Fox Mulder, Red Kit - Ressam'ı inceledi.
 19 Mar 18:22 · Kitabı okudu

Yemeyi, içmeyi ve resim yapmayı çok seven, ABD'nin en önemli ressamlarından biri olan Frederic Remington'un yolu Red Kit ile kesişir, birlikte birçok tehlike atlatırlar. Morris ve Bob De Groot'tan eğlenceli bir Red Kit macerası.

Ödül avcısı karakteri Birkaç Dolar İçin filminde Lee Van Cleef'in canlandırdığı Albay Douglas Mortimer karakterinden esinlenilmiş, eğlenceli bir Red Kit macerası.

Aykın Arda Dilek, Son Hafriyat'ı inceledi.
05 Mar 19:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nereden başlasam. Öncelikle Behzat Ç.'yi nezdimde Behzat Ç. yapan kitap bu. Alkole düştüğü, konuşmayı bıraktığı, Berna'yı kaybettikten sonra gömülmeyi bekleyen bir ölüye dönüştüğü karakter evrimi Son Hafriyat'ta tamamlanıyor. Behzo'nun evriminin yanında yine ilk kitap Her Temas İz Bırakır'da tam rastlanmayan teşkilat/devlet eleştirisi de bu kitapta kendine yer bulmuş ve Behzat Ç.'nin televizyonda çok tutmasını, içimizden birine dönüşmesini ve bunu çok samimi bir şekilde yapmasını sağlamış. Ankara'yı parsel parsel kazanlara dizide ne söylendiyse kitapta fazlası var. Acısından başka gerçeği olmayan sahici bir başkomiser ve Ankara üzerinden açıkça yerilen düzen.

Konuya gelirsek; Cinayet Büro mensupları verecekleri yalan ifadenin üzerinden geçerken bir telefon gelir. "Ben Red Kit." der hattın öbür ucundaki, "Kuğulu Park'a bir köpek gömdüm." Herkesin aynı ifadeyi vermesinden emin olmakla meşgul Kıdemli Müdür Vekili Tahsin ahizeyi küfrederek kapatan Harun'a döner ve 4 cinayetle sonuçlanan kararı verir: "Numarayı araştırmaya gerek yok. Olmadı Akbaba'ya söyleyin, civara bir göz atsın."

Çok az kitap baş karakterin son 20 sayfaya kadar konuşmamasına rağmen o karakterin gelgitlerini, sanrılarını, elleri ve bakışlarıyla iletişimini bu kadar iyi anlatabilir. Özellikle "Ben cinayet oldum!" dedikten sonra yaşananlar konuşan bir Behzo'yla bile daha içten anlatılamazdı. Gördüğü her kırmızı paltolu genç kızda Berna'nın intiharını reddeden, bütün çaresiz insanlar gibi artık onun da yalanlara inanmaya ihtiyaç duyduğu bir başkomiser…

Levent Günaydın, bir alıntı ekledi.
 03 Mar 11:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Red Kit'in Rin Tin Tin'i Değil Gerçek Hayattaki Filmlerde Oynayan Başka Köpek
Hiçbir oyuncunun erişemediği bir noktaya erişerek Rin Tin Tin tam 26 filmde başrol oynar. İşin garibi 1929'da 'En İyi Erkek Oyuncu' olarak Oscar'a aday bile gösterilir! Akademi Jurisi bir köpeğe ödül vermenin skandal olacağını düşünerek, ödülü Emil Jannigs'e verince asıl kıyamet kopar. Rin Tin Tin hayranları akademi üyelerini her gördükleri yerde protesto ederler.

Hayal Kahramanları, Sunay Akın (Sayfa 30)Hayal Kahramanları, Sunay Akın (Sayfa 30)
Çiğdem Bağcı, bir alıntı ekledi.
28 Şub 08:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Son karesi gibi Red Kit'in
batan güneşe doğru
sürerken atımı
gitme kal, demeni bekliyorum
ama yalnızca
rüzgar çekiştiriyor atkımı

Sunay Akın

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 119)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 119)
Berk Uçal, Akıl Labirenti'yi inceledi.
27 Şub 06:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Film izlemeyi seviyorsan, yönetmen koltuğuna senin oturduğun mükemmel bir senaryoya bakıyor olacaksın. Kafan bir an dağılmayacak ve sonraki sayfayı o kadar hızlı açacaksın ki red kit kıskanabilir.

ROMANTİK AŞK, Hasret Rüzgarları'ı inceledi.
23 Şub 17:38 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Onur ve Hasret'in aşkı anlatılıyor.
Onur, fakir bir ailenin çocuğu ailesini kaybetmiş hayatta sadece dayısı var. Ufak bir tamirhanesi var kıt kanaat geçiniyor. Efendi, düzgün, yakışıklı bir adam 23 yaşında
Hasret ise; daha 17 yaşında lise son sınıf öğrencisi, çok güzel ve zengin bir kız. Onur ile aynı mahalle de oturuyorlar ama biri fakirlerin tarafında diğeri yalıda.
Hasret devlet okuluna gidiyor. Çünkü rahmetli dedesi babasına vasiyet etmiş torunu devlet okulunda okuyacak diye. Hasret evin tek çocuğu okuldan yakın arkadaşı olan Meryem'in abisinin düğünü var mahalle de ve Hasret hiç mahalle düğünü görmediği için gitmek istiyor ama babası izin vermiyor O da camdan ağaca atlayıp kaçıp düğüne gidiyor tam düğün yerine yaklaştığında ayağı burkuluyor ve Onur Ona yardım ediyor. İkisi de birbirlerinden daha ilk görüşte etkileniyorlar. Sonra düğünde bakışmalar falan.
Düğün bitince Onur evine bırakmayı teklif ediyor ve evi görünce Hasret'ten uzak durması gerektiğini anlıyor. Ama bir hafta sonra Meryem ile Hasret onun tamirhanesine uğruyorlar ve o gün sevgili oluyorlar. Hasret fakirliği hiç sorun etmeyeceğine Onur'u ikna ediyor sonra babası onları sokakta görüyor ve Hasret'i İsviçre'ye halasının yanına göndermeye karar veriyor. Hasret'te annesinin yardımı ile evden kaçıp Onur'a gidiyor ve 18 yaşına basınca evleniyorlar. Babası Onu geri alamıyor ve kızını evlatlık dan red ediyor. Hasret hem okula gidip hem de ev hanımlığını öğrenmeye çalışıyor. Zor şartlarda asla yakınmıyor soba yakmayı bile öğreniyor. Sonra bir gün Onur eve geldiğinde Hasret'i baygın bir şekilde buluyor ve doktora götürüyor. Hasret'in böbrek yetmezliği varmış ve acilen böbrek nakli yapılmazsa ölecek. Onur uygun böbrek bulamadığı için son çare Hasret'in anne babasına gidiyor. Onların böbreklerinin uygun olma ihtimali daha yüksek diye. Şükür ki Hasret'in babasının ki uyuyor ve babası Hasret'e bir böbreğini veriyor. İyileşene kadar bizde kalacaksınız diyor. Mecburen kabul ediyorlar. Birkaç ay sonra Onur bu evde yapamadığını söylüyor ve sen kal iyileşince gelirsin ben evimize dönüyorum diyor. Sonra Onur Hasret'e çok soğuk davranmaya başlıyor: Hasret Onur'un özlemine katlanamayıp evlerine dönüyor ama Onur Onu eve geri gönderiyor. Sonra bir gün gelip boşanmak istediğini söylüyor. Sebebi ise ayrı dünyaların insanları olduklarını artık daha iyi anlamış. vs. vs. Hasret yıkılıyor ama kabul ediyor. Onur'dan resmen nefret ettim. Acaba neden böyle yaptı diye tabi sebebini bilmiyoruz.
5 yıl sonra Hasret Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi iken bir arkadaşının kuzenin doğum gününe gidiyor ve Onur ile karşılaşıyor. Doğum günü sahibinin hoşlandığı erkek Onur'un onların araba galerisinin ortağı olduğunu öğreniyor. Acaba nasıl zengin oldu diye düşünüyor insan.
Parti de birbirlerini tanımamış gibi yapıyorlar daha doğrusu ilk Onur tanıştığıma memnun oldum diyor.
5 yıldır içinde kapanmayan yara Hasret'in tekrardan içini kanatıyor.
Güzel bir hikaye, akıcı bir anlatımı var. Kesinlikle tavsiye ediyorum. iyi okumalar

Red Kit
Ben yalnız bir kovboyum
Ama bu beni endişelendirmiyor
Çünkü bu fakir yalnız kovboy
Arkadaş olarak bir atı tercih ediyor

Kadınlara karşı bir düşmanlığım yok
Ama onlara hep hoşça kal diyorum
Ben ve atım gitmeyi sürdürüyoruz
Ve bir yere bağlı olmaktan hoşlanmıyoruz