1000Kitap Logosu

puan kırma

büşra özkarakaş
Puslu Kıtalar Atlası'nı inceledi.
238 syf.
·
Puan vermedi
aslında yaşanılan her şey karakterin bir düşüydü… alışılmadık bir dille kaleme alınmış ama sevdim tarihi ve fantastik ögeleri barındırıyor, düşünüyorum öyleyse varımdan aslında her şey düşümse gibi aforizmalar da içeriyor oluşu hikayeyi daha keyifli kılmış puan kırma sebebim dilinin ağır oluşu bazı yerlerde olaydan kopmama sebep oldu 8/10
Puslu Kıtalar Atlası
Okuyacaklarıma Ekle
3
Aysun Aydın
Sokak Nöbetçileri'ni inceledi.
720 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
6/10 puan
Sokak Nöbetçileri Kitap İncelemesi
Öncelikle, kitaba 6 puan vermemin sebebiyle başlayacağım. Kitap 720 sayfa ama 720 sayfa tutacak bir kitap değil. Bazı yerler çok fazla uzatılmıştı. 400-500 sayfada yazar bitirebilirdi bence. Diğer bir puan kırma sebebim de içindeki esprilerin fazla olumsuz içerikli olması. Sırf bu esprilerden dolayı kitabın yaş seviyesi +16. Kitap bir Wattpad kitabı. Çoğunluk bu tarz kitaplara önyargıyla yaklaşır ama bazı kitaplar bu önyargıları yıkıp geçer. Bu kitap da onlardan biri olmuş bence. Konusu ilgi çekici ve insan sayfaları nasıl çevirdiğini anlayamıyor. Kitap baş karakter Helin'in ağzından anlatılıyor. Bu yüzden de Helin'İn iç dünyasından yansımalarla sık sık karşılaşıyoruz. Bazen öyle cümleler kuruyor ki Helin, okurun kendi hayatından bağ kuramaması imkansız oluyor. Böyle böyle sadece Helin ile değil, bütün karakterler ile bir ortak noktamızı keşfediyoruz. Bu da bizi kitaba daha çok bağlıyor. Kitapta Sokak Nöbetçileri diye bir grup var. Gerçi kitapta grup denmiyor onlar için, aile deniyor. Aile çok güçlü bir kavramdır. İnsanın birilerine ya da birisine aile demesi için kan bağı olması şart değildir. Aileyi aile yapan şey, o ailedeki sıcaklıktır bence. Kurulan bağların dayanıklılığıdır aile, bağ ne kadar sağlamsa o kadar aile olunmuş demektir. Sokak Nöbetçileri'nde çocukluk yıllarından beri ilmek ilmek kurulan bağlar görüyoruz. Bağlar o kadar sağlam ki, onlar artık grup olmaktan çıkıp bir aile olmuşlar. Beni kitapta etkileyen şey de işte bu bağlar. "Yarattığın gerçek adaletin, vicdanının ve vicdansızlığının sesidir." "Her zaman başka bir yol vardır. O yolları göremeyeceğin kadar karanlıkta mısın? Bir sokak lambasıyla o yolu aydınlatırsın. Görünürde hiç mi yol yok? O yolu kendin çizersin."
Sokak Nöbetçileri
9.3/10
· 2.384 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3
kitapevreni
444 Basamak'ı inceledi.
400 syf.
·
4 günde
·
8/10 puan
🪜Profil uzmanı Doktor Claps’in çoklu kişilik bozukluğu hastası olan seri katilin peşinde olduğu serinin 2. kitabını da aynen birincide olduğu gibi bir günde bitirdim. Heyecan dozu yine hiç azalmadı, neler olacağını merak ederek okudum ve bitirdim. Spoiler vermeme adına fazla bir şey anlatmak istemiyorum. Kısaca söylemem gerekirse: bu kitapta Claps, Ekvador’da ünlü Santa Ana Tepesi’ne çıkan 444 basamağın 382. basamağında ortadan kaybolan Amerikalı genç bir kızı bulmak için İtalya’dan Ekvador’a gider. Kaybolan genç kadının en son bir İtalyanla konuşmuş olması Claps’in zihninde şüpheler yaratır. Bakalım Claps kayıp genç kızı ve kaçıranı bulabilecek midir? 🪜Kitabı severek ve hiç bitmesin isteyerek okudum. Yazarın dili zaten çok akıcı, bir de çeviri güzel olunca okumak çok zevkli oluyor. Gereksiz hiçbir detay olmadığı gibi, olaylar hızlı gelişiyor. Claps karakterini çok seviyordum ancak bu kitabın sonunda beni üzen bir tercih yaptı. Kitaptan bir puan kırma sebebim tamamen bu finaldi. Aslında farklı bir finali olmasıyla bu tür kitaplardan ayrılıyor ama benim hayalim böyle değildi, o yüzden biraz üzüldüm. 🪜Seri katil hikayelerini ve çoklu kişilik bozukluğu hastalığını okumayı sevenlere bu iki kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitapta birkaç kez geçen gerçek bir kişinin hikayesi olan 24 farklı kişiliğe sahip Billy Milligan’ın kitabını da okumak istiyorum.
444 Basamak
8.4/10
· 505 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3
"Hatalarımız söz konusuykem fil hafızalı olan patronların, ödeme günü gelince Alzheimer hastalığına yakalanması detayı... Lisede bazı öğretmenlerin,"Yanlış hesaplamışım, hatırlat da puanını ekleyelim, yavrum," diye geciştirip durmasına rağmen sınavda puan falan kırma fırsatı yakaladıklarından hiçbir detayı unutmamamaları!"
1
TeslimÂ
Sefiller'i inceledi.
429 syf.
·
6 günde
·
5/10 puan
Puan kırma sebebimin biri de @akvaryumyayınevi çevirisinden dolayı. Bu kadar mı karışık yapılır bir kitabın çevirisi..translateden kopyala yapıştır mı yaptınız acaba..? Eseri okuyacağınız zaman en çok önerilen İş Bankası Kültür Yayınlarından iki ciltlik olan çevirisini tavsiye ederim ben de. Okuyanlar ve inceleyenlerden öğrendiğim kadarıyla en iyi bu yayınevi çevirmiş eseri.
Sefiller
9.3/10
· 58,6bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2