Persona Non Grata!(istenmeyen kişi)
Bir nevi latince bir terim olan Damnatio memoriae(onursuz bir vatan haini) ilan edilip, toplumun zararlarından kurtulması için afişe edilmelerinin bihakkın yerine getirilmesi;hem ahlaki hem vicdani hem hukuki olupdevletin temel perpektif içindeki refleksi bu yönde olmalıdır...

Persona Non Grata(istenmeyen kişi)
Devlet kurumlarındaki Persona Non Grata(istenmeyen kişi) diye tabir edilen herkesin sırtında artık taşıyamayacağı yük olan büroktatik oligarşi bir an önce tasfiye edilip temizlenmelidirler!

Kağan Kalava, Altıncı Koğuş'u inceledi.
01 Nis 15:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

''Her türlü zorbalığın toplum tarafından makul ve yerinde bir gereklilik olarak karşılandığı,beraat kararı gibi her türlü merhamet göstergesinin toplumda tatminsizlik ve intikam duyguları uyandırdığı bir dünyada adaleti düşünmek gülünç değil midir ? ''(Sayfa 8-İş Bankası Yayınları) (Altıncı Koğuş-Çehov)Toplumun belirli kurallarına uymak,sisteme uyum sağlamak...Sosyal yaşamın tekdüzeliğinden onun kurallarından çıktığın zaman başına ne mi gelecek ? Altıncı Koğuşa sürgün(Akıl Hastanesi)


Düşünme eylemi,toplumda alışılmışın dışına çıkmak neden hep ürkünç gelir toplumun yapı taşlarına ?


-İnsan tıpkı maskelerden sıyrılıp tamamen suskunluğuna bürünemez mi Persona filmindeki gibi ?

https://www.imdb.com/...060827/?ref_=nv_sr_1

Sonunda ne olur peki ? Sen hastasın doğru deliler evi yani akıl hastanesi !-Ya da dış dünyayın anlamsız yüzeyselliğinden kendi fildişi kulesine kapatmış kendi içinde yalnzılığı ile tasasız yaşayan KİEN dış dünyaya açıldığında başına öyle işler gelir ki onu deli edecek kadar ! KÖRLEŞME kitabından...

Körleşme />

-''Bana yaşamasını öğretmediler '' (Sayfa 611-İletişim Yayınları) (Tutunamayanlar-Oğuz Atay) dediği gibi neden içsel dünyasından zevk alan dış dünyanın koyduğu kurallara karşı çıkan insanlar için neden sonu hapishane olmasa bile çareyi böyle insanları akıl hastanesine tıkmayı uygun görürler ?

Tutunamayanlar />


-''Nihayet şuna geliyoruz baylar:En iyisi hiçbir şey yapmamak ! Bilinçli tembellik hepsinden iyi ! Onun için yaşasın yeraltı ! '' (Sayfa 41-İş Bankası Yayınları) (Dostoyevski-Yeraltından Notlar)

Yeraltından Notlar />


-Ya da içimizdeki Bozkırkurdu'ya göre neden yaşayamıyoruz ? Toplum,bizim gibi içimizde birer 'Bozkırkurdu ' olanları bile sahiplenmekten uzak mı ? Toplumda yaşayanlar ve onun kurallarına bağlı kalanlar 'at gözlüklerini' takmaya devam edecek kadar mı sığ görüşlü ? Farklılıklarımız zenginliğimizdir ama bunu tek düze bakış açısına sahip insanlara nasıl dikte edebilirsin ki ?

Bozkırkurdu />


-Ama çözüm sessiz kalmak değildir,tıpkı GUGUK KUŞU filminin sonundaki gibi KIZILDERİLİ'NİN yaptığı gibi bize layık gördükleri akıl hastanesinden kurtulmayı bilmeliyiz.(Başlarda otoriteye karşı bu mücadeleyi akıl hastanesindeki JACK NİCHOLSON yapıyordu ama zamanla o da sistem tarafından uyuşturuldu ve buna dayanamayan KIZILDERİLİ...)

https://www.imdb.com/...073486/?ref_=nv_sr_1
-Kitabın içeriğini mi soruyorsunuz ? Size yukarıda anlattıklarım yetmiyor mu ? Akıl hastanesinde zeki bir deli ve onun değerli sohbetine dalan bir doktor...Daha fazla ileri gidemem Spoiler vermek olur,Yukarıda verdiğim örnekler size yeter de artar ! Daha fazlasını istiyorsanız lütfen okuyun,şiddetli tavsiyemdir !

EN çok sevdiğim 250 film listemi güncelledim.En çok sevdiğim 10 film sırayla:

https://www.imdb.com/list/ls023933817/


1.The Godfather(Baba) (1972)
2.Tokyo Story(Tokyo Hikayesi)(1953)
3.Citizen Kane(Yurttaş Kane) (1941)
4.Persona(1966)
5.Psycho(Sapık) (1960)
6.8½ (Sekiz Buçuk Hafta) (1963)
7.Grave of the Fireflies (Ateşböceklerinin Mezarı) (1988)
8.Fanny and Alexander(1982)
9.Amadeus(1984)
10.Zerkalo(Ayna)(1975)

Devamı...

https://www.imdb.com/list/ls023933817/

Emre başatlı, bir alıntı ekledi.
23 Mar 18:19 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kişilik "persona" yani maske anlamına gelir. Ve onda tek değil birçok kişilik barınır çünkü buna ihtiyaç duyar. Değişik durumlarda değişik kişiliklere iş düşer. Değişik kişiler karşısında da öyle. Birine bir yüzünü, diğerine başka yüzünü gösterir. Devamlı maske değiştirir durur.

Martıları Seven Adam, OshoMartıları Seven Adam, Osho

Persona , Ingmar Bergman , 1966
Sonra küçük şeyler için suçluluk duyarsın. Anlıyor musun? İnandığımız her şeye ne olmuştur? Onlar gerekli değil miydiler? Aynı anda tek ve aynı kişi olunabilir mi? Demek istiyorum ki, iki kişi miydim?

Kişilik sözcüğünün kökeni, bir tiyatro oyununda aktörler tarafından kullanılan maskeleri ifade eden, persona sözcüğüne dayanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kişilik, daha çok diğer bireylerin bizi nasıl tanımladığı veya bizim başka bireyleri hangi özelliklerle tanımladığımızı ifade etmektedir.

" Kim suya bakarsa, önce kendi yüzünü görecektir. Kendine giden her kimse kendisiyle yüzleşmeyi göze alacaktır. Ayna , pohpohlamaz, samimiyetle ona bakanı gösterir; yani dünyaya asla göstermediğimiz çünkü persona'yla kapladığımız yüzümüzü, bir aktörün maskesini. Ancak ayna, maskenin ardına geçer ve gerçek yüzümüzü gösterir. "

Ingmar Bergman / Persona 1966

Ingmar Bergman, Persona (1966)
İnancımızın ve kuşkumuzun geceki haykırışları perişanlığımızın ve ürkütücü farkındalığımızın en korkunç kanıtları oluyor.

merv, Persona'yı inceledi.
09 Mar 20:19 · Kitabı okudu · 8 günde · 5/10 puan

Bence kitabın dili çok sıradan ve basitti. Kitabın konusu ise ilgi çekiciydi. Mükemmel bir kitap olabilirdi. Ayrıca kitaptaki karakterlerin mıç mıç davranışları bana itici geldi. Son 60-70 sayfa çok iyiydi ona lafım yok. Kitabın gerçek fiyatı ne kadar bilmiyorum ama ben 1 TL'ye aldım bir kampanyayla. Alsanız da olur almasanız da.