• ''Sıradan insanlar için bilgi iyi bir şey değildi,Tanrı'nın onlara layık gördüğü yazgıdan yakınmalarına yol açabilirdi''
  Gizemli yabancı ve Hadleyburg'u Yozlaştıran Adam İnsan Ahlak duygusuna yapılan en iyi eleştirel öykülerden Bu Dünyanın en kötüsü acaba insan mı? sorusunu akla getiriyor ''Çünkü yoksulluk içinde yaşayan ırkımız için elinde etkili tek bir silah var-Kahkaha''
  ''Aklı başında hiç kimse mutlu olamaz''
  ''Ben sizin ırkınızı tanırım Koyunlardan oluşmuştur.Bu ırk azınlıklar tarafından yönetilir.''son 3 öyküsü ise
  Eskimo Kızın Aşk Öyküsü
  Calaveras County'nin Adı Kötüye Çıkmış Sıçrayan Kurbağası
  1.000.000 Sterlinlik Banknot
  en güzeli 1.000.000 Sterlinlik Banknot
  tavsiye ediyorum
 • SARIYER BELEDİYESİ FAKİR BAYKURT ÖYKÜ YARIŞMASI ‘NA İŞTİRAK EDECEK OLAN YARIŞMACILARA 23.000 LİRALIK PARA ÖDÜLÜ DAĞITILACAK.(SON KATILIM TARİHİ.19 NİSAN 2019)…

  ’HERKESİN BİR ÖYKÜSÜ VARDIR’ AMAÇ: ”Herkesin bir öyküsü vardır” sloganı ve edebiyatın bütünleştirici etkisi ile halkımızın okuma yazmaya olan ilgisini artırmak amacıyla “Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması” düzenlenmiştir.

  YARIŞMAYA KATILMA ŞARTLARI;

  1-1. Kategori: Ortaokul (10-14 yaş) Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

  2. Kategori: Lise (15-19 yaş) Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

  3. Kategori: Yetişkinler Kategorisi 1 (Ortaokul - Lise öğrencisi olmayan, 18 yaş üzeri ve bugüne kadar öykü kitabı yayımlanmamış olanlar) Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

  4. Kategori: Yetişkinler Kategorisi 2 (01.01.2018 – 19.04.2019) tarihleri arasında yayımlanmış olanbir öykü kitabıyla katılabilirler) .

  2- Yarışmacı bir A4 kâğıdını aşmayan özgeçmişini, nüfus cüzdanı fotokopisini ve bir adet fotoğrafını küçük zarfa konularak teslim edecektir. Küçük zarfın içinde bulunan özgeçmişe adayın yaşı, açık adresi, telefon numaraları ve e-posta adresi mutlaka yazılmalıdır. Küçük zarfın üzerine sadece yarışma kategorisi yazılacaktır. Adresi ya da yaş gurubu belirlenemeyen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır. Öykülerde, öykü yazarının kimliğini belirten hiçbir bilgi bulunmayacaktır.

  3- Yarışmaya katılacak öyküler ve özgeçmiş; 12 punto ile Times New Roman karakterinde, hem kâğıt, hem de CD’ye kaydedilmiş biçimde hazırlanacaktır. Özgeçmiş, bir adet vesikalık fotoğraf ile küçük bir zarf içine konulacak olup küçük zarfın üzerinde sadece yarışma kategorisi belirtilecektir. Öyküler (5 nüsha olarak), küçük zarf ve CD büyük zarfın içine konularak tek zarf halinde teslim edilecektir.

  4- Öykü konusu serbesttir.

  5- Öykülerin uzunluğu 1,5 satır aralığıyla 5 (A 4) sayfasını geçmeyecek boyutta olacaktır.

  6- 4. Kategoride (yarışmaya öykü kitabı ile) katılacak olan yarışmacılar 5 adet öykü kitabı ile yarışmaya başvuracaktır. 5 adet öykü kitabı, 1 A4 kağıdını aşmayan özgeçmişi, nüfus cüzdan fotokopisiyle birlikte büyük zarfta gönderilecektir.

  7- Önceki yıllarda düzenlenmiş öykü yarışmalarımızda eserleri dereceye girenler bu yıl yapılacak öykü yarışmasına aynı kategoride katılamaz.

  8- Yarışmaya gönderilen öyküler ve öykü kitapları iade edilmeyecektir.

  9- Birden fazla kişi tarafından yazılmış ortaklaşa öyküler yarışmaya kabul edilmez.

  10- Öyküler Sarıyer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü-Pınar Mahallesi, Günyüzü Caddesi, No.2 Maslak-Sarıyer-İstanbul adresine elden, APS, Kargo ve kurye ile gönderilebilir.

  11- Sarıyer Belediyesi yarışmada ödül kazanan eserleri yayınlama hakkına sahiptir.

  12- Yarışmada üç kategoride ilk üçe giren öykülere ödül verilecektir. Ayrıca ilk üç kategoride mansiyon ödülü verilecektir.

  13- Dördüncü kategoride Fakir Baykurt Öykü Kitabı Ödülü “ verilecektir.

  14- Yarışmaya gönderilen öykülerin bu şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılığı, alıntı, kopya ya da başkasına ait olduğunun tespit edilmesi durumunda söz konusu öyküler yarışma dışı bırakılacak olup hukuki sorumluluğu da yarışmacıya ait olacaktır.

  15- Yarışmaya son başvuru tarihi 19 Nisan 2019.

  16- Yarışma sonuçları 09 Eylül 2019 tarihinde açıklanacaktır. Kazanan öykülerin sahipleri http://www.sariyer.bel.tr sitesinde yayınlanacaktır.

  17- Ödül töreni tarihi daha sonra ilan edilecektir. 18- Yarışmaya öykü gönderen yarışmacılar bu şartnameyi kabul etmiş sayılır.

  SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ;

  1. ve 2. Kategori Seçici Kurul Üyeleri: İbrahim Balcı (Yazar) Cafer Hergünsel (Yazar) Tuncay Dağlı (Yazar) Bilge Karaduman (Yazar) Murat Gürbüz (Edebiyat Öğretmeni)

  3. ve 4. Kategori Seçici Kurul Üyeleri: Zeynep Oral (Yazar) Ayşegül Tözeren (Yazar) Halil Genç (Yazar) Özcan Karabulut (Yazar).

  ÖDÜLLER;
  Yarışmada dereceye girecek öykü sahiplerine şu ödüller verilecektir:
  1.KATEGORİ BİRİNCİYE: 1500 TL İKİNCİYE: 1000 TL ÜÇÜNCÜYE: 750 TL MANSİYON: 500 TL
  2.KATEGORİ BİRİNCİYE: 2000 TL İKİNCİYE: 1000 TL ÜÇÜNCÜYE: 750 TL MANSİYON: 500 TL
  3.KATEGORİ BİRİNCİYE: 5000 TL İKİNCİYE: 3000 TL ÜÇÜNCÜYE: 2000 TL MANSİYON: 1000 TL
  4. KATEGORİ Fakir BAYKURT Öykü Kitabı Ödülü: 5000 TL.

  SONUÇLARIN İLANI: 09 Eylül 2019.

  İLETİŞİM;
  Çağrı Merkezi: 444 1 722/ Özcan Aydın Dahili:3313 E- Posta: kulturvesosyalisler@sariyer.bel.tr Web: http://www.sariyer.bel.tr
 • "...insan bu kadar şaşkın olunca kaşlarını çatıp kendine yabani bir hava vermelidir, yoksa salak göründüğünün kanıtıdır."
 • Eğer! Ne kafa karıştırıcı iki hece! Dört harfinde nasıl bir gizem, anlam, kuşku ve belirsizlik dünyası barındırıyorsun!
 • Öyküler ormanında olgular arasındaki ilişki ne kadar açık seçik olursa olsun, net yanıtlar bulmak mümkün değildi. Öykünün rolü, kabaca söylenecek olursa, bir sorunu başka bir şekle dönüştürmekti. Bu hareketin niteliği ve yönü sayesinde, yanıt öyküde ortaya çıkıyordu.
 • Toplam 3 kısım ve 16 öyküden oluşuyor ‘Değirmen’.

  Kitabın önsözünde Sabahattin Ali bizlere ufak bir açıklama yaparak başlıyor ve açıklamanın sonunda “İyiyi kötüden ayırmak külfetini okuyucuya bıraktığım için özür dilerim.” diyerek, ince bir kibarlıkla bitiriyor sözlerini. Bende kitabı okurken ufak tefek tahminlerde bulunmaya çalıştım ve kendi kendime; acaba elinde olsa hangi öyküleri bizimle paylaşmazdı diye düşünmeye çalıştım, ama bir sonuca varamadım. :) Kitaba dönecek olursak birbirinden bağımsız 16 öykü yer alıyor. Ben 1. kısmın tamamını bir bütün olarak beğendim. Diğer bölümlerde de etkilendiğim öyküler yok değildi. Herkesin kendine pay çıkaracağı öyküler barındıran bu kitabı okumak kimsenin zamanını çalmaz diye düşünüyorum.
 • YÜREĞE DOKUNAN KADINLAR ADINA ÖYKÜ YARIŞMASI DÜZENLENDİ..(SON KATILIM TARİHİ.24 KASIM 2018 CUMARTESİ)…
  YARIŞMANIN AMACI: Türk Edebiyatına yeni öyküler kazandırabilmektir.
  KONU: Konu AŞK, SEVGİ
  01. Yarışmaya 18 yaşından büyük tüm TC vatandaşları katılabilir.
  02. Katılan eserin daha önce basılmamış ve herhangi bir yarışmadan ödül almamış olması gerekmektedir.
  03. Her yazar ancak bir (1) eserle yarışmaya katılabilir.
  04. Yarışmaya katılan eserler en fazla beş (7) sayfa A4 uzunluğunda (Times New Roman, 12 punto, 1,5 satır aralık) ile yazılacak, paragraf araları 1,5 satır ve herhangi bir kapak yapılmadan yollanacaktır.
  05. Yarışmacılar eserlerini 5 kopya halinde A4 boyutundaki zarfa koyacaklar, sıkıca yapıştırıp, zarfın SAĞ ÜST köşesine bir RUMUZ yazacaklardır. Kesinlikle gerçek ad ve soyadı belirtilmeyecektir.
  06. Yarışmacılar ayrı bir sayfaya kendi özgeçmişlerini, adres ve iletişim telefonlarını, “YARIŞMANIN TÜM ŞARTLARINI KABUL EDİYORUM” yazarak imzalayacaklardır.
  07. Son olarak, yarışmacılar, eserlerini koydukları A4 zarf ile özgeçmişlerinin yer aldığı sayfayı A3 zarfa koyarak aşağıda ki adrese gönderilecek;
  08.GÜLSEREN AKDAŞ
  KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİNİ DESTEKLEME DERNEĞİ (KÜSADER)
  İSHAKLI MAHALLESİ, İSHAKLI SOKAK, NO.35/E
  BAFRA SAMSUN
  E Posta.gulseren55.50@hotmail.com
  09. Posta ya da kargoda meydana gelen gecikme, hasar ve kayıplardan düzenleyici kurum sorumlu tutulamaz.
  ELDEN yapılan teslimatlar KABUL EDİLMEYECEKTİR!
  11. Yarışmada ödül alan eserler kurum tarafından hazırlanacak broşür, web sayfası, kitap ve dergilerde tanıtım amaçlı olarak kullanılabilir.
  12. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.
  13. Yarışma sonunda şartnameye uymayan eserin tespiti halinde derecesi ve ödülü geri alınır, yerine başka bir eser konmaz, derece ve ödül boş bırakılır.
  14. Kazanamayan eserler iade edilmeyecektir.
  15.’’YÜREĞE DOKUNAN KADINLAR ADINA,
  ’’ Birincilik, plaket ve katılım belgesi
  İkincilik, plaket ve katılım belgesi
  Üçüncülük, plaket ve katılım belgesi
  Jüri Mansiyon ödülleri olarak belirlenmiştir
  YARIŞMA SEÇİCİ KURULU;
  GÜLSEREN AKDAŞ ( hazırlayan öykü yazarı)
  GÖNÜLÇATALCALI ( Öykü yazarı)
  EMİNE AZBOZ ( Öykü yazarı)
  EMİNE EMİRAL( Öykü yazarı
  ARSLAN BAYIR(Öykü yazarı )
  MUSA DİNÇ(Öykü yazarı)
  İLHAN SOYTÜRK(Öykü yazarı)
  YARIŞMA TAKVİMİ;
  YARIŞMA SONUCU 16 ŞUBAT 2019 DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ HAFTASINDA AÇIKLANACAKTIR. ÖDÜL TÖRENİ YAPILACAKTIR.
  Ödül törenine katılamayanların ödülleri (Plaket, kitap paketleri, katılım belgeleri adreslerine gönderilecektir)