1000Kitap Logosu
Züleyha
TAKİP ET
Züleyha
@planciokur
Şehir Plancısı
Selçuk Üniversitesi
339 okur puanı
13 May 2018 tarihinde katıldı.
198
Kitap
42
İnceleme
998
Alıntı
42
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Züleyha
Salkım Söğütlerin Gölgesinde'yi inceledi.
400 syf.
·
13 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Böyle bazen okuduktan sonra içimizde ağırlık bırakan kitaplar olur ya, kitap hakkında yorum yapamazsın da sadece anlatılanları hazmetmeye çalışırsın ya, işte öyle bir kitap. İnsan aklının yapılan bu zulmü algılayamayacağı kadar ağır şeyler anlatan bir kitap. "İyi ki cehennem var. Bunca zulmün bedeli ancak orada ödenir." dedirten bir kitap. • Kitabın konusu; birçoğumuzun hakkında pek bir şey bilmediği Ahıska Türklerinin II. Dünya Savaşı sırasındaki haksız sürgünleri... • Kitabı okurken yaşananlar bende öyle büyük bir etki bıraktı ki üzerine yorum yapamayacak kadar yorgun hissediyorum kendimi. Ama eserin içerisinden alacağım bir alıntı söylemek istediklerimin belki bir kısmını aktarmama yardımcı olur: "İnsanı insana kırdırmışlar, kardeşi kardeşe düşman etmişler baksana. Bu dağları, geniş ovaları mı paylaşamamışlar?" ...
Salkım Söğütlerin Gölgesinde
Okuyacaklarıma Ekle
13
Züleyha
Zehra'yı inceledi.
608 syf.
·
8 günde
·
5/10 puan
Yugoslavya dağıldıktan sonra yüzyıllardır iyi-kötü birlikte yaşayan Sırp, Hırvat ve Boşnaklar arasında iç savaş çıkar. Küçük Yugoslavya diye anılan Bosna-Hersek'te Müslümanların soyunu tüketmeyi planlayan Sırplar katliamlarına başlar ve Batı da bu katliama göz yumarak ortak olur. ... Boşnak ve mutlu bir aileye sahip olan Zehra ailesiyle birlikte katliamdan kurtulmak için ormana kaçar. Aylarca ormanda açlık, soğuk, hastalık ve korku ile baş etmeye çalışır. Bu sırada Sırp komşularının çirkin ve ahlaksız davranışlarına şahit olur. ... Katliamdan sonra Danimarka'ya iltica eden Zehra ve annesi bu sefer de savaşın üzerlerinde oluşturduğu psikolojik bunalımla baş etmeye çalışacaklardır. ... Kitabı sevmedim, bir Leyla, bir İncir Kuşları değildi. Gereksiz uzamış diyaloglarla doluydu. Ve en kötü yanı Müslümanlar hakkında üzeri örtülü çirkin mesajlar barındırması ve bunun üzerinde yoğun bir şekilde durmasıydı. Zaman kaybı, tavsiye etmem.
Zehra
7.6/10
· 123 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
11
Züleyha
Yitik Cennet'i inceledi.
368 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Nora ve Alicia. Kübalı iki kuzen. . Küba Devrim'i öncesi ve devrim sırasında bütün variyetlerini kaybeden iki kuzenin iç savaşın içinde hayatta kalma mücadelesi ve aralarındaki dostluk, yazarın akıcı dili ve muhteşem kurgusuyla o kadar güzel anlatılmış ki. Devrim'in sadece kişiler üzerinde değil, kentler üzerindeki, yapılar üzerindeki etkileri de etkileyici bir dille aktarılmış. . Kitabın sonunda yaşadığınız duygu belki de uzun bir süre başka bir kitaptan tat almanıza engel olacak. . Üzücü olan şu ki bütün bu artılarına rağmen kitabın hak ettiği okuyucu kitlesine ulaşamamış olması. Belki şu şekilde dikkat çekebilirim: "Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş okurları bu kitapta her ikisinden de bir parça bulacaklar." Hiç tereddüt etmeden tavsiye edebileceğim kitaplardan. . Keyifli okumalar dilerim.
Yitik Cennet
9.0/10
· 105 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
17
Züleyha
Drina Köprüsü'ü inceledi.
354 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
İvo Andriç'in nobel ödüllü eseri Drina Köprüsü. Drina Köprüsü bir romandan çok tarih kitabı gibi hissettiriyor kendini. Andriç, 16. Yüzyılda Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Balkanlar'ı doğuya bağlayan Drina Köprüsü ve çevresinin yüzyıllar içinde nasıl değiştiğini, neler yaşadığını, yaşanan değişikliklerin bölge halkının sosyal yaşantısı üzerindeki etkilerini anlatmakta. 16.yy ortalarından 20.yy başlarına kadar geçen bir süreç. Osmanlı'nın en ihtişamlı zamanlarından, Balkan coğrafyasından çekilişine kadar geçen bir süreç. Gelelim yorumuma; yazarın tarafsız bir bakış açısı sergilediğini söyleyemeyeceğim. Hele kitabın başlarında "katil Türkler, işgalci Türkler..." benzeri imalar fazlasıyla vardı. İlk yüz sayfadan sonra bu tutum yumuşamış olsa da. Fakat görülüyor ki Türklerin bu coğrafyadan çekilmiş olması 1990'lı yıllarda da gördüğümüz üzere göz boyayıcı bir huzur dışında bölgeye huzur getirmemiş. . Dikkatimi çeken diğer şey 19. yy'da Anadolu topraklarından Türkiye diye bahsedilmiş olması. Zaman içerisindeki gelişmeler, değişmeler birbirine bağlı olarak, kopuk olmayan bir dille yansıtılmış olmakla birlikte yoğun bir üslûp kullanılmış. Benim gibi, Balkan coğrafyasına ilgi duyanlar için okunması gereken bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Keyifli okumalar.
Drina Köprüsü
8.2/10
· 3.439 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10
Züleyha
Moğol'u inceledi.
392 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Aslında kitap üzerine öyle uzun uzun inceleme yapmak doğru mu bilmiyorum. Çünkü zaten tarih ve hepimiz az çok tarihteki Moğol belasını biliyoruz. ... Cengizhan'ın hayatı diyemem ama Moğolları nasıl güçlü bir devlet haline getirdiği anlatılıyor. Bir nevi tarih kitabı. Özellikle Harzemşahlara karşı yaptıkları büyük istila anlatılıyor. Kana susamış bir Han ve onun yolundan giden zalimler Harzem ülkesini yerle bir ediyor. İnsanlar katlediliyor, tecavüze uğruyor, kütüphaneler yakılıyor, yakmakla baş edemedikleri de nehirlere atılıyor, hayvanlarda bu katliama uğramaktan kaçamıyormuş. Vahşet öyle bir boyuta gelmiş ki nehirlerden birisi kırmızı kan akarken, bir diğeri mavi mürekkep akıyormuş. ... Söylentiye göre Cengiz Han 65 yıllık hayatı boyunca yaklaşık 40 milyon insanın katline sebep olmuş bu da bugün yaklaşık 770 milyon kişiye tekabül ediyor. Cengizhan'ın yağmalattığı şehirlerde insan bedenlerinden, uzuvlarından tepecik oluşmuş ve o dönemin en gelişmiş şehirlerinden Semerkant, Buhara gibi kentler ölüleri gömmekle baş edilmediği için öylece bırakılmış deniliyor. ... Kitapta aynı zamanda Celaleddin Harzemşah'ın Moğollara karşı verdiği direniş de anlatılıyor. ... Ha bir de bu 65 yılda kana doymayan Cengizhan ölümsüzlük iksirini bulmaya çalışıyor ama nafile, ölüme çare yok. İki metrelik mezara girmek için bunca zulüme değdi mi dedirtiyor. ... Tavsiye ediyorum fakat keyifli okumalar dileyemiyorum çünkü bunca katliamı okurken insanın kanı donuyor.
Moğol
8.0/10
· 119 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
20
Züleyha
Çalıkuşu'yu inceledi.
544 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Çok çok güzel bir kitap okudum. Hepimizin aşina olduğu birçoğumuzun sevdiği Çalıkuşu. Romanı 14 yıl kadar önce okumuştum, bu ikinci okuyuşum. Malum zamanla unutuluyor ve tekrar hatırlanmak istiyor bazı kitaplar. ... Feride, küçük yaşta anne ve babasını kaybettikten sonra teyzelerenin himayesi altında yaşamaya başlayan küçük bir kız çocuğu. Sık sık ağaç tepelerinde gezmesinden dolayı Çalıkuşu olarak anılmaya başlıyor. ... Birbirine aşık olan teyze çocukları Feride ve Kâmran aşklarını diledikleri gibi yaşayamıyorlar malesef. Feride'nin biraz uçarı davranması Kâmran'ın gönlünde azıcık da olsa bir şüphe bırakıyor. Ancak sevdiği insanı sırf kendi içerisindeki şüpheden dolayı aldatmak gibi aşağılık bir davranışta bulunan Kâmran'ı affettirecek bir sebep değil bu. ... Düğününe bir gün kala nişanlısının kendisine ihanetini öğrenen Feride, bu gönül kırıklığından uzaklaşabilmek adına kimseye haber vermeden evi terkederek Anadolu'nun birçok yerinde öğretmenlik yapmaya ve el bebek gül bebek yetiştiği hayatından uzaklaşarak hayatın, insanların daha çirkin yüzlerini görmeye başlıyor. ... Romanın sonunda en merak ettiğim şey Çalıkuşu Kâmran'ı gerçekten affediyor mu? Çünkü her ne kadar dil affettim dese de gönül kırıklığı öyle kolay affedilebilir bir şey dehğil. Hele hele Feride'nin yaşadığı bir ömür geçse dahi gerçekten unutulabilir mi bilinmez. ... Ama her şeye rağmen sevebilmek güzel nimet. Sevmeyi bilenlere selam olsun. ... Keyifli okumalar.
Çalıkuşu
9.1/10
· 69,6bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
19