Mehmet.Fatma, Hücre'yi inceledi.
28 Oca 21:01 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Biyoteknoloji alanında büyük bir gelişme olan pluripotent hücre çalışmasını ticarileştirmek için Japon ve Amerikan şirketleri arasındaki mücadeleyi anlatan yazar, mesleğinin uzmanlığını başarılı anlatımı ile birleştirerek çok güzel bir eser ortaya çıkarmış. Medikal gerilim okuyucularının çok severek okuyacağını düşünüyorum.

Serdar Poirot, Terminal'ı inceledi.
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Sean Murphy, moleküler biyoloji ile ilgilenen, Janet Reardon adında güzel bir sevgilisi olan ve Boston Memorial hastanesinde çalışan bir doktor adayıdır. Hayalini kurduğu iş olan kanserli tümör tedavisi için 2 ay Forbes Kanser Merkezinde çalışma isteği kabul edilir. Ancak Sean'ı seven Janet de o hastanede çalışmanın bir yolunu bulur. Pek çok zengin isim birden beyin içerisinde çoklu tümör vakasına sahip olmuştur ve Forbes'in başarı oranı yüzde yüzdür. Ancak Japon ortakları vardır ve çözümün patenti henüz alınmamıştır. Boston'dan hastası olan Helen Cabot Forbes'a getirilir ancak ölür. Dr. Mason ve Dr. Deborah Levy hastanedeki genel sorunlulardır ve Sean bu kanser merkezinde bir işler çevrildiğini düşünür. Gizlice araştırma yapmaya başlar ancak bir yere gizlice girdiği için polis tarafından aranmaktadır. Sorun, Forbes şirketinin zengin hastalara gizlice tedavi edebilecekleri kanser hücrelerini enjekte etmesidir. İşin içinde çok ciddi bir para söz konusudur ve Sean ile Janet bu işe gırtlağına kadar batmıştır. Ayrıca deli bir hademe olan Tom Widdicomb da Janet'i casus sandığı için öldürmek üzere peşine düşmüştür. Acaba Sean ve Janet bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Forbes şirketinin iç yüzünü açığa çıkarabilecek midir? Sean'ın avukat ağabeyi Brian onlara yardım edecek midir? Sean ile Janet arasındaki ilişki nasıl gelişecektir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Umut Çalışan, Koğuş'u inceledi.
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

1984 tarihli Koğuş, maalesef bildiğimiz gibi. Ben gibi daha önce birkaç Robin Cook romanı okuduysanız, kolaylıkla olay örgüsünü ve sonunu tahmin edebiliyorsunuz. Çoğu kitabında olduğu gibi yine bir hastane, hasta yataklarında yaşanan ani ölümler, kısıtlı tıbbi ve maddi kaynakları daha verimli kullanmak adına uygulanan prosedürler, kokuşmuş Amerikan sağlık sistemi, işinde son derece başarılı ama aynı oranda kendini beğenmiş, bencil, sinir bozucu, ego manyağı erkek doktor karakterimiz, onun yanında bu doktora delice bir sevgiyle bağlı, akıllı, alçak gönüllü, sağduyulu, ezik ama tüm bu ezikliği, pasifliğine rağmen olayı çözecek kadın karakter… Kısaca doktorun kitaplarında onlarca kere tekrarlanan standart şablonunun üzerine oturtulmuş sıradan bir kitap. http://www.umutcalisan.com/...ogus-robin-cook.html

gamze türk, Kriz'i inceledi.
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Efsane. Muazzam bir kurgu, muazzam bir yazar ve muazzam bir kitap. Bu denli güzel bir roman olduğunu bilseydim kütüphanede bir dakika bile bekletmez okurdum.

Kitap 1985 yılı 1.basım bir gerilim romandır. Yazarın asıl mesleği doktorluk olmakla beraber romanlarının hemen hemen hepsini tıp alanında gerilim şeklinde kaleme almıştır.
Genelde bu tarz kitaplara çok çabuk adapte olamayıp çabuk sıkılan ben kitabın kurgusu sayesinde elime alır almaz içine hapsoldum diye bilirim. Adam tam bir frankenstein. Kitabın başlama tarzı bile sizi mükemmel bir maceraya sürükleyeceğinin habercisi.
Kitabın dili sağdeydi aslında, tıbbi terimlere fazlaca yer verilmiştir fakat sayfa altlarına eklenen notcuklar sayesinde akıcılığından hiç birşey kaybetmemişti.

Kitap hakkında bilgi vermek gerekirse ;
12 Temmuz 1974 Fetus üzerine olan araştırmalar yasaklandı. New York Times gazetesi özel haberi.
Geçmişten gelen bir avuç canavar ve bunların henüz doğmamış olan kurbanları Fetus'lar. Tabi bir de şehirdeki bütün doktorlar. Adam bir tıp fakültesi öğrencidir. Bir gün eşinin hamile olduğunu öğrenir ve okulu şartlardan dolayı bırakmak zorunda kalır. Bu şartlar onu Arolen ilaç fabrikasında dolgun bir maaş ve iyi bir yaşam koşuluyla çalışmaya iter. Fakat Adam'ın bilmediği bir şey vardır ki şehirdeki doktorlar kimsenin anlam vermediği bir şekilde robotlaştırılmıştır. Ve bu adam ve bebeği için çok büyük bir sorun teşkil etmektedir. Beyinleri yıkanan bir grup doktor ve fetus'un hayatları Adam'ın ellerinde. Ya başarısız olursa...

Kitabın sonu gene beni tatmin etmedi sanki devamı varmış gibi alakasız bir yerde kesilmişti. Adam'ın bir avuç canavara karşı tek başına verdiği mücadeleyi ve bu muazzam kurguyu vakit kaybetmeden okuyun derim.

Şiir Ceketli Adam, İstilâ'i inceledi.
 29 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Robin Cook, en bastırılmış korkularımızı bile şaşırtıcı bir yetenekle gün ışığına çıkarıp bizi kendimizle yüzleştiren bir yazar.
En kışkırtıcı yapıtı olan bu kitabı büyük bir heyecanla okuyacaksınız...
Robin Cook ile yolculuğa hazır mısınız?!

niluferinkitapligi, Fobi'yi inceledi.
03 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yaz mevsimi ve tatilde olmamın etkisini gözardı etmeden,-ertesi gün çalışacak olsam belki iki güne paylaştırırdım-notumu da düşerek söylemeliyim ki;akşam 8 gibi okumaya başlayıp,elimden ancak sabah 5'te son sayfasını kapatarak bırakabildiğim kitaptır "Fobi".Wulf DORN muhteşem.
Pamuk tarlalarında ırgat katipliği yapan Yaşar KEMAL'in kaleminin Çukurova'da, doktor olan Robin COOK'un medikal gerilimde,avukat olan Jodi PİCOULT'un hukuksal romanlarda,5 dil bilen,felsefe eğitimi alan Stefan ZWEİG'in edebiyatta,4 yaşından beri bale eğitimi alan Natalie PORTMAN'ın "Siyah Kuğu" filminde balerin rolünde devleşmesinin sırrı ne ise;Wulf DORN'un bir psikiyatrist olarak psikolojik romanlarda devleşmesinin sırrı da bu işte. Eğitim+yetenek.Eğitimin en az yetenek kadar kutsal olduğuna inanan biri olarak; doğuştan gelen yeteneğe edinilen deneyim ve alınan eğitim temel edildiğinde,hele ortaya çıkan ürünü gözlerimle gördüğümde büyüleniyorum.Bu roman da yazarın konu hakimiyetine ve kurgusuna büyülendiğim bir romandı.
Ana kahramanlar Sarah,Stephan,Mark ve John üzerinden, yaşadığımız hayatın her gününün bir armağan olduğu teması üzerine kurulu muhteşem bir psikolojik roman.Wulf DORN'un Türkçe'ye çevrilmiş bütün kitaplarını okuyan biri olarak söyleyebilirim ki;bütün kitapları gerçekten çok iyi,ama "Fobi" bana göre en iyisiydi. Tereddütsüz tavsiye ederim.

Umut Çalışan, 6. Kromozom'u inceledi.
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir Robin Cook klasiği daha. 6. Kromozom... Organ nakli için maymunlardan faydalanan bilim adamları ve onların mafya bağlantıları. Ve hepsinin ortasında adamımız Jack Stapleton ve Laura Montgomery... 1998 basımı bu kitap gerçekten harika. Tam anlamıyla Parliament Pazar Gecesi Sineması tadında insanı detaylara ve tasvirlere boğmayan, aksiyonun bir paragraf bile eksik olmadığı bir kitap. Sadece çevirisi Altın Kitaplar'dan beklenmeyecek kadar kötü. Bilmiyorum belki de ben yanlış biliyorumdur ama "arkasındaki beyaz gömleği çıkararak..., arkamıza giyecek hiç bir şeyimiz yok, yüzünde iki günlük traş vardı. uzamaya başlayan traşının üzerinde elini gezdirerek..." gibi cümleler her ne kadar kitabın akışını bozmasa da insanın sinirlerini bozuyor.http://www.umutcalisan.com/2014/03/6-kromozom.html

Umut Çalışan, Hücre'yi inceledi.
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı nasıl yorumlasam bir türlü karar vermedim. Bi defa yazarın her zaman ki ustalığıyla ( Nöbet ve Kritik isimli kitaplarında bir düşüş vardı gerçi ama bu sefer olmuş) yazılmış şahane bir gerilim. Üç dört koldan ayrı ayrı ilerleyen tek bir hikaye, son sayfaya kadar hikayeye eklenmeye devam eden önemli karakterler. Kısacası süper. Maceranın ana kahramanları, yazarın çoğu romanında başrolde olan Jack Stapleton ve Laure Montgomery -en sonunda- Stapleton. Ancak son üç kitaptır hikayeler Jack'den ziyade Laure'nin etrafında dönmekte. Karakterlerin gelişimini izleyebiliyor olmak okumanın tadını arttıracağı için son iki kitabı (Yabancı Cisim ve Kritik) okumak daha iyi olabilecekse de; çokta gerekli değil. http://www.umutcalisan.com/2014/03/hucre.html

Umut Çalışan, Nöbet'i inceledi.
04 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Üstat her zaman ki gibi döktürmüş. Özellikle son yüz sayfaya geldiğinizde nefesiniz kesiliyor. Kitabın kurgusu müthiş. Cook her zamanki gibi tıp alanındaki bilgisi ve yazarlık konusunda yeteneğini çok iyi harmanlamış. Ancak gelgelelim yazar ne kadar iyiyse çeviri de aynı oranda berbat. Kitap son hızla akıp giderken arada bi yerde öyle bir cümle kurulmuş ki bu berbatlığı anlatmak mümkün değil. Bugüne kadar kitap alırken hiçbir zaman çevirmen ismi bir tercih unsuru olmamıştı ama bu sefer bu çevirmenin adını bi kenara yazdım. Onun çevirdiği bir kitabı bir daha alacağımı hiç sanmıyorum. http://www.umutcalisan.com/2014/03/nobet.html