Yusuf Turgut, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

“İyi insanlar iyiliklerinden, kötüler kötülüklerinden, kaba insanlar çirkin şakalardan hoşlandıkları için, terbiyeli insanlar kibarlık ve görgü icabı, hepsi de prensip denen bir mutabakat uyarınca oyunu sürdürür.”

Mahpus, Marcel Proust (Sayfa 291 - Yapı Kredi Yayınları)Mahpus, Marcel Proust (Sayfa 291 - Yapı Kredi Yayınları)

İnsan еn çok kaçtığı şеydеn asla kurtulamıyor.” -Marcеl Proust

Nedim Kardaş, bir alıntı ekledi.
14 saat önce

Nice üstün nitelikli kadın vardır ki, bir dangalağın kendilerini büyülemesine, en ince sözlerini acımasızca kınamasına izin verirler ve onun en yavan şaklabanlıkları karşısında,sevginin sonsuz hoşgörüsüyle kendilerinden geçerler.

Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Marcel Proust (Sayfa 92 - Yapı Kredi Yayınları)Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Marcel Proust (Sayfa 92 - Yapı Kredi Yayınları)
Nedim Kardaş, bir alıntı ekledi.
20 saat önce

Sürekli olarak Gilberte'in adını telaffuz etmeye zorluyordum kendimi;mağlupların bir daha göremeyecekleri vatanlarını unutmamak için anadillerini korumaya çalıştıkları gibi.

Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Marcel Proust (Sayfa 72 - Yapı Kredi Yayınları)Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Marcel Proust (Sayfa 72 - Yapı Kredi Yayınları)

İnsan bir şeyi kafasında canlandırabilince öyle sakinleşiyor ki! Asıl korkunç olan, hayal edilemeyen şeyler.

Swann'ların Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 366 -

Sinem A., bir alıntı ekledi.
20 Mar 16:37

Her şeyi hafizamıza girip bulabiliriz,oradayken tıpkı bir sağlık merkezinde ya da kimya laboratuvarında gibiyizdir;şans bazen elimizi yatıştırıcı bir ilaca bazen de tehlikeli bir zehre yönlendirir.

Aşk Karşılıklı İşkencedir, Marcel Proust (Sayfa 32)Aşk Karşılıklı İşkencedir, Marcel Proust (Sayfa 32)
_cassandra_, bir alıntı ekledi.
20 Mar 14:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birçok insan gibi Swann'ın da zihni tembeldi ve hayal gücünden yoksundu. Genel bir doğru olarak, insanların hayatının zıtlıklarla dolu olduğunu, biliyordu, ama tek tek insanların hayatını düşünürken, o insanın hayatının kendi bilmediği kısmını da, bildiği kısmından farksızmış gibi hayal ediyordu. Kendisine söylenmeyen şeyleri, söylenenlerden yola çıkarak hayal ediyordu

Swann'ların Tarafı, Marcel Proust (Yky)Swann'ların Tarafı, Marcel Proust (Yky)
_cassandra_, bir alıntı ekledi.
20 Mar 14:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

âşık olmayan insanlara özgü sağduyuyla; bunlar, zeki bir erkeğin sadece üzüntüsüne değecek kadınlar yüzünden bedbaht olması gerektiğini düşünürler, ki bu da, insanların kolera basili kadar minik bir varlık yüzünden, kolera hastalığını çekmeye nasıl tenezzül edebildiklerine şaşırmaya benzer.

Swann'ların Tarafı, Marcel ProustSwann'ların Tarafı, Marcel Proust
Nedim Kardaş, bir alıntı ekledi.
20 Mar 14:30

İsteklerimiz hep iç içe geçtiğinden, hayat karmaşasında bir mutluluğun, onu gerektiren arzuyla tam olarak çakıştığı pek enderdir.

Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Marcel Proust (Sayfa 62 - Yapı Kredi Yayınları)Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Marcel Proust (Sayfa 62 - Yapı Kredi Yayınları)
Nedim Kardaş, bir alıntı ekledi.
20 Mar 10:51

Düşüncelerin zihnimizde yaşadığı ortak hayat içerisinde, aralarında bizi en mutlu eden bir tanesi var mıdır ki, önce gidip tam bir parazit gibi başka bir komşu düşünceden, yoksun olduğu gücün büyük bölümünü almamış olsun?

Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Marcel Proust (Sayfa 55 - Yapı Kredi Yayınları)Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Marcel Proust (Sayfa 55 - Yapı Kredi Yayınları)