özlem'in Kapak Resmi
özlem tekrar paylaştı. 17 May 11:19
özlem, Veronika Ölmek İstiyor'u inceledi.
15 Nis 02:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap üzerine karaladığım birkaç tümcemi söylemek istedim. Okuduktan sonra benim için anlam kazananları sizlerle paylaşıyorum.

Ben Veronika'yım. Öldüm ve hayatı anladım. Sonra hayata geri döndüm. Delirdim. Delirmenin tek yol olduğunu gördüm. Bu andan başka hiçbir zaman imgesinin önemli olmadığını kavradım. Yaşama biçilen pahanın ölçülemez olduğunu idrak ettim. Delirmeliyiz. Yaşamalıyız. Bu iki tümcenin de aynı anlama geldiğini kavradım. Ölmeliyiz gerekirse hayat için. Delirmek tek yol yaşamak için. Anlıyor musun beni? Delirmeliyiz. Bu anda delirmeliyiz. Şu anda, şimdi şuracıkta. Delirmek tek yol, yaşamın idrakine varmak için. Tımarhaneye tıkılanlar yaşamın tadını çıkaranlar aslında ve ortalıkta gezen robotları toplayıp tıkmalı oraya. Asıl deli olanlar yaşamalı dünyada. Dünyanın ve yaşamın hakkını deliler verebiliyor. Onlar için şimdiden başka bir zaman imgesi mevcut değil. Anlıyor musun? Yaşamak mı istiyorsun, delirmeye kucak açmalısın. Delirmeli ve yaşamalıyız. Ben bir deliyim. Yaşamı tüm benliğimle kucaklıyorum. Hayatın değerini biliyorum. Şu anın tadını alıyorum, görüyor musun? Deliriyorum her gün ve her gün biraz daha fazla yaşıyorum. Yaşamak için delirmek lazım. Delirmek tek çaremiz.

özlem tekrar paylaştı. 14 May 17:51
Betül, bir alıntı ekledi.
14 May 17:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevmeyi özledim biliyor musunuz? Kayıtsız şartsız bir gülüşü. Olur olmaz yerde ağzıma bir öpücüğün konmasını. Bir doğruya sevinmekten çok bir saçmalığa gülümseyebilen hoşgörüyü. 'Nerede kaldın' ayazını değil, 'hoş geldin' iyiliğini. Hiçbir şeyle yatışmayan yürek telaşını. Kapı zilleriyle telefonlar arasında tükenmeyi. Geceyi bir hayal hazinesine çeviren uykusuzluğu. Bir gövdenin önünde diz çökmeyi. Kendimi severek yürümeyi kalabalıkta. 'Göğe bakma duraklarını' özledim. Yağmuru kirpiklerden içmeyi. Yumruk kadar bir yüreğe dünyayı sığdırma hünerini. 'Sana sevinç verdiğim sürece ben buradayım' zenginliğini özledim. Otobüs terminallerinin ayrılıkla dönüş karışımı kokusunu özledim. Otel odalarının insanı bir yaprak gibi incelten kederini. Başka kentlere vuran rengini güneşin. Başka sokakların telaşıyla çoğalmayı. Dünyayı yudum yudum aşka çeviren yalnızlığı...

İnsanın Acısını İnsan Alır, Şükrü Erbaşİnsanın Acısını İnsan Alır, Şükrü Erbaş
özlem tekrar paylaştı. 27 Nis 11:34
Handan Erdoğan, bir alıntı ekledi.
27 Nis 11:31

66.Sone
Vazgeçtim bu dünyadan tek ölüm paklar beni,
Değmez bu yangın yeri, avuç açmaya değmez.
Değil mi ki çiğnenmiş inancın en seçkini,
Değil mi ki yoksullar mutluluktan habersiz,
Değil mi ki ayaklar altında insan onuru,
O kızoğlan kız erdem dağlara kaldırılmış,
Ezilmiş, horgörülmüş el emeği, göz nuru,
Ödlekler geçmiş başa, derken mertlik bozulmuş,
Değil mi ki korkudan dili bağlı sanatın,
Değil mi ki çılgınlık sahip çıkmış düzene,
Doğruya doğru derken eğriye çıkmış adın,
Değil mi ki kötüler kadı olmuş Yemen' e
Vazgeçtim bu dünyadan, dünyamdan geçtim ama,
Seni yalnız komak var, o koyuyor adama.

Soneler, William ShakespeareSoneler, William Shakespeare
özlem, Dr. Jekyll ile Bay Hyde'yi inceledi.
 25 Nis 21:03 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk başlarda "İki yüzlü adam" olarak çevrilen bu yapıtı tekrar okumak beni ayrı bir mutlu etti. İlkokul sıralarında iki yüzlü adam olarak okuduğum bu kitabı tekrar okurken o zamanlarıma gittim. Okuma aşkımın yeni yeni filizlendiği zamanlardı. Bu eseri isminin garipliği üstüne elime almıştım. Bu isim değişikliği gerçekten güzel olmuş çünkü ilk ismi farklı şeyler çağrıştırıyordu.

Kitaba gelecek olursak sıradan bir kitap değil demem gerekiyor. İnsan karakteri üzerindeki baskın olmayan tarafların ortaya çıkarılması üzerine demek çok doğru olur bu kitap için. Zira kişinin içinde iyi ve kötü aynı anda barınabiliyor, bu kitaptan sonra buna daha bir emin oldum. Karmaşık gelen yerleri muhakkak ki var lakin sonlara doğru esere hayran kalabilirsiniz. Bu karmaşadan doğan bu öykü fazlasıyla şaşırtıcı. Ben fazlasıyla beğendim. Bu yeni halini de çok sevdim.
Lakin kurgunun başlangıcını ilk okumamdaki gibi yine biraz eksik buldum. Sanki bu kitaba bu başlangıç olmamıştı. Kısacası birkaç husus hariç beğenilmesi muhtemel bir kitaptı. İyi okumalar.

özlem tekrar paylaştı. 23 Nis 23:00
Mustafa Yıldız, bir alıntı ekledi.
23 Nis 22:53 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hiçbir mektup artık ikna etmiyor beni hayata.

Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 45 - Metis Yayınları)Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 45 - Metis Yayınları)
özlem tekrar paylaştı. 15 Nis 02:53
Şeyda_Şeyda, bir alıntı ekledi.
15 Nis 02:27 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Körler ülkesinde tek gözlüler kral olur.

Körlük, José Saramago (Sayfa 106)Körlük, José Saramago (Sayfa 106)