Sidar Sadık, Ragtime'yi inceledi.
28 May 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ragtime, adını askeri marşların ve Afro Amerikan müziğinin karışmasından almıştır. ABD'de ortaya çıkmış ve döneminde ülkenin her yerine yayılmış, daha çok zenciler tarafından icra edilen bir müzik türü olarak popülerleşmiştir. Hızlıdır ve piyano odaklıdır.
Doctorow, bu yapıtının üslubunu tıpkı bir ragtime parçası dinliyormuşsunuz gibi ayarlamış. Hızlı ve akıcı bir dili var. Söz ettiği olaylar ise 1900'lerin Amerika'sında geçiyor. Emma Goldman'dan Houdini'ye birçok ismin hikayelerini bu satırlarda okumak oldukça keyif verici.
Olay üzerinden akan, merak uyandırıcı ve eğlenceli bir yapıt olduğunu söyleyebilirim. Okurken hiç zorlanmadım. Döneminde gerçekleşen birçok şeye parmak basmış, hatta Meksika'daki Zapatistaları bile okuyor insan.
O dönemin Amerika'sını merak edenler için "The Knick" adlı dizi de izlenebilir. Bu dizinin üzerine kitabı okumaksa ayrı bir keyif verdi açıkçası.

Sidar Sadık, bir alıntı ekledi.
21 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Doctorow
Sözgelimi Emma Goldman, Seattle'da bir IWW toplantısında, işçi sınıfından gelme Evelyn Nesbit'in, yoksul erkeklerin kızlarıyla kız kardeşlerinin zenginlerin zevki adına nasıl kullanıldıklarını yaşamıyla gösteren bir ders oluşturduğunu söylemişti. Onu dinleyen erkekler, kahkahaları basmışlar, yakası açılmadık laflar savurmuşlar, şamata etmişlerdi. Üstelik bunlar militan işçiler, kendi durumlarının bilincine varmış sendikacılardı. Goldman, Evelyn'e bir mektup yolladı: Sık sık bana kitlelerin nasıl olup da birkaç kişi tarafından sömürülmeye razı oldukları soruluyor. Yanıt, kendilerini onlarla bir tutabileceklerine kandırdıklarından. İşçi, senin resmin basılı gazetesini evine, karısına, bitkin düşmüş, bacaklarındaki damarlar dışarı fırlamış hizmet hayvanına götürüyor, adaleti düşleyeceğine zengin olmayı düşlüyor.

Ragtime, E. L. Doctorow (Sayfa 78)Ragtime, E. L. Doctorow (Sayfa 78)
arden, bir alıntı ekledi.
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu gece bu odada şimdiki sevgilimi gördün, ama iki eski sevgilimde vardı. Hepimiz iyi dostuz. Kalıcı olan dostluktur. Paylaşılan idealler, bir insanın kişiliğinin bütününe duyulan saygı. Neden kendi özgürlüğünü benimsemiyorsun? Yaşamak için neden ille birine tutunman gerekiyor?

Ragtime, E. L. DoctorowRagtime, E. L. Doctorow