Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Cüz: 12 Sûre: 11 Hûd 98
(Fir‘avun kavmini dünyada denize sokup boğduğu gibi) kıyâmet gününde (de) kavminin önüne geçer de onları (suya götürür gibi) ateşe götürür. (Güyâ rehberlik ettiği) o vardıkları yer, ne kötü yerdir!

Kur-ân’ı Kerîm Muhtasar Meâli (Açıklamalı), Kolektif (Sayfa 232 - Hayrât Neşriyat)Kur-ân’ı Kerîm Muhtasar Meâli (Açıklamalı), Kolektif (Sayfa 232 - Hayrât Neşriyat)

Kefren Piramidi
Kefren Piramidi (Pyramid of Chephren) Kefren Piramidi ya da Kafre Piramidi, Mısır'ın başkenti Kahire'de, Gize bölgesinde yer alan bir piramit. Piramidin boyu 143.5 metre, eğimi 53.2 derecedir. Firavun Kefren’in oğlu Mikerinos’un yaptırdığı sanılmaktadır. En önemli özelliği piramidin en üst bölümündeki koruyucu kaplamalarının bozulmadan günümüze kadar gelmesidir. En üstündeki tas 36 tondur ve bu taşın oraya nasıl konduğu hala çözülememiştir. Kefren Piramidi (Chepren, Chephren, Khafre, Kafre), genellikle “2. Piramit” olarak anılır. Keops Piramidi'nden sonra yapılmıştır. Kefren Piramidi, Khufu ve Hensuten'in oğlu ve halefidir. Khufu'nun diğer oğlu ve halefi Ra'djedef, Abu Rawash'a kendi piramidini yapmaya başladı. Kefren Piramidi, Khufu'nunkinden çok daha sade olarak dizayn edildi. Kefren Piramidi, orijinal olarak 10 feet (3 metre) daha kısa ve 48 feet (14.6 metre) daha sınırlıdır. Platodaki en yüksek binadır. Khufu Piramidinin açısından çok daha uzundur. Khufu'nun açısı 51o iken Kefren'in 53odır. Piramitte kitabeler bulunamamıştır. Genelde odada bir lahit olurdu. 2 girişi vardır ve onlarda piramidin içine doğru rehberlik ederler. En üstteki giriş yerden 15 metre yukarıdadır. Bu, bir tanedir ve şimdiki giriş olarak kullanılmaktadır. Bir geçit yol gösterir. Bu geçit yolu odaya 25o'lik açıyla inmektedir. Duvarlara kırmızı granitle çizgiler çizilmiştir. Bu odanın içi çok geniştir. Ölçüleri 14, 2 X 5 X 6, 9 metredir. Odanın çatısı, Khufu'nun odaları düzenindedir. En alttaki koridor, direkt olarak en üstteki koridorun altındadır. Alttaki geçit, bir defin odasına çıkar ve görünüşte bitmemiştir. Taş yatağı, piramidin altındadır. Geçit yolu, bu odanın altındadır. Keops Piramidi, Kefren Piramidi gibi Belzani tarafından 1818 yılına girilmeden talan edilmiştir.
Kefren Piramidi'nin ölüleri beklettiği yer, piramidin doğusundadır ve Keops'unkinden en iyi şekilde hazırlanmıştır. Kefren Piramidi'nin tapınağı daha fazla incelikle hazırlanmıştır. Fakat heykeller ve diğer bileşenler çalınmıştır. Evleri, avlusu, geniş koridoru bazı parçaları hala ayakta durmaktadır. Ölüleri beklettikleri yer en iyi şekilde Vadi Tapınağına bağlanmıştır. Kireçtaşıyla iyi bir şekilde gizlenmiştir. Tapınağın 2 girişi vardır. Doğu yüzü, büyük sütunlarla bir koridora girer. Kefren'in 23 heykeli bu koridorda bulunmuştur. Sadece biri Mısır Müzesi'nde kalabilmiştir. Bu heykel ünlü Mısır heykelidir ve Kefren'i tahtın arkasına tünemiş bir şahin ile birlikte tahtta otururken göstermektedir. Odalar holün kuzey tarafında bulunabilmiştir. Şu anda ziyaretçilere kapalıdır. Kefren Piramidi, grubun ortasında yer alan piramittir ve birçok yönden komşularından geri kalmaktadır. Büyük Piramit'in güneybatısında bulunur ve orijinal yüksekliği 143.51 metredir. Temeldeki kenar uzunlukları ortalama olarak 215.26 metredir. Büyük Piramit gibi, pusulanın temel yönlerine oturtulmuştur ama aynı tutarlılığı göstermemekte ve maksimum 6 dakikalık bir sapma yapmaktadır. Taş işçiliği de Büyük Piramit'in yanında zayıf kalmaktadır. Ancak, yine de etkileyici bir yapıdır. Biraz yüksek bir yerde inşa edildiği için, daha gösterişli komşularına denk gibi görünmektedir.
53.13 derecelik eğim açısıyla, aynı yükseklik oranına sadık kalınarak yapıldığı bellidir; bunun oranı 2:3'dür. Bu oran, Pisagor'un ünlü 3:4:5 üçgenine uymaktadır. Bazı otoriteler antik Mısırlılar'ın 3:4:5 dik açılı üçgeni bilmediklerini, bunun hiçbir matematik metininde görünmediğini söylemektedirler. Öyle ya da böyle, Kefren Piramidi'nde bu görülmektedir. Ayrıca, Keops ve Kefren piramitleri arasında sayısal bir oran da vardır. Temeldeki ortalama kenar uzunluklarını birbirine böldüğümüzde (230.36 - 215.72 = 1.068 ), yaklaşık 16:15 oranını yakalarız. Bu, Giza platosundaki piramitlerin birbirleriyle bağlantılı olduğunu ve tutarlı bir plana dayanarak yapıldıklarını gösterir. Bütün piramitlerin girişi kuzeye bakmaktadır. Kefren Piramidi'nde ise iki koridor vardır. Biri kazılar sonucunda bulunmuştur; diğeri ise onun yaklaşık 15 metreyle tam üzerinde, piramidin yan tarafında yer almaktadır. Üst koridor 26 dereceyle aşağı inmekte, 14.173 metreye 5.029 metrelik bir odada son bulmaktadır.
Piramidin batı tarafında, morg tapınağından vadi tapınağına inen bir geçit bulunmaktadır; bu geçidin sütun ve duvarları hâlâ ayaktadır. Bu Vadi Tapınağı'nın yakınında ünlü Sfenks bulunmaktadır; yüzünün Kefren'i temsil ettiği söylenmektedir. Ama yüz orantılarına bakıldığında, Sfenks'in başka bir firavunu daha model aldığı söylenebilir. Gerçekten de, bu anıtın dikim tarihi hakkında büyük çelişkiler vardır.
Bazı otoriteler Sfenks'in M.Ö. 5000 yıllarında yapıldığını söylemektedirler. Çevredeki kayalara bakıldığında, rüzgarın kumları çarparak yapabileceğinden çok, yağmurla oluşmuş bir aşınma görülmektedir. Bu durumda Mısır'da çok daha fazla yağmurun yağdığı zamanlarda yapıldığı düşünülmektedir.
Mısır'ın şu anki iklimi M.Ö. 3100 yıllarında oluşmuştur. Bundan önce, bütün Sahra bölgesinde Mısır da dahil olmak üzere, hava daha nemliydi. Aşınma biçimleri, Sfenks'in bu daha önceki nemli iklim döneminde yapıldığını göstermektedir. Üç piramidin dış yüzeyindeki durum, böyle bir nemli iklim aşınması göstermemektedir. Bu durumda piramitlerin daha sonraki tarihlerde, M.Ö. 2500 yıllarında yapıldığı düşüncesini güçlendirmektedir. Bu yüzden, önce Sfenks yapıldıysa, piramitlerden çok daha önce kullanılan bir gözlem aracı olduğu sonucu da ortaya çıkmaktadır.
Yapım Yılı: M.Ö. 2558-2532
Toplam Blok Sayısı: Bilinmiyor
Taban: Herbir köşesi 214.5 metre, toplam 11 akre, 5, 166, 000 m2
Toplam Ağırlık: Belirsiz
Herbir Taş Bloğun Ortalama Ağırlığı: 2.5 ton, dış bölümdeki bazı koruyucu taşların ağırlıkları 7 ton
Yükseklik: Orijinal 143.5 metre, şu anda 136 metre
Eğim Açısı: 53 derece 7'48"
Yapı Malzemesi: Kireçtaşı ve kırmızı granit

Yasin Tekkalmaz, bir alıntı ekledi.
19 May 04:36

Şansına güvenmek zorundaydı. Onun sözüne güvenmek zorundaydı. "Güven ölümün sesidir" . Bu düşünceyi sertçe ezdi. Bu bir şarkı değildi ve hiçbir eski anı ona rehberlik edemezdi. Kafasının içindeki zarlar dönmeye devam ettiler.

Alacakaranlık Kavşağı, Robert JordanAlacakaranlık Kavşağı, Robert Jordan
Haziran Senfonisi, bir alıntı ekledi.
17 May 16:40

Sokrates'in en sevdiği yeminlerden biridir:
"Mısırlılar'ın tanrısı köpeğe andolsun"
μὰ τὸν κύνα τὸν Αἰγυπτίων θεόν

Bazen sadece "köpeğe andolsun" der. Burada "köpek"ten kasıt, ölülerin ruhunu tartıp rehberlik eden Eski Mısır tanrısı Anubis'tir.

Gorgias, PlatonGorgias, Platon
Ayşe Nur Eroğlu, Dinimize Hizmetin İç Sorunları'ı inceledi.
16 May 12:28 · Kitabı okudu · 92 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nurettin Yıldız'ın İslam'a davetçi olmak isteyenlere başucu niteliğinde bir kitap.Topluluk içinde İslam çerçevesinde nasıl davranmamız nasıl davranmamız gerektiğine rehberlik ediyor.

Beste, bir alıntı ekledi.
14 May 22:26 · Kitabı okuyor

Adlerian terapi
Her insanın üstün olma hedefine erişmek için seçtiği yol onun yaşam tarzını belirler. Bazi insanlar zekalarını, bazıları beden güçlerini kullanarak bu hedefe erişirler. Yaşam tarzı çok erken yaşlardan belirlenir ve daha sonraki davranışların belirleyicisi haline gelir. Yaşam tarzı yaşam boyunca aynı kalır. Kişinin istediği hedefe erişmesini engelleyen yaşam tarzi psikoterapi ile değiştirilebilir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma, Prof. Dr. Yıldız Kuzgun (Sayfa 126 - Nobel yay.)Rehberlik ve Psikolojik Danışma, Prof. Dr. Yıldız Kuzgun (Sayfa 126 - Nobel yay.)
Pars Kieslowski, bir alıntı ekledi.
13 May 22:48 · Kitabı okuyor

PDR nedir ?

Rehberlik, bireyin kendini anlaması, problemelerini çözmesi, gerçekçi kararlar alması, kapasitelerini kendine en uygun düzeyde geliştirmesi, çevresine dengeli ve sağlıklı bir uyum yapması ve böylece kendini gerçekleştirmesi için uzman kişilerce verilen psikolojik yardımlardır.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik, KolektifPsikolojik Danışma ve Rehberlik, Kolektif