biranneninkitaplari, bir alıntı ekledi.
 20 May 16:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En mutlu insanlar bu günü yaşayan insanlardır. Doğrusu da budur. Dün bitti , yarın daha gelmedi , yaşadığımız an bu andır. Bu anı güzel yasarsak , yaşadığımız şeyler de dün olacağı için düne hep huzur ile bakarız.

Panik Atak Dört Ayaklı Bir Fildir, Reyhan Erdoğan (Sayfa 38)Panik Atak Dört Ayaklı Bir Fildir, Reyhan Erdoğan (Sayfa 38)
Hakan Gözübüyük, Panik Atak Dört Ayaklı Bir Fildir'i inceledi.
29 Oca 10:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yeni bitirdim. Kitap çabucak bitiveriyor, vediği bilgiler ise inanılmaz. Beni, okuduğum panik atak kitapları arasında en çok tatmin eden o oldu. "David Burns - Panik Atakta" kitabıyla kafa kafaya gider belki bir tık ötesi olabilir. Neden derseniz verdiği uygulamalar benim için daha pratik oldu. Ayrıca yazarımızın Türk olması ve daha çok yaşadığım sıkıntılara ait çözümleri olması benim için daha iyi oldu. Sonuçta David Burns Beverly Hills'teki hoş bayanların burnum büyük bu yüzden panik atak yaşıyorumlarına çözüm bulurken; Hayrettin Bey daha çok Türk insanının yaşamış olduğu problemlere odaklı. Ayrıca kendisi ile iletişime geçip Hipnoterapi randevusu almayı planlıyorum.

Alperen Özdemir, Panik Atak Dört Ayaklı Bir Fildir'i inceledi.
 14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 47 günde · Beğendi · 10/10 puan

Panik atak ve obsesyon'un insanın temel hayatta kalma dürtüsü olan korkunun beyinde gereksiz yere devreye girmesi sonucu olduğu aslında beynimizin bizi korumaya çalıştığını söyleyerek bunun aslında "dört ayaklı bir fil" olduğunu o kadar da korkulmaması gerektiğini açıklıyor. Öte yandan obsesyon ve panik atak hastaları için bir çok nefes ve düşünceleri sorgulama egzersizlerini detaylı ve örnek vererek anlatarak bu hastalara çok önemli bilgiler ve farkındalıklar sunuyor. Kitap tek başına bile işe yarasa da bir psikolog eşliğinde çalışıldığında çok işe daha faydalı olacağını inanıyorum ve günümüzün temel sorunu olan kaygı, endişe ve korku dan yakınan herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum

Yaso'nunkitapları, Panik Atak Dört Ayaklı Bir Fildir'i inceledi.
04 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

İlk önce Panik atağın ne olduğunu az çok biliyordum .Ancak hayat kalitesini bu denli etkileyen gerçekten uzak ama bunu yaşayan kişilerde gerçekten varmış gibi hislere kapılıp kendini yalancı kalp krızi yalancı ölüm hissi gibi içsel gerçek olmayan ama kişiye çok kötü anlar yaşatan bir tür psikolojik sıkıntı olduğunu öğrendim .
Panik Atak Dört Ayaklı Bir Fildir.
Kitap ismine aldanmayın ,Kitap ismi ile bu kitabın sadece panik atak yaşayan kişilere özel olduğunu düşünürseniz okuduğunuzda ne kadar da yanıldığınızı anlarsınız .
Uzun zamandır bu tarz kitaplar okumadığımdan mıdır nedir bilmiyorum fakat bana acayip iyi geldi bu hastalığı yaşamıyor olsamda benimde kendime göre çok şey kattığını düşündüğüm bir okuma süreci oldu .Evet temelinde panik atak nedir ?Neler panik atak geçirmenize sebep olur ? gibi konu başlıkları ile başlayıp ,evebeynlerin çocuk yetiştirirken yaptığı hatalara kadar derin bir süreç sizi bekliyor ...Bir kere kitabın anlatım dilini çok sevdim ben , kitabı okuyor gibi değilde sanki bir terapist ,psikolog ,pedegog vs gibi insan psikolojisini kendi deneyimlerinide katarak anlatan bir doktor arkadaşınızın karşısına oturmuşda dinliyor gibi bir hissiyat yaratıyor kitap bu da kesinlikle sıkılmadan kimi zaman tebessüm ederek kimi zaman çok üzülerek kimi zamanda anlatılan her şeyden kendinize ufakda olsa pay çıkarak dinliyor anlıyor ve ya anlamaya çalışıyorsunuz ...
Ve anladım ki ilk önce dengeli beslenme her tür hastalığa çekilen muhteşem bir set oluşturuyor .Günlük hayatın o yorucu akışına kendinizi bıraktığınızda üstünede dengesiz beslenme eşlik ettiğinde her tür hastalığa vücudunuz davetiye çıkarıyor ...işte bu kitapta vucudunuzun ve zihninizin sağlığını nasıl koruyabilirsiniz bunun için neler yapmalı ?Peki bozulduktan sonra neler yapmalı hayatımızda ne gibi düşünsel davranışsal değişimler yapmalı da bu içsel ve bedensel sıkıntılardan kurtulmalıyız ? işte adres tamda bu kitapda hemde hiç sıkılmadan okutuyor kendisini .


Kaliteli yaşama dair de harika bilgiler var.Ve eminim okuyucusuna çok şey katacak bir kitap Panik Atak Dört Ayaklı Bir Fildir.

O vakit ne duruyorsunuz bir tane edinin baş ucunuzda dursun efenim

Yaso'nunkitapları, bir alıntı ekledi.
 03 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

#AlfaPsikolojiYayınları
#PanikAtakDörtAyaklıBirFildir
#Okuyorum

" PANİK ATAK HASTALIK DEĞİL ,
DÖRT AYAKLI BİR FİLDİR ."

Ben böyle söyledim ya hemen itirazlar gelmeye başlıyor.

- Eeee hoca, senin söylediğinde laf mı? Adam çıkmış televizyona, internete avazı çıktığı kadar bağırıyor. “PanikAtak bir hastalıktır ve sadece psikiyatristler tedavi edebilir” diyor. Sende “hastalık değildir” diyorsun.

- Sevgili kardeşim sizler kendinizi hasta hissetmezseniz sağlık sektöründe çalışan bizler ekmeğimizi nasıl kazanacağız. Bakın sizin için ekmeğimden vaz geçiyorum ve “panikatak” hastalık değildir diyorum.

Şimdi sen bu satırları okuyorsan muhakkak panikatak yaşayan birisin. O zaman sana neden hastalık olmadığını anlatayım.

Hastalık kavramı bizim ülkemizde maalesef çok yanlış kullanılıyor. Kadın çocuk doğurmak için hastaneye yatıyor. Doktorumuz hemen kadına “hasta” diye hitap ediyor. Şimdi soruyorum.

“Doğum yapan kadın hasta mıdır?” Değildir. Doğum yapması onun sağlıklı olduğunun işaretidir. Bir başka kadın kısırlık tedavisi görür. Onun adı da hastadır. Depresyon yaşayan birisi hasta mıdır? Kesinlikle değildir. Depresyonda olması onun çözüm bekleyen sorunlarının olduğunun işaretidir. Şimdi biz sağlıkçılar bu vatandaşa sen “hastasın” demezsek bize gelir mi? Gelmez tabi.

Sevgili panikatak yaşayan arkadaşım; şimdi sana gerçekleri anlatacağım derken meslektaşlarım ve psikiyatrist ağabeylerim bana kızacaklar. Onların gönül koymasını göze alarak anlatmaya devam edeyim.

Panikatak bedensel olarak gösterdiğimiz bir tepkiyi tamamen yanlış yorumlamaktır. Olaylara yanlış bir bakış açısı ile bakmaktır. Şimdi panikatak yaşarken gösterdiğiniz tepkileri aşağıya yazayım.

1- Şiddetli çarpıntı, kalp atımlarını duyma

2- Endişe hali

3- Soluğun kesilme hissi

4- Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı duyma

5- Bulantı ya da karın ağrısı

6- Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma

7- Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu

8- Üşüme ürperme ve ateş basması

9- Terleme

10- Titreme ya da sarsılma

11- Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma hissi

12- Dış dünya yada kendisi gerçekliğini kaybetmiş gibi hissetme

13- Uyuşma ve karıncalanma duygusu

14- Ölüm korkusu

Bu belirtilerin çoğu sizde varsa panikataksınız denir size. Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği deliğe. Bakalım gerçekten bu belirtileri göstermek panikatak olduğumuzun işareti mi? (Şimdi bir hikaye)

Seni Ilgaz Dağına gönderiyorum.(Beni de götürmeyi unutma sakın). Kış mevsimi… Yemyeşil çam ağaçları… Ama bembeyaz bir kar örtüsü her tarafı kaplamış. Sen doğru kayak merkezine gidiyorsun. Otele yerleştin. Kayak pistine çıkıp kaymaya başlıyorsun. O sırada yolunu şaşırıyorsun ve aşağılara doğru kaymaya devam ediyorsun. Bir dere kenarına geldin. Tam bu sırada karşına kocaman bir ayı çıktı. Ayı aç. Kaçacak yerin yok. Koca ayının şakası yok. Karşında duruyor, gözlerinin içine bakıyor. “Tatlım bana yanaklarından bir öpücük verir misin? ” diyor. İşte tam bu anda panikatak esnasında gösterdiğin bütün belirtileri bedenin göstermeye başlıyor. O anda bir doktor gelip “ Arkadaş sen hastasın, ondan dolayı ayıdan korkuyorsun ” dese ne dersin. Ulan senin (……….) Sövmek yok. Sövmek yok. Mesaj alındı. Panikatak esnasında gösterdiğin tepkilerle, ayı karşısında gösterdiğin tepkiler aynı… Ayı dışsal bir uyarıcı, panikatak esnasında hissettiğin ölüm korkusu içsel bir uyarıcı... Tek fark bu… İşte sen bu tepkileri “kalp krizi geçireceğim, öleceğim vb.” değerlendirdiğin için her atak esnasında ölüp ölüp diriliyorsun.

Peki panikatak nedir?

Şimdi bir hikaye daha anlatayım. Çok güzel bir evin var. İçi değerli eşyalarla dolu… Evini hırsızlara ve art niyetli insanlara karşı korumak istiyorsun. Eve alarm sistemi kuruyorsun. Bir gün alarm gürültü ile çalmaya başlıyor. Tam bu anda ilk iş olarak alarmı kapatmaya çalıyorsun. Alarmın neden çaldığını düşünmezsin. Panikatak içinize attığınız, bastırdığınız duyguların artık size zarar verdiğini haber veren bir uyarıcıdır. Sen uyarıcıyı dinlemek yerine ona kızıyorsun. Alarmı kapatmaya çalışıyorsun. Doktora gidip ilaç alıyorsun. Alkol kullanıyorsun. Tek derdin alarmı kapatmak. Şimdi uyarıcılık görevini yapan panikatak’a kızmak doğru mu? Önemli olan içerideki hırsızları bulmak, yakalamak ve kodese göndermektir. İŞTE BİZ TERAPİLERDE BUNU BAŞARMANIZI SAĞLIYORUZ. Panikatak bir sebep değil sonuçtur. Sonucu ortadan kaldırmak sebebi ortadan kaldırmaz.

Panik Atak Dört Ayaklı Bir Fildir, Hayrettin ŞahinPanik Atak Dört Ayaklı Bir Fildir, Hayrettin Şahin
Elif Peksöz, Panik Atak Dört Ayaklı Bir Fildir'i inceledi.
01 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Cagimizin popüler hastaligi panik ataga farkli bir bakis acisi ile çözümler ileri sürülmüş.bazi yerlerde tekrarlar vardi.ancak yazar en sonunda tekrarlardaki amacini acikca dile getirmis: "ornekler civi gibidir.cakildigi yerde kalir."