelerden hoşlanır hobileri nelermiş demek yerine kimdir necidir? Kimin nesidir? sorar dururuz.

"Böyledir onlar. Çok şey beklememelisiniz. Çocuklar büyükleri hoş görmeye alışmalıdır."

Asteroidlerden birinre bir kral oterite istiyor, ama iyi bir adamdı derdi ki:
'"Eğer bir generale bir martı olmasını buyurursam, sözü edilen general de dediğimi yapmazsa, suç onun değil benimdir." Ve devam etti...
Herkesten kendi verebileceğu kadarını istemeliyiz. Otorite her şeyden önce sağduyuya dayanmalıdır. Sen kalkıp halkına, kendilerini denize atmalarını buyurursan ihtilal çıkar. Benim verdiğim buyruklar akla yatkın oldukları için yerine getirilmelerini istemek hakkımdır."

Musab, bir alıntı ekledi.
16 Mar 13:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Güç yalnızca geniş bir arazi ile büyük nüfus topluluğu değildir.  Zafer sadece güçlü silahlarda değildir. Güvenlik sadece yüksek duvarlar ya da derin çukurlar meselesi değildir. Otorite sadece kesin emirler ile katı cezalar değildir. Yaşayabilen bir örgüt kurabilenler sayıları az da olsa yaşayabilirler, oysa can çekişen toplumlar büyük olsalar bile yok olurlar.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu