Gülnur Tezcan, bir alıntı ekledi.
04 Şub 11:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kimseye ve hiçbir duruma geç kalınılmıyor esasında. Olacak olan oluyor. O gün geç kalman gereken her neyse mutlaka bir sebebi vardır. Erken de gelmiyorsun. Acele de etmiyorsun. Her şey senin dışında bir plan içerisinde işliyor ve sen bu oyunun içinde zamanlama hatası yaptım diye üzülüyorsun.

Piraye'de Nazım Olmak, Nazan ArısoyPiraye'de Nazım Olmak, Nazan Arısoy
Howl, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
 09 Oca 22:58 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

İnsanlar plan yapar tanrı gülermiş. Ya da kitabın ismine ilham olan şairin dediği gibi “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…" George ve Lennie adlı iki hayat yoldaşının kısa kesitli ama büyük tesirli hikayesi.

Lennie bana ilk andan beri Yeşil Yoldaki John Coffey'i anımsattı. Dev cüsseli, çoçuk saflığında iyi niyetli insanlar. Belki de King buradan ilham almıştır kim bilir.

Klasikler gittikçe kısalıyor. Çünkü uzun yazıların içinden doğru mesajı çekip alamayacak kadar meşgul insanlar olup çıktık. Ama bu denli kısa bir kitaba ve tek bir hikayeye bu kadar çok alt başlık sığdırmak büyük meziyet. İyi niyetli insanların da büyük belalara yol açabileceği, insanların her zaman ve her çağda bir hayale bir umuda sığındıkları, ırkçılığın somutlaşmış örnekleri, karşılıksız iyilik yapılması, güçlünün her zaman haklı çıkacağı ve nasıl çirkinleşebileceği, insanın her zaman için yalnızlıktansa başka bir insana -nasıl biri olursa olsun- ihtiyaç duyacağı, toplum düzeni aksaksa insanlığında aksak olacağını vb. daha başka konuları işliyor. Bunlar sadece benim aklımda kalanlar. Okunup dost meclisinde üzerine güzel fasıllar döndürülebilecek bir kitap.

Akıllı olan kötüye sapıyor, akılsız olanın iyi niyeti kötülüğe sebep oluyor. Sonuçta hep bir kazanan var George'un Curley için dediği gibi.

How I Met Your Mother
Hayatının en güzel anları, planını yaptığın şeyler olmayabilir, başına gelen şeyler de olabilir. Demek istediğim, inisiyatif almamak değil, hayatın için inisiyatif almalısın ve alacaksın da. Fakat unutma ki, herhangi bir gün kapıdan dışarı adım attığında tüm hayatın sonsuza kadar değişebilir. Görüyorsun ki, evren bir plan dahilinde dönüyor. Bir kelebek kanatlarını çırpıyor ve yağmur yağmaya başlıyor. Bu korkunç fakat aynı zamanda mükemmel bir düşünce. Seni tam olarak olman gereken yere, tam olarak olman gereken zamanda götürmek için, makinenin bütün küçük parçaları işliyor. Doğru zamanda, doğru yerde.