N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
 17 Mar 13:19

Ahmed Arif - Kalbim Dinamit Kuyusu
Beni, gözlerin götürür
Gözlerin
Aşkla, acıyla
Kuşatmışlar
Sesimi, soluğumu
Kesilmiş
Tuz-ekmek payım
Vurgunum
Ve darda,
Gözaltındayım.
Dal, kor keser
Penceremde açarsa
Kuş, vurulur
Üzerimden uçarsa.
Ve hal böyle böyle,
Yol bu yöndeyken
Gelir,
Ki her gelişinde
Daha da içten
Gelir,
Soluk soluğa
Benim olursun.
Amansız sarmasında
Kollarımın
Esrik,
Çığlık çığlığa
Erir, kar gibi vücudun
Nicedir,
Kahpe ağzında
Bir salgın,
Bir deprem gibi künyemiz.
Nicedir,
Başımıza zindan dünyamız.
Biz ki
Yarınıyız halkın,
Umudu, yüzakıyız,
Hıncı, namusu
Şafakları,
Taaa şafakları
Hey canım,
Kalbim
Dinamit kuyusu.

Kalbim Dinamit Kuyusu, Refik DurbaşKalbim Dinamit Kuyusu, Refik Durbaş

Sevda ne yana düşer usta
Hicran ne yana
Yalnızlık hep bana
Bana mı düşer usta ?(Refik Durbaş)

Abdullah Dağlı, bir alıntı ekledi.
13 Mar 20:22

ÇIRAK ARANIYOR

Elim sanata düşer usta
Dilim küfre, yüreğim acıya
Ölüm hep bana
Bana mı düşer usta?

Sevda ne yana düşer usta
Hicran ne yana
Yalnızlık hep bana
Bana mı düşer usta?

Gurbet ne yana düşer usta
Sıla ne yana
Hasret hep bana
Bana mı düşer usta?

Refik Durbaş - Seçme Şiirler, Refik DurbaşRefik Durbaş - Seçme Şiirler, Refik Durbaş

İnceleme içermez. Şiirlerle ilgili anımı anlatacağım.

Her insan şiirle çok erken yaşta tanışır. Ta ilkokul sıralarında bizlere Atatürk, vatan, doğa konulu şiirler ezberletilir. Ezberimde hala ilkokul döneminden kalma bir sürü şiir var. Ancak ben öğrencilere yanlış bir eğitim verildiği kanısındayım. Keşke öğretmenler şiiri ezberleyin demek yerine hissederek okuyun, ne anlattığını anlayın deseler o zaman şiir seven insan sayısı fazla olurdu.

İlkokuldaydım. Cumhuriyet bayramı için öğretmenlerimiz törende okutulmak için günün anlam ve önemine özel çocukça yazılmış şiir arayışına girmişlerdi. Her biri ben yazabilirim ancak basit olmaz diyordu.

Okul kütüphanemiz genelde okulun en sessiz odası olduğundan toplantıların çoğu burada gerçekleşirdi ve kütüphanenin tek daimi üyesi olan ben onlara kulak misafiri oluyordum ve bir anda "şiiri ben yazarım" dedim. Önümde Atatürk ve Cumhuriyet şiirleri isimli bir kitap okuyordum ve ben o an aşka gelip yazarım demiştim.

Onların kararsız gözleri benim alev almış öz güvenimi söndürmüştü. Ve Selim öğretmenim söze girdi. Şu gözleri görmüyor musun cin gibi eminim yazabilir deyince biraz kendime geldim. Paydos saatine 2 ders vardı. ''Sen derslere girme şiir yaz. Çocuk diliyle yazman lazım unutma'' dedi kontes kılıklı bir öğretmen.

Kendimle başbaşa kalmıştım. Şiir yazmak tamam ama çocuk diliyle nasıl olacak anlamamıştım. İlgi görmek için mi yoksa gerçekten yazabileceğime inandığım için mi ben yazarım demiştim bilemiyorum ama demiştim bir kere. Ve onlarda yazabileceğime gerçekten inanmışlar miydi acaba. Babamla bazı şiir denemelerimiz oluyordu ancak bu bambaşka bir şeydi.

Önümdeki Atatürk ve cumhuriyet şiirleri kitabını karıştırmaya devam ettim. Deliler gibi uğraşıp sağdan soldan mısralar yürütüp değiştirerek kırparak eklemeler yaparak 6 kıtalık şiir hazırlamıştım.

Selim öğretmenim geldi. Çekingen bir edayla şiiri gösterdim. Gözleri gittikçe açılmaya başladı. Beraber öğretmenler odasına geçtik. Benim uydurma şiir için muhteşem deniliyordu. ''Şiiri ezberle törende okuyacaksın'' dediler. Sonucun bu olacağını bilmiyordum. Heyecan basmıştı beni. Tören okul töreni değildi il geneli bir törendi. Bu iş neden bu kadar büyüdü diye düşünüp ölmek istedim.

Ertesi gün şiiri ezberledim ama korkuyordum. Selim öğretmenim geldi şiiri okuttu bana ama okumamı beğenmedi. Ezbere okuma ahenkli oku coşkuya kapıl diyordu ama coşkuya nasıl kapılır bilmiyordum. Ve bana o öğretti nasıl anlayarak şiir okumam gerektiğini. Ezberlemekten çok daha farklıydı.

Törene hazırdım. İsmim anons edilirken ben bayılacak gibi olmuştum. ''Gözünü kapat ve sadece bana okuyormuş gibi yap bak TRT gelmiş seni ünlü yapacaklar'' dedi Selim öğretmenim. Tek kanallı tv döneminde değildik ama TRT önemli bir kanaldı.

Elimden tutup kürsüye çıkarttı beni iner gibi yapıp gizlendi ve elimi hiç bırakmadı. Ondan aldığım cesaretle şiiri çok güzel okuduğumu aldığım alkışlardan anlamıştım. İşte coşku buydu. Sonra vali beni yanına isteyip tebrik etmişti. Heyecandan onunla da konuşamamıştım. Ama beni unutmamıştı 30 tane çocuk kitabı göndermişti okula. Müdür kitapların okulda kalması gerektiğini söylese de Selim öğretmenim mani olmuş ve kitapları evime götürmüştüm.

Sonrasında her gün büyük teneffüste Selim öğretmenimle kütüphanede buluşur şiirler okurduk. ''Beni şiire tekrar döndürdün yazmaya da başladım'' diyordu. O aslında benim öğretmenim değildi. Alt sınıfın öğretmeniydi. Ben sınıfta kalıp onun öğrencisi olmayı bile istemiştim.

Ve 24 yaşındayken Selim Öğretmenimin öldüğünü öğrendim. Çok istediği şiir kitabını çıkartamamıştı. Kendisi de şiirleri de toprağa gömülmüştü. Bende bırakmıştım şiir okumayı. Şimdi yine çıkarttım ve anlamlı okuyorum artık. Tıpkı yine kürsünün altından elimi tutuyor bana güç veriyormuş gibi. Ruhu şad olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=usx9qGAf2Jo

Neyse iki satır inceleme yazayım. Bu kitabı yeni şairlerle tanışma adına okudum. 84 şairimiz var kitapta. Hepsi 1800'lü dönemlerde doğan şairler. Bu sebeple şiirler eski kelime fazlalığından dolayı bana biraz uzak kaldı. Sanırım okumaya son ciltten başlamam lazım.

Münzevi, Kalbim Dinamit Kuyusu'yu inceledi.
10 Mar 01:16 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

" Ben halkımın mazlum ve gariban bir ozanıyım. Böyle olmak da yüce bir onurdur."

Ahmed Arif'i anlamak, yaşantısını öğrenmek açısından mükemmel bir eser. İçerisinde Ahmed Arif'in Refik Durbaş ile yaptığı röportaj, ölümünden sonra şairlerin yazdığı düşünceler var. Leylim Leylim ve Hasretinden Prangalar Eskittim kitaplarını okumadan önce bu kitabı okumak Ahmed Arif'i anlamak açısından güzel olabilir.

DUA, bir alıntı ekledi.
09 Mar 22:55 · Kitabı okumayı düşünüyor

Bu akşam kan kırmızı şarap istiyor canım 
Bu akşam dünyanın bütün şarkılarını 
Bu akşam dünyanın bütün özlemlerini 
Bu akşam beni yalnız bırakın 
Bu akşam yalnızca onu düşüneceğim 
Onu ve kendimi yalnızca

Cumhuriyetten Günümüze Türk Şiiri Antolojisi Cilt 3, Refik Durbaş (Hasan Hüseyin Korkmazgil)Cumhuriyetten Günümüze Türk Şiiri Antolojisi Cilt 3, Refik Durbaş (Hasan Hüseyin Korkmazgil)
DUA, bir alıntı ekledi.
08 Mar 17:04 · İnceledi · 10/10 puan

Bu anda ne düşmek dalgalara,
Bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım.
Toprak, güneş ve ben...
Bahtiyarım...

Cumhuriyetten Günümüze Türk Şiiri Antolojisi Cilt 1, Refik Durbaş (Sayfa 115)Cumhuriyetten Günümüze Türk Şiiri Antolojisi Cilt 1, Refik Durbaş (Sayfa 115)
Münzevi, bir alıntı ekledi.
01 Mar 12:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"... Bunları anlatmaktan hoşlanmıyorum.Ben soyumla değil, ancak halkımla övünebilirim. Halkımdan gayrısını da övgüye layık görmem. Bir de sevgiliyi elbette... İlle de sevgiliyi.."
Ahmed Arif

Kalbim Dinamit Kuyusu, Refik Durbaş (Sayfa 34)Kalbim Dinamit Kuyusu, Refik Durbaş (Sayfa 34)
Münzevi, bir alıntı ekledi.
 28 Şub 19:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ben halkımın mazlum ve gariban bir ozanıyım. Böyle olmak da yüce bir onurdur."
Ahmed Arif

Kalbim Dinamit Kuyusu, Refik Durbaş (Sayfa 27 - undefined)Kalbim Dinamit Kuyusu, Refik Durbaş (Sayfa 27 - undefined)