Ömer Kutlu, bir alıntı ekledi.
24 Şub 11:19

Bencillik
Bencillik,kendini sevmeyle değil,tam tersiyle aynı anlama gelir.Bencillik,işte bu kendini beğenmemekten,kendinden hoşnut olmamaktan kaynaklanmaktadır.Kendinden hoşnut olmayan,kendisini onaylamayan kişi,sürekli olarak kendi benliğiyle ilgili bir kaygı içindedir.Ancak ve ancak gerçek bir hoşnutluk ve onaylama temelinde var olabilecek içsel güvenlik duygusundan yoksundur.Temelde güvenlik ve doyum duygularından yoksun olduğundan,sürekli kendisiyle ilgilenmeli,herşeyin kendisinin olması açgözlülüğünü yaşamalıdır

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 102 - Payel yayınları)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 102 - Payel yayınları)
Ömer Kutlu, bir alıntı ekledi.
24 Şub 11:12

Efendi dünya
İnsanoğlu,dünyasını kurmuştur,fabrikalar,evler kurmuştur,otomobiller,giysiler üretmekte tahıl ve meyve yetiştirmektedir.Ama kendi elleriyle ürettiği ürüne yabancı hale gelmiştir,artık inşa ettiği dünyanın efendisi değildir;tersine,bu kul yapısı dünya onun efendisi olmuştur,insan dünyanın önünde eğilmekte,elinden geldiği kadar onu mutlu etmeye,eğitmeye,düzeltmeye çalışmaktadır.Kendi elleriyle yaptığı şey,insanın Tanrısı haline gelmiştir.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 104 - Payel yayınları)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 104 - Payel yayınları)
Howl, Mecburiyet'i inceledi.
 17 Şub 21:09 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öncelikle kitabın incelemesine kapağından başlamak istiyorum. Bir gelincik tarlasında, siması seçilemeyen yani herhangi biri olabilecek bir er ve gün batımı kompoze edilmiş. Doğanın bu güzelliğine karşı çok çarpık bir varlık. Ve geleceğin öngörülen hüznünü sembolen bir günbatımı. Evet dostlarım tüm nimetlerinden faydalanıp, uysalca yaşama şansımız olan bir dünyayı savaşarak karanlığa gark edişimizin resmi oluyor bu kapak resmi.

1920 yılında 1. Cihan harbi esnasında Zweig'in içine düştüğü ruhsal çekişmeyi işlediği kıymet verdiği iki değer arasında bir seçim yapmasının zorluğunu konu alıyor eser. Aynı zamanda bizlere salt kabul olarak benimsediğimiz çoğu fikri sorgulatıyor. Kitabın adını ilk önce -firari- koymayı düşünürken Mecburiyet isminde karar kılmış. Bence çok güzel bir seçim yapmış. Gelin size neden öyle düşündüğümü açıklayayım.

''Bir anarşist nedir? Seçerek, seçim sorumluluğunu kabul eden kişi.'' diyor Ursula K. Le Guin. Peki, bizim özgürlüğümüzü eline cetvel alıp çizen, bizi hayali sınırlar içine mahkum eden, özgürlük bir başkasının özgürlük alanının başladığı yerde değil benim karar verdiğim yerde biter diyen otoriteler varken hangi özgürlükten bahsediyoruz? Özgür olduğumuzu iddia edip seçim yapmamızı buyuruyorlar, seçeceğimiz alternatifleri bile kendileri belirliyorlarken. Seçim yapmamanın bir seçim olduğundan haberleri bile yok. Seçimler çok güzel bir örnektir. Önünüze bir oy pusulası konur. Ve bir şıkkı mühürlemeniz beklenir. Özgürlüğünüz oy pusulası kadardır. 1,5 metre özgürlük. Aman evlere şenlik. Daha beteri seçiminiz yeterli çoğunluğu yakalayamazsa, otomatikmen en yüksek çoğunluğu yakalayana hibe edilir. Evet dostlarım gördüğünüz üzere mükemmel bir özgürlük alanı içinde tamamen hür iradenizle yapmadığınız bir seçimin size ait olmayan sorumluluğu üzerine bir yük olarak bindirildi. Bize bu yükü yükleyenlerden bir kaçış yok mu peki? "Onların güçleri var ve bugün güç demek her şey demektir. Neden onların gücü var? Çünkü bu gücü onlara siz veriyorsunuz. Ve sizler korkak oldukça onların gücü hep olacaktır.''(Syf:33) Korktuğunuz müddetçe hayırlı günlerde ezilin.

Kitabın kopuş noktası yukarıda da dediğim gibi bizim yapmadığımız seçimlerin bize ait olmayan sorumlulukları içinde sıkışmış bir adamın karar verme süreci. Askerlik teması söz konusuyken vatan ve savaş kavramlarını işlemesi de kaçınılmaz. Sizlere Atatürk'ün ülkeyi kurarken okuduğu ve benim de sevdiğim bir yazar olan J.J Rousseau'nun bir tek alıntısı ile tüm bu kavramların içinin ne ölçüde dolu olduğunu göstereceğim. ''Tarihte ilk kez bir toprak parçasının etrafını çitle çevirip ''Burası benimdir.'' diyen ve buna inanacak kadar saf olan insanlar bulabilen ilk insan, uygar toplumun ilk kurucusu oldu. O zaman biri çıkıp, çitleri söküp atacak ya da hendeği dolduracak, sonra da insanlara 'Sakın dinlemeyin bu sahtekarı. Meyveler herkesindir. Toprak hiç kimsenin değildir. Ve bunu unutursanız mahvolursunuz.' diye haykırsaydı, işte o adam, insan türünü, nice suçlardan, nice savaşlardan nice cinayetlerden kurtaracaktı.'' İşte dünya o adamın sessizliğinin cezasını çekmekte ve bu yüzdendir ki bir kötülüğe yüz çevirenler, susanlar o kötülüğe ortaktır denir.

Uygar olduğumuzu iddia ediyoruz. Gezegenin en mükemmel canlısı olduğumuzu aynı şekilde. Peki, söyleyin bana bölgesini kokusuyla işaretleyen bir hayvandan ne farkı var, dünyayı parsellere ayıran biz insanların? Bölgesi tehdit edildiğinde karşısına diş geçiren, pençe çıkaran biz insanların. Doğa önümüze Berlin duvarı, Meksika duvarı, Çin seddi çekilmezkene öylece sunulmuşken neyi paylaşamadık? Söyleyeyim sizlere neyi paylaşamadık. Tek bir koltuğu vardı zirvenin ve tek bir üstün ırk olabilirdi ve biz her şeyden evvel tek bir ortak paydamız olan insanlığa sığınmak yerine, bir haritayı elinize adlığınızda apaçık göreceğiniz üzere dünyayı böldükçe böldük, kendimizi başkasından ayrı tutabilecek milyonlarca sıfat ürettik ve en nihayetinde kendinden başkasını sevemeyen nefretin makineleri olduk.

''Mecbur kalınmadıkça her savaş bir cinayettir.'' diyor Atatürk. Bir grup yöneticinin hırsı başkalarını tüketmesine sebep olunca nefsi müdafa için nice haklı savaş verilmiştir. Lakin savaşlar olmak zorunda mıydı? Vatan nedir? Vatan birbirini seven insanların bir arada yaşayabildiği yerdir. Etrafınızda bile sevmediğiniz insanların sayısı arttıkça görmüyor musunuz yaşama alanınızın ne kadar daraldığını? Her ülke vatandaşına ilk önce kendi sınırları içindeki insanları sevmeyi öğretti. Kalbimizin sevgisine bile sınır çektik. Bir kalbin sevgi gücü nüfus artışı ile aynı mıdır dostlarım? İnsan tüm dünyayı vatan edinip tüm insanları vatandaşı sayamaz mı? Dünün günahları üzerine merhamet edilemez mi? Hz. Muhammed'in amcasının ciğerini söken Hz. Vahşi'ye kan davasını sürdürmek yerine merhamet gösterip islama kabul etmesini hiç mi sorgulamazsınız? Tek bir insanın bile merhameti yeter dostlarım. ''Her azizin bir geçmişi, her günahkarın bir geleceği vardır.'' diyor Oscar Wilde. Bizi kurtaracak tek şey günahkar bir insanın geleceğini gözeten, tüm bu günahlara merhamet gösterebilecek ve tüm dünyaya kucak açacak yüce bir kalp.

Oysa bizler bu kalp emarelerini gösterenleri toplumca fişliyor ve sindiriyoruz. Geçmişte bir savaşa karşı çıkmış M.Ali, Einstein v.b aktivistleri sever sayarken bugün aynı şekilde savaşlara karşı çıkanları hainlikle suçluyoruz. Oysa birileri her zulmün kendi kahramanını her kahramanın ise kendi zulmünü yaratacağının bilincinde. O yüzden bu nefret döngüsüne bir çomak sokmak istiyorlar. Benim en güzel kanıtım tarihtir. Açın bakın her savaş başka bir savaşı doğurmuştur. Ve dünya savaşsız geçen bir sene bile görmemiştir. Habil, Kabile merhamet etse de Kabil kinini sürdürmüştür. Ve Kabiller tepişirken çimenler ezilmiştir bugüne değin. Oysa birbirine kucak açmış bir dünya halkı olsa kim ordulara ve silahlara ihtiyaç duyardı. Kendi içinde nefret taşıyan biz olmasakta başka birinin gönlündeki nefret değil midir pençelerimizi sivri tutmamızı gerektiren? Başka bir gönüldeki nefret nasıl silinir keşke bilsem.

Biliyorum hepinizin hak verdiği savaşlar, geçmişten gelen intikam arzuları ve içinizi mesken tutmuş nefretleri var. Bu yüzden düşüncelerimi çocuksu, romantik bulacak ve dünya düzeni bu, ne yenir ne yutulur olgun kalmayı sürdürmezsek sonumuz helaktır diye düşünüyorsunuz. Ama verdiğiniz ve sürdürdüğünüz bu savaşlarla zaten helak olmuyor musunuz? Nefretin en büyük silahı bu göz boyamasıdır işte. En sonunda zirvedeki o koltuğa biri tek başına oturacak ve dönüp baktığında koca bir mezarlığın kralı olduğunu ve yapayalnız kaldığını görecek. İşte ben o gün başlatmadığım bir savaşın kurbanı olarak cesedimle ona güleceğim.

Biliyorum çok uzattım. Ama kitabın sorgulattığı tüm bu kavramlara değinmeden edemezdim. Kısa elli sayfalık bir kitap. Ama sorgulatma yetisi muazzam. Okumayı sökmüş her kişiye okutulması gerekir. Ben de o güzel durağın çoktan kaçtığının farkındayım. Buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim. Kalbinizin var olan her şeye karşı öncelikle sevgiyle karşılık vermesini dilerim.

Ömer Kutlu, bir alıntı ekledi.
16 Şub 00:09

Çağdaş insan açısından özgürlüğün iki yönü
İnsanların bizden beklediklerini yerine getirmeye dünden hazır olmamız ve başkalarından farklı olmaktan müthiş korkmamız nedeniyle etkileri büyük olan kamuoyu ve “sağduyu”gibi adsız yetkelerin rolünü gözardı ediyoruz.başka deyişle kendi dışımızdaki güçlerden kopma özgürlüğümüzün artması karşısında büyük hayranlık duyar ,özgürlüğün geleneksel düşmanlarına karşı kazanmış olduğu zaferlerin önemini bir kenara itme eğilimi gösteren içsel kısıtlamalara,zorlanımlara,korkulara,gözlerimizi kapatırız.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 95 - Payel yayınları)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 95 - Payel yayınları)
Musti demiryürek, bir alıntı ekledi.
13 Şub 19:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"amerika'da ortalama bireylerin "korku" ve "önemsizlik" duygusuyla ne kadar doldurulmuş olduğu, en çarpıcı anlatımını mickey mouse filmlerinin herkes tarafından sevildiği olgusunda bulmaktadır. bu filmlerde şu tema işleniyor: küçük bir şey kendisini öldürme ya da yutmakla tehdit eden, yenilmez ölçüde güçlü bir şey tarafından kovalaniyor. küçük şey kaçıyor ve sonunda düşmanına zarar vermeyi bile başararak kurtuluyor. kendi coskusal yaşamlarında buna çok yakın bir seye dokunmasaydi, insanlar, bu tek temanın bin bir cesitlemesini sürekli olarak izlemeye hazır olmazlardi."

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
İSA TOPTAŞ, bir alıntı ekledi.
14 Oca 20:51

Nasıl oluyor da, özgürlük pek çok kişinin ulaşmak için can attığı bir amaç, ve cok kişi için de bir tehdit oluşturuyor?

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
11 Oca 12:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karanlıkta ıslık çalmak ortalığı aydınlatmaz.
Yalnızlık, korku ve ürküntü olduğu erde kalır; insanlar buna sonsıza dek dayanamazlar.
"Olumsuz özgürlüğün" yükünü sürekli taşıyamazlar; olumsuz özgürlükten olumlu özgürlüğe doğru bir gelişme göstermedikleri sürece, özgürlük denilen şeyi tümüyle feda etmek ve ondan kaçmaya çalışmak zorunda kalırlar.
Günümüzde var olan temel toplumsal kaçma yolu, faşist ülkelerde olduğu gibi BİR ÖNDERE BOYUN EĞMEK ve demograsimizde görüldüğü üzere zorunlu uyum sağlamak, razı olmaktır.
(Syf.146)

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
selim koç, bir alıntı ekledi.
23 Ara 2017

Normal ve nevrotik dediğimiz bu iki kavramı birbirinden
ayıracak olursak, şu sonuca varırız: iyi uyum sağlamak anlamında normal
olan kişi, insansal değerler açısından, nevrotik bir kişiden daha az sağlıklıdır.
Çoğu kez kendisinden beklendiğini sandığı kişiliğe bürünmek için kendi
benliğini feda etmek pahasına iyi uyum sağlamıştır. Ondaki gerçek bireysellik
ve kendiliğindenlik yitirilmiş olabilir. Öte yanda nevrotik kişi, benlik
savaşında tümüyle teslim olmaya hazır bulunmayan biri olarak öne çıkar.
Bireysel benini koruma girişiminde başarılı olmamıştır kuşkusuz ve kendisini
üretken olarak dile getirmek yerine, kurtuluşu nevrotik belirtilerde ve
kendisini bir düşlem dünyasına çekmekte bulmuştur. Ama gene de, insansal
değerler açısından, bireyselliğini tümüyle yitirmiş normal kişiden daha az
kötürümdür. Söylemek gereksiz, nevrotik olmayan, ama gene de, kendi
bireyselliklerini uyum sağlama süreci içinde boğmamış kişiler de vardır. Ama
nevrotik kişiye vurulan damga, bize göre temelsizdir ve ancak, toplumsal
verimlilik açısından haklı görülebilir. Nevrotik terimi, bütün bir toplum için,
bu ikinci anlamında kullanılamaz, çünkü üyeleri, toplumsal işlevlerini yerine
getirmedikçe bir toplumdan söz edilemez. Ancak insansal değerler açısından,
bir topluma, üyelerinin kişilik gelişimlerinin sakat olması anlamında nevrotik
toplum denilebilir. Nevrotik terimi, toplumsal işleyişin bulunmadığını
belirtmede çok sık
kullanıldığından, bir toplumu nevrotik oluşu açısından değil de, insan
mutluluğuna ve benliğin gerçekleştirilmesine ters düşmesi açısından
değerlendirmeyi yeğleyeceğiz.

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
Özgür Doğuş, Özgürlükten Kaçış'ı inceledi.
16 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Tanrıyla olan ilişki, kuşku ve korkudan çok güven ve sevgi içeriyordu. Tıpkı bir köylüyle bir kentlinin kendilerinin olan küçük coğarfik alanın sınırları ötesine pek çıkmamaları gibi zihinler de sınırlı ve anlaşılması kolay bir evrenin dışına çıkmıyordu.Dünya ve insan evrenin merkeziydi, cennet ya da cehennem, gelecekteki yaşam yeri, doğumdan ölüme dek bütün etkinliklerse, birbirleriyle olan nedensel ilişkileri açısından saydamdı." Ve devam eder yazar, bugün ki davranışlarımızın bazen topluma bazen de kendi doğamızdan kaynaklanan nedenlerini sıralamaya ...

MR.NOBODY, Özgürlükten Kaçış'ı inceledi.
 06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Özgürlük nedir? Şuan sokağa çıkıp ortalama eğitim alan herhangi bir kişiye sorsak bize vereceği yanıt şu olurdu " Başkalarının haklarına zarar vermeden istediğini yapabilmek. Peki sen özgür müsün? Yine muhtemelen özgür olduğunu dile getirmekten geri durmazdı. Peki bu kavram bu kadar basit mi? Günümüzde bizi çepeçevre saran kuşatan her hareketimizi denetim altında tutan yetkeleri yadsımak bizi özgür kılar mı? Aileden başlayarak bizi şekillendiren toplumsal düzeni nasıl açıklarız? , Eğitim adı altımda bizi tektip bir robot haline getiren özgünlüğü ortadan kaldıran sistem için ne dememiz gerekir? Artık sermayeyi elinde bulunduranların, ve iktidarın tetikçisi haline gelen medya bizim adımıza araştırıyor,bizim adımıza doğruya karar veriyor ve biz orada duyduklarımızı kendi fikirlerimiz ve doğrularımız gibi kabul edip savunuyorken,burda fikir özgürlüğü varmıdır? Biraz daha toplumsal boyutta bakacak olursak demokrasi halkın, halk için halkın çıkarlarının korunarak yönetilmesi olmasına rağmen bugün sadece önceden belirlenmiş adayları seçen kitle gerçekten özgür seçme hakkınımı kullanmıştır? Günümüzde bağlarından kopan kendini toplumdan soyutlayan birey yalnızlık ve çaresizlik içinde yetkeye karşı boyun eğme eğilimi göstermek zorunda mı kalmıştır? Yoksa boyun eğme eğilimi bireyin sorumluluktan kaçmak için kullandığı bir savunma mekanizmasımıdır? Bu soruları sormayı sürdüre biliriz. Bu kitapta özgürlüğün çağdaş insan için iki yönlü anlam taşıdığı, İnsanın geleneksel yetkelerden kurtulup özgürleşerek bir birey haline geldiği ama aynı zamanda soyutlanmış, güçsüz kendisinin dışındaki amaçların bir aracı,kendisine ve başkalarına yabancılaşmış duruma geldiği, üstelik bu durumun kendi benliğini hiçe saydığı, onu zayıflattığı ve ürküttüğü bireyi yeni türden bağlılıklara boyun eğmeye hazır hale getirdiği savunulmaktadır.Öte yandan bireyin olumlu anlamda bir özgürlük kazanması için özgünlük ve kendiliğindenlik üzerine durmaktadır. Özgürlüğün kendi karşıtına dönüştüğü bir dönemde bize yeni bir kavrayış ve bakış açısı kazandırırken kendimizi sorgulamamıza, kendi benliğimizle ilgili hiç düşünmediğimiz noktaları kavramamıza olanak tanıyor. Günümüz toplumunu ve insanın psikolojisini anlamada bize yön verecek bir eser.