ali bekdas, bir alıntı ekledi.
20 Mar 01:57 · Kitabı okuyor

Allah insana kim olduğunu, neyi niçin yaptığını ve neler vermekte olduğunu sıralayarak işe başlamaktadır.

Yaşayan Kur'an ( Şamua ), Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 27)Yaşayan Kur'an ( Şamua ), Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 27)
Zeynep Aydın, bir alıntı ekledi.
20 Mar 01:41 · Kitabı okuyor

ŞURA SURESİ / 41. VE 42. AYETLER
41.Kim zulme uğradıktan sonra kendini savunursa böyle birisine söylenecek bir şey yoktur.
42. Ancak haksız yere yeryüzünde zorbalık yapanlara ve insanlara zulmedenlere yol verilmemelidir. İşte onları acı bir azap bekliyor.

Yaşayan Kur'an - Türkçe Meal (Metinli), Recep İhsan EliaçıkYaşayan Kur'an - Türkçe Meal (Metinli), Recep İhsan Eliaçık
Zeynep Aydın, bir alıntı ekledi.
18 Mar 21:15 · Kitabı okuyor

Tâhâ Suresi
O dipdiri yaşam kaynağı ve yarattıkları üzerinde titreyenin önünde yüzler saygıyla eğilecek. Üzerinde kul hakkıyla gelenin soluğu kesilecek. !

Yaşayan Kur'an - Türkçe Meal (Metinli), Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 309)Yaşayan Kur'an - Türkçe Meal (Metinli), Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 309)
Kitap kokusu6334, bir alıntı ekledi.
11 Mar 20:26

Sade bir sözdür fakat hikmetlerin en mücmeli: bir halas imkânı var: ahlakımız yükselmeli, yoksa pek korkunç olur katmerleşip hüsranımız… Çünkü hem dünya gider, hem din, eğer yapmazsanız

Mehmet Akif Ersoy, Recep İhsan EliaçıkMehmet Akif Ersoy, Recep İhsan Eliaçık
Kitap kokusu6334, bir alıntı ekledi.
11 Mar 20:23

İki insan çeşidi vardır: zaman geçtikçe hatalarıyla yüzleşen, zaman geçtikçe yüzsüzleşen.

Mehmet Akif Ersoy, Recep İhsan EliaçıkMehmet Akif Ersoy, Recep İhsan Eliaçık
Zeynep Aydın, bir alıntı ekledi.
09 Mar 18:49 · Kitabı okuyor

YASİN SURESI
"Görmek için göz verdik, dönüp bir kez bakmadı.Aksın diye göz pınarları verdik bir damla yaş akmadı. Konuşsun diye diller verdik , bir çift güzel söz söylemedi. Dinlesin diye kulak verdik bir tek doğru söz dinlemedi. Sevsin diye kalpler verdik bomboş bıraktı. Şimdi sen, neden yaşadın ey insanoğlu? Böyle çıkıp huzuruma geldin, sen insan mısın nesin, dön de bir bak kendine? "

Yaşayan Kur'an - Türkçe Meal (Metinli), Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 260)Yaşayan Kur'an - Türkçe Meal (Metinli), Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 260)
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
09 Mar 14:35

Net
Şu ana kadar yapılıp durduğu gibi "Evrim var demek ki Allah yok." veya "Allah var demek ki evrim yok." mantığının her ikisi de yanlıştır.

Bana Dinden Bahset, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 156 - İnşa Yayınları, 7. baskı)Bana Dinden Bahset, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 156 - İnşa Yayınları, 7. baskı)
Zeynep Aydın, bir alıntı ekledi.
 04 Mar 16:47 · Kitabı okuyor

Maun Suresi
İslâm'da namaz ve diğer ritüeller birer nüsuktur. Nüsuk, Arapça'da gübrelemek anlamına gelir. Şu halde bir Müslüman için örneğin namaz gübre, hayat tarla, adalet, doğruluk, dürüstlük, paylaşım, kardeşlik de ondan hâsıl olan ürün gibidir. Ürün yoksa tek başına gübrenin bir anlamı olmaz. Ürünsüz gübre elinde kalır, tek başına tapınma demek olur. İslamda namaz, oruç,hac gibi nüsukların dürüstlük, kardeşlik, eşitlik, paylaşım gibi toplumsal değerlere çok sıkı bir irtibatı ve ilişkisi vardır. Hayattan bağımsız aşkın bir tapınak ritüeli değildirler.

Yaşayan Kur'an - Türkçe Meal (Metinli), Recep İhsan Eliaçık (undefined)Yaşayan Kur'an - Türkçe Meal (Metinli), Recep İhsan Eliaçık (undefined)
Laz Mühendis, bir alıntı ekledi.
04 Mar 16:21 · Kitabı okuyor

Kur'an'da Din Adamı eleştirileri
Onlar gücünü sadece din adamı olmaktan ve insanların dini umutlarını sömürmekten alır olmuşlardır. Yeryüzünde hak ve adaleti hakim kılma, haksızlıklara karşı mücadele, yardımlaşma ve insanları yoksulluktan, mağduriyetten, mahrumiyetten ve zulümden kurtarma gibi asıl işleri bırakmışlar "ruhları kurtarmayı" amaç edinmişlerdir. Böylece insanların ruhuna nüfuz etmişler ve bu nüfuzu, krallara peşkeş çekmede kullanmışlardır. Böylece din, kitlelerin afyonu haline gelmiştir. Halkın bağrından çıkan(ummi) beni ise, "Bizde ruhbanlık yoktur, cihat vardır." demişti.

Sosyal İslam, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 42)Sosyal İslam, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 42)
Hayalperest, bir alıntı ekledi.
03 Mar 19:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

》Çalışmak
“Dolaş da yırtıcı aslan kesil, behey miskin!
Niçin yatıp kötürüm tilki olmak istersin?
Elin, kolun tutuyorken çalış, kazanmaya bak!”  

Mehmet Akif Ersoy, Recep İhsan EliaçıkMehmet Akif Ersoy, Recep İhsan Eliaçık