Muhammed Eşref okula gitmiyor.
O, güneşin doğuşundan ay görününceye kadar çalışıyor, Pakistan'ın Umar Kot köyünden dünya stadyumlarına doğru yuvarlanan futbol toplarını kesiyor, kırpıyor, deliyor, biçiyor, dikiyor.
Muhammed on bir yaşında, beş yıldır bu işi yapıyor.
Eğer okumayı bilseydi, İngilizce okuyabilseydi, elinden çıkan her işe kendisinin yapıştırdığı şu uyarıyı okuyabilecekti:
Bu top çocuklar tarafından üretilmemiştir.

Zamanın Ağızları, Eduardo GaleanoZamanın Ağızları, Eduardo Galeano
Merve Seyfi, bir alıntı ekledi.
18 Mar 22:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yarım bilgi! Kendisi filanca yerde doçent olmuş veyahut falanca mektepte biraz okumuş, biraz İngilizce öğrenmiş ama Kur'an öğrenmemiş. Bir tarafından bir ayeti okumuş öbür ayetlerden haberi yok. "Beni söyletmesinler!" diyor. Sen söylesen ne olacak! Ateş olsan cirmin kadar yer yakarsın. Senin gibi nice kafirler gördü bu dünya, niceleri helak oldular gittiler ama nice insaf ehli alimler Amerika'dan, İngiltere'den, Pakistan'dan, Fransa'dan, İtalya'dan, Japonya'dan, Hindistan'dan, Pakistan'dan dünyanın her yerinden nice insan da incelediği zaman müslüman oldu.

Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad CoşanSünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
16 Mar 23:43 · Kitabı okuyor · Beğendi

Korku ! ..korkmaktan hiç utanmadım...
"Ganimet alınan silahlarla koca bir küme yapıyorlar ve bir bakıyorsun bunlar Çin , Amerikan , Pakistan , Sovyetler birliği, Ingiliz malı ve hayret verici şekilde "güzeller" ama tüm bu güzellik seni "öldürebilmek" için... "

Çinko Çocuklar, Svetlana Aleksiyeviç (Sayfa 45 - Kafka kitap)Çinko Çocuklar, Svetlana Aleksiyeviç (Sayfa 45 - Kafka kitap)
Mert Kurtaran, bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:12 · Kitabı okuyor

Pakistan'ın Kuruluşu
İngiltere 1947 yılında alt kıtadan çekilirken, Hindular ile Müslümanlar arasında milyonlarca kişinin yer değiştirmesi ve bu olaylar sırasında yüz binlerce kişinin ölmesi çağımızın sayısız trajedisi arasında en büyüklerinden birisidir. Hindistan'ın o dönemde tek yönetim altında 390 milyon nüfusu vardı. Bölünmeden sonra Pakistan doğu ile batı arasında eşit olarak bölünmüş 60 milyon nüfusla kurulurken, Hindistan'da 330 milyon kişi kaldı. Sınırlar belli olunca ilginç bir tesadüf, 7.25 milyon Hindu ile aynı miktarda Müslüman yer değiştirdi. Bu göçlerin dörtte üçü batıda gerçekleşti. 14.5 milyon kişi göç yollarında iken taraflar birbirlerine girdiler ve bu çatışmalarda ölü sayısı için 200 bin ila 1 milyon arasında değişen ölü sayıları verilmektedir.

#Tarih Dergi 16. Sayı, Kolektif (Sayfa 37)#Tarih Dergi 16. Sayı, Kolektif (Sayfa 37)

BM mutluluk raporu: En mutlusu Finlandiya, Türkiye 74. sırada
Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı tarafından yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu'na göre Türkiye mutluluk sıralamasında 156 ülke içinde 74 sırada yer alıyor.

Vatikan'da bulunan Papalık Bilim Akademisi'nde bugün açıklanan rapora göre dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya. Finlandiya'yı sırasıyla Norveç, Danimarka, İzlanda, İsviçre, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, İsveç ve Avustralya takip ediyor.

Türkiye ise Belarus ile Pakistan'ın arasında, 74. sırada yer alıyor. Türkiye geçen yıl aynı listede 69. sıradaydı.

TÜİK: Türk halkının yüzde 58'i mutlu

En mutsuz ülke Burundi
Rapora göre en mutsuz ülke ise listenin sonunda yer alan Burundi. Burundi'yi Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Tanzanya, Yemen, Ruanda, Suriye, Liberya, Haiti ve Malavi izliyor.

Mutluluk seviyesini belirlemek için, kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla, sosyal destek, sağlıklı ömür beklentisi, yaşam tercihlerini yapabilme özgürlüğü, cömertlik, yolsuzluk algısı gibi kriterler değerlendirildi.

Örneğin "sosyal destek" göstergesi olarak katılımcılara "Bir sorun yaşadığınızda, ihtiyacınız olduğunda güvenebileceğiniz akraba ya da arkadaşlarınız var mı?" sorusu soruldu. Yolsuzluk algısını belirlemek için de hem ülke yönetiminde hem de işyerinde yolsuzluğun yaygın olup olmadığı soruldu.

Raporda ayrıca, bu ülkelerde yaşayan yabancıların mutluluk seviyesi de sıralandı. Başka ülkelerde doğanların en mutlu olduğu ülke yine Finlandiya oldu. Bu sıralamada sonuncu Suriye olurken, Türkiye 53. oldu.
Kaynak: http://www.bbc.com/...=socialflow_facebook

Tuncer TAMTÜRK, bir alıntı ekledi.
14 Mar 22:19 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

TÜRK BUĞDAYI’NIN HİKÂYESİ ( KARSLI KAVULCA’DAN ABD’Lİ CENTURK’E)
Mennonit. Protestan bir mezhep.
Alman etnik-dini bir grup olarak da bilinir; bozuk Almanca'yla konuşurlar.
Hollanda'da doğdu, dünyaya yayıldı. Yayılmasının tek nedeni mukaddes kitap'taki bilgiyi insanlara öğretmek değildi: din baskısından da kaçtılar. Örneğin...
Ortodoks Rusların baskılarından bıktılar: 1880'den itibaren Kuzey Amerika’ya göç ettiler.
Kırım. Kars gibi bölgelerden ABD'ye giden 9 bin Mennonit. Rusya'daki arazi ve iklime benzer yerler aradılar: ve bunları Kansas ve Nebraska'da buldular.
Yanlarında altın değerinde hazineleri vardı: buğday!
Her aile yanında, birkaç kilo arasında değişen tohumluk buğday getirmişti.
Bu: kışa-kuraklığa dayanıklı, mevsim ortasında olgunlaşan, başakları tüylü, rengi kırmızı olup, tanesi kabuğundan zor ayrılan sert dokuya sahip tahıla ABD'de. “Türk buğdayı” adı verildi.
Bu; dünyanın en eski Kavılca/kabulca buğdayı idi.
ABD'de 1896-1897 kışı çok sert geçti: ve sadece Türk. Big Frame ve Currell buğdayları hayatta kalabildi.
Bu: Türk buğdayı Kavılca’'nın ABD'de tanınmasına yol açtı. Amerikalı tarım uzmanları 1902'de test edilen türler arasında Türk buğdayı/Kavılca’nın rekolte, soğuğa, genel hastalıklara karşı dayanıklı, kalite açısından en iyi tür olduğunu belirlediler.
Fakat. Bir sorun vardı; altın değerindeki Kavılca'nın yeterli tohumluk buğdayı yoktu. Bunun üzerine ABD'de. Türk buğdayı ıslah çalışmaları başladı.

ALTIN DEĞERİNDE
İlk güvenilir 1919 mahsulü ölçümlerine göre: Nebraska’da buğday ekilen alanların yüzde 83'ünde. Kansas'ta yüzde 82'sinde. Colorado'da yüzde 67'sinde. Oklahoma'da yüzde 69'unda ve Teksas't3 yüzde 34'ürıde Türk buğdayı ekildiği belirlendi.
33 eyalette ekiliydi. Bu, önemli bir rekordu.
1939'da yapılan bir araştırma: soy seleksiyonu ile Türk buğdayından elde edilen 16 yeni tür oluşturuldu. Ancak...
Nebraska’da dağıtımına başlanan 60 No'lu Nebraska. Türk buğdayı ile benzerlik göstermesine karşın daha geç olgunlaşıyordu. Keza...
Cheyenne. Türk buğdayına göre daha kısaydı ve samanı sertti. Vs.
Uzatmayayım...
Amerika'daki Nebred. Blackhull. Scout. Centurk gibi melez buğdayların soy kütüğü Türk buğdayına dayanıyordu.
Bitmedi...
Japon bilim insanları. Daruma adlı yerel buğday çeşitlerini Türk buğdayı/kavulca'yla melezleyerek yüksek verimli Norin 10 çeşidini geliştirdi.
Devreye Rockefeller Ailesi girdi. “Verimli tohum" aldatmasıyla “ari tohum ırkı" yarattırdı. Norin 10 ve Brevorile buğdayların kromozomlarıyla oynayarak laboratuvarda melezleme yaptı.
Bu hibrit buğdaylar Meksika/Sonora bölgesinde ekildi. Kimyasal gübre ve zirai ilaçlar sayesinde üretim artışı üç kat oldu!
-Sapının kısalığından dolayı- bu buğdayımsı “Cüce buğdaylar" Pakistan ve Hindistan'a da ihraç edildi: üretim rekoru kırıldı.
Dünyanın verimli tarlalarının, buğdayların kimyasal gübrelerle, zehirli ilaçlarla tanışma dönemi başladı. Tehlikenin farkında değillerdi.
Buğdayın genetiğiyle sürekli oynandı: ortaya çıkan "buğdayımsı* bir şeydi! Kavulca artık tanınmaz haldeydi...

ASIL MESELE BU
"Türk buğdayı/kavulca...
Yıllar sonra genetiği değiştirilmiş halde anayurdu/Anadolu'ya döndü!
ABD. "ihtiyaç fazlası" diye "yardım" adı altında bu buğdayımsı ürünü Türkiye'ye soktu.
Kısa zaman sonra ABD'den hibrit tohumlar geldi. Ardından...
Binlerce yıllık Anadolu'nun -neredeyse tüm- tarımsal topraklarını zamanla öldürecek: sentetik kimyasal gübreler ve bitki hastalıklarına karşı kullanılan zehirler Türkiye'ye dolduruldu. Türk köylüsü -meselenin farkında değildi- mutluydu: Amerikan patentli tohumlar, gübreler, ilaçlar ürün rekoltesini artırmıştı.
II. Dünya Savaşı bitmişti: ama savaş sanayiinin ortaya çıkardığı nitrojen bombası, nitrat gübresi; sinir gazı böcek ilacı Anadolu topraklarını zehirliyordu.
ABD bunları kullanmaya Türkiye'yi mecbur bıraktı. Başbakan Menderes'in imzaladığı 1956-57 tarım anlaşmalarına göre hangi tarımsal ürünün yetiştirileceğine ABD karar veriyordu!
ABD dayatmasına karşı çıkan "Tarhana Osmanlar" (Osman Nuri Koçtürk) gibi bilim insanları veya TÖS. DİSK gibi öğretmen-işçi örgütleri dinlenmedi.
Maalesef... ABD'ye boğazından bağlandı Türkiye!
Bugün...
Türk buğdayı/ kavulca -çağımızda hızla artan çölyak hastalığının sebebi- glüteni çok az bulundurması nedeniyle altın değerini koruyor. ("Cüce buğdayın tek sorunu glüten değil: kan şekerini de hızla yükseltiyor. Vs.)
Kavulca -bir avuç insanımızın büyük emekleri sonucu- bugün sadece Kars'ta yetiştiriliyor.

CENTURK
Rusya, 1972'de kendi stoklarını takviye etmek amacıyla ABD'den 400 milyon kilo sert kırmızı kış buğdayı satın aldı. Bu buğdayın büyük bölümü, orijinal Türk buğdayı Kavılca’dan elde edilen türlerin karışımıydı. Colorado, Illinois, Kansas, Nebraska, New Mexico, Oklahoma, South Dakota ve Texas Tarım Deney istasyonları ile ABD Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırma Kurumu, 1971'de Türkiye buğdayının bu ülkedeki yüzüncü yılını kutlamak amacıyla "Centurk" adlı yeni bir türünü piyasaya sürdü. ABD'nin özellikle orta batı bölgelerinde bu türün ilk üretimini anmak amacıyla kutlamalar yapılır. Türkiye'de ise, geleneksel olarak bulgur olarak tüketilen ve lahana sarması, süt çorbası yapılan Kavılca’nın tarı¬mı ne yazık ki durdu. Çünkü hasadı günümüz koşullarında çiftçiye zor geliyor, tanesi kabuğundan zor ayrılıyor, unu tek başına iyi ekmek olmuyor ve bulgur yapımı zahmetliydi. Birkaç çiftçinin ambarında yok olacağı günü bekliyordu. Ancak Kavılca’nın kaderini bir avuç insan değiştirdi. Bir grup gönüllü tarafından Kars'ta 2006'da keşfedildi. Sayısı beşi geçmeyen çiftçi ambarından, son Kavılca’ tohumlan satın alınarak toplandı. Daha fazla sayıda çiftçi bu atadan kalma çeşi¬din ekimi için ikna edildi. Toplanan tohumlar yüzer kilolar halinde dağıtıldı. Bu¬gün Kars'ta iki yüzün üzerinde çiftçi, toplam yüz tondan fazla Kavılca’ üretiyor. Kavılca’, endüstriyel buğdaylara karşı yiğit bir mücadele veriyor.
Not1: Dünyada ilk kültüre alman buğday türleri "Einkorn" ve "Emmer" buğdaylarıdır. "Einkorn" (Triticum monococcum) ve "Emmer" (Triticum dicoccum) buğdaylarına Anadolu'nun en eski yerleşimlerinden Diyarbakır Çayırönü'nde M.Ö 7 binde rastlandı. Konya Çatalhöyük, Burdur Hacılar kazılarında ekmeğin ilk kimler tarafından yapıldığını yanıtlayan bulgular bulundu. Kastamonu'nun siyezi ile birlikte Kars'ın Kavılca’sı da bu antik buğday grubu içinde yer alır. Siyez, Kavılca’ ile akraba olsa da görünüş bakımından daha çıplaktır. Bu nedenle de Karslılar, siyeze "cıbıl arpa" der. Kavılca’, siyezin daha çatallısı anlamında "çatal siy ez" adını da alır.

Saklı Seçilmişler, Soner Yalçın (Sayfa 33 - kırmızıkedi)Saklı Seçilmişler, Soner Yalçın (Sayfa 33 - kırmızıkedi)

Pakistan'da Genç Ve Peştun Olmak Ya Da Herhangi Bir Ülkede Azınlık Olmak
Pakistan'da Peştun olmayı, önyargıyla, potansiyel terörist olarak görülmeyi yazan Raza Wazir, kendi hikayeleri üzerinden aslında bir ülkede azınlık olmayı, hiçbir yere ait olamamayı anlatıyor.

Pakistan'daki ikinci büyük etnik topluluk olan Peştunlar, azınlık halk olma durumunu ülkede türlü badirelerle yaşayan bir halk.

Raza Wazir, New York Times gazetesine yazdığı "Pakistan'da Genç ve Peştun Olmak" başlıklı yazısında televizyondaki bir çatışma haberinden ve "öldürülen militan" fotoğrafında aslında model olmak isteyen bir gencin yüzünü görmesiyle başlayan bir azınlık hikayesi anlatıyor.

"İki çocuğu olan Mehsud, şehirde çeşitli işlerde çalıştıktan sonra abisinin mağazasında çalışmaya başlamış. Aynı zamanda model olmak istiyor, parıltılı kıyafetler içinde çapkın pozlar veriyor ve iyi kesilmiş sakalıyla Facebook'ta fotoğraflarını paylaşıyor.

"Ocak ayının o gecesinde, Facebook sayfamda Mehsud'un kanlı bedeni duruyor. Dehşet, öfke ve umutsuzluk beni titretiyor. Onun benden bir farkı yoktu: Vaziristan'daki evimizi yok eden acımasız bir savaştan kaçan genç bir adam, "terörle mücadelenin merkez üssü" olarak anılan, "dünyadaki en tehlikeli yer" olarak tanımlanan izole edilmiş bir yaşamdan kaçan.
https://bianet.org/...ulkede-azinlik-olmak

Murat çakır, İki Bin Yirmi Dört'ü inceledi.
10 Mar 15:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

11 eylül saldırılarında Abd Usame-bin Ladin' i Suudi mualif diye tanıtırken Türkiye' deki bütün kanallar onu Suudi terörist diye andılar.

Abd yetkilileri hiç bir hedef ortaya koymadan Türk Televizyoncuları hedefi önceden ilan ettiler.

Ya Abd' ye onlar yol gösterdiler ya da gazetecilikleri Abd' deki meslektaşlarından ilerideydi.

BBC televizyonunda Abd' de halkın savaş hali nedeniyle marketlere nasıl hücum ettiğini söylerken;

Türk emekli elçileri, Generalleri, medya mensupları ve bazı ünüversitesite hocalarıyla birlikte müthiş bir Amerikançılık estirdiler ve Abd' nın çok sert karşılık vereceğini,

Süper gücün gazabından çekinmek gerektiğini ve Afganistan ve Pakistan' ın haritadan silineceğini, Bağdat' ın ortadan kaldırılacağını, Irak' ın vurulacağını yazdılar, söylediler.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Özel Alıntıları~{3};
"Pakistan'da okula gitmemiz yasakken eğitimin kadının en büyük gücü olduğunu fark ettim. Teröristler eğitimden bu yüzden korkarlar."

~Malala Yousafzay