• Film önerisi isteyenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum..

  1- Yağmur Adam (Otizm)
  2- Benim Adım Sam (Zeka geriliği olan bir baba ve kızı)
  3- Sol ayağım (Fiziksel engeli olan bir adam)
  4- Guguk Kuşu (Psikiyatri kliniğinde geçen olaylar)
  5- Aklım Karıştı (Psikiyatri kliniğinde geçen olaylar)
  6- Akıl Oyunları (Şizofreni)
  7- Wilber Ölmek istiyor (İntihar ve Depresyon)
  8- İçimdeki Deniz (Ötenazi isteyen bir adam)
  9- Kimlik (Çoklu kişilik bozukluğu)
  10- Şanslı
  11- Atlı Karınca
  12- Zenne
  13- Siyah Kuğu (Mükemmliyetçilik psikolojik gerilim)
  14- Gözlerimi de Al (Karı koca ilişkisi)
  15- Karanlıktakiler (Sosyofobi- cinsel taciz)
  16- Otomatik Portakal (Vicdan deneyi- vicdan var mıdır? var edilebilir mi?)
  17- Sineklerin tanrısı (İnsanların medeniyetten uzaklaştıklarında “id” lerinin nasıl devreye giridğini anlatıyor)
  18- Babam Büfe (Fakir bir aile yapısı)
  19- Benny’nin Videosu (Psikolojik gerilim – Aile ilişkileri)
  20- Funny Games (Psikolojik gerilim – Aile ilişkileri)
  21- Hayat güzeldir (Nazi Almanyası, baba oğul ilişkisi)
  22-İnsomnia (Polisiye , gerilim uyuyamayan bir polisin maceraları)
  23- Akıl defteri (Hafıza Kaybı)
  24- Tehlikeli ilişki (Freud- jung)
  25- Dövüş kulübü (Saldırganlık)
  26- Ceket (Psikolojik gerilim)
  27- Truman şov (Kurgu bir yaşamda insan psikolojisi)
  28- Makinist (Uykusuzluk problemi- insomnia)
  29- Gizli pencere (Paranoya)
  30- Nietzsche Ağladığında
  31- Sen ne dilersen (İki kız kardeşin ilişkisi
  32- Dönüş (Aile içi ilişkiler)
  33- Yirmi Üç (Takıntılı kişilik)
  34- Sil Baştan (İki farklı kişiliğin beraberliği- bilinçte yolculuk)
  35- Piyano öğretmeni (Aşırı tutucu bir kişilik ve beraberinde getirdiği cinsel sapkınlığı anlatan bir film)
  36- Takva
  37- Büyük balık (Baba- oğul ilişkisi)
  38-Abim evin tek çocuğu (Aile ilişkileri- özellikle kardeş ilişkisi üzerinde durulmuş)
  39- Beyza’nın kadınları (Çoklu kişilik bozukluğu)
  40- Max ve Mary (Asperger sendromu)
  41- Babam ve Oğlum
  42- Benim Adım Khan / Konusu: Rizwan Khan Otizm türü rahatsızlığı olan sperger sendromu hastasıdır..
  43-Beşir'le Vals
  44- İnception
  45- 3 İdiot
  46- Her Çocuk Özeldir
  47- 28 Gün (Bağımlılık ve Alkol)
  48-Yukarıya Bak (Animasyon)
  49- Sybil
  50- Oğul Odası
  51) Ekim Düşü
  52) Muhteşem Üçlü
  53) Gökten İnen Melek
  54) Son Armağan
  55) Kırmızı Köpek
  56) Tavuklar Firarda
  57) Neşeli Günler
  58) Yumurcak (Yabancı Film)
  59) Altına Hücum
  60) Düşler Ülkesi
  61- Gen
  62- Ölü Ozanlar Derneği
  63- The Game
  64- Black (Kör bir kız çocuğunun hayatı)
  65- Billy Elliot
  66- Forrest Gump
  67- Atlıkarınca
  68- Tavşan Deliği
  69- Herkes Mi Aldatır?
  70- Mozart ve Balina
  71- Good Will Hunting (Can Dostum)
  72- American Psycho
  73- Rüzgar gibi geçti
  74- İn Treatment (Dizi Film, her bölüm bir danışma seansıdır)
  75- Lie To Me (Beden Dilini Anlatmaktadır)
  76- Sherlock Holmes (Psikolojik analizler ve vaka çözümlemeleri)
  77- Umudunu Kaybetme
  78- Zindan Adası
  79- Zoraki Kral
  80- Öğretmenim Mori
  81- Özgürlük Yazarları (Varoş bir okulda bir idealist öğretmenin verdiği mücadele)
  82) The Mentalist (Dizi)
  83- Uçurtmayı Vurmasınlar
  84- Kelebek Etkisi
  85-Çıldırış
  86- Ghajini
  87- Kuzuların Sessizliği
  88- Kır Zincirlerini
  89- Aile Babası
  90- Başkalarının Hayatları
  91) K Pax (Uzaydan geldiğini söyleyen bir adamın ilginç anlatıları)
  92) Shine (Pırıltı) (Sıradışı kabiliyetli bir çocuğun müzikteki başarısı ve ailesini bir arada tutma çabası anlatılmaktadır)
  93) Tabutta Rövaşata (Evsiz barksız bir adamın (hüzünlü) hikâyesini konu edinir)
  94) Anayurt Oteli (Otel müdürünün birbirine benzeyen olaylar içinde, iç dünyasındaki fırtınaları dizginlemeye çalışmasını anlatır)
  95) Kader ve Masumiyet (Hayat kadınına saplantılı bir adam olan Bekir (Haluk Bilginer), hapisten yeni çıkmış amaçsız biri olan Yusuf (Güven Kıraç) ve annesinin hamileyken yediği dayaktan dolayı sağır ve dilsiz doğan Çilem (Melis Tuna) etrafında gelişen sıradan olayları ele alır)
  96) Six Feet Under (Dizi) (Geçimlerini başkalarının ölümlerinden kazanan bir ailenin hikâyesi)
  97) Fil (Elephant) (Okulda şiddeti konu alıyor
  98) Prestij (Önceleri birlikte çalışan iki sihirbazın daha sonra rekabete ve hatta düşmanlığa dönüşen öyküsü anlatılmaktadır
  99) Korkuyorum Anne (İnsan nedir ki? Film bunu merak ediyor)
  100) Mama-Anne-(2013): Anne babalarının öldürülmesinden sonra ormanda kaybolan iki kız kardeşin hikayesi. Kızlar yıllar sonra kurtarılır ancak yeni hayata adapte olabilecekler mi ?
  101) Life Of Pi -Pi'nin Hayatı- (2012): Okyanusun ortasında bir salda mahsur kalan Pi'nin hayatta kalma savaşı. Pi keskin zekası ile bu savaşı kazanacak mı acaba ? Dev kaplan ile birlikte yaşamayı öğrenip adaya varacak mı ?
  102) Lorenzo'nun Yağı(1992): 7 yaşına kadar diğer çocuklar gibi normal bir hayat yaşayan Lorenzo amansız bir hastalığın pençesinde bulur kendisi. Gerçek bir hikayeden alınan filmde lorenzonun ailesinin mücadele azmini göreceksiniz. Ailesi Lorenzoyu bu amansız hastalıktan kurtaracak ilacı bulabilecek mi ?
  103) Fil Adam-The Elephant Man (1980): Genetik şekil bozukluğu. John Merrick'in hayatının anlatıldığı filmde John Merrick' in görünüşünden dolayı gördüğü kötü muamele ve biz insanların yapabileceği kötülüğün sınırının olmadığını gözler önüne seren bir baş yapıt.
  104) Yazı- Tura (2004): Doğu Anadolu bölgesinde askerlik yapan iki gencin hayatları boyunca atlatamadıkları travmalarını ele alıyor film.
  105) Cennetin Rengi (1999): Dramatik bir İran filmi. Görme engelli Muhammed'in çevresini sadece dokunarak ve duyarak anlamaya çalıştığı masalsı hikayesi. Baba evlilik planlarını bozacağından korktuğu Muhammed'ten kurtulabilecek mi ?
  106) Cennetin Çocukları (1997): Yoksul bir ailenin çocukları olan Ali ve Zehra'nın aynı ayakkabıyı paylaşmasının öyküsü.
  107) Mozart ve Balina(2005): Otizmin bir türü olan Asperger sendromlu olan iki gencin aşk hikayesi. Donalt ve Isabella toplumun baskısını, asperger sendromunun getirdiklerini yenip ortak bir hayat kurabilecekler mi ?
  108) 21 Gram(2003): Bir kaza sonucu yolları kesişen 3 kişinin yaşadıklarını ele alan filmde ayrıca "şans" denen şeyin geçmiş, şimdi ve gelecek zamanda hayatları nasıl etkilediği ele alınmıştır.
  109) Şifre Merkür(1998): 9 yaşında otistik bir çocuğun Amerikan hükümeti güvenlik birimi tarafından yapılan hiç kimsenin çözemeyeceği bir şifre olan "merkür"ü kırması ve başından geçenler anlatılmaktadır.
  110) Maraton-Marathon(2004): otistik Cho-won' un yılmamak ve yorulmamak prensibi ile devam ettirdiği hayatını ele alıyor film.
  111) Kelebekler Hürdür- Butterflies Are Free(1972): Don, ailesinde, toplumdan uzak hayatını devam ettirmeye çalışan bir genç. Yaşadığı yerde hippi bir kız olan Jill ile tanışır aşık olurlar. Jill Don'a yaşama sevinci aşılayabilecek mi ?
  112) Kelebeğin Rüyası(2013): Veremli iki şairin 2. dünya savaşı döneminde halka şiiri sevdirme çabası ve kendi geleceklerini kurabilme adına gösterdikleri çabayı ele alıyor film.
  113) Ben X(2007): Ben otistik bir gençtir. Çevresiyle uyum sorunları yaşamaktadır. Ben, internet ortamında oynanan bir oyunda gerçek hayatında olduğunun tam tersi bir hayat kuracaktır kendisine.
  114) Koro(2005): Müzik öğretmeni Clement yatılı bir okula müdür olarak atanır. Kendisinden bu yatılı okuldaki çocukları rehabilite etmesi beklenilir ancak çocukların umursamazlıkları ve baskıcı eğitim sistemi başlarda onu hayal kırıklığına uğratır ancak Clement müziğin gücünü kullanacaktır.
  115) Ron Clark'ın Hikâyesi-The Ron Clark Story(2006): Gerçek bir hikayeden alınan filmde öğretmen Ron Clark'ın öğrencilerinin hayatını nasıl etkilediğini izleyiciye sunan biyografi filmi.
  116) İnception-Başlangıç(2010) : Rüya içinde rüya. Bilim kurgu ve aksiyon dolu bir film. Filmin başrol oyuncusu Leonardo Dicaprio için zihnin bilinçaltı derinliklerinde saklı değerli bilgileri çalmak için rüya görme anı kadar daha değerli bir an olamaz.
  117) Erkek Severse (1994): Alkolizmin pençesinde bir aile ve bu ailenin bu büyük soruna rağmen sevgi ve aşk ile birbirlerine destek olma çabaları
  118) Saklambaç(2005): Annesi intihar ettikten sonra Emily depresyona girer psikiyatrist olan babası kızına yardımcı olmaya çalışır ancak kendisi de çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Yeni taşındıkları evde Emily hayali bir arkadaş edinmiştir.
  119) Benden Bu Kadar(1997): Udall "obsesif kompülsif" başarılı bir yazardır.
  120) Kevin Hakkında Konuşmalıyız(2011): Çocuk gelişimi ve anne çocuk ilişkisini ele alan filmde anne Eva kariyerini ve planlarını bir kenara bırakarak çocuğu Kevini dünyaya getirir. Ancak Kevin toplumsal normlardan uzak kurallara aykırı bir hayat yaşar, çete gruplarına katılır. Anne Eva çocuğunun davranışlarından dolayı derin bir sorumluluk duymakta ve nerde hata yaptığını sorgular.
  121) Tehlikeli Oyun-Die welle (2008): 1967 yılında Kaliforniya'da geçen gerçek bir olayı perdeye aktaran filmde insanları robotlaştıran ideolojilerin insanlar ve toplum üzerindeki etkisi ele alınıyor. The Wave grubu ilk başlarda dayanışma, saf bir birliktelik olarak ortaya çıkmışsa da durum kontrolden çıkmaya başlar ve farklı boyutlara ulaşır
  Toplum psikolojisi nasıl harekete geçirilir nasıl bir tehlikeli bir hal alır, bunu anlatıyor. Olay bir lisede geçiyor. Basit bir proje ödevi olarak başlayan hareket, çok tehlikeli bir hale dönüşüyor.
  122) Experiment (Deney): Bir bilim adamı grubunun, hapishane ortamına deney yapmak amacıyla girmesini ve sonrasında işlerin çığırından çıkmasını konu almaktadır.
  123) Billy Elliot(2000): Billy 11 yaşında bir çocuktur ancak yaşına fazlasıyla olgundur. Yeri geldiğinde babası ve abisi ile birlikte grevlere katılmaktadır. Ancak Billy bir gün bale yapmak istediğini söylediğinde ailesi nasıl bir tepki verecektir ?
  124) 12 Kızgın Adam-12 angry man (1957): Grup psikolojisinin, yabancı düşmanlığının kararları vermede ne kadar etkili olduğunu ortaya koyan bir film. Filmde babasını öldürmekle suçlanan latin amerikalı genci suçlu bulan 11 jüri üyesi ve genci suçsuz bulan 1 jüri üyesinin arasında geçen muhteşem diyologlar.
  125) İçinde Yaşadığım Deri(2011): Tarantula adlı romandan çevrilen filmde Ünlü bir plastik cerrahın kaza sonucu yanan eşine deri yaratmak için 12 yıl boyunca uğraşması, eşinin intiharı ve bu intihar sonucu psikolojik travma yaşayan küçük kızını konu alır ancak olanlar sadece bunlarla sınırlı kalmayacaktır. Plastik cerrahın kızı tecavüze uğrar ve baba intikam için tecavüzcü üzerinde deri deneyleri yapar.
  126) Amedeus (1984):8 dalda Oscar ve birçok ödül kazanan filmde ünlü besteciler Amadeus Mozart ile Antonio Salieri' nin başından geçenlere tanık olacaksınız.
  127) Beethoven'i Anlamak -Copying Beethoven (2006): Beethoven' ı daha iyi, daha yakından tanımak isteyenler için güzel bir film. Sağırlığı giderek artmakta olan Beethoven son bestesini bitirmeyi hedeflediği sürede bitirip başarısına başarı katabilecek mi ?
  128) Küçük Gün Işığım(2007): Hoover ailesinin küçük bireyi yarışmaya katılmak için ailesini ikna eder ve calofirniya' ya doğru eğlenceli bir yolculuk başlar.
  129) Bir Zamanlar Anadolu'da(2010): Bir Nuri Bilge CEYLAN filmi. Filmde cinayet soruşturmasında doktor ve savcının 12 saatlik gerilimli hikayesi.
  130) Baran -Yağmur(2001): Majid Majidi yapımı bir iran filmi. Büyük bir kinin derin bir aşka dönüşmesinin hikayesi.
  131) Kulübe-Enter Nowhere(2011): Gizem dolu izlenilesi bir film. Film ormanda kaybolan 3 gencin bir kulübede buluşması ve bir türlü kurtulamamalarını ele alıyor. Bu gençler farklı zamandan ve mekandan mı gelmişler ?
  132) Kız kardeşimin Hikâyesi(2009): Kate adından çocukları olan çift kısa bir süre sonra çocuklarının lösemi olduğunu ve ilik nakli yapılmazsa bir kaç yıldan fazla yaşayamayacağı bilgisi ile hayatları altüst olur. Çift bir çare olarak Anna adında bir bebek daha yaparlar ve 11 yaşında kate'e böbrek nakli yapılması gerekmektedir. Ancak anna kendisinin bu amaçla kullanılmasına karşı ailesine dava açar.
  133) Dorothy Mills(2008): Ailesini trafik kazasında kaybeden bir psikiyatrist ve daha sonrasında yolları kesişen aynı kazadan kurtulan bir kız çocuğu ile yaşadığı garip olaylar.
  134) Uyanış -Awakenings- (1990) (Dr. Sayer, uzun süre bilincini kaybetmiş hareketsiz bir nevi koma durumunda olan hastalarını iyileştirmek amacıyla çabalamaktadır. L-Dopa adlı ilacı deneyecektir ancak pahalı olduğu için sadece bir kişi üzerinde deneyecektir. Ancak ilacın yan etkileri de kaçınılmazdır.
  135) Behzat Ç. -Seni Kalbime Gömdüm-
  136) Aynı Yıldızın Altında (2014) – 3 yıldır troid kanseri ile boğulan 16 yaşındaki bir genç kız ve kanserli hastalar için oluşturulan terapi grubunda yaşadıkları.
  137) Lorenzo’nun Yağı(1992) –7 yaşına kadar diğer çocuklar gibi normal bir hayat yaşayan Lorenzo amansız bir hastalığın pençesinde bulur kendisi. Gerçek bir hikayeden alınan filmde lorenzonun ailesinin mücadele azmini göreceksiniz. Ailesi Lorenzoyu bu amansız hastalıktan kurtaracak ilacı bulabilecek mi ?
  138) Sevgili Öğretmenim (1967) – Asıl mesleği mühendislik olan Thackeray iş bulamadığından öğretmenlik yapar. Ancak idealist öğretmenimizi okulun haylaz öğrencileri rahat bırakmayacaktır. Thackeray pes edecek midir ?
  139) Tedavi – The Great Hypnotist(2014) – Xu, alanında uzman bir o kadar da ukala çinli, bir psikiyatristir. Hayalet gördüğünü iddia eden hastasına inanmamakta ve hastasını hipnoz terapisine alacaktır.
  140) Musaranas (2014) – 1950 İspanyasında geçen psikolojik gerilim filminde Montse agorafobisi (açık alan korkusu) bir bireydir. Hayatı bir apartman dairesinde geçmektedir. Montse hayatının kalanını bu apartman dairesinde mi geçirecek yoksa başına çok daha farklı olaylar mı gelecek ?
  141) Edit ve Ben (2009)– Psikoloji bölümü okuyan genç zekasını arttırmak amacıyla kendisine çip taktırır ancak içinde yapay bir benlik olması nedeniyle birçok tuhaf olay yaşayacaktır. Bir yandan da otistik olan matematik dehasının gizli araştırmanın formülünü çözmesi Edit ile yakınlaşmasını sağlar.
  142) İnfaz-Calvary (2014)– Psikolojik ögelerin yer aldığı bir kara komedi filmi. Günah çıkartmak için Rahibi ziyaret eden bir adam rahibe onu öldüreceğini söyler ancak rahip adamın yüzünü görememiştir. Rahip bir yandan ölüm hazırlıkları yaparken bir yandan da bu adamın kim olduğunu bulmaya çalışır.
  143) Koku -
  144) Yalanın İcadı –
  145) 12 yıllık esaret
  146) Şeytan Üçgeni -Triangle (2009) – Arabasıyla giderken çaptığı bir martı nedeniyle trafik kazası geçiren Jess, bu kazanın hayatının değiştireceğini sonradan öğrenecektir.
  147) İhtiyarlara Yer Yok (2007)- Birçok ödül alan filmde uyuşturucu çetelerinin kanlı bir pazarlığına denk gelen Moss'un hikayesine yer verilmektedir. Moss parayı alıp gidecektir ancak akşam yaralı birisine yardım amacıyla tekrar dönecektir. Ancak başına neler geleceğinin farkında değildir
  148) Yüksek Tansiyon (2003)– Psikopat bir katilin evdekileri teker teker öldürmesini ele alan gerilim dolu bir film.
  149) İhtiyar Delikanlı -Old Boy (2003)– Muhteşem bir psikolojik film. 15 yıl boyunca tek başına bir odada esir tutulan bir adam ve yaşadıklarının hikayesi. Aklını yitirmemesi için Oh Dae-Su' ya şizofreni ilaçları verilmektedir. Oh Dae-Su bu esaretten kaçıp kurtulabilecek mi ?
  150) Yalın Ayak -Barefoot(2014) – Annesini kaybetmiş, psikiyatrik bir hasta olan Daisy, zengin bir ailenin çocuğu olan Joy ile tanışır. Romantik komedi tadında saflık ve masumiyet dolu bir film.
  151) Kayıp Otoban -Lost Highway (1997) – Fred, eşinin geçmişinden habersiz onunla evlenir ancak işler yolunda gitmeyecektir. Fred' in kişilik bölünmesi yaşaması, cinayet, bir korku hikayesi ..
  152) Enter Nowhere -Kulübe (2011) – Gizem dolu izlenilesi bir film. Film ormanda kaybolan 3 gencin bir kulübede buluşması ve bir türlü kurtulamamalarını ele alıyor. Bu gençler farklı zamandan ve mekandan mı gelmişler ?
  153) Onur Savaşı (2012)– Küçük bir kız tarafından cinsel istismar ile suçlanan ve sonrasında da toplumsal histeriye maruz kalan bir adamın dramatik hikayesi. Film birçok ödül almıştır.
  154) Etki Altında Bir Kadın (1974) – Bir ev kadınının eşi ve çocuklarıyla kendini var etme çabası. Mabel'in manik davranışları, çok fazla gülmesi gibi bir çok psikolojik rahatsızlığı ile eşi baş edebilecek mi ? Toplumsal eleştiri ögelerini de barındıran film ağır gelebilir ancak izlenilmesi tavsiye edilir.
  155) Trainspotting (1996)-(Psikolojik, Macera, Uyuşturucu kullanımı)
  156) Öldüren Sis -The Mist (2007) – Tutucu insanların bulunduğu bir kasaba ve bu kasabada bulunan hür düşünceli gençler..
  157) İntihar Odası (2011) – ( Farklı bir birey olan Dominik depresyonun eşiğine gelmiştir. Ailesinden ilgi görmeyen ve sürekli dışlanan Dominin kendini internet oyununa verir. İşte bundan sonra olanlar olur.
  158) Davetsiz -The Uninvited (2009) – Annesinin ölmesi üzerine travma yaşayan ve bir süre psikiyatri kliniğinde yatan genç bir kızın hikayesi. Babasının bir hemşire ile evlenmesi genç kızın depresyon yaşamasına neden olacaktır.
  159) Bir Rüya İçin Ağıt (2000)– Uyuşturucu bağımlılığı olan bir genç ve televizyon bağımlılığı olan annesi arasında giderek yükselen bir uçurum ve iletişimsizlik.
  160) Şampiyon -The Wrestler (2008) – Ünlü bir güreşçinin kalp krizi sonrası şov dünyasına veda etmesi ve tezgahtar olarak işe başlaması. Ailevi bağları bozulmuş bir adamın hikayesi.
  161) Bipolar (2014) - Harry çekingen bir adam ve aynı zamanda bipolar bozukluğu olan bir hastadır. Yeni bir tedaviyi denemek üzere bir kliniğe yatar ve tüm günü kamera ile izlenilecektir. Harry düzelme gösterebilecek mi ?
  162) Kukla - The Beaver (2011) – Sıkıntılarla dolu günler sonrası hayatını ve ailesini yeniden keşfe çıkan bri adamın hem esprili hem de duygu yüklü hikayesi.
  163) Phobe Harikalar Diyarında (2008) – Geniş bir hayal gücüne sahip olan bir çocuk ve kendini Alice Harikalar Dünyasında piyesi için olan rolüne fazlasıyla kaptırması nedeniyle kendini birden bu dünyanın içinde buluverir.
  164) Sineklerin Tanrısı (1963) - Bütün yetişkin insanların öldüğü bir uçak kazasında hayatta kalan küçük bir grup küçük çocuk ve hayatta kalma savaşları.
  165) Aklım Karıştı (1999) Bir gencin 18 ay boyunca akıl hastanesinde kalışı ve yaşadıkları
  166) Ara (2008) - Tek bir apartman dairesinde geçen filmde 4 kişinin birbirini seven ve aldatan, kıran ama bırakmayan hikayelerini ele alınmaktadır.
  167) Aç Gözünü (1997) – Psikolojik gerilim filmi. Çok güvendiği güzel yüzünü kaybedince Cesar'ın hayatı çok farklı bir yöne doğru gidecektir.
  168) Beyaz Köpek (1982) (Klasik Koşullanma) Eski sahipleri tarafından sadece siyahları saldırması ve öldürmesi yönünde eğitilmiş bir köpek. Yeni sahibi bu köpeğin koşullamasını söndürebilecek mi ?
  169) Büyük Yalnızlık –
  170) Cennet –
  171) Gölgesizler –
  172) Güneş Yanığı –
  173) Küçük Kıyamet
  174) Solaris –
  175) Gerçeğe Çağrı –
  176) Küp –
  177) Ölüm Kitabı (Misery)
  178)Esaretin bedeli
  179)godfather 1-2
  180)kaplumbağlarda uçar
  181)bajrangi bhaijaan
  182)rab ne de bana di jodi
  183) Ekşi Elmalar
  184)Azap yolu
  185) Öteki
  186) Kadın kokusu
  187) La la land
  188)Benim komşum bir melek
  189)Bay hiçkimse
  190) Yaralı yüz
  191) Paramparça köpekler ve aşklar
  192) Ateş böceklerinin mezarı
  193) Cesur yürek
  194) Gladyatör
  195) Özgürlük yolu
  196) The İntouchables ( Can dostum )
  197) Aynı Yıldızın Altında
  198) Leon ( Sevginin gücü )
  199) Lucy
  200) Karanlıkta dans
  201) Remember ( Hatırla)
  202) Zorba
  203) Peekay
  204) Ekmek ve çiçek
  205) Sarhoş atlar zamanı
  206) Kirazın tadı
  207) Kış uykusu
  208) Üç maymun
  209) Şimdi yada asla
  210) Piyanist
  211) Yeşil yol
  212) Prestij
  213) Çingeneler zamanı
  214) August Rush
  215) Amelie
  216) Otomatik Portakal
  217) Ucuz Roman
  218) Rezervuar köpekleri
  219) Zincirsiz
  220) Kanlı elmas
  221) Adalet
  222) Schindler'in listesi
  223) Er Ryan'ı kurtarmak
  224) V for vandetta
  225) Köprüdeki kız
  226) The revenant ( Diriliş)
  227) Gone girl ( Kayıp kız )
  228) Titanic
  229) Nostalghia
  230) Libertarias
  231) Özgürlüğe giden uzun yol

  Film listesi Facebook/Yeraltı Edebiyatı Sayfası Admin’inin kişisel tercihleri ve sayfa üyelerinin desteği ile oluşturulmuş, yaklaşık bir yıldır faydalanmakta olduğum listedir. Ben sadece aracıyım, sitede böyle bir ihtiyaç gördüğüm için paylaştım. Teşekkürler oluşturulmasında emeği geçenleridir.
 • '' Her meslekte duvara bir simge asmaları ne kadar ilginç , değil mi? Mesela , bir rahibi görmeye gitmiş olsaydım , duvarında haç ve İsa olacaktı. Bu bir haham olsaydı , duvarında bir yerlerde mutlaka Davut'un Yıldız ya da bir menora olurdu. Değersiz politikacıların hepsi duvara ya Lincoln ya da Washington'ın portresini asar. Bunu yasaklayan bir kanun olmalı gerçekten. Doktorlar muayenehanelerinde mutlaka kalp , diz ya da başka bir organın plastik modellerinden olsun isterler. Bildiğim kadarıyla Silikon Vadisi'ndeki her bilgisayar programcısı çalıştığı bölmenin yan tarafına Bill Gates'in resmini koyup her gün ona tapıyor. Senin gibi bir psikanalistin ise , Ricky , Aziz Sigmund 'un portresine ihtiyacı var. Böylelikle bu odaya giren herkes kuralları kimin koyduğunu bilir. Sanırım böylelikle doğruluğu sorgulamaya açık kurallarımız biraz olsun haklı görünür. ''
 • Her Yer TAKSİM, Her Yer DİRENİŞ! Sloganı ile önce Türkiye’nin dört bir köşesine, Daha sonra Dünyanın her bir köşesine ulaştı..! ve bu haklı Direniş dünyada yankı uyandırdı.. #occupygezi etiketi, uzun süre Twitter gündemine ortak oldu. Ve Türkiye de uzun süredir yaşanmamış bir birleşme yaşandı!

  Gezi Parkı Direnişinin 5.Yılı Kutlu Olsun…! AVM yapacaklardı, Parkı Yenilediler.. Şimdi Bu öyküye Kulak verin…! Gezi Parkı’nı yad ediyoruz.. O günlere dönüyor, Direnişin nasıl başladığına, neler olduğuna ve nasıl bittiğine hep birlikte göz atıyoruz.. Haydi başlayalım!

  Kısaca Nasıl başladı?
  27 Mayıs’ta başladı aslında her şey. Taksim Yayalaştırma Projesi kapmasında birkaç ağaç yerinden söküldü ve taşındı. Sonra Taksim Dayanışma grubu eyleme başladı ve çadır kurup, gezi parkında sabahladı.
  28 Mayıs’ta bir milletvekili gezi parkına geldi ve dozerlerin önüne geçti. Yıkım durdu. Polis Müdahalesi geldi.. Kırmızılı Kadın Fotoğrafı bu tarihte anlam buldu… Direnişin İlk Simgesiydi https://ibb.co/eC2Z3J
  29 Mayıs Polis yine eylemcilere müdahale etti. Çadırlar yakıldı. Tepki artıyordu…
  30 Mayıs günü sabaha doğru sert bir müdahale geldi. O zamanlar eyleme destek sayısı çok değil. Bugünden sonra tepki daha da artacaktı…
  31 Mayıs İşte şimdi her şey değişmeye başladı. Direniş Vücut buldu ve büyük illerde yayılmaya başladı. Her akşam direniş için halk sokağa çıkmaya başladı.
  1 Haziran ‘da iş değişti… Kadıköy’den Taksim’e yürüyüş başladı. Boğaz köprüsü yürüyerek geçildi. İstiklal Caddesi’ne gelmeden, Beşiktaş’ta müdahale başladı… Yalnız Direniş tüm gücüyle bütünleşti ve birleşti. İşte şimdi Gerçekten Direnme Zamanıydı..!
  Biberine Gazına, Copuna Sopasına.. Eyvallah!!!!

  Kısa bir hatırlatma sonunda genel görüşlerimi paylaşacağım. Öncelikle kitap içeriğinde bu bilgiler ve daha fazlası bulunuyor. Gazetecilerin çekmiş olduğu, tabi ki yalaka basında çıkmayan görüntüler ve duvar yazılarına ulaşabiliyorsunuz. Tekrar tekrar bakıp, o günler de yaşananları hafızama taşıyorum. İyi niyetli başlayan gösterilerin sonunda maalesef ölümler yaşandı… Hepsine değineceğim…

  Öncelikle şunu belirteyim ki, Anayasal haklarımız gereği, izin almadan toplanıp tabi ki görüşlerimizi bildirmek için toplanabiliriz. Bu bizim anayasal haklarımızdan sadece biri. Biz saksı mıyız efendim, her dediğinize evet diyelim..! Demedik işte, Diktirtmedik Oraya AVM falan…

  Eylemler esnasında kendilerini dev aynasında görenler, aslında sandıkları gibi olmadıklarını anladılar... Toplanan halka takmadıkları ad, söylemedikleri laf kalmadı… Şiddet göstermelerine rağmen, güvenlik güçlerinden kat be kat fazla olan gruplar kesinlikle Devleti’nin polisine zarar verecek bir eylemde bulunmadı.. Bizler oradaydık.. Canlı şahitleriyiz.. Yalan yazan basın bugünde yazıyor… Gezi Eylemlerini yayınlaması gereken büyük medya organları, TV'de PENGUEN belgeseli yayınlıyordu. Genç nüfusun mizah yaklaşımı, yüksek oranda her yerde vücut buldu. Hem sosyal medya hem de sokaklar, pankartlar bu orantısız zeka ile cevap veriyordu…! Şiddete Karşılık = Orantısız Zeka tabi ki galip geldi.. Akıllı Telefonlar ve Twitter kullanım rekorları kırdı. İnternet yavaşlatıldı, kesildi. Evlerinde ki WİFİ ağlarının şifresini yayınlayanlar oldu. Gerçekler bu fotoğraf ve videolar ile ortaya çıktı.

  Polisler ve Ruh Halleri üzerine;
  Eylemler esnasında, polislerle birlikte muhabbet ettik, onlarla konuştuk, birlikte yemek yedik. Sarıldık onlara. Gözlerinden yaşlar aktı çoğunun, çünkü kendi halkına el kaldırmak istemiyorlardı. Emir kulu idiler ama yine de bazıları, bunu kendi içlerinde hesaplaşmaya çevirdi. Yanlış olan buydu. Bir çok polis memuru, o dönemde görev bıraktı. El kaldıramam dedi, Türk Bayrağı elinde olan Vatandaşıma vuramam ben dedi..! Size o günleri şöyle anlatayım.. Şehir dışından bir çok polis gücü getirildi.. Bu polisler evlerinden uzaklaştı.. Eylem süresi boyunca izin yapmadılar.. Otellerde değil, otobüslerde ve sokakta uyudular.. Restorandan değil, onlara verilen plastik tabaklardaki menüleri yediler. Banyo yapamadılar.. Eşlerinden, çocuklarından, sevdiklerinden ayrıydılar. Uykusuzdular, sinirliydiler.. Çünkü bilerek bu halde olmaları sağlandı. Çünkü bakın, bunun sebebi işte onlar dendi.. Bu durumda sağduyuyu kaybettiler ve istenmeyen birçok olaya neden oldular. https://ibb.co/cRckcd

  Eylemler hem yurt içi hem yurt dışında büyük destek gördü. Yaşlısı, genci, çocuğu dışarıdaydı… Tek amaçları GEZİPARKI eylemcilerine destek olmaktı. Bir ağaca bile muhtaç ülkemizde, birileri her yeri betonarmeye çevirmeye çalışıyordu. Ne vardı da bu kadar büyüdü_? Ne vardı da milletini dinleyemez hale geldi iktidar sahipleri? Ne olmuştu da bu kadar uzlaşmadan uzak bir tavır sergilediler?

  Her gün, gün içerisinde birkaç kez devletimizin başındakiler basın toplantısı yaptılar.. Gittikleri yerlerde daha sert üslup kullandılar. EMRİ ben verdim dediler..! Valiler SERT müdahaleye YEŞİL ışık yaktılar…! Çevik Kuvvet ekipleri ORANTISIZ GÜÇ kullandılar. Günü geçmiş, kanserojen madde işçeren gazları kullanımın dışında, insanların yüzlerine sıktılar. Plastik mermiler ile ÖLÜM nedeni olabilecek yerlere nişan aldılar ve bir çok sivil yaralandı. Ellerindeki coplarla tüm güçleri ile vurdular. Karşısındakinin tek kalkanı eliydi.. KIRDILAR! Yetmedi Kafasını KIRDILAR… Bir polis memuru, eline aldığı silahı ile etrafa gelişi güzel ateş açtı.. ve bir kişi hayatı kaybetti.. ÇAPULCU dediler, Dış güçler dediler.. Yalnız sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıydık… Ve anayasal hakkımızı kullandık. Karşılığında ise ÖLDÜK, YARALANDIK, SAKAT KALDIK…! Ama yılmadık, DİRENDİK!

  O günlere dönüp, Gezi Parkı Eylemleri esnasında, ORANTISIZ ZEKA kullanılarak yazılmış yazılara bakalım..

  Polise İltifat: https://ibb.co/heLqSd
  Devrim Televizyonlardan Yayınlanmayacak... https://ibb.co/m3d27d
  Sıkma Demiyorum Hobi Olarak Yine Sık …. https://ibb.co/gGNZLy
  Buralara Yaz Günü GAZ Yağıyordu…. https://ibb.co/kQOr0y
  Polis Kardeş Gerçekten Gözlerimizi Yaşartıyorsunuz… https://ibb.co/bSyDDJ
  Devlet büyüklerimizin açıklamalarına istinaden… https://ibb.co/mncODJ
  Sıkıntı Büyük… https://ibb.co/cDaFSd
  Hiç susmuyordu mesela.. Güzel cevap.. https://ibb.co/mQXend
  Çare Drogba… https://ibb.co/num5Sd
  Slogan Bulamadım… https://ibb.co/dMuvtJ
  Alkol Yasağı da Nasibini Aldı… https://ibb.co/c3upLy
  Bu Halk Bir Harika Dostum… https://ibb.co/niXFtJ
  Korkma La, Biziz Halk… https://ibb.co/iMEH7d
  Rabbime Sordum, DİRENGEZİ dedi… https://ibb.co/dRsWYJ
  Bunların daha fazlası kitapta mevcut.. Kendi çektiğim bir çok fotoğraf da var ama burada hepsini paylaşamayacağım..

  Gezi Parkı eylemleri sırasında, Çantamda bir kitap vardı.. O da Lord Kinross’un ATATÜRK kitabıydı. Benimle birlikte oda direnişe gelmişti. Gezi Parkında Kütüphane vardı.. Okumayan ÇAPULCU kalmayacaktı… https://ibb.co/nfWN7d Çocuklar mutluydu…. https://ibb.co/fHWGYJ Müdahale olmasaydı hiçbir şey olmayacaktı.. Devlet, yanlışından dönüp kabul edecekti ve ne maddi ne manevi hiçbir zarar gerçekleşmeyecekti. Halk kendi vatan Toprağında savunmaya geçti. Tek savunması, şiddete karşılık akıldı.

  Havuz medyasına servis edilen her haber çürütüldü,
  Bacımın üzerine işediler dediler, yalan çıktı…
  Camide içki içtiler dediler yalan çıktı. Bu durumu yalanlayan müezzini sürdüler…
  Numarasız kasklarla halka öfke kustular, vurdular, kırdılar ve bunu savundular..
  PALALI yobazları, eylemcilerin üzerine saldılar.. Devlet kontrolü kaybetti..
  Taksim esnafı ağladı… Onlara sığınanları ihbar etti.. İş yapamıyoruz dediler. Günümüzde ise hepsi kepenk kapatıyor. Oh olsun…!
  DOLAR kuru 0,20 Kuruş arttı, ÜLKE ELDEN GİDİYEEAHH dediler… Çığırtkanlık yaptılar..
  DOLAR ŞUAN 4,60 ama ses çıkartmıyorlar……

  Barışçıl bir eylem, Devlet tarafında iyi yönetilmedi. Ötekileştirilen insanlar hedef gösterildi. Adlar takıldı, Parmak ile işaret edildiler.. Bir çok sanatçı eyleme destek verdiği için tutuklandı yada işlerinden oldu, bir çoğu yurt dışına gitmek zorunda kaldı ve 2018 yılındayız dönemeyenler var. BASIN’ın ne kadar yalaka olduğu net bir şekilde ortaya çıktı, HALK TV yaptığı yayınlar ile yeni bir yayıncılık ortaya çıkardı! Halkın Televizyonu olduğu gösterdi.. Eylemlerin sonuna doğru, insanların dağıtılmasından sonra ana akım medya ancak haber yapmaya başladı. Yalan haber yapma silsilesi başladı. Hepsi yalandı ve çürütüldü.
  Her eylemin maddi sonucu olacaktı ama SARAYLARA milyarlarca harcayan devletimizin, karşılayamayacağı bir hasar değildi. BİZ zaten o hasarları vergimizle ödemiştik. Biraz kullandık o kadar..
  Eylemler durmaya yakın.. DURAN adam ortaya çıktı.. Meydanda öylece duruyordu. Tepkisizdi.. Bomba falan taşıyor sandılar.. Sadece duruyordu.. Bu bir çeşit eyleme döndü.. ve DURAN adam eylemi ile insanlar yolda durmaya başladı, Meydanlar duran insanlarla doldu taştı.. Buna da katlanamadılar.. Duran insanlara gaz sıktılar, copladılar.. Ve dağıttılar. Her bir eylemsizliğe, şiddetle karşılık verdiler.

  Ülke birlik oldu… Taraftarlar birlik oldu.. Farklı kültürler birlik oldu.. Farklı görüşler birlik oldu.. Sadece kendini dev aynasında görenler kendilerini kaybetti.. Ama; başarılı olamadılar..

  Bu eylem DİKTA’ya karşı verilmiş en net cevaptır….! Ne yapmak istedilerse yapamadılar.. AVM yerine, şuan çok güzel bir park var Taksimde.. Gidin oturun, çocuğunuzu gezdirin.. Nefes alın… Ama bunları yaparken milyonlarca kişinin DİRENİŞİ sayesinde olduğunu unutmayın… Bu direniş esnasında kaybettiklerimizi sakın unutmayın.. İnsanları sakın yargılamayın, onlar sadece insandı.. Masum canlar ne yazık ki katledildi ve siyasete alet edilip, ölü bedenlerinden Ocu, Bucu, Şucu denilerek ötekileştirmeye devam ettiler. Ama halk bir defa birleşmişti yemediler…

  Eylemler sırasında 15 Kişi hayatını kaybetti. Bir insanı yeniden yaratabilir misiniz? Öyle bir gücünüz var mı? Haşa diyor bir çoklarınız şuan.. Evet biliyorum öyle bir gücümüz yok.. Peki basit miydi bu kadar insanın ölmesi ve üzerlerinden karalama yapılması… Orada ben, sen o.. Hiç fark etmez.. Gazete almaya giderken bile basit bir plastik mermi, göze doğru nişan alınmış gaz fişeği yaşamınıza sebep olabilirdi. Havada ki gaz bile sizi kalp krizinden öldürebilirdi. Bu masum insanlar boş yere ölmediler ama arkalarında gözü yaşlı aileler bıraktılar…

  İncelemeyi toparlarken, BİZ kitabına yazmış olduğum incelemeyi de sizlere öneriyorum.. #29990590 Çünkü Dikta’nın boyunduruğu altında yaşamayı kabul edersen; sadece kalbi atan bir kukla olursun. Yanlışa yanlış diyemiyorsan; sadece nefes alan bir beden olursun. Sana söyleneni sorgulamadan kabul ediyorsan, aklı olan ama kullanamayan bir robota dönüşürsün...

  Diyeceğim o ki; BOYUN EĞME!!!

  Kitap içeriğinde ki görsellerde emeği geçen tüm foto muhabirlere teşekkürlerimi iletiyorum.. Alın, arşivinize katın.. Tükiye’nin geçmişinde büyük bir etkisi bulunan bu barışçıl eylemi asla unutmayın…!

  Türkiye Gezi ile Direndi…. Doğa Kazandı….!
 • ÖLÜME MEKTUP YAZAN "ADAM"... ("KuP KuP BoY" is paying his TRIBUTE... )

  Ekrana bakıyorum şimdi ..Ne yazsam , nasıl bir giriş yapsam diye ..O' nun ölüm haberini aldığım gün , tvlerde vakıf bahcesinin içindeki dozerler falan geliyor gözümün önüne .. Dozerlerin eksozlarından çıkan kara ,kapkara dumanlar .. Nasıl rahatsız oluyorum o an o dumanlardan anlatamam ..Cd lerimi , plaklarımı bardak altlığı yapsalar o dakika gözümde yok hiçbiri.. "Çocuklar koştursun üzerimde" mısraları geliyor aklıma .. Hiç görmediğiniz , hiç tanımadığınız , bir kez dahi konuşma fırsatınız olmamış bir adam bu.. Öyle yakın ki size , bir imza gününe gitseniz , kimin adına imzalayayım kitabı dese darılırsınız beni nasıl tanımadın diye .. Sanki senelerdir tanıyorum ben kendisini .. Pekçok arkadaşımın ölüm haberini aldım , akrabalarım falan .. O dozer sesleri ..O anki hissiyat bir garip .. Acı , hüzün , fiziki mücadeleyi kaybediş ama zihinsel savaşla gelen zafer mukayese dahi edilemez benimkilerle .. Hem de katıksız saf inkar edilemez bir zafer .. Öyle ki , düşmanları bile adını saygıyla anmak zorunda kalmışlar sonrasında.. Sanki bir gladyatörü izliyorum ölürken ..Yüzlerce hasmını yere sermiş ve o serdiği adamlardan oluşan ceset dağlarının üzerinde oturmuş , az sonra son nefesini verecek olan.. Hem üzülüyorum , hem de bir garip gurur var içimde.. Ölüme son kazığını da attın gittin diye seviniyorum içimden ..

  Ertesi gün kalktım .. Ertesi gün daha da bir garip!!! Nasıl anlatayım size bunu bilemiyorum ki..Sanki hiç sahip olmadığınız , ama uzun süredir kullandığınızı düşündüğünüz bir eşyanızı kaybetmişsiniz .. Hayat daha ekşi , kekremsi ,acı ve ardındaki hava daha buhranlı .. Hiç içmemiş olanlar için şekersiz çayın ilk yudumu gibi .. Cardiodan çıkıp pastaneye koşup ,fındıksız fıstıksız ,safi gülsulu (IYYY!!!) güllaç almak zorunda kalmak gibi .. Yemek sepetine sipariş verdiğin , çilingir sofrasına katık yapacağın 3 porsiyon acılı adananın yerine bir karışıklık sonucu ,plastik bir kap içinde kısırı gömüp eline bıraktıkları anda yaşadığın haklı cinnet gibi.. Kolajlayıp zerk etmişler beynine o an .. 3' ü 5' i bir arada .. Kimi zaman ayrı ayrı saldırıyorlar falan .. Olguların , duyguların , şahısların şimdiki zamandan - dili ,-mişli geçmiş zamana geçişleri yaşanan o an bir bakıma .. Normalde yaşı ilerlemiş olanların aksine bu yaştaki insanlar için ölüm olgusu daha farklıdır ..

  Ölmüştür karşındaki ..
  Üzülürsün ..
  Özlem vardır içinde ..
  Göremeyecek olmaktır seni o an üzen ..
  Çünkü KARŞINDAKİDİR ölen ..
  Kendini koymazsın o kefeye ..
  Hiç aklına gelmez ..
  Birgün seni de koyarlar o kefeye..
  İşte o an kendimi de düşündüm bir nebze..
  Yaşım ve aklım elverdiğince..

  - KuP KuP BoY - (hep goygoy yapmayalım dedik..)

  Aziz Nesin devam etsin az da ..

  "...İnsan nice ölüm gerçeğini , bu gerçeklerin en gerçeğini benimsese bile , yine de kendisinin öleceğine bütün gerçekliğiyle inanamıyor! İnanmıyor çünkü insanın bir şeye , bir olaya ,bir olguya tam inanabilmesi için , onu bikaç kez yaşaması , tekrar etmesi gerekir. Oysa biz ölümü kendimizde değil , BAŞKALARINDA yaşarız.Ölüm , bizim yaşayamayacağımız , kendimizde tekrarlayamayacağımız bir olay olduğu için de, birtürlü kendi öleceğimize bütün gerçekliğiyle inanamayız.Elbet ölecegeğiz deriz, öleceğimizi biliriz ama - bunu başkalarında görüp bildiğimizden - tam bilgi değildir.Yani biz ölmeyeceğimizi sanırız.Kendimizi ölmeyeceğiz sanınca , dostlarımızda bizimle birlikte var olacaklarından ve biz de onlarla birlikte var olacağımızdan , kendimiz olan dostlarımızın da öleceğine inanmayız ..."

  Ve ölüm öyle bir olgu ki , safi o şahsı değil , onunla birlikte anıları da , bambaşka dünyaları da alıp götürüyor .. Ardında bilinmezlik.. Hiç kalkmayan bir sis bulutu .. Hep toz duman .. Bilinmeyenlerle başbaşa kalıyor kişi.. Aziz Nesin 1915 doğumlu..Vakti zamanında Birlikte Yaşadıklarım ve Birlikte Öldüklerim diye 2 ayrı klasör açmış.. Tek bir kitapta toplamakmış amacı tüm sevdikleri ve sevmediklerini.. Ömrü vefa etmemiş maalesef..O dosyaları ,Nesin Vakfı eski yazıdan günümüz türkçesine çevirip aranje ederek yayınlamış..600 küsür sayfalık bu kitabı ben üçüncüye okudum ..Diyebilirim ki , tamamlanıp yayınlansaydı çok ses getiren bir eser olacağı kesin .. Sevdiklerini sevmediği yönleriyle , sevmediklerini ise hakkını vererek takdir ettiği taraflarıyla aktarmış notlarına ..Safi notlardan da oluşmuyor pek tabii bu kitap.. İçinde çeşit çeşit dergiye gönderilen yazılardan tutun da , yazarlar arasındaki mektuplaşmalara ve yaşanılan anılara , gazete haberlerine varıncaya kadar pek çok doküman var .. Türk Edebiyatının kulis arkası desem hiç yanlış olmaz.. Kimler var diye sorma .. Bir bu kadar daha isim yazmam gerekir ..Ama şunu söyliyeyim ki cidden apayrı bir lezzet bu kitap.. Hani herkes diyor gülüyorsun Aziz Nesin okurken .. Evet cidden çok güldüğüm yer oldu bu kitabı okurken .. Bir o kadar da sinirden parmağımı, tırnağımı kemirdiğim an da cabası ..

  Bir kaç örnek vereyim size ..

  Bir gece vakti Sait Faik' le beraber onu yakan , sürüm süründüren eski aşkını aramak için İstanbul' un karanlık sokaklarına daldığınızı , o kadının evine gittiğinizi hayal edin Aziz Nesin ile.. Onu bir başkası ile gören Sait Faik' i avutmak için bir meyhanede soluğu aldığınızı ..

  Yaşar Kemal ile beraber İlya Ehrenburg ' un evine girişte Jean Paul Sartre ve Simone De Beauvoir ile selamlaşmak, tanışmak isteyen çıkmaz mı aranızda ? Bu karşılaşma sonrası Ilya Ehrenburg ile sohbet sırasında yaşananları size anlatamam .. Yaşar Kemal' in duvarda asılı bir goblen halının üzerinde gördüğü desenler üzerine , halıyı Türk halısı sanması sebebiyle dönen muhabbet .. Tarif edemiyorum .. Aziz Nesin halının goblen olduğunu biliyor ama uyaramıyor falan .. Rezilliğin daniskası tabii =)) Bu kızgınlığını öyle bir yazmış ki kitapta belki 30 40 kez okudum .. Her okuduğumda yerlere yuvarlandım =)) LEZZET TARİF EDİLEMEZ ..AKTARAMIYORUM .. 404 : NOT FOUND!

  Ya Sabahattin Ali' nin ölümü sonrası mahkemelerde sorgulara katılmak isteyeniniz ? Onun son eşyalarını , yeşil yazan dolma kalemini görmek isteyeniniz ? O yeşil yazan dolma kalem ile Jack London ' ın Demir Ökçe'sini almancaya çevirişinin ve ardından gelenlerin öyküsünü okumak isteyeniniz ?

  Kemal Tahir ile bir polis arabasına tıkılıp ,gözaltına alınıp , mahkum olup Sultanahmet Cezaevi' nde aynı hücrede ayakuçlu başuçlu yatarken sarf edilen sözler .. Akıllardan geçenler .. Kemal Tahir ' in 13 senelik mahpusluğu..

  Zar tutan Tahsin Saraç' la Cem Kitabevinde tavla atıp , adını hep duyduğunuz ama pekçoğunuzun bir kez dahi açıp okumadığı Fazıl Hüsnü Dağlarca ile tanışmak istemez misiniz ?

  Rıfat Ilgaz ve yaz kış sırtından çıkarmadığı paltosunun öyküsünü bilmek isteyeniniz?

  Cengiz Aytmatov ile kısa bir sohbet edip , Yılmaz Güney'e mektup yazalım , Hasan Hüseyin Korkmazgil' den mektup alalım diyenler?

  Attila İlhan' ın şairliğe ilk başladığı dönemler .. Nazım Hikmet ve yıktırılan Tan gazetesi ..6 7 Eylül olayları dönemleri?

  Uzun ama gayet zevkli bir yolculuk bu .. Yüzlerce isimle tanışmakta cabası..

  Çok uzattım farkındayım ama bunu yazmazsam cidden olmayacak .. Sabah tesadüf eseri hem kendi , hem de dedemin dergi ve mecmualarını karıştırırken rast geldim .. Sapsarı bir Varlık Dergisi ..75 yılı..Bu yazıyı oturdum , üşenmeyip yazdım tekrar .. Biraz aceleye geldi ama olsun .. Niçin yazdığımı da açıklayayım .. Marcel Proust bir daha kalkmamak üzere yatağa düşmüş.İmamın kayığına binmesi an meselesi.. Gözlerini bir anda aralayıp , "bana" demiş , "hemen son yazdıklarımı getirin! O son ölüm sahnesini baştan aşşağı yanlış yazmışım ve bunu ancak şimdi anlıyorum." Aziz Nesin de geçirdiği bir kalp krizi sonrası o an aklından geçenleri anılarında yazar.. Daha doğrusu ölümü yazamadan ölecek olmasına üzülüyordur yazdıklarında..Hatta sevgili https://1000kitap.com/nishtiman , Sizin Memlekette Eşek Yok Mu incelemesinde buna da değinmiş ( #17989992 ) . Hal böyleyken , Aziz Nesin ölümünü yazamadı hiçbir zaman .. AMA ÖLÜME BİR MEKTUP YAZDI .. Buyrun okuyun ..

  Canalıcıma ;

  " Uykumdayken , kancıkcasına baskın verme ! Gelince de saygısız konuklar gibi oturup, yerleşip, siftinip çöreklenme!! Seni bir müzmin tedirginlik olarak derime yapışmış , canıma sıvışmış olarak kendimde duymayayım.Düşün ki ben seni , varlığımın bilincine vardığımdan beri beklemekteyim.Bunca zamandır beklenen bir konuğa yaraşır bir saygınlıkla gel! Sana olan saygımı yitirtme bana.Gürrültülü patırtılı gelme! Kimseler duymasın geldiğini. Bir sen bil , bir de ben bileyim yeter. Gelişin , herkesleri ayağa kaldırmasın.Tam bana göre , bana uyan bir davranışla gel.Sessiz sessiz , sürdürdüğüm bunca yıllık yaşamıma yaraşacağı üzere suskun , susuk gel! Çünkü benim için geleceksin , beni almaya geleceksin, başkalarını tedirgin etmeye değil.Uykumda birden bastırma ki , bunca yıldan beri gelişini gözlediğim en gerçek ve en son konuğuma göstermem gereken saygıda bir eksikliğim olmasın.Saygıyla ayağa kalkıp seni buyur edeyim.Almak istediğini, sana onurla kendim sunarak vereyim. Bir yaşam boyu çektiklerimi az bulup , bana bir de sen çektirmeye kalkma! Her ne çektimse hepsine güleryüzle katlandım, onları salt kendim bildim. Üzünçlerimi kendime sakladım ,sevinçlerimi el 'le bölüştüm.Sonum da böyle olsun isterim.Bilirim, güçlüsün..KİMSELERE EĞİLMEMİŞ BAŞIM, senin önünde eğilebilir ; ama bana bunu yaptırtma! Bana yaşamamı yadsıtıp ,sonunda beni kendimden utandırtma! Senin amansızlığından böyle bir yiğitlik bekliyorum, bana önünde baş eğdirtme! Güleryüzle gel, gülümseyerek karşılayayım seni...

  DİMDİK YAŞADIM , sen de beni dimdik kucakla , al götür.Pusu kurma , arkadan vurma. Ayakta karşılaşalım soylucasına... Öyle çelebicesine gel ki seninle gitmek için istekleneyim.Senin gelişinle ikimizin birden gidişi bir olsun. Şimdi var , şimdi yok olalım.Bekletme beni.Elini çabuk tut.Herşey birden bire olup bitsin.

  - BU CEZA BANA YETER! -

  Sen öyle bir kesin gerçeksin ki , sana yalan da söylenmez.Bütün yaşamımda çağdaşlarımdan hiçbirini kıskanmadığımı bilirsin; iyi yürekliliğimden değil, hiçbirini kendimden büyük görmediğimden...Yine bilirsin , yaptıklarımla da yapmayı tasarlayıp dahaca yapamadıklarımla da böbürlenirim. Bana verdiğim mühlet içinde , tasarladıklarımı yapamadımsa , evet , suç kimsenin değil, benim...Bu ceza yeter bana ; çünkü acısını duyanlar için CEZALARIN EN AĞIRIDIR.

  Herkes gibi ben de seninle ilk ve son olarak yalnız bikez karşılaşacağım.Bu karşılaşmamız, nerede , ne zaman , nasıl olsun diye, zaman zaman değişik istekler geçirdim içimden.Kahraman olmak istediğim dönemlerim oldu.Kahramanlar ilk savaşlarında ölmeyen , son savaşlarında da sağ çıkmayanlardır.Seninle son savaşımda karşılaşmayı istedim bir zamanlar.Savaşın , yaşam boyu sürdüğünü , yaşadıkça sonu olmadığını bilmiyordum. Sonsuzca süren bu savaşımın öeyle bir yerinde gel, öyle bir güzel gel ki, sana gülümseyerek elimi uzatıp, " Merhaba!" diyebileyim. Bir zamanlar da uzun uzun yaşayıp bitkiselliğe dönüşmeyi , bitkisel yaşamımda gelişini bile bilmemeyi istedim.Şimdiyse , ne kahramanlık gösterisinde , ne bitkisel bitkinliğinde gelmeni istiyorum.Dilersen , en beklemediğimi sandığın zaman gel.Beni hiç şaşırtmayacaksın, çünkü hep aklımdasın ,beynimde bir kıymık gibi ...Korkmadan bekliyorum gel!!!

  - HİÇ KORKTUM MU? -

  Nice yaşadımsa , seninle baş başa , diş dişe döğüştüm.Pekçok kez yendiğim de , yenildiğim de oldu.Canım ki , en kutsal olan herşeyim benim. Onu elbet bana yakıştığı gibi ayakta , saygıyla , yiğitçe vermek isterim ; TESLİM OLMADAN...Bir armağan gibi vermek canımı! Sen de , yeniğin kalemini - Kİ O KALEM HEP KILIÇTI - teslim alırken iki elinle başının üstüne saygıyla kaldırarak al beni! Lekesiz , arı - duru, yaşamı süresince hep kendi kendini arıtan bir cana saygılı ol, benim sana saygılı olduğum gibi. Kimselere demedim ,sen de kendine of dedirtme bana.Ne kahramanlıkta ,ne bitkisellikte , işte şimdi olduğum gibi bir sıra, ELİMDE KALEM ; önümde kağıtla daktilom , böyle bir zamanımda gel! İstersen gece , istersen gündüz, istersen yazın , istersen kışın gel ; kapım da yüreğim de her zaman açık sana! Yeter ki , kendi gözümde kendimiküçültme bana, kimseden su istetme, yardım diletme bana...Seninle yiğitçesine döğüşmedim mi? Bunları istemeyi hak etmedim mi? Bana ille de of dedirteceksen , hiç olmazsa bunu ikimizden başkası duymasın.Bunca yıl durmaksızın karşı karşıya savaşmış iki savaşçıyız.Üstelik benim savaşım , seninkinden çok daha yüceydi.Çünkü sen, sonunda nasıl olsa utkunun senden yana olacağını biliyordun. Oysa ben , sonunda nasıl olsa yenik düşeceğimi biliyordum.Yenileceğimi bile bile , ama hiç yenilmeyecekmişim gibi, beni yenecek olanın üstüne üstüne varmadım mı ? Bir an olsun korktum mu , ya da kaçmayı düşündüm mü?

  -ÖLÜMÜ HAK ETMEK İSTERİM -

  Birazcık daha yaşayabilmek için , birazcık daha iyi yaşayabilmek için , bunca güzelim bu yeryüzü uğruna bile, sana bir kıpı ödün verdim mi? Yaşamayı hak etmeye çalıştığım gibi , ölümü de hak etmek istiyorum. Bu hakkı bana tanı! Çünkü bu sonsuz güzellikler açan güzelim dünyaya , ben de gücümce güzellikler katmaya çalıştım.Bir güzel ada , atlasta görünmeyecek denli küçük diye yok sayılabilir mi? Benim katkımda atlasta görünemeyecek denli küçücük olsa da , var.Ne mi yaptım ? Ortaçağ simyacıları taşı altına çeviremedi .Ama ben bir simyacıyım, gözyaşlarımı gülmeceye çevirerek dünyaya sundum.Saygıyla, gel bekliyorum. "

  Yazılış tarihi 9 Haziran 1974 imiş.. Varlık dergisinde yayınlanış tarihi Eylül 1975

  İŞBU SATIRLARIN YAZARINI ÖLÜM ,TESLİM ALIRKEN İKİ ELİYLE BAŞININ ÜSTÜNE SAYGIYLA KALDIRARAK ALDI.. İZMİR' DE BİR OTEL ODASINDA ÖLDÜĞÜNDE , ELİNDE KALEM-KAĞIT ,ÖNÜNDE DAKTİLOSU VARDI ...

  Işıklar içinde uyu AZİZ "BABA" !!!

  Ve pek tabii bonusumuz : https://www.youtube.com/watch?v=UHzWhCIP3qg

  Bu da benim bonusum olsun : 3:46 ' ya alayım .. 2 yudum "MAZOT" , 2 adet DUZLU FISTIH..

  https://www.youtube.com/watch?v=pcgFTZU9sew
 • En çok istanbula benzeyen gözlerini sevdim
  gözlerinde devrik cümleler gibi bakan kederi
  esirgeyen bağışlayan aşkın adıyla başladım sana
  erkekliğim bedeninde kimbilir kaç kez hatim indirdi
  kimbilir kaç kez yazdım kendimi arka sayfalarına hayatının
  faili meçhul bir cinayet haberi gibi kırlangıç fırtınalarına benzeyen yüzünü sevdim
  jilet yansıması gibi yüzüme çarpan yüzünü
  yüzünün avuçlarımdaki yasa dışı hüznünü
  hani geceyarıları gökgürültülerine kulak kabartır gibi
  hani bir ırmağın kendini denize dökmesi gibi
  hani iki arada bir derede telaşlı sevişmeler gibi
  hani anlarsın ya suçüstü bir aşk gibi
  bulup bulup yitirmeyi sevdim seni ustura suskunluğuna benzeyen ellerini
  bana olmadık şeyler düşündüren ellerini
  beni içimin gizlisinden alıp her karartma gecesi
  en argo şiirlere rehin bırakan ellerini sevdim
  bana bu kenti bu ülkeyi ve bu dünyayı
  bana bu en ahlaksız çağını zamanın
  bana güneydoğudaki çocuk ağlamalarını unutturan
  dokunduğun heryerinde bedenimin
  sigara yanığı tırnak çiziği yaralar açan
  bana kendi uçurumlarında çığlıklar yakıştıran
  ellerini sevdimaruz veznine benzeyen yalnızlığını sevdim.

  Ben senin kendi yalnızlığında
  iş çıkışlarındaki caddeler gibi çoğalmanı
  cuma akşamları beyoğlunun çalgılı sokakları gibi
  bir korsan gösteriye dört koldan katılmak gibi
  içimde kalabalıklaşmanı sevdim
  çocukluğuma benzeyen yalanlarını
  yalanlarında yakaladığım gerçeklerini
  gerçekler ki zaten saatli maarif takvim yapraklarının
  arkalarındaki maniler gibidir bu ülkede
  ülkelerini sevdim her gidişinin ardındaki mide kanamalarımı
  nöbetçi eczanelerin uykusuz kalfalarıyla korkuttum
  korkularını da sevdim
  düşmemek için bir elinle sımsıkı tuttuğun
  merdiven korkuluklarına benzeyen korkularını
  mutedil dalgalı denizlere benzeyen sevişmelerini
  sevişmelerindeki acemi dilsiz alfabesini
  patladı patlayacak bir fırtınanın tam ortasında
  kendini ölüme bu kadar genç hissetmeni
  senin gecikmelerini sevdim tebdil-i kıyafet beni sevmeni sevdim
  dudaklarında bir karanfil gibi ısırdığın fahişe gülüşünü
  komisyon vermemek için bir otobüs durağında
  tam on altı yerinden bıçaklayıp kaçarak pezevengini
  sadece kendin için sattığın gülüşünü sevdim
  bir şiire benzeyen uzaklıklarını sevdim
  yalnız denizlerde kürek çektiıim uzaklıklarını
  bir mülteci gibi bana hep ülkemi özlete
  kendimden kaçtıkça seni bulduğum
  sana gittikçe kendime vardığım uzaklıklarını
  imkansızlığını sevdimben seni arkamda bırakacağım en son sözcük gibi
  ben seni bir intihar gibi sevdim.

  Ben senin gözlerini daha önce de gördüm
  hani ter kokulu bir belediye otobüsünde
  cüzdanını çarptığım kadından kaçarken
  sırtımdan vurulup da ellerine düşmüştüm ya
  hani bileklerimi jiletlediğim bir akşam
  başucumda oturup saçlarıma dokunmuştun
  aramızdan imkansız şarkılar geçiyordu
  çocuk bahçeleri gibi umutsuzdunben senin gözlerini daha önce de gördüm
  hani ıssız bir sokağın yankılanması gibi
  hani son dizesi henüz yazılmamış bir şiir gibi
  dudaklarımdan uzak okyanusların bütün mavisini
  dudaklarımdan söyleyemediğim bütün sözcükleri
  bir öpüşte çekip almıştın ya haniben senin gözlerini daha önce de gördüm
  hani birinci şube kapısında dipçiklendiğim akşam
  hani bir paket sigara için yeni pabuçlarımı sattığım akşam
  hani bir gülüşüne gül olduğum akşam
  hani bir damlasına gözyaşının la ilahe illallah
  bin dolunayı kurban ettiğim akşam
  hani yaklaştıkça kendine doğru kaçan bir ufuk
  dokundukça kendine kapanan bir kapı
  uçurumlarında sesimi yitirdiğim bir çığlık
  ve suskunluğunda burnumun direğini sızlatan
  zifiri karanlığında kendimi aradığım bir çocukben senin gözlerini daha önce de gördüm
  ben senin gözlerinde daha önce de öldüm.

  Bu şehri benzetebildiğim kadar sana benzettim
  en sensiz gecelerimde rum batakhanelerinde girit rakısı içtiğim
  sabahlara kadar sokaklarında ana avrat dümdüz gittiğim
  denizlerine kustuğum caddelerinde yittiğim bu şehre
  meydanlarında on bin ağızdan on bin lanet ettiğim
  köprülerinde ateşler yakıp aşka boyun eğdiğim
  çingene rengi şiirler söyledim diye polislerine rüşvet verdiğim
  karakollarında körkütük kan işediğim bu şehre
  gündoğumlarında salya sümük ağlayıp kendime geldiğim
  kalbimi varoşlarına sığdıramadığım bu şehre benziyorsun
  sen çaresizliğimin jilet yarası
  annemin konfeksiyon atölyelerindeki hüznünü öğüten
  şehir hatları vapurlarında çocukluğumu sattığım
  iki yakasını biraraya getiremediğim bu şehre benziyorsun en çok
  uğruna bileklerimi kestiğim orospulara benziyorsun
  imkansızlığın anlamı kadar imkansızsın artık
  kalbime dinamitler döşüyorsun.

  Geçmiş bir zamandı kalabalıktık
  gelincik tarlalarında bahar çağrıları gibiydi yüzün
  hayra yorulmayacak düşler gibiydin
  bir ayeti ezberler gibi ezberliyordum yüzünü
  sen susuyordun
  kuşatılmış bir kent nasıl susarsa öyle
  elimi kolumu sallaya sallaya dolaştım senin o ıssız caddelerinde
  dilimde dinamitler patladı öyle doluydum ki
  uzatsam ellerim göğe değecekti sanki gökyüzüme dokunsan ağlayacatın
  mavinin kaç tonu var bulutlardan öte
  ağladığın zaman anlayacaktın çığlık çığlığa sevişmeler gibiydin
  dağ koyaklarında eşkiya ateşleri gibi gizli
  ve namlu yatağında sabırsız bir mermi kadar gerçektin
  sendin
  senin ellerindi akdenizdi
  senin gözlerindi bir balıkçı teknesi gibi heyamollarla geçip gitti
  sendin
  hiçliğimin ilk gecesiydin olmadık şarkılar dinliyorum şimdi
  en ölümcül intiharlar besteliyorum uykulardan uyanıp
  zaman zaman mavi yüzlü çocuklar adıyorum tarihe
  sonra susuyorum
  sonra mutlaka bir şiirle bağırıyorum senibütün umutsuzluğumu
  bir mayın patlaması gibi gibi bin parçaya ayır
  yarın olsun
  sen ol
  gözlerin olsun
  ve hep olsun
  aşkın hiçliğimin önüne barikatlar kursun
  ne dersin
  yolundan dönebilir mi bu kurşun.

  İşte yine gittin
  ortalığı toplamadım
  karnımı doyurmadım yağmura bile aldırmadım
  örneğin darmadağın ettiğin alnım
  yaktığın ateşin koru
  yatağıma bıraktığın deniz kokusu
  ve kalbimden silmeyi unuttuğun parmak izlerin
  öylece duruyor cinayet delilleri olarak
  kanıtlasın diye yokluğunu aklında bir yerlerde yüzde hesapları
  ondalık kesirler ve enflasyon oranları
  toplanıp çıkarılamayacak
  bölünüp çarpılamayacak kadar karmaşık
  hiç bilinmeyenli bir denklemi çözmek için
  sözlüye kalktım
  aşkın kare kökünü aldım sen çıktın
  ezbere anlattım bütün intihar yöntemlerini
  ve bütün matematik kuramlarında
  sıfırın kendine bölünemediğini herşey bir hesap hatasıydı
  yani oradan bakınca vardın
  buradan bakınca yoksun
  alnımdan güvercinler havalanıyor görmüyorsun
  dudaklarım ne zaman bir sözcüğe dursa
  kalbim iki rekat aşk için kıblene dönüyor bilmiyorsun.

  Zamanı bin parçaya bölüyorum her sabah
  her parçaya bin gül ekiyorum koklamıyorsun
  avuçlarımda ormanlarını biriktiriyorum
  dağlarına çıkıyorum yağmurlarını yağıyorum
  ırmaklarını döküyorum okyanuslarıma duymuyorsun
  bütün fiil çekimlerimi senin öznene
  bütün aylarımı senin gecelerine
  bütün sabahlarımı senin alnına
  ve bütün sancılarımı seni doğurmaya adıyorum
  katlime ferman çıkarıyor gözlerin
  şiirler tutukluyor ellerimi anlamıyorsun
  kendimi sırtlayıp apansız giriyorum hudutlarına
  mayın tarlalarında acemi bir asker gibi
  nasıl bir telaş içinde kalbim
  nasıl firar ediyorum kendimden yakalamıyorsun
  seni hep büyük harflerle düşünüyorum parantez içinde
  ve hep adını tanrının adıyla yazıyorum okumuyorsun
  bir denklemin en bilinmez noktasına koyuyorum seni yakışıyorsun
  kılıçtan geçirilmiş bir ordunun son neferi gibiyim
  yorgun ve terli suskun ve aç mahçup ve yenik
  bir sabah ezanı gibi dolaşıyorum sokaklarda
  - abonman vay bilet vay
  yüreğim dolunay.

  Sırtımda iki bıçak yarası
  birbirini bulamayan iki ırmak yatağı
  ve yağmurun camlarda bıraktığı
  jilet kesiği su yolları gibiyim şimdi
  bir cinayet dolaşıyor ki parmaklarımda öyle kalleş
  ne zaman yokluğuna açsam gözlerimi
  ellerim şairliğimi ispiyonluyor kağıtlara
  sabıka kayıtlarımın arasında unutulmuı bir kadın
  bulut yüzlü gök yüzlü yağmur yüzlü
  yazsam hiçbir şiire sığmaz
  yazmasam ellerimde kalır hüznü.

  Avuçlarını bir yokluğa benzetirdim
  ve ne zaman avuçlarına sığınsam
  aşka ve hiçliğe dair kederler gelirdi aklıma hiçliğe dair kederler gelirdi aklıma
  aklıma gelen başıma gelirdi
  sen giderdin
  sen gidince ben de giderdim
  biterdimben bütün başka kadınlarda seninle sevişmiştim
  seviştiğim bütün kadınlarda seni sevmiştim.

  Gün ortalarında ateş böcekleri kadar yalnız ve sahipsizim
  artık gitme
  yokluğuna uzamasın ellerim.

  Bir göçmen türküsü gibi sevdim seni
  bir vatan nasıl özlenirse öyle özledim
  çingene kızların ceyizleri kadar rengarenk
  bıçkın delikanlıların yürekleri kadar yalansız
  ve anamın ak sütü gibi helaldim sana
  şimdi terkedilecekse bir sehir
  senin gibi terkedilmeli
  bir yaranın kabugunu kanatır gibi
  bir martı havalanır mı dudaklarımın arasından
  maviye keser mi hüznüm
  bırak bu dalgalar kırılsın dilimde
  kan tadında bir bakış olsun yüzüm.

  Rezil rusva oldum şiirlerime uykusuzluktan
  beynim kalbime yaylım ateşler açıyor şimdi
  öyle yoksun öyle yoksun ki
  içimde bir vatansız gibi dolaşıyorsun
  şakaklarıma dayadığım bir revolverin
  son kurşunu gibi saklıyorum seni
  ben burada dudaklarımı ısırıyorum
  sen orada kanıyorsun
  sen kanadıkça bana benziyorsun
  ben kimselere anlatamadıkça ellerini
  sen bile ben olduğunu bilmiyorsun.

  Bir hiçliğe demir atmıştık seninle
  ışıklarımız sönüktü pusulamız bozuk
  bir kere bir olalım demiştim eşittir birdi
  kendine bölünemeyen tek sayıydı o unutmuştuk
  beyoğlunun arka sokaklarındaydık
  belki de beyoğlu bizim arka sokaklarımızdaydı bilinmez
  nefeslerimizde nasıl bir anason kokusu
  ve gülücüklerimizin arkasında nihavent makamında kanayan
  nasıl fitil işlemez bir şiş yarasıydı hüzün
  yağmur arabesk bir şeydi bu saatlerde içimize işliyordu
  sen siyanür buharı gibi dolaşıyordun içimde
  yasaklanmış afişler gibiydi yüzün
  yüzünde bir serçe kendine uyandı bir tek ben gördüm
  bu yüzden benim bile umurumda değildi artık
  bir mayıs bin dokuz yüz yetmiş yedide
  bu sokaklarda kaç kez öldüğüm.

  Ben sana bir uzun yol şöförü gibi geldim
  gözlerimden şerit şerit akıyor hala serseriliğim
  üç kağıtçılara uykumu kaptırdım yankesicilere şarkılarımı
  şarkılarım ah çocukluğumun allı güllü şarkıları
  güldüm mü bu yüzden bir çocuk gibi gülerim
  ve kimseler görmez benim dışıma ağladığımı
  (artık suskunluğu kendinden menkul bir aşkız
  aşkın hiçliğe vardığı noktadayız)
  ben senden bir uzun yol şöförü gibi gidiyorum
  cantamı topladım artık arkama bile bakmıyorum
  hangi kapı daha yakındır bana bilinmez
  hangi deniz daha uzak
  kalsam
  gözlerin beni sırtımdan vuracak.

  Yağmur yağıyordu
  bütün aşk siirleri böyle başlar biliyorum
  ama yalanım yok yağmur yağıyordu
  bir tek ben ıslanıyordum
  (bir ateşi beraber koruduk rüzgardan
  avuçlarımızda bir yerlerlerdeydi aşk
  bir sigara içimlik zaman kadar yakın
  aramızdaki masa kadar uzak)
  dokuz kalibrelik iki mermi çekirdeği gibi
  ceplerimi ısıtıyorsun şimdi
  yastığımın altında ruhsatsız bir silahsın sen
  bütün aramalardan saklıyorum seni.

  Kalabalık bir sokağında yürüyorduk zamanın
  omuzlarımız çarpıştı bakıştık
  ben gözlerindeki yalazı çaldım kimse görmeden
  sonra arkama bile bakmadan kaçtım senin arka sokaklarında arıyorlar beni
  kalbim sabıkalı
  adım komiserlerin uyurken bile aklında
  sen gözlerindeki yalazı çaldırmış bir mağdursun artık
  ihbar ediyorsun beni karakollara iki şişe şaraba satacağım seni
  biri rüşvet olsun polis amcalara.

  Ben orospu kasıklarda uyumuşum dokuz ay on gün
  hangi genelevin hangi odasında hangi uykusuz şöför
  çarpıştıysa anamın döl yolunda bilinmez
  dna testlerinden dna testlerine koşmuş kadın
  ille de bir babam olsun diye
  her ne kadar kimyasal yapıları birbirine benzese de gözyaşlarımızın
  benimkiler biraz daha piçtir sevgilim
  gerisi inleyen nağmeler
  gerisi uzun hikaye kafa kağıdımdaki baba adım beyoğludur
  bana sorarsan tüm istanbul geçmiş kadının üstünden ya neyse
  gözlerim üçüncü sınıf muhallebici dükkanlarının
  sinekli vitrinlerinden yansıyorsa sevgilim
  ceplerim gönlüm kadar zengin olmadı benim
  gerisi zil zurna sosyalizm
  gerisi uzun hikaye sana viski bardaklarının üzerindeki parmak izlerini anlatmış mıydım
  ucuz viski bardaklarının üzerindeki parmak izlerini
  anam konsomasyona giderdi üç kuruş beş paraya
  assolistler gerdan kırar göbek oynatır
  ben bally koklardım hayat bilgisi niyetine
  sana bally kokusunu anlatmış mıydım sevgilim
  gerçi gerisi halusinasyon
  gerisi uzun hikaye bana bu çatal dil babalarımdan mı kalma
  muhtemelen aşıktı onlar da yattıkları her orospuya
  belki de bu yüzden bir denizim olmadı hiç
  süslü püslü yelkenliler düşünemedim hiç
  oysa ben ölmeyi böyle anlamıştım
  oysa ben bu martıları senin için ağlamıştım
  senin için hazırlamıştım döl yollarımda hayatı
  mesela sular gibi çocuklar doğuralım diye
  mesela suları maviye boyayalım diye
  susalım diye be sevgilim anlarsın işte
  en kurak yerlerimizde birbirimize susayalım diye
  kendimi senin mecburi istikametlerinde mi yitirdim
  işte gerçek bu sevgilim
  gerisi uzun hikaye.

  Gözlerindeki istanbulu gördün mü nina
  ben gördüm
  istanbul ya bu
  sokar böyle her şarkıya burnunu
  yürek desem artık modası geçmiş bir laf
  kalp desem mayın tarlası
  alkol acemisi bir yeni yetme gibi içimin
  en olmadık yerlerine anason kusuyorum nina
  bütün sözcükleri jiletliyorum bu akşam aç parantez
  elma dersem cık armut dersem çıkma istanbul ya bu
  hani o en orospu halini bilirsin ya istanbulun
  hani arkadan vuracakmış gibi bakar ya adama
  parantezi kapat nina
  gözleri istanbulun en kalleş haliydi
  benim ellerim kaburgalarımın arasında
  ve iş işten çoktan geçmişti bu dilde bir şiir yazmamıştım hiç
  ağzımda kükürt gibi çiğnememiştim sözcükleri
  kıl kadar yalanım varsa namerdim nina
  ne me quitte pas... ne me quitte pas.

  Yarın çok geç olabilir sevgilim
  mesela yarın ben ölebilirim
  ağır ağır demir alır gibi limanından yaralı bir gemi
  kıyısız bir denize açılabilirim
  artık ne bir fırtına anlatabilir beni sana
  ne de alelacele seviştiğimiz zamanların tehlikesi
  yarın kendimi bir yaprak gibi dökebilirim sonbahara
  yarın kendimi bu şiir gibi kanatabilirimyarın çok geç olabilir sevgilim
  yarın çocuklarımız bile olamayabilir
  gülüşlerini şimdiden sana benzettiğim
  gülüşlerini şimdiden dudaklarına armağan ettiğim
  denizlere gebe kalamayabilirim yarın çok geç olabilir sevgilim
  bir kılıç kınından sıyrılıp boynumu vurabilir
  bir kent bütün sokaklarımla beni alıp götürebilir
  yarın çok geç olabilir sevgilim
  bilirsin tahammüle kısıtlıdır serseriliğim
  öyle deli sevişmeler adadım ki ben sana
  yarın çok geç olabilir.

  Sana bütün insanlığımla gelmiştim
  kavgalarım yenilgilerim ve bütün varoluşlarımla
  dilimde artık unutulmuş eski bir denizci lehçesi
  yüzümde hep vedalaşır gibi bakan gözlerimle
  yalansız riyasız ve dolambaçsızdım
  sana bir dağ getirmiştim küçük bir dağ
  henüz doruklarına çıkılmamış
  sana bir ülke öyle bir ülke ki
  sokaklarında çarpışıp
  ölmeyi deneyeceğim şimdien terbiyesiz şiirlerle seviştim her gelişinde
  her gidişinde intiharlar özledim
  bekleyişlerinde eskiyen yüzüm
  yağmurlar biriktirdi her mevsimden
  uzun upuzun bir köprü oldum önünde
  geç beni yürü beni bul beni diyeyenildim
  dünyanın bu en aşifte yüzünü
  asil bir duruş gibi yüzüme yakıştırmayı
  yalanları yalanlarla dölleyip sahte cümleler kurmayı
  ve plastik aşklar yaşamayı beceremedim
  ucundan kenarından tutmaktansa
  bir kez dokunup yanacağım seni
  doğmamış bir çocuğu yetim bırakıp
  ölmeyi deneyeceğim şimdi...

  Şiir: Uğur Özakıncı
 • Hastalar da insan mıdır, doktorlar da, o da bu da ben de insan mıyım? İnsan mıyız? Gerçekten insanca yaşıyor muyuz? Ego savaşları yapmadan, tanrısal davranışlara bürünmeden, kalp kırmadan, ön yargısız düşünerek geçiyor mu günlerimiz? Maddesellikle yoğrulmuş bünyemiz ne kadar doğru, içten ve anlamlı adımlar atabiliyor?.. Düşünen duru bir aklın ve sevginin birleşimi sonucu çıkan cevheri kimler bulabildi? Sözlerimizin büyüklüğünü idrak edip dilimizden çıkanları öylece savuranlardan mıyız yoksa? Hangi kalplerde bulanıklık yapacak, hayatında olumsuz değişimlere sebebiyet verecek diye durup düşünüyor muyuz diye uzayıp giden bir silsile..

  Yazar plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi profesörü.
  Kaleme aldığı konularla duyarlılığına, empatisine, yeri geldiğinde isyanına tanık oluyoruz. Hastanede yaşadığı ya da gördüğü doktorların hastalara karşı takındığı tavırların onu rahatsız edişi , kendi iç muhasebesi karşımızda beliriyor. Manevi lezzete önem verdiğini, hassaslığını '' Ah şu kelimeler, cümleler. Biraz daha özenle seçilseler. Ben de onları özenle seçebilsem.'' sözüyle kanıtlıyor. İçtenliğe de ayrı bir önem veriyor. '' Bana içtenliği verin. İçtenlik benim olsun. İçtenlik bizim olsun. Bizim olan içtenlik olsun. ''
  ''İnvitro değil invivo olalım.'' diyor.
  İnvitro:Deney tüpünde olan biten
  İnvivo: Hayatın içinde olan biten.

  Yer yer tıbbi terimler verip anlatması ve açıklaması öğrenmek adına güzel idi. Bir de TUS sınavını nasıl kazanabiliriz yazısında verdiği tavsiyeleri beğendim, dershane gibi ticari amaçlı yerlere gitmenin anlamsızlığı üzerinden kendi iç disiplinli çalışmamız ve doğru kaynakları edinmemiz dahilinde kazanabileceğimize dair ümidvari tavsiyesi kulağımıza girecek cinsten.^_^
  Farklı bakış açılarıyla bakmamıza olanak sağlıyor bazı konu ya da durumlarda. Okurken hiç böyle düşünmemiştim dediğim zamanlar oldu ve empati kurarak ben olsam ne yapardımlara götürdü ve bu durumu sevdim . Bana göre samimi ve içten bir kitap idi.

  Kitapta yazım yanlışları mevcuttu çoğunluğu iki ünsüzün yan yana geldiği yabancı dilden gelen kelimeler. Acaba yazar bilerek mi yaptı düşüncesine itti çünkü bloğunda da rastladım bu tarz yazımına. Bloğundaki yazıların samimiyetini de ayrı seviyorum hocanın. Öznel bir anlatım olduğu için bazı cümlelerine katılmadığım da oldu. Bu kadar anlatacaklarım ^_^

  Buradan kitabı merak ettiğimi ve okumayı istediğimi bilen ve sürpriz yapıp bana uçuran kitabın yanında paha biçilemez samimiyet kokan yazısıyla kalbime daha da taht kuran canım bal kardeşime çok teşekkür ederim. Varlığına çokça iyikiler diyorum .Bir de demeden geçemeyeceğim bu site çok güzel dostluklar barındırıyor ^_^ nice güzel, anlamlı dostluklar kurabilmek dileğiyle.

  Ah pek tabi şarkımızda gelsin insanlar olarak bir garibiz diyerekten
  The Doors https://www.youtube.com/watch?v=j0Mz_IqpZX8