• Türk ve Müslüman Bilim Adamları

  1. Akşemseddin: Pasteur ’dan 400 sene önce mikrobu bulmuştur
  2. Ali Kuşçu: Büyük astronomi bilgini. İlk defa ayın şekillerini anlatan kitabı yazmıştır.
  3. Ebul-Vefa: Trigonometri’de tanjant,cotanjant,sekant,kosekant ’ı bulan büyük alimdir
  4.Biruni: İlk defa dünyanın döndüğünü ispat etmiştir.
  5. Ebu Kamil Şü’ca: Avrupaya matematiği öğretmiştir.
  6. Ebu Ma’şer: Med-Cezir (Gel-Git) olayını ilk o bulmuştur.
  7. Battani: Dünyanın en büyük kaşifidir. Trigonometrinin kaşifidir
  8. Cabir Bin Hayyan: Atom bombası fikrinin babası ve kimya biliminin atası büyük alim
  9. Cezeri: 8 asır önce otomatik sistemin kurucusu ve bilgisayarın babasıdır
  10. Demiri: Avrupalılardan 400 sene önce zooloji ansiklopedisini yazmıştır.
  11. Farabi: Ses olayını ilk defa fiziki yönden açıklamıştır.Sesin fiziki izahını ilk defa o yapmıştır
  12. Gıyasüddin Cemşid: Matematikte ondalık kesir sistemini ilk o bulmuştur.
  13. İbn Cessar: Cüzzamın sebebini ve tedavisini 900 sene önce açıklamıştır
  14. İbn Hatip: Vebanın bulaşıcı bir hastalık olduğunu ilmi yoldan açıklamıştır
  15. İbn Firnas: Wright kardeşlerden bin sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı gerçekleştirdi.
  16. İbn Karaka: 900 sene önce harika bir torna tezgahı yapmıştır
  17. İbni türk: Cebirin temelini atan bilginlerdendir
  18. İdrisi: Yedi asır önce bugünkü ne çok benzeyen dünya haritası çizmiştir
  19. İbni Sina: Eserleri Avrupa üniversitesinde 600 sene ders kitabı olarak okutmuştur. Tıbbın babasıdır. AVRUPA ya göre adı AVICENNA’dır.
  20. Kadızade Rumi: yaşadığı asrın en büyük matematik ve astronomi bilginidir. Fizik kurallarını astronomiye uyarlamıştır
  21. Kambur Vesim: verem mikrobunu R.Koch’tan 150 sene önce keşfetmiştir
  22. İbnünnefis: avrupalılardan üç asır önce küçük kan dolaşımını keşfetmiştir
  23. Piri Reis: 400 sene önce bugünküne en yakın dünya haritasını çizmiştir.
  24.Ömer hayyam: Cebiri oluşturandır. İlk defa o bulmuştur
 • Kitap için ciddi tasarrufa gidicem bir ay kadar.
  https://m.kitapyurdu.com/...kOi5T74aAg_fEALw_wcB
  Fiyatı en ucuz dnr dedim ama kitap yurdu daha indirimde imiş, indirimde olduğu için
  Normalde 2000-3000 TL arasında değişiyor
 • 344 syf.
  ·Puan vermedi
  Kitapta Piri Reis'in çizmiş olduğu dünya haritasının ortaya çıkarılışı ve haritanın sahip olduğu, bugün bile açıklanmasında güçlük çekilen hususlara yer verilmiştir..
 • Piri Reis'in 1512 haritası. Bazı Türk ve yabancı yazarlar tarafından haritanın 1929'da keşfinden sonra iddia edildiğinin aksine, herhangi bir "Osmanlı haritacılık geleneği"nin ne başlangıcı ne de parçasıdır. Yaptığı iki cihan haritasını sunduğu Sultan I.Selim ve "muhteşem" lakabıyla tanınan dünya tarihine geçmiş olan Sultan I.Süleyman bu haritalara herhangi bir özel değer vermedikleri gibi, Piri Reis yaşamının seksen küsür yaşında Sultan I.Süleyman'ın idam fermanı ile yitirmiştir.
  Celal Şengör
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • 232 syf.
  ·7 günde·Beğendi·9/10
  Geçmiş uygarlıklardan günümüze kalan, arkeologların farklı yorumlarla anlam kattığı antik kalıntılara daha değişik bir bakış açısıyla bakmanızı istiyor Erich von Däniken. Gezegenimizin başka gezegenlerden gelen varlıklar tarafından ziyaret edildiği teorisini ortaya atarken bunu birçok antik kalıntılardan elde ettiği kanıtlarla da açıklamaya çalışıyor.
  Piramitlerin yapımı, Tiahuanaco kenti, Sacsayhuaman, Maya tapınakları, Sümer tabletleri, Paskalya adası, Gılgamış Destanı, Nuh Tufanı, Piri Reis'in dünya haritası, Peru'daki Nazca platosu gibi birçok eser onun teorisini destekler nitelikler taşıyor. Geçmişin karanlığı kaldırılırsa geleceğin daha sağlam olacağı görüşünü savurnurken aslında temelde istediğini de şu sözleriyle açıklıyor:
  "Bütün güçler, otorite ve zeka, uzay çalışmalarına adandığında, dünyadaki savaşların anlamsızlığı ortaya çıkacak. Her ırktan insanlar, uluslar ve halklar küresel bir biçimde birleşip kendilerini uzak gezegenlere yolculuk işine verince dünya tüm küçük sorunlarıyla beraber kozmik akışın içinde doğru yeri bulacak."
  Hadi gelin benim teorime katılın demeyen Erich von Däniken, "Şüphecinin en olumlu yönü, her şeyi mümkün kılmasıdır!" diyerek belki de doğru olarak inandığımız çoğu şeye şüphe ile yaklaşmanın getireceği buluşlara işaret etmek istiyor.
  " Özetle, gerçeği arayanlar sırf düşünce şemasına ya da inancına uymuyor diye, yeni ve cesur yaklaşımları reddetmemeli... Biraz ürkütücü bir hayal olsa da, bir an için çıkacak bir hidrojen bombası savaşının günümüz uygarlığını tamamen yok ettiğini düşünelim. Beş bin yıl sonra, arkeologlar Özgürlük Anıtı'ndan parçalar bulabilir. Günümüz düşünce sistemi ile yaklaştıklarında, bulgularını bilinmeyen bir tanrıya, görecekleri meşale yüzünden, belki de bir ateş tanrısı yada heykelin başındaki ışık biçimindeki uzantılar sebebiyle, Güneş Tanrısı'na bağlayabilirler. Anıtın basit bir şeyi temsil ettiğini, özgürlüğü simgelediğini belki de hiç düşünemezler."
 • Piri Reis'in haritasını dikkatlice gözden geçirdikten sonra, tarihçiler Güney Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika'nın ve aynı zamanda Afrika'nın batı sahilinin ana hatlarını ayrıntılı ve kesin bir biçimde gösterdiğini hayretler içinde kalarak yazmışlardı. Ancak onları şaşırtan haritanın bu kısmı değildi çünkü bunları çizmek için Kolomb'un haritaları kullanılmıştı. Onları asıl hayrete düşüren, günümüzde Vera Cruz olarak bilinen, kıyıdan uzaktaki geniş bir ada ve kutup bölgelerinin, bugünkü gibi binlerce kilometre buzla kaplanmadan önceki Kuzey Kutbu ve Antartika'nın dağlarının, vadilerinin, adalarının, nehirlerinin, ve ovalarının eksiksiz bir taslağıydı. 1818'e kadar güya kimse Antartika'nın varlığından haberdar değildi. Bilim adamları Antartika'daki buzulların milyonlarca yıllık olduğu fikrinde ısrarlıydı. Bu buzul örtüsünün on binlerce yıldır var olduğunu söylüyorlardı. O geniş adaya gelince, Platon buna benzer bir adanın MÖ 9000 yıllarında denize gömüldüğünü söyler! Piri Reis haritası Greenland'ı iki ada olarak göstermektedir. Fransız bir keşif heyeti, iki Greenland arasındaki boşluğun buzullarla kaplı olduğunu kanıtlayan sismik sondaj çalışmaları yapmışlardır. Ordu mühendisleri ve Amerikan donanması Hidrografi Ofisi'de, diğer bilimsel örgütler gibi, Piri Reis'in haritasının, buz ve karla kaplanmadan önce Kuzey ve Güney Buzulları altındaki yer şekillerini olduğu haliyle kesin olarak gösterdiğini şüphe bırakmayacak şekilde kanıtlamışlardı.
 • 144 syf.
  ·4 günde·Beğendi·8/10
  Bilgi,bilgi,bilgi!Hayat bilgiden,bilimden ibaret.Bilgisiz dünya nasıl olurdu bir düşünsenize.Bu kitap bize enteresan bilgiler katıyor.Piri Reis önemli bir insan.Dünyadaki ilk haritayı çizmiş.Ve inanırmısınız bazı yerleri görmemiş bile.Fotoğraf kamerası da yok.Nasıl çizmiş peki?Gerçek dünya haritasıyla da uyuşuyor.İşte tüm merak ettiklerimiz bu kitapta yazıyor.Buradan kendime yeni bilgiler kattım.İnanın okursanız beğeniceğinizi biliyorum.Herkesin okuması dileğiyle.....