Ahmet Kurgun, bir alıntı ekledi.
08 May 16:58

...bulunduğu konuma uygun bir yaşam sürmesine yetecek servetin peşine düşmek bir insanın hakkıdır,daha fazlasını aramak girişimcilik değil oburluktur ve oburluk ölümcül bir günahtır...

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 57)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 57)
Hande Karagöz, bir alıntı ekledi.
04 May 13:00

İnsanoğlunun beyni yirminci yüzyılda yaşamakta; çoğu insanın beyniyse hâlâ Taş Çağı'nda yaşıyor. İnsanların büyük çoğunluğu bağımsız olma, akılcı, nesnel olan olgunluğuna henüz erişemediler.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 17)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 17)
Rukiye Eglence, Özgürlükten Kaçış'ı inceledi.
 17 Nis 18:52 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

tüm zamanlarda hayata gelmiş, bana en benzeyen yazardır Erich Fromm. Üstad da benim gibi ruhbilimi ile toplumsal kaygıları birlikte değerlendirmeye çalışmış. yani birbirine kenetli psikoloji&sosyoloji ikilisinin konu alanları oluşturuyor çalışmalarının temelini.

asla kendimi bir psikolog gibi görmedim. ancak şahsım da tıpkı Fromm gibi toplumu büsbütün kuşatan kaygı anaforunu, toplumları eylemsiz kılan ve hatta yıkıma sürükleyen nekrofilizmi, psikolojinin organizmik nimetlerinden yararlanmadan çözümlemek mümkün değildir diye düşünmektedir.

yani insanın ruhunda, derinlerde bir yerde kalmış; bilinçdışının hoyratlığına teslim edilmiş düğümleri çözümlemek için psikolojiden yararlanmak zorundayız. ancak bu sayede toplumu reforme edip kitlesel dönüşümlere öncü olabiliriz. ve sosyoloji de tam olarak bunun çabasındadır; toplumları analiz ederek yanlış giden kitle mekanizmalarını düzeltme çabası... biz değilse bile, sonraki nesillerin, uygarlıkların istikbali ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

işte benim Erich Fromm'da gördüğüm ve kendimi de naçizane nispet ettiğim ana akım budur.

(bkz: ruknamçe dogması :)) )

“Bir öğreti ne kadar mantıksız olursa olsun, toplum tarafından kabul edilerek güç kazandığı zaman, milyonlarca insan kendilerini dışlanmış ve izole edilmiş hissetmektense, ona inanmayı tercih edecektir.”

Erich Fromm - Özgürlükten Kaçış

Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
 31 Mar 00:54 · Kitabı okudu

Sevgi, eşitlik ve özgürlük temeline dayanır. Eğer taraflardan birinin
boyun eğmesi ve bütünselliğini yitirmesi temeline dayanıyorsa, ilişki nasıl
ussallaştırılırsa ussallaştırılsın, hangi kılıf altında gösterilirse gösterilsin,
mazoşist bir bağımlılıktır.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Payel Yayınları EPUB)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Payel Yayınları EPUB)
Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
26 Mar 17:51 · Kitabı okudu

İnsanoğlunda büyük bir yalnızlık korkusu vardır.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Say Yayınları EPUB)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Say Yayınları EPUB)
Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
26 Mar 17:40 · Kitabı okudu

Fiziksel açlık nasıl bedeni ölüme götürürse, tümden yapayalnız ve soyutlanmış hissetmek de aynı şekilde insanın zihnini parçalanmaya götürür.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Say Yayınları EPUB)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Say Yayınları EPUB)
H£Q!M, bir alıntı ekledi.
22 Mar 14:54

Demokrasi ile faşizmin arasındaki ayrımın gerçek anlamını tanımlamanın tek bir yolu var. Demokrasi, bireyin eksiksiz gelişmesi için gerekli ekonomik, siyasal ve kültürel koşullar yaratır. Faşizmse, hangi ad altında olursa olsun, bireyi, kendisinin dışındaki amaçlara boyun eğmek durumunda bırakır ve gerçek bireyselliğin gelişmesini köstekler.

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
H£Q!M, bir alıntı ekledi.
22 Mar 14:47

Sözcükler hakikati gizlemede hiçbir zaman bugünkü kadar yanlış kullanılmadı.Yandaşlara ihanete barışçı politika dendi; askeri saldırganlık, saldırıya karşı savunma olarak kamufle edildi;küçük ülkelerin fethi dostluk anlaşması diye anılıyor ;bütün bir halkın acımasızca ezilmesine...

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm