Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Eren Bıçakcı

Eren Bıçakcı
@reinasiirleriEren38
10 okur puanı
Mayıs 2023 tarihinde katıldı
·
Puan vermedi
Sevginin ve Şiddetin Yasası
Mutluluğu içinizde yaşayın ve keşfedin. Zihninizde olan vesveleri görmezden gelin. İdrak edin her şeyi, yaşamın size sunduğu bütün güzellikleri. Mutluluk yayıldıkça güzelleşir, bildiğiniz öğretileri yayın.
Sevginin Yasası & Şiddetin Yasası
Sevginin Yasası & Şiddetin YasasıLev Tolstoy · Pınar Yayınları · 2020530 okunma
Reklam
·
Puan vermedi
Akşam Yıldızı
Bir akşam yıldızının hikayesiydi. Bir kayboluşun ardından gelen, arayış, özlemin hikayesi. Bir insanın kendini mehdi gibi gösterip, insanları cennet uğruna bütün ihtiyaçlarını, yiyiceklerini verdirip cennet bahçesine ölüme göndermesini konu alan bir kitap. Din sömürgeciliği.. İnsanlar, toplumun ona gösterdiği her şeyi alır ve benimserler. Çünkü insanlar alışır. Doğaya ve insanlığa uyum sağlarlar. Çoğumuz doğayla iç içe değiliz fakat uyum sağlayabiliriz. Avcılıktan, tarımcılığa geçişin hikayesi, öğretinin anlamını anlatan bir kitap. Evladın ölümü ile sonuçlanan bir hikaye. Tavsiye ediyorum.
Akşam Yıldızı
Akşam Yıldızıİskender Pala · Kapı Yayınları · 20206,5bin okunma
·
Puan vermedi
Yakın Tarihin Gerçekleri
Tarihsel açıdan güzel bir kitaptı. Okuduğum ilk tarih kitabı olma özelliğini taşıyor benim için. Her konuya güzelce değindi ve açıkladı. Okumak için okudum sayılabilir ( Savaş haricinde bu tarz kitaplarla alakam yok)
Yakın Tarihin Gerçekleri
Yakın Tarihin Gerçekleriİlber Ortaylı · Kronik Kitap Yayınları · 20212,268 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
·
Puan vermedi
Kaygılarımızın Kışı
Kitabı keyifle okudum. Gerçek bir sanat örneğiydi, akıcılığı müthişti. Bir kişinin önceden zengin bir aileden gelip batışının sonrasını konu alıyor. Güzel bir karakterin, tezgahtarlık yapması konu idi. Çocuğunun bir gün amerikanın özellikleri hakkında bir kompozisyonda, yalandan ( onların siyasetçilerinin sözlerini çalarak kompozisyon göndermesi ile) yarışmayı kazanması ile sonuçlanıyor. Fakat yakalanıyor ( Üstü örtülüyor) Bu kitaptan öğrendiğim şeyler; Her fenerin bir ışığı vardır ve onun gidişinden sonra olan karanlıktan daha fazla karanlığın gelişi vardır. Yani insan bir ışıktır ve onun ardından gelen her şey bir ışık süzmesidir, kaybedilen sadece zaman, ve üzüntülerdir. Mutlulukta birdir bunlarla. Her zaman bir şans vardır, sizden bir diğerinize denk gelen. Bu kitaptan fazlasıyla keyif alarak ayrılıyorum. Sizlere de tavsiye eder ve iyi okumalar dilerim.
Kaygılarımızın Kışı
Kaygılarımızın KışıJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 20141,032 okunma
·
Puan vermedi
Kitap çok güzeldi.. Niçin hep böyle yalnızsın? Yalnız değilim ki. Gördüğün veya konuştuğun herhangi biri yok. Nasıl yalnız olmuyorsun böyle bi durumda? Konuştuklarım, gördüğüm kişiler yok sadece duyduğum uzaktan gelen sesler var. Sefer'i özledim, mezarlığına uğradım, o ölmemişti aslında onun kalbindeki yarayı ben hep yüreğimde taşımıştım. Kıralcılıkla suçlandığımızda, suçumuzu biliyorduk. Hatamız yoktu, çekecek cefamız vardı. Güntülü'ye aşık olunca ( 25) yaş küçük birine aşık olduğumu unuttum. Ceza yedim. Bu kitaptan öğrendiğim şeyler: Bir amaç uğruna çok şey feda edebilirsiniz. Fakat en iyisi kendiniz uğruna çok şey feda etmenizdir, zamandan, insandan, gereksiz sohbetlerden uzak durun. Zamandan nasıl uzak durabilirim diyorsanız, yaşayarak uzak durabilirsiniz. Yaşadım diyin yaşadım, zaman geçip gitti, ben geride kaldım demeyin. İnsandan uzak durun dediğimde, kötülüklerden uzak durmayı anlayın. Evet.
Ruh Adam
Ruh AdamHüseyin Nihal Atsız · Ötüken Neşriyat · 201927,1bin okunma
Reklam
·
Puan vermedi
İçimizdeki Biz
İçimizdeki Biz İş hayatı basamaklar halinde olup, "biz" olarak devam eder. Biz olmak demek, ben - sen düşüncesinden çıkmak demektir. Yani bir birlikteliğin, bir oluşumun içinde olmak demektir. Biz bilincini oluşturması gereken kişi illa ebeveyn olmasına veya yönetici olmasına gerek yoktur, siz de kendi halinizde bunu bir çerçeve içinde sıralı bir halde yapabilirsiniz. İnsan geçmişten pişmanlık duyarak gelişmez. Geleceğin olanaklarına heyacanlanıp, o olanaklara kendini adayan insan gelişir. Bu kitaptan diğer kitaplar kadar etkilemedim fakat işe yarar bir çok bilgi var. Fakat ben bir hatadır ki; hiç içeriğini okumadan, bir fikir edinmeden almıştım bu kitabı. O yüzden hata bende, bu kitaptan bu kadar. İyi okumalar dilerim. İş hayatı ve 'biz' kavramına nitelik sahibi olmak isteyenlere tavsiye ederim.
İçimizdeki Biz
İçimizdeki BizDoğan Cüceloğlu · Remzi Kitabevi · 20172,412 okunma
·
Puan vermedi
Mutluluğu Övgü
Mutluluğa Övgü Bu kitaptan öğrendiğim şeyler Ben kavramından uzaklaşıp, zihninizi aydınlığa kavuşturun. Günlük olarak meditasyonlar yapıp derin düşünüp, sonuçlara ulaşın. Umudunuzu yitirmeyin. Amacınız iyi olmak, iyi hissetmek olmalı. Başkasının mutlu olması sizin mutlu oluşunuzun nedeni olmalı, üzüntünün sebebi olmamalı. İnsanların iyiliğini düşünün. İyiliklerinden size kalan mutluluk olsun. Meditasyon yapın: Hayatınızı meditasyona verip, yaşamdan uzaklaşmanızı beklemiyoruz, günlük olarak zaman verip, zihninizi güçlendirmenizi istiyoruz. Mutluluk kazanılabilir, bir başkasının mutluluğuyla da, kendi hayatınla da. _ Bir yoldasınız, karanlık mı aydınlık mı belli değil. İşte bu durumun devamını sizin zihnininiz belirler. Düşünceleriniz sizin zihninizin içindeki gerçekliği belirler. Yani yol sizsiniz. Amacınız ne kadar uzak olursa olsun, içinize olan yakınlığınız gerçekliğinde yaşamınız sizi mutlu kılar.
Mutluluğa Övgü
Mutluluğa ÖvgüMatthieu Ricard · Doğan Novus · 202119 okunma
·
Puan vermedi
İrade Eğitimi
Yaptığımız işe tüm çabamızla ve tüm isteğimizle karşılık vermeliyiz. Bir konunun en derinine en özüne kadar öğrenmek gerekir. Ezber yapılmamalı. Süzgeçten geçirir gibi hayatın akışını, içimizde yaşamalıyız. Yaşamda fikirlere yer vermeli onların olgunlaşması için düşünmemiz gerekir. Yanlış düşüncelerinizi azaltın, gerçeğe odaklanın. - Bir
İrade Eğitimi
İrade EğitimiJules Payot · Lamure Yayınları · 202029,1bin okunma
·
Puan vermedi
Bakış Açını Değiştir Hayatın Değişsin
Kendine ait zamanda, kendini tanımayı çabala. Öz tanımlama senin iyiliğin içindir. Kendini bilen dünyasını bilir. Her şeyin iyi yanını gör, olumlu bir bakış açısına sahip ol. Umutsuzlukla haraket edersen, umutsuz olursun. Bir insanı kurtarmak, bir alemi kurtarmaktır, önce kendini kurtar, sonra diğerlerini. Bu kitaptan öğrendiğim şeyler... Artıbir mantığı ile ilerle gelişim küçük değişimlerden doğar. Yaşam seni olduğun yerde bırakmaz, zamanını kullan. Her yemeğin ardından şükretmeyi öğren. Şükür duygusu insanın mutlu olmasını sağlar. Dışarıda bir parkta oturup, seyir mantığı ile hiç bir şeye anlam vermeden sadece seyret. Çünkü hayat akıyor sen olsan da olmasan da. Okuduğunuz için teşekkürler.. Kitabı tavsiye ederim.
Bakış Açını Değiştir Hayatın Değişsin
Bakış Açını Değiştir Hayatın DeğişsinCengiz Bahar · Tutku Yayınevi · 201432 okunma
·
Puan vermedi
Var mısın
1 - Kendi yaşamının ölçülerinde, kendine ait bir "biz" bir yaşam çevresinin içerisindesin. Yaşam sana neler vaadediyor ve de neler sunuyor gözlemlemelisin. Kendi bilincin ile oluşturduğun bir zihnin içinde varlığını sürdür, umut senin eserindir. Hayatında olup biten her şeyi sahiplen, fakat onlara ait olma.
Var mısın?
Var mısın?Doğan Cüceloğlu · Kronik Kitap Yayınları · 202127,3bin okunma
Reklam