Semiha, Devlet'i inceledi.
 23 Şub 02:16 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · Puan vermedi

Platon’u okumadan önce az çok kendisi, düşünceleri hakkında - mağara alegorisi olsun, devlet yönetiminde kadınlarla erkeklerin eşitliğini savunması olsun- fikrim vardı, ancak bu kitabı okumadan önce hazırlık olsun diye Paul Strathern’nin 90 Dakikada Platon kitabını okudum. Her ne kadar 90 dakika bir filozofu tanımak için yeterli olmasa da benim açımdan faydalı olduğunu söyleyebilirim.
Platon’un Devleti'ne gelirsek, kitap Sokrates ile birkaç karakterin diyalogları halinde ilerliyor. Kitap, adaletin ve adaletsizliğin doğası hakkında sorgulamayla başlayıp ‘ideal devleti’ oluşturmada bireyi ve devleti, erdemi, iyilik ideasını, yönetim biçimlerini vs. inceleyerek devam ediyor. Onun dışında kitabı Lacivert Yayıncılık, Antik Dünya Klasiklerinden okuduğumu belirterek kitabın okunmasının rahat, daha açık olduğunu da söyleyebilirim.
Felsefeye meraklıysanız ya da ideal devletin nasıl olması gerektiği hakkında düşünceleriniz varsa Platon’un Devleti'yle başlayabilirsiniz. İdeal devletin inşasını Platon’dan okuma konusunda Neval Akbıyık’a katılıyorum, oldukça heyecan verici ve keyifliydi. İyi okumalar.

Platon' un Mağara Alegorisi
Onlar çoğunlukla kültürümüz tarafından bizim kırılgan ve kusurlu zihinlerimize yansıtılan silüetlerdir .Çünkü kücük yaştan beri etrafımızdaki herkes bize onların hakikat oldugunu dayatıyor . Münferit olarak biz suçlu degiliz . Kimse magrada olmayı seçmez , Varolmaya başladıgımız yer burası .Hepimiz cok zor bir noktadan başlıyoruz . Eger platonun hikayesindeki magara sakinleri gibi pervasızca insanlara yanlış olduklarını söylerseniz hic bir yere varamazsınız ve büyük bir suca sebep olup yaşaminizi tehlikeye atabilirsiniz. Atinalılar bunu yaptı ve en sonunda platon'un dostu sokaretes'i ölüme götürdüler ...

"Katı gerçeklerle yüzleşmek, içimizi rahatlatan masallara inanmaktan çok daha iyidir." Carl sagan

Platon’un mağara alegorisi
Kierkegaard, Neşeli Bir Yangın adlı yazısında mevcut durumu şöyle bir ironiyle izah etmiştir: “Çağını uyarmak isteyenlerin başına ne gelir? Tiyatronun kulisinde bir yangın çıkmış. Palyaço haber vermek için sahneye gelmiş. Herkes bunun bir şaka olduğunu sanıp alkışlamaya başlamış. Palyaço uyarmaya devam ettikçe alkışlar daha da hızlanmış. Sanırım dünyanın sonu her şeyin bir şaka olduğunu sananların yükselen alkışları arasında gelecek.”
http://www.dusunbil.com/...-cagin-koleleri.html