• 200 syf.
  ·3 günde·7/10
  "Başkalarının sizi eleştirmesini engellemek yerine, mümkün olduğunca daha iyi biri olmaya çalışmalısınız. En doğru ve en kolay yöntem budur." (Keşke alıntılamak yerine hayatımda uygulayabilsem.)

  Adından da anlaşılabileceği üzere kendisine yapılan suçlamalar sonucu Atina halkına karşı kendini savunan Sokrates'in sorgulamalarını içeren bir felsefeye giriş kitabı.

  Kendini savunma odaklı bir kitap olduğu için en basit ve anlaşılır şekilde konuştuğunu görebiliyorsunuz Sokrates'in (En azından diğer kitaplara nazaran). Tabii bu sohbetleri öğrencisi Platon'un yazısıyla okuyoruz.

  Kitap 4 farklı bölümden oluşuyor;
  1- Euthyphron (Dindarlık Üzerine): Kendisine dinsizlik dahil suçlamalarda bulunulması üzerine mahkemeye giden Sokrates'in Euthyphron ile karşılaşması ve sohbetlerini konu alıyor bu bölüm. Babasının cinayet işlemesi üzerine şikayete gelen Euthyphron'un bu konu üzerine başlayan münakaşaları ile dindarlık, kutsallık ve insanın Tanrı'ya karşı olan görevlerini konuşuyorlar.

  2- Sokrates'in Savunması: Bu kısım Atina Halkının karşısında Sokrates'in kendini savunduğu kısımdır. Neden bu suçlamaların geçersiz olduğunu ve iftarıcıların amacını anlatır. Ancak oylama sonucu çabaları amacına ulaşamaz ve ölüme mahkum edilir.

  3- Kriton (Yapılması Gerekenler Hakkında): Bu diyalog ise öğrencisi Kriton ile Sokrates arasındadır. Öğrencileri Sokrates'i hücreden kaçırmak istemektedir ancak Sokrates buna karşı çıkmaktadır. Dürüst, özverili ve yasalara saygılı Sokrates'in neden firar etmediğini açıkladığı kısımdır. (Benimde en hoşuma giden kısım bu oldu.)

  4- Phaidon (Ruh Hakkında): Dördüncü ve son bölümde ise ölümü bu kadar korkusuz nasıl karşıladığına karşı bir konuşma içersindedir Sokrates. Ruh, ruhun ölümsüzlüğü ve ruhun her zaman var olduğu görüşlerini kanıtlayacak bir diyalog vardır.

  Bu dört bölümün ana temaları bu şekilde olsa da sadece bu konuları içeriyor demek tabii ki yanlış. Çok daha fazlası hakkında sizi düşünmeye sevk ediyor.

  Sokrates'in bazı konuları kanıtlama şekli kafanıza yatmayacak mutlaka. Ancak bu belkide felsefenin kendisinin bir sonucudur. Hiçbir kanıt tam sonuca varamaz. Öğrencilerinin Sokrates'e karşı oluşturduğu itirazlar gibi sizde oluşturuyorsunuz ve kendi içinizde sorguluyorsunuz.

  Kitap bazen bir anda farklı noktalara aniden geçebiliyor ve takip etmek için bir kaç kere okumanız gerekebiliyor (En azından benim için öyle oldu.) Bundan dolayı her ne kadar felsefeye başlangıç için güzel bir kitap olsa da akıcı/hızla okunacak bir kitap olmadığı açık.

  "Artık ayrılma vakti geldi çattı, ben ölmeye, sizler de yaşamlarınızı sürdürmeye gidiyorsunuz. Hangisinin daha iyi olduğunu sadece tanrı bilebilir."