Okur
Merve yılmaz
Papatya Kokulu Hikayeler'i inceledi.
352 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
İnceleme
Hayata bir bardak çay molası.. Papatya kokulu hikayeleri okurken içime işledi. Her bir hikayede ayrı ders, ayrı bir hüzün, mücadele, mutluluk ve en önemlisi çok güzel dersler vardı. Çok severek okudum. Ve bitmesini istemediğim bir kitaptı. Okunmasını tavsiye ederim. Ve bu kitaba da kalbimi bırakıyorum. .
Papatya Kokulu Hikayeler
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Benim Kitaplığım55
Gerçek Aşkın Peşinde'yi inceledi.
296 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Ackerley 8 kızkardeş. 8 ayrı kitapta birbiriyle bağlantılı olarak her bir kızın hayatına odaklanıyor. Bu kitapta ise ikiz olan Charity ve Amity üzerinden Charityin hayatına odaklanıyoruz. Charity hırslı ve asabi bir kız. Yirmi yaşına geldiklerinde Londra’ya sosyeteye tanıtılmak üzere ablalarının yanına geliyorlar. Diğer taraftan İskoçya’dan dük Lachan Kimballde sezonda kendisine eş bulmak için yola çıkmıştır. Kahramanlarımız bir tesadüf sonucu karşılaşıyor ve birbirlerinden hoşlanmıyorlar. Dük Kimball Amity ile evlenmeye niyet ediyor ancak zamanla karşısında Charity ile buluyor kendisini. Olan bir sürü olay sonucu evlilik gerçekleşiyor ve İskoçya’ya doğru yolculuk başlıyor. Burada da yaşanan bir takım olaylar sonucu çiftimiz mutlu oluyor. Kitap eğlenceli ve sıkmadan ilerliyor. Okunabilir bir kitap. Puanım 10/8
Gerçek Aşkın Peşinde
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Münzevi Bey
Üsküp'ten Kosova'ya'yı inceledi.
208 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yavuz Bülent Bakiler'in şiir dinletisi daveti üzerine ülkemiz tarafından gönderilmesiyle başlıyor muazzam eserin hikayesi . Bakiler eserini gezi kitabı tadında yazıyor ama sadece duvarları yolları maddeleri betimlemiyor. Tarihi, fikirleri, insanları, Murad Hüdavendigar'ın yetimlerini betimliyor. Osmanlı dağıldıktan sonra Türkiye coğrafyası dışında kalan Rumeli'nin nasıl öksüz kaldığını anlatıyor. Biraz da kendi kaleminden kitabı paylaşmak istiyorum. "Yugoslavya'da uzun süre kalmadım. Yugoslavya'yı ve Yugoslavya Türklüğünü bütün yönleriyle tanıyamadım. Ama yirmi gün içinde gördüklerimi bir 'Türk gibi düşünerek' kaleme aldım. Ve olaylara elbette milliyet fikrinden kurtulamayarak baktım." "Tarihimizin beşyüzyıllık aydınlık bir dönemini hangi el silebilir? Kanımıza iliğimize işleyen Rumeli türkülerini hangi dil susturabilir? Anadolu'nun bağrından kopararak Rumeli topraklarına yerleştirdiğimiz, sonra bütün gönül kapılarını yüzlerine kapadığımız milyonlarca Balkan Türkünün öksüzlüğüne, hangi idrak hangi insaf kayıtsız kalabilir? " " Rumeli Türkleri'nin mezar taşlarında bile bayrağımızın ay-yıldızı papatya papatya açılırken gözlerimizi onlardan nasıl kaçırabiliriz? " " O güzelim Rumeli Türküleri'ni söyleye söyleye Rumeli'yi nasıl unutabiliriz? " " Nur gözlü kadınların seccadelerine düşen gözyaşlarından Padişah türbelerinde Allah'a açılan avuçlardan Evlad-ı Fatihan neslinin haklı sitemlerinden rahatımız bozulmasın diye mi Edirne'den ötesine kalın bir perde çekeceğiz? " " Rumeli unutmak kendimizi inkarı çalışmaktadır bu yeni aydın tipimizin uçurumu lafla doldurma gayretidir. " " Anadolu'da hür ve müstakil yaşamak için Rumeli'yi unutamayız bugün sokaklarımızı okullarımızı evlerimizi kana boğan Anarşi Anadolu'yu Balkanlar'a benzetme çırpınışından başka nedir ki? " " Balkanlarda neden yenildik? Rumeli'den nasıl çekildik? Koskoca bir imparatorluğu nasıl dağıttık? Bu soruların cevabını bilmeden öğrenmeden Anadolu'da yaşayamayız Anadolu'da kalamayız. Şimdi Rumeli Türkleri uzak topraklarda bir atar damar gibi şimdi Rumeli Türkleri tohumun toprağa toprağın suya havaya güneşe duyduğu ihtiyaç gibi Anadolu Türkünün bu Devleti'nin ilgisine ve sevgisine muhtaç. Anadolu Anadolu Anadolu ! Anadolu'yu sevmek Anadolu'yu düşünmek Anadolu'yu bütün ayrık otlarından temizleyerek yüceltmek elbette kara sevdamız. Ama yüreğimiz dünyanın neresinde olursa olsun Türk olan Türkçe konuşan Türk gibi yaşayan Türk gibi düşünen topluluklar için de çarpıyor. RUMELİ'Yİ UNUTAMAYIZ !!! RUMELİ'Yİ UNUTAMAYIZ !!!
Üsküp'ten Kosova'ya
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Yasin Evci
Gönül Hanım'ı inceledi.
112 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Tozlu raflardan bulduğum ve okumaktan memnun kaldığım,kütüphanemde yer alacak bir kitap daha. Yazarın ilk kitabı olması nedeniyle minik araştırmamla Ahmet Hikmet Müftüoğlu'nun dedesinin de Mora bölgesinde müftülük yaptığını,ayrıca Türkçülük akımına katılan yazarlarımızdan olduğunuda öğrendim. Birinci Dünya savaşında esir tutulan Türk subayı Tolun Bey,Macar Kont'u Zichy ve zengin kızımız Tatar kökenli Gönül Hanım'ın Turancılık fikri yoldaşlığıyla başlayıp,sonu hayırlısıyla biten,aşk kitabından daha çok seyyah,araştırma ve yeni nesillere öncü olmak için yazılan değerli kitaplarımızdandır.Romandan daha çok tarihsel bir belge niteliği taşıyor. Sibirya'dan başlayıp,Maveraünnehirden,Merv'e kadar uzanan yolculukları Orhun kitabelerinin ilk defa Türkiye Türkleri tarafından keşfedilerek,Türkiye'ye ilk araştırmanın öncüsü olarak gitmeleri gibi hayırlı bir işe baş koydular. Tabiki Tolun Bey'in, Gönül Hanım ile evlenmesi gibi duygusal anılara da yer vermiş yazar. Ben şu konuda eleştirmek istiyorum.Evet Mehmet Tolun Bey,Gönül'e karşı yoğun duygular besliyordu,onu düşünmeden uyuyamıyordu ama eline çok fırsat geçmesine rağmen Gönül'e,sırf gururu ve beceriksizliği yüzünden bir kuru papatya bile koparmadı.Hiç beğenmediği, hatta kıskandığı Kont Zichy olmasa evlenemezlerdi.Benim görüşüm Mehmet Tolun,Gönül'ü haketmedi çünkü ortada herhangi bir emek yok,hoş emeğinin karşılığını alanını görmedik ama kitapta bu kadar kolay olmamalıydı. Aşkta ve kaderde adalet bu olmamalı!..
Gönül Hanım
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Okuyannhiç
Papatya Dile Geldi Sen Ol Diye'yi inceledi.
144 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kendinizi yorulmuş yada gergin hissediyorsanız bu kitabı alın bir köşeye sinin hiç bir şey düşünmeden okuyun. Öyle yumuşacık olup sakinleşip o köşeden kalıcaksınız ki buna sizde inanamıcaksınız. Ayrıca kitabın kapağı bir aşk romantizm kitabı gibi dursada içeriği öyle değil. Kişisel gelişim ve hayat hakkında olumlamamalar olan, maneviyat içerikli bir kitap. Ayetlerle, alıntılarla desteklenmiş, şiirinde yer aldığı güzel bir kitap tavsiye ederim
Papatya Dile Geldi Sen Ol Diye
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Ela
Papatya Dile Geldi Sen Ol Diye'yi inceledi.
144 syf.
·
Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar sizlere güzel bir kitap yorumuyla geldim. . . 167 başlık var kitabımızda.Başlıkların içindeki yazılar hem anlamlı hem düşündürücü.Sanki her başlık bir kitap gibi dolu dolu.Ben çok beğendim sade ve akıcı yazarımızın dili. . . Sen iyi ol! Sen mutlu ol! Sen huzurlu ol! Sen ol!” diye Papatya Dile Geldi… Seviyor sevmiyor diye Papatya’dan medet umuldu. Belki de narin,  tsade ve hoşgörülü olduğu için yaprakları koparılan, hor görülüp kenara atılan bir çiçek olarak bırakıldı. Çok gösterişli değildi ama  sahip olduğu güzellikler eşsizdi... İlgi istemedi hiçbir zaman ama her koşulda açmaya çalıştı ve  bunca eziyete karşın sevgisini sürekli belli etti. Çünkü saftı Papatya. Bütün renklere inat beyazlığın zarafetiyle temizdi. Ne kadar kırılsa da üstüne basılıp ezilse de güçlüydü. Sevgiyi, merhameti, temiz yürekliliği sığdırdı yapraklarına. Aşkın zahmetini ve cefasını çeken ama kaymağını başkalarının yediği bir hikâye onunki. Hem de uzun bir hikâye… Şimdi bu hikâyeyi bir yerden anımsıyorsan, sanki benim diyorsan, maceramız bu satırlar ile başlıyor demektir. Huzur arıyorsun değil mi yabancı? İşte huzur Papatya olabilmekte.  . . #kitapalıntıları Beyhude uğraşma ey rüzgar Daha gidecek yollarım var Yenilgilere karşı duracak Bembeyaz zaferler var.
Papatya Dile Geldi Sen Ol Diye
OKUYACAKLARIMA EKLE
3