Özlem Ekici'nin Kapak Resmi
Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:42
hiekinci, bir alıntı ekledi.
17 Oca 16:41

Hayatım boyunca tek bir düşünceye saplanıp kalmış, monoman insanların her türü hep dikkatimi çekmiştir çünkü bir insan kendini sınırladığı ölçüde sonsuzluğa da yaklaşmış demektir; özellikle dünyaya sırt çevirmiş gibi gözüken bu tür insanlar, özel malzemeleriyle kendilerine karıncalar gibi tuhaf ve gerçekten bir defaya özgü küçük bir dünya modeli inşa ederler.

Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:42
fazi, bir alıntı ekledi.
28 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gabriel Garcia Marquez - Kolera Günlerinde Aşk
"Kim olursa olsun, herkes kendi ölümünün sahibidir; o an gelip çattığında yapabileceğimiz tek şey, insanların korkusuz ve acısız ölmelerini sağlamaktır."

Kolera Günlerinde Aşk, Gabriel Garcia Marquez (Can Sanat Yayınları , E-kitap 2016)Kolera Günlerinde Aşk, Gabriel Garcia Marquez (Can Sanat Yayınları , E-kitap 2016)
Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:42
Merve Yerlikaya, Kabil'i inceledi.
16 Oca 18:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BU İNCELEMENİN 18 YAŞ VE ÜZERİ SINIRI VARDIR.HER TÜRLÜ SPOİ İÇERİR.ÇOCUKLARINIZIN ERİŞEMEYECEĞİ YERDE MUHAFAZA EDİNİZ.

Vallahi ben gerekli açıklamayı yaptım,sonra vay efendim bu toplum terbiyesini bozar,spoi yedik gibisinden laf istemem.Birine kızacaksanız gidin Saramago'ya kızın benim ne suçum var zaten canım.Ben elçiyim,elçiye zeval olmaz.İncelemeye başlamadan önce son bir uyarı olarak birazdan okuyacaklarınız Seren Serengil,Gülben Ergen,Seda Sayan,Demet Akalın kavgalarına bile taş çıkartacak türden olabilir.(Allahım ilerde çocuğumun şu yazdığımı okuduğunu düşünüyorum,anneciğim biz böyle bi dönemden geçtik,sen görme bunları olma mı)

Saramagocuğum kitapta dediklerin tarihçilere saç baş yoldurur ben sana söyleyeyim.Şimdikkk insanlık tarihi gibi kitap da önce Adem ve Havva'nın iyilik ve kötülüğün bilgisini içeren o ağaçtan yasak meyveyi yemesiyle başlıyor.Buraya kadar her şey normal.(Bir gün bu konu üzerinde de araştırma yapmayı kendime not ettim laf arasında) Evet devam edelim,sonra kitapta yazılana göre ilk cocuk Şit,ikincisi de Habil ve Kabil.Ben hep kabil in Habil i kız meselesi yüzünden öldürdüğünü düşünüyordum.Kulaktan doğma bir bilgiydi elbette,iyi keklenmişim neyse devam ediyorum.Mevzu meğerse adak meselesiymiş.Habil hayvancılık yapıyor,Kabil ise tarımla uğraşıyor.Tanrıya hediye sunulurken Habil hayvanlarından birini veriyor,Kabil de yetiştirdiklerinden.Duman yakılıyor.Habilin etinin dumanı yükseldikçe yükseliyor,Kabil'in dumanı cılız mı cılız.Habil kardeşi Kabil'e puhaha gördün mü nasıl seninki fos çıktı diye alay ediyor.Kabil sinirli Habil'e ama en çok da Tanrı'ya.Bir üçkağıt bir dalavereyle öldürüyor kardeşini.Tanrıyla bir anlaşma yapıyor.Tanrı seni öldürmeyeceğim diyor ama alnına bir leke sürüyor.(Hani bu aşiret dizilerinde sıkça rastladığımız alnımıza leke sürdün bre namussuz sözü herhalde buradan) Artık Kabil bir gezgin,sonra olaylar iyice sarpa sarıyor.Lilith giriyor,İbrahim ve oğlu İsmail,İshak giriyor,aman yarabbi Musa giriyor üstüne en son Nuh ve gemisi de ekleniyor.Öldürseniz size Lilith'in oğlunun Kabilden olduğunu ve Nuh'un karısının gelinlerinin Kabille beraber olduğunu söyleyemem.Kabil'in bir özelliğinin de zamanda yolculuk yapmak olduğunu burada hemen belirtelim.Yani anlayacağınız Sodom ve Gomore mahvolurken,Nuh ve ailesi gemide ölürken Kabil hep orada.(Anlatmadığım sürpriz kısımlar var onu da okursanız görürsünüz artık,her şeyi de benden beklemeyin canım.) Ben ağzım açık okudum çoğu kısmı,asparagas mıdır bilemem ben de Saramagonun yalancısıyım yani.Hadi bakalım,bir dahaki incelemeye kadar cici bakın kendinize :)

Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:41
Baran kaya, 1984 inceledi.
16 Oca 22:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1984 güçlü iktidarlara Koşulsuz bağlanmış toplumların alıştıra alıştıra nasıl hipnoz edildiğini, ülkenin her imkânını kendi ömürlerini uzatmak için kullanmanın profesyonelliğinin mükemmel anlatım tarzı ile demokrasinin anlamını yitirdiği her ülke vatandaşının, kendi ülkesinin kaderini okuyor hisine kapılmaması imkansız.

Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:41
fazi, Nazım'ı okudu.
17 Oca 22:51 · 1 günde · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan
%100 (169/169)
Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:41
Büşş, Körlük'ü inceledi.
17 Oca 14:37 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kırmızı ışıkta beklerken aniden görme yetisini bembeyaz bir süt denizine bırakan bir adamla başlayan kitap, şehrin hepsinin kör olmasıyla devam ediyor.
Hayatında bir kere bile kör olma fikrini aklına getirmemiş insanlar, hayatlarının ortasında aniden kör olunca hâliyle kaotik bir ortam oluşuyor. Bu kaotik ortamda hâlâ insan gibi yaşamaya çalışan bir grup, insanlığın alabileceği berbat halleri bizlere gösteriyor.
Okunması gereken harika bir distopik eser.

Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:41
İsmet Ayar, Tutunamayanlar'ı inceledi.
17 Oca 16:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap kendini vermeden okuyanlara çok bişey hissettirmiyor. Oguz Atayın okudugum ilk eseri herkese oneririm. Ikinci kitabi olan Tehlikeli Oyunlari suan ise okumaktayim

Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:41
Rana, bir alıntı ekledi.
17 Oca 16:18 · Kitabı okuyor

"Ben Amerikalıyım. Yeryüzünde teknolojisi en gelişmiş ve entelektüel açıdan en ilerici ülkelerden birinde doğduğum için kendimi şanslı sayıyorum. Bu yüzden,bir süre önce yapılan bir anket,ülkemdekilerin yarısının Adem'le Havva'nım gerçekten de var olduğuna inandıklarını ortaya koyunca çok derin bir rahatsızlık duydum. Her şeye gücü yeten bir Tanrı'nın,tekâmülünü tamamlamış iki insan yarattığına ve bu ikisinin aile içi evliliğin hiçbir kalıtsal sorunuyla karşılaşmadan,farklı ırklara ve tüm gezegene hayat verdiğine inanıyorlar.

Başlangıç, Dan BrownBaşlangıç, Dan Brown
Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:41
Rana, bir alıntı ekledi.
17 Oca 16:19 · Kitabı okuyor

"Kentucky'li Papaz Peter LaRuffa şunları söyledi: 'İncil'de bir yerde 'iki artı ikinin beşe eşit olduğu' yazarsa doğru kabul ederim.'"

Başlangıç, Dan BrownBaşlangıç, Dan Brown
Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:41
Rana, bir alıntı ekledi.
17 Oca 16:19 · Kitabı okuyor

"ABD'li Kongre Üyesi Paul Broun'un şöyle dediğini duydum: 'Evrim ve Büyük Patlama teorileri cehennemin dibinden gelen yalanlar. Dünyanın dokuz bin yaşında olduğuna ve öğrendiğimiz gibi altı günde yaratıldığına inanıyorum.'" Kirsch bunları söyledikten sonra biraz durdu. "Bundan daha da vahim olan şu ki Kongre Üyesi Broun,Temsilciler Meclisi'nin Bilim,Uzay ve Teknoloji Komitesi'nde. Ona milyonlarca yıl öncesine ait bir fosille ilgili soru sorulduğunda 'inancımızı sınamak için fosilleri Tanrı oraya koydu.' diye cevap verdi."

Başlangıç, Dan BrownBaşlangıç, Dan Brown
Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:41
Rana, bir alıntı ekledi.
17 Oca 16:20 · Kitabı okuyor

"Cehalete izin vermek,ona güç vermektir. Liderlerimiz zırvalarken hiçbir şey yapmamak rehavete kapılmaktır. Okullarla kiliselerin çocuklarımıza gerçek olmayan şeyleri öğretmelerine izin verdiğimizde de aynı suçu işleriz. Eyleme geçme zamanı geldi. Kendi türümüzü batıl inanışlardan sıyırmadığımız sürece zihinlerimizin sahip olduğu tüm yeteneklerden faydalanamayacağız." O susunca kalabalığa bir sessizlik çöktü. "Ben insanlığı seviyorum. Zihinlerimizin ve türümüzün sınırsız bir kabiliyeti olduğuna inanıyorum. Yeni bir aydınlanma çağının eşiğinde olduğumuza inanıyorum,dinin sonunda yok olduğu ve bilimin hüküm sürmeye başladığı bir döneme gireceğimizi düşünüyorum."

Başlangıç, Dan BrownBaşlangıç, Dan Brown
Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:41
Deniz muratoğlu, bir alıntı ekledi.
17 Oca 16:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bekledim, bekledim. Seni, kaderimi beklercesine bekledim.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan ZweigBilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig
Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:41
Defne Alok, bir alıntı ekledi.
17 Oca 16:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...Ailesini düşündüğünde içi sevgiyle doluyor ve duygulanıyordu. Kız kardeşinden daha da kararlı bir şekilde, yok olması gerektiğine inanıyordu. Kulenin saati sabahın üçünü vuruncaya kadar böyle boş ve huzur içinde düşüncelerle geçirdi zamanını. Pencereden ortalığın ağarmaya başladığını da gördü. Derken başı kendiliğinden düştü ve burun deliklerinden son nefesini verdi....

Dönüşüm, Franz Kafka (Sayfa 69 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dönüşüm, Franz Kafka (Sayfa 69 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Özlem Ekici beğendi. 17 Oca 16:41
Batuaydin, bir alıntı ekledi.
17 Oca 16:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tıpkı aşk gibi satranç için de bir eş gereklidir.

Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 24)Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 24)