Rengin Nisa ŞEN, Harry Potter ve Melez Prens'i inceledi.
25 May 22:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitaba tam puan vermemek mümkün değil diye düşünüyorum. Ahhh Rowling Hanımcım hangi kitabı favori yapayım ??!!! Niye bu kadar güzel yazıyorsunuz yazık bana !! Gerçekten hayatımın serisi canımcım hp nin 6. Kitabını da bitirdim. Voldemortu baya iyi tanıyoruz bu kitapta. Ve Ginny karakterine gittikçe daha da ısındım. Filmdeki karakteri herkes gibi bende hiç sevmiyorum. Çok donuk bir rol canlandırmış oyuncu . Ama normalde çok eğlenceli, ikiz ağabeylerinden baya bir şey kapmış sonunda rahat rahat konuşabilen ve favori karakterlerimde girecek bir karakter. Ama herkesin aklına Ginny diyince filmdeki hali geliyor. Ve bu bizi Ginny e karşı bir nefretle dolduruyor. Gerçekten düşününce Ginny i hiç sevmiyorum . Ama kitaptaki Ginny favori kadın karakterlerimden. Kitap bittiğinde “Asalar havaya” diyip duruyordum . Ve Snape den nefret ediyordum. Ama -always- tabiki. Sadece şimdilik :) . Ve dedim ki “Harry Voldemort’la savaşırsa eğer sıvı şans kullansın.” Çok mantıklı olurdu bence . Ginny i favorilerimden yapmak istiyorum ama filmdeki Ginny den nefret ediyorum. Neyse harika bir kitaptı. Serinin 3 favori kitabı var umarım bir gün karşınıza favori 7 kitabım ile gelmem. Puanım 10/10

Sena Ç, Hıdır Kişisel Gelişiyor'u inceledi.
25 May 16:24 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kitabın başından değil de sonundan başlamak istiyorum.Kitaptaki karakterimizin kızının (tam bir zehir:)) babacığı için hazırladığı etkilendiği kitaplar listesinde başı hedef türkiye -oktay Sinanoğlu çekiyor . (Kocaeli Kitap okuma grubu as bayraklari) listeyi beğendim paylaşmak istedim
Liste şu şekilde :
1- Hedef Türkiye - Oktay Sinanoğlu
2- Beyaz zambaklar ülkesinde -Grigoriy Ş. Petroy
3- Mucizeler adasına yolculuk
4- Barbaros Hayrettin Paşanın Gazavatnamesi
5- Simyacı
6-Haberci-halil Cibran
7-1984-
8-Cesur yeni dünya
9- Küçük prens
10-saatleri Ayarlama Enstitüsi
11- Alice harikalar ülkesinde
12-Hile yolu-
13-No logo-Naomi Klein**
14-Nihat genç #butun kitapları
15- 26.Kilometre cengiz alkış
16-Sunay akın #butun kitapları
17-Markaların kara kitabı -K.Werner/ H.weiss
18-Kardelen çiçeği
19-Tekelistan #yalcin küçük
20-Pupa yelken #sadun küçük
21-Nazik erik # bütün kitapları
22-Mektuplardan gelen ses # samimi ayverdi
23-Maarifetname # Erzurumlu ibrahim hakkı hazretleri
24-hamili kitap yakınımdir # hakan yaman
25- 3 semavi dinin kitapları
26- Jules verne #butun kitapları
27 -Robinson Crusoe
28- Kemalettin tugçu
29- Şebeke #yalcin küçük
30- Türkler #Baron de Tott
31- Şahbaba #murat bardakçi
32- Ursula K. Le Guin #butun kitaplari
33- yüzyıllik yalnızlık
34-semekant
35-bir ekonomik tetikcinin itirafları
36-sivil örümceğin ağında #Mustafa yıldırım
37-Banu Avar # bütün kitapları
38-Mavi sürgün #halikarnas BalıkçısıSevgili yazarımız Ahmet Şerif İzgören... Avucumuzdaki kelebek ile tanıdığım bu insanın söyleşini dinleme imkanı bulduğum bu seneki fuarda iyiki dedim. Iyiki ülkemiz için güzel bir seyler yapmaya çalışan insanlar var, iyiki onca olumsuzluga rağmen ümitli olanlar var.
her metrekaresine kadar insan dolmuş salonu enerjisiyle umuduyla neşesiyle şenlendiren insanin Söyleşisi kısaydı ama ne güzeldi^_^


Yıllar önce hunharca kişisel gelişim kitabı okuduğum vakitlerde bu yana baya geçti.Fuar vesilesiyle okumadigim bu kitabını aldım İzgören'in.

Bu kitap kapsamında kafamda çağrısan sorulara gelirsek; (evet hala kitabin içeriğinden bahsetmedim biliyorum ama çok da gerek yok)

1)Kişisel gelişim kitaplardan öğrenilebilir mi?
2)kişisel gelişim bencillige bireycilige sürükler mi?
3) O yapabilirse ben de yapabilirim mantığı doğru mu?


İlk soruyu eskiden sorsalar direk kitapp!! diye bağırırdim ama artık degil:) Zamanla düşüncelerim değişti.
Evinizde kahvenizi yudumlayıp bir iki sayfa çevirerek kişisel gelişmeyi bekleyemezsiniz.Gelişim hayatımızın bir süreci ama bunu sırf kitaplardan beklemek anlamsız.Kitaplar bize yol gösterici olabilir ya da ilham verebilir ama biz harekete geçmediğimiz hayata karismadigimiz sürece işe yarayacagini düşünmüyorum.Deneyim büyük eşittir bilgi benim gözümde :)

Şuan ciddi anlamda gelişmiş ve kendi potansiyelini farkına varmış insanlara baktığımızda küçük yaşta yapmadıkları iş kalmadığını görüyoruz çektikleri zorluklar mücadeleler.Iyi ya da kötü bir şeyler tecrübe etmişler.Bu yüzden kişisel gelişim kitaplarindansa,- onun yerine ne biliyim sağlam bir liderin biyografisi daha mı yararlı olurdu sanki- tecrübe etme kavramına yakınlasmamiz gerekiyor.


Buradan tüm kişisel gelişimcileri taşa tuttuğum düşünülmesin.Sadece orada öğreneceğimz şeyleri daha kaliteli ,etkili vasitalarla öğrenebiliriz bence. Okunacak çok kitap var malum :)


Kişisel gelişelim derken bireyciliğimizde kaybolma ihtimalimiz geliyor aklıma.Her şeyin fazlası zarar değil mi? Kaş yapalım derken göz çıkarma ihtimali...Kisisel de gelişelim ama sonra bunu toplumsal gelişmeye çevirmeye de çalışalım.Yapabilir miyiz bilmiyorum ama çalışabiliriz sanırım. Topluma bir faydası olmayan bireyin gelişimi sadece bireyin kendisine öz saygısı anlamında olumlu etki sağlar başka olumlu yan... Ben bulamadım.
""Onlar yapabiliyorsa ben de yaparım"" sözü yazar bahsedene kadar sorgulama gereği duymadığim bir söz oldu.Bir ortamda birileri bir konuda başarılı olduğunda ve biz de yapmak istedigimizde hep bu gazı verdik birbirimize .Verilen gaz güzeldi mücadeleye itti.Ama biz bu mücadelenin hiç hangi kulvarda olduğuna bakmadik.Bu yüzden ne kadar çabalasak da belki de o kişiler gibi olamadık.Sizin beyin yapiniz Sosyal bilimler alanına yatkın degilse ne kadar zorlarsaniz zorlayin başarınız bir seviyeye kadar olacaktır.Çalışmanın gücünü küçümsemiyorum.Sadece farkliyiz ve farklı alanlarda yeteneklere sahibiz diyorum.Herkes aynı alanda başarılı olamaz bu yüzden kendimize haksızlık etmeyelim.O yüzden "o yapabiliyorsa ben de yapabilirim " cümlesi her zaman için doğru bir düşünce tarzı değil diye düşünüyorum.


Eskiden okurken Wow harika mükkemmel! dediğim eserlerden biri olabilecek bu eser beni öyle etkilemedi ama çok rahata okuttu kendini.Başında dır dır eden bir kitap olmadı asla. Yazar sana okuduğunu hissettirmiyor aslında, dikkatini çekecek anlamlı hikayeler de serpiştirince araya ,aa bir de bakmışsin ki bitivermiş.Bu hissi özlemişim:)
konusu Hıdır isimli bir devlet memurunun şef olma hayallerini ve yaşadıklarını anlatıyor aralar da serpistiri akıcı bir oturuşta okunacak bir eser çıkmış ortaya.Akici ama dili fazla yalın bu zaman zaman rahatsız edebilir okuyucuyu.

Okuduysan teşekkür ederim

BUGÜNE KADAR EN ÇOK SATILAN KİTAPLAR
1-İki şehrin hikayesi ( Charles Dickens) 200000000 dan fazla
2-Yüzüklerin Efendisi (J.R.R Tolkien) 150000000+
3- Hobbit ( J.R.R. Tolkien) 140000000+
4-Küçük Prens (Antoine de Saint-Exupéry ) 140000000+
5- Harry Potter serisi (J.K. Rowling) 140000000 +
6-Kızıl köşkün Rüyası (Cao Xueqin ) 130000000
7-On küçük zenci (Agatha Christie) 110000000
8-Narnia Günlükleri (C. S. Lewis) 100000 000+
9-SHE( Ayişe) ( Rider Haggard ) 100000000
10-Davinci Şifresi (Dan Brown) 80000000 +
11-Düşün ve zengin ol Napoleon Hill 70000000
12-Çavdar Tarlasında Çocuklar (J.D. Salinger)65 milyon
13- Simyacı ( Paula Coelho)
14- Lolita ( Viladimir Nobokow) 50 milyon
15- Yüzyıllık Yalnızlık ( G. G. Marquiez) 50 milyon
16- Gülün Adı (Umberto Eco) 50 milyon civarı

Lola Lux, Ateş Düşüyor : İkinci Kitap'ı inceledi.
19 May 10:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hava Uyanıyor’un çıkışından beri bu kitabı bekliyordum. Sonunda alıp okudum ve bu kadar beklentiye değip değmediğini düşündüm. Değdi. Hem de çok fena.
—ilk kitabı okumayanlar için SPOILER—
İlk kitabın sonu Vhalla savaşa gidecek halde bitmişti. Bu kitap da tam oralardan devam ediyor. Kitabın genel olarak kapsadığı olay örgüsü savaşa olan yolculuk. Savaşı kitabın sonlarında görüyorsunuz ama emin olun, sonunda en son umursayacağınız şey savaş olacak.
İlk kitapta Vhalla’nın rüzgargüdücülüğünü pek kontrollü ve düzgün kullandığını görememiştik. Bu kitap işte bu yönden çok doyurucuydu. Vhalla güçlerini kullanmayı cidden öğrenmeye başlıyor ve rüzgargüdücülük hakkında yeni şeyler öğreniyoruz. Sadece rüzgargüdücülük değil; alevtaşıyıları, yerkırıcıları ve suakıtıcıları da gördük. Karakterler de bu yönden aşırı iyiydi. Fritz, Larel ve ilk kitapta bahsi hafiften geçen karakterler bu kitapta çok büyük yere sahiplerdi. O nedenle bu kitabın plot denen karakter listesi çok ama çok iyiydi.
Gelelim Prens Aldrik’e (️) İlk kitapta Vhalla ile olan belirsiz hisleri bu kitapta netleşiyor. Aynı zamanda Aldrik’in geçmişini de yeterli derecede öğrenebiliyoruz bu kitapta. Prens Baldair, İmparator Solaris, Larel vs. bayağı yeni hikayeler öğrendik Aldrik’ten. Şunu söylemeliyim ilk kitapta Aldrik hem karakteristik, hem geçmiş, hem de Vhalla’ya karşı bulanıktı gibi hatırlıyorum ama bu kitapta tamamen netleşiyor.
Kitabı o kadar uzun süre bekledim diye yaydıra yaydıra okumaya çalıştım ama yok efendim, öyle olmuyormuş. En fazla 3 güne zar zor yaydırabildim. Elise Kova’nın yazımı yine aşırı sürükleyiciydi.
Bu arada kitabı aldığınızda son sayfaya bakarsanız felç geçirebilirsiniz. Tecrübe edilmiştir.
Sonuç olarak bu kitabı çok çok tavsiye ediyorum. Zaten ilk kitap azıcık bile olsun hoşunuza gittiyse, Ateş Düşüyor kat kat daha hoşunuza gidecektir.

YÜZYILIN YÜZ KİTABI
1- Yabancı - Albert Camus (Nobel Ödüllü 1942)
2- Kayıp Zamanın İzinde - Marcel Proust (1913–1927)
3- Dava - Franz Kafka (1925)
4- Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry (1943)
5- İnsanlık Durumu - André Malraux (1933)
6- Gecenin Sonuna Yolculuk - Louis-Ferdinand Céline (1932)
7- Gazap Üzümleri - John Steinbeck (Nobel Ödüllü 1939)
8- Çanlar Kimin İçin Çalıyor - Ernest Hemingway (Nobel Ödüllü 1940)
9- Adsız Ülke - Alain-Fournier (1913)
10- Günlerin Köpüğü - Boris Vian (1947)
11- İkinci Cins - Simone de Beauvoir (1949)
12- Godot’yu Beklerken - Samuel Beckett (Nobel Ödüllü 1952)
13- Varlık ve Hiçlik - Jean-Paul Sartre (Nobel Ödüllü 1943)
14- Gülün Adı - Umberto Eco (1980)
15- Gulag Takımadaları - Aleksandr Soljenitsin (Nobel Ödüllü1973)
16- Paroles (Fransızca) - Jacques Prévert (1946)
17- Alkoller - Guillaume Apollinaire (1913)
18- Mavi - Lotus Hergé (1936)
19- Het Achterhuis (Felemenkçe) - Anne Frank (1947)
20- Hüzünlü Dönenceler - Claude Lévi-Strauss (1955)
21- Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley (1932)
22- Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) - George Orwell (1949)
23- Galyalı Asteriks - René Goscinny ile Albert Uderzo (1959)
24- Kel Kantocu - Eugène Ionesco (1952)
25- Cinsellik Üzerine - Sigmund Freud (1905)
26- Zenon - Marguerite Yourcenar (1968)
27- Lolita - Vladimir Nabokov (1955)
28- Ulysses - James Joyce (1922)
29- Tatar Çölü - Dino Buzzati (1940)
30- Kalpazanlar - André Gide (Nobel Ödüllü 1925)
33- Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel García Márquez (Nobel Ödüllü 1967)
34- Ses ve Öfke - William Faulkner (Nobel Ödüllü 1929)
35- Thérèse Desqueyroux - François Mauriac (Nobel Ödüllü 1927)
36- Zazie Metroda - Raymond Queneau (1959)
37- Duygu Karmaşası - Stefan Zweig (1927)
38- Rüzgâr Gibi Geçti - Margaret Mitchell (1936)
39- Lady Chatterley’in Sevgilisi - D. H. Lawrence (1928)
40- Büyülü Dağ - Thomas Mann (Nobel Ödüllü 1924)
41- Günaydın Hüzün - Françoise Sagan (1954)
42- Le Silence de la mer (Fransızca) - Vercors (1942)
43- Yaşam Kulanma Kılavuzu - Georges Perec (1978)
44- Baskervillerin Köpeği - Arthur Conan Doyle (1901–1902))
46- Muhteşem Gatsby - F. Scott Fitzgerald (1925)
47- Şaka - Milan Kundera (1967)
48- Il disprezzo (İtalyanca) - Alberto Moravia (1954)
49- Roger Ackroyd Cinayeti - Agatha Christie (1926)
50- Nadja - André Breton (1928)
51- Günaydın Hüzün - Louis Aragon (1944)
52- Le Soulier de satin (Fransızca) - P
53- Altı Kişi Yazarını Arıyor - Luigi Pirandello (Nobel Ödüllü 1921)
54- Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı - Bertolt Brecht (1959)
55- Cuma ya da Pasifik Arafı - Michel Tournier (1967)
56- Dünyaların Savaşı - H. G. Wells (1898)
58- Yüzüklerin Efendisi - J.R.R. Tolkien (1954–1955)
61- Martin Eden - Jack London (1909)
62- Bir Tuz Denizi Şarkısı - Hugo Pratt (1967)
63- Yazının Sıfır Derecesi - Roland Barthes (1953)
64- Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru - Heinrich Böll (Nobel Ödüllü 1974)
65- Sirte Kıyısı - Julien Gracq (1951)
66- Kelimeler ve Şeyler - Michel Foucault (1966)
67- Yolda - Jack Kerouac (1957)
68- Nils Holgersson’un yabankazlarıyla maceraları - Selma Lagerlöf (Nobel Ödüllü 1906–1907)
69- Kendine Ait Bir Oda - Virginia Woolf (1929)
70- The Martian Chronicles (İngilizce) - Ray Bradbury (1950)
72- Tutanak - Jean-Marie Gustave Le Clézio (Nobel Ödüllü 1963)
73- Tropismes (Fransızca) - Nathalie Sarraute (1939)
74- Journal 1887-1910 (Fransızca) - Jules Ren
75- Lord Jim - Joseph Conrad (1900)
76- Yazılar - Jacques Lacan (1966)
77- Tiyatro ve İkiz - Antonin Artaud (1938)
78- Manhattan Transfer - John Dos Passos (1925)
79- Ficciones Hayaller ve Hikayeler - Jorge Luis Borges (1944)
80- Moravagine (Fransızca) - Blaise Cendrars (1926)
81- Ölü Ordunun Generali - İsmail Kadare (1963)
83- Çingene Romansları - Federico García Lorca (1928)
85- Çiçeklerin Meryem Anası - Jean Genet (1944)
86- Niteliksiz Adam - Robert Musil (1930–1932)
88- Gönülçelen - Çavdar Tarlasında Çocuklar - J. D. Salinger (1951)
90- Blake ve Mortimer - Edgar P. J
91- Malte Laurids Brigge’nin Notları - Rainer Maria Rilke (1910)
92- Değişme - Michel Butor (1957)
93- Totaliterizmin Kökenleri - Hannah Arendt (1951)
94- Usta ile Margarita - Mihail Afanasyeviç Bulgakov (1967)
95- Triloji: Seksus, Pleksus, Neksus - Henry Miller (1949–1960)
96- Büyük Uyku - Raymond Chandler (1939)
97- Amers (Fransızca) - Saint-John Perse (Nobel Ödüllü 1957)
98- Şapşal Gazi - André Franquin (1957)
99- Yanardağın Altında - Malcolm Lowry (1947)
100- Geceyarısı Çocukları - Salman Rüşdi (Salman Rushdie - 1981)

Yemyeşil, Küçük Prens'i inceledi.
 11 May 12:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk 3 sayfa da beni daha fazla etkileyen bir kitap görmedim. Genel olarak kitabın ortalarına geldiğin zaman kitabı anlarsın ama beni cidden şaşırttı. Yazılacak şey çok ama zaman az. Vesselam.

Edit : Atotork koyofot konono gotordo molloto osto diyen at kafaları da bir okusun bunu ve Fransız bir yazardan Osmanlı usulü giyinen bir bilim adamının kale alınmadığını görsün. Daha sonra kıyafet kanunu geliyor ve adamı herkes alkışlıyor. Kıyafet kanunun temel düşüncesi de Atatürk’ ün bir Bulgar tarafından aşağılanmasıdır giydiği kıyafet yüzünden.

İTTİHAT VE TERAKKİ CEMİYETİ KİTAP LİSTESİ
İTTİHAT VE TERAKKİ CEMİYETİ VE YAKINÇAĞ TARİH ARAŞTIRMALARI İÇİN OKUNMASI GEREKEN BAZI KİTAPLAR

1- Ahmet Bedevi Kuran – İnkılap Tarihimiz ve Jön Türkler
2- Baki Öz – İttihat ve Terakki ve Bektaşiler
3- Cemal Paşa – Anılarım 1913- 1922
4- Emel Akal – Mustafa Kemal, İttihat ve Terakki ve Bolşevizm
5- Eric Jan Zürcher – Milli Mücadelede İttihatçılık
6- Feroz Ahmad - İttihat ve Terakki
7- Fuat Dündar - İttihat ve Terakki’nin Müslümanları İskan Politikası
8- Kazım Karabekir - İttihat ve Terakki Cemiyeti
9- Murat Çulcu - İttihat ve Terakki
10- Naci Kutlay - İttihat ve Terakki ve Kürtler
11- Sina Akşin – Jön Türkler ve İttihat ve Terakki
12- Sina Akşin – 100. Yılında Jön Türk Devrimi
13- Süleyman Kocabaş – Jön Türkler Nerede Yanıldı ?
14- Şerif Mardin – Jön Türklerin Siyasi Fikirleri 1895-1908
15- Şükrü Hanioğlu – Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti ve Jön Türkler
16- Tarık Zafer Tunaya – Türkiye’de Siyasal Partiler Cilt 1-2-3
17- Taylan Sorgun – Bitmeyen Savaş
18- Tevfik Çavdar - İttihat ve Terakki
19- Yuriy Aşatoviç Petrosyan – Sovyet Gözüyle Jön Türkler
20- Mehmet Rauf - İttihat ve Terakki ne idi ?
21- Halil Erdoğan Cengiz – Enver Paşa’nın Anıları
22- Murat Bardakçı – Enver
23- Murat Bardakçı – İttihatçının Sandığı
24- Murat Bardakçı – Talat Paşa’nın Evrak-ı Metrükesi
25- Murat Bardakçı – Mahmut Şevket Paşa’nın Sadaret Günlüğü
26- Murat Bardakçı – Hafız Hakkı Paşa’nın Sarıkamış Günlüğü
27- Ahmet Efe – Efsaneden Gerçeğe Kuşçubaşı Eşref
28- Hüseyin Cahit Yalçın – Talat Paşa’nın Hatıraları
29- Cemal Kutay – Prens Sebahattin Bey, II. Abdülhamit, İttihat ve Terakki
30- Nevzat Köseoğlu – Şehit Enver Paşa
31- Samih Nafiz Tansu - İttihat ve Terakki
32- Samih Nafiz Tansu – Teşkilat-ı Mahsusa
33- Cemal Kutay – Enver Paşa Lenin’e Karşı
34- Örsan Öymen – Bir İhtilal Daha Var
35- İlber Ortaylı & Erol Şadi Erdinç - İttihat ve Terakki
36- Zafer Toprak - İttihat Terakki ve Cihan Harbi
37- Kazım Karabekir - İstiklal Harbimizde Enver Paşa ve İttihat ve Terakki Erkanı
38- Şevket Süreyya Aydemir – Makedonya’dan Orta Asya’ya Enver Paşa Cilt 1-2-3
39- İbrahim Temo - İttihat ve Terakki Anılarım
40- Mustafa Ragıp Esatlı - İttihat ve Terakki’nin Son Günleri
41- Şevket Süreyya Aydemir – Suyu Arayan Adam
42- Şevket Süreyya Aydemir – Tek Adam
43- İttihatçılar ve İttihatçılık Sempozyumu Bildiriler
44- Hasan Babacan – Mehmet Talat Paşa
45- Şevket Süreyya Aydemir – İkinci Adam
46- Philip H. Stoddard – Teşkilat-ı Mahsusa
47- Osman Selim Kocahanoğlu – İttihat ve Terakkinin Sorgulanması ve Yargılanması
48- Benjamin Fortna – Kuşçubaşı Eşref

Dilara Nakaç, Küçük Prens'i inceledi.
10 Nis 18:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap benim ilk kitaplarımdan ama 3-4 ayda bir tekrar okuyorum çünkü ne kadar çocuk kitabı gibi görünse de yazarın da belirttiği gibi yetişkinlere yönelik yazılmış bir kitap.Ben okurken neşelendim,hayaller kurdum,hüngür hüngür ağladım çünkü yazar bana her şeyiyle hissettirdi.Hatta size bir sır vereyim gerçek olduğunu bile düşündüm (olabilir bence: ).Aslında kısa bir kitap hemen alıp okuyun çünkü bana kalırsa herkesin mutlaka okuması gereken o özel kitaplardan birisi küçük prens.