H£Q!M, bir alıntı ekledi.
22 Mar 14:25

Robot insanın umursamazlığı, faşizmin siyasal amaçları için verimli toprakları oluşturmaktadır.

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
Fatih, 1984 inceledi.
 21 Mar 12:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Orwell çok öngörülü bir yazar. İnsan ve insan toplulukları öngörülebilirdir zira çağlar boyunca insan topluluklarının genel karakteristiği pek değişim göstermemiştir. Fakat Orwell'in nokta atışı tespitleri kitabı çok ilginç hale getiriyor. Kitapta öngörülen konuların hemen hepsi bugün hayatımıza ucundan köşesinden girmiş durumda. Daha ilerisi için bugünlerde Black Mirror adlı diziyi izleyebilirsiniz. Yarı robot, beyni ve düşüncelerinin ipini sosyal medya patronlarının eline vermiş bir toplum olma yolunda ilerliyoruz. 2017 senesinde yılın kelimesi olarak 'post-truth' diye bir kelime seçilmişti. Tam karşılığı olmasa da hakikat ötesi, gerçek ötesi diye çevirildi. Bu kelimenin neden yılın kelimesi seçildiğini anlamak zor değil. Artık insanların kendi doğruları yok, big brother'ın gösterdiği gerçeklere inanıyor. Daha söylenecek çok şey var. Kitap bu konulara değiniyor.
21.03.2018 itibariyle Facebook şirketinin kişilerin bilgilerini listesindeki bir arkadaşından kendi fikri sorulmadan alındığını (çaldığı) ve bunları insanları siyası ve sosyal olarak yönlendirmek için kullanılmış olabileceğini itiraf etmesi, Google Adsense'in kişinin göz attığı site ve adresleri taratıp kişiye özel reklam önerileri sunması gösteriyor k günümüzün Big Brother'ı teknoloji şirketleridir. Bunun ne kadar korkunç olabileceğini şöyle anlatayım; 20 like ile arkadaşlarınızdan, 300 like ile kendinizden bile iyi tanıyabilir bu şirketler sizi.

Veronika, bir alıntı ekledi.
 20 Mar 20:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Robot gibi uyum gösteren birey, biyolojik olarak canlıdır ama duygusal ve zihinsel olarak ölüdür. Yaşamının gerektirdiği hareketleri yapar durur, ama yaşamı kum gibi parmaklarının arasından kayıp gider. Bir doyum ve iyimserlik maskesinin ardındaki çağdaş insan, aslında son derece mutsuzdur.

Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 212)Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 212)

“Kimseyi kırmak değil amacım öncelikle bunu belirteyim. Günde en az elli tane mesaj alıyorum. Derdim var dinleyecek misin? Sorunum var anlatacağım? Niye cevap vermiyorsun? Boş okumuşsun! Bir tarafların kalkmış! Sana diyorum cevap ver. Bu tarz mesajlar alıyorum. Galiba en büyük ihmaliniz düğmeye basınca çalışan robot olmadığımı ya da dert dinleme makinesi olmadığımı görmezden gelmeniz. Ben bir insanım sizin gibi etmen kemikten yaratılmış bir insanım. Gecenin üçünde alışveriş mağazasına gidip burayı açın mağaza görevlilerini çağırın alışveriş yapacağım diyor musunuz? Diyemezsiniz imkanınız yok. İyi niyetimle yine cevap veriyorum böyle bir yardım çağrısında bulunuyorsanız en yakın sağlık kuruluşundan randevu alabilirsiniz diye suistimal edilen ben oluyorum. Yirmi dört saat dert veya sorun dinleme yeteneğim yok. Klavyenin ucunda sihirli bir değnek yok. Özel yaşantım ayrı iş ayrı bir şey. Ben burayı kendi zevkim ve sohbetim için kullaniyorum. Buradan mesleğimi icra etmiyorum. Her sabah uyandığımda sabit beş tane mesaj görüyorum dördü beni dinleyecek misin oluyor. Hatta benim mesleğimi sorguluyor. İstediğiniz olmayınca neden agresif olduğunuzun nedenleri ile uğraşmak istemiyorum. Şimdi bir kaç kişi çıkıp eeee sen de mesaj alimini kapat diyecek. Hayır ben kapatmıyorum ve bu benim en doğal hakkım. Asıl sorgulanması gereken insanların özel yaşantısına saygı duymayarak bunu taciz boyutuna taşıyan zihniyettir.”
Konuyu burada kapatıyorum.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
19 Mar 21:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

3B yazıcıların karmaşık modelleri bile şekillendirebiliyor oluşu, insan elinin hassaslığı ve kavrama becerisine yakın biyonik ellerin üretilebilmesini de sağladı. Parçalar halinde şekillendirilen yapay robot eller, kullanıcının vücudunun taranması sonucunda tam ve mükemmel uyum sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Öyle ki artık kişilerin kas hareketlerini algılayıp yapay eli bu doğrultuda yönlendiren, parmak hareketlerini kusursuza yakın kopyalayabilen tasarımlar da ortaya çıkmaya başladı. Biyonik ellerin özellikle tıp alanında, yapay uzuv olarak kullanılabilecek düzeye erişmesiyle dünya genelinde 30 milyon insanın ihtiyacı karşılanabilir.

Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 80)Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 80)
Sevgi Sertel, Biz'i inceledi.
18 Mar 13:31 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ve "Biz" bitti. Yine çok severek okuduğum bir Selvi Atıcı romanı... Her bir kitabı diğerinden keyifli. Yazarın kurgusunu, kalemini ve renkli karakterlerini seviyorum :)
Ana karakterlerimizden biri Çelik Mızrak. Küçük yaşda ailesini kaybetmiş, genç yaşına rağmen erkek kardeşine bakmış ve babasından kalan dev bir holdingi yöneten kibirli, antika beyinli ve robot gibi programlı yaşan bir adam.
Demir Mızrak, Çelik beyimizi küçük erkek kardeşi. Daha eğlenceli daha dışa dönük.
Süheyla; Demirin eşi ve dövüş sanatları ustası. Kendine has bir karakter. Tavrı - tarzı beni çok eğlendirdi :) Bir de minik bebekleri Umut var :)
Ve diğer ana karakterimiz Çiğdem. Babası ölüp Annesi tekrar evlendiğinde hayatı tam bir kabusa dönmüş, Annesi, üvey babası ve onun oğlu ile aynı evde yaşayan hayatı darmadağan kızımız.
Yaşanan olaylar sonrası Çiğdem (ki gerçek adı bu değil) evden kaçar ve kaçak hayatı yaşamaya başlar.
Süheyla nın bebeğine bir süreliğine bakmak için işe alındığında ise Mızrak ve Demir ile tanışır.
Ve ondan sonra da olaylar başlar :) Neler olmaz ki :)
Çiğdemin gizemi ne? Kimden ve neden kaçıyor?
Kitap da yine yok yoktu :) aksiyon, heyecan, gizem, aşk, aile bağları, dostluklar...
Çiğdem ve Mızrağın atışmaları kahkaha atırdı bana kaç kez :) çok eğlenceliydi , birde buna Süheyle ve Demir'in alayları eklenince keyif tavan oldu...
Çok çok severek okudum, bir çırpıda bittiverdi :) herkese tavsiye ediyorum.
Sevgili Selvi Atıcı yüreğine kalemine sağlık.. Başarıların daim olsun...

Douglas’ı okumak demek , kitaplara yerleştirdiği fikirleri keşfederken aslında bir dehanın evine yerleştiğinizi hissedeceksiniz. Aynı zamanda Douglas Adams'ın, “panik yapma” güvencesiyle, şaşırtıcı bir dünyada yönlendirilip beş çayına davet edilen bir İngiliz edasıyla muhabbet edeceksiniz. İngilizce dili için gerçekten bir kelime ustasıdır kendisi, aynı zamanda bir gezegen mimarı, Einstein ile ortak olabilecek bir fizikçi ve dee bilimle harmanlanmış galaksiler arası sevimli denebilecek polisiyenin yazarıdır.Saygılarrr sevgiler...
Mesela Sevgili Adams’ın galaksisinde kötü bir imparatorluk yoktur mesela ana kötü adamlar, Vogonlar, bürokratik, kötü ruhlu ve korkunç şairlerdir-cidden korkunç ama Çin işkencesi halt etmiş - aslında evrenin kötü tarafında da değiller. Arthur Dent, Ford Prefect, Trillian, Zaphod Beeblebrox ve elbette Marvin- ki kendisi, kronik olarak depresif olan robot, yaratıcıları ona Gerçek Kişilik Şahsiyeti verdiklerinden olsa gerek neredeyse hayal edilemez zulmün ürünüdür.- kitap boyunca yoldaş olarak size eşlik edip zamanla yakından tanıyacaksınız herbirini.
Kitap dünyanın anlamsız tahribatından hayatta kalan ve hayatın anlamını keşfetmeye çalışırken uzayda ve zamanda maceralarını ya da kahramanımız Arthur Dent'in basit bir fincan çayını bulmanın öyküsüdür.
Her ne kadar bu kitap felsefe ve din olarak eleştirel gözükse de esasen insani durumlar hakkında oldukça derin düşünceler içermekte. Herkesin bildiği bir şey, “yaşamın anlamı” (aslında Yaşam, Evren ve Her Şey İçin Büyük Soru'nun Cevabı) '42' ama çok daha ince bir durum vardır bu cevapta . İçine sıkışmış bir düğümler silsilesi belki de bu soruya cevap.
Keyifli okumalar...

Levent Günaydın, Ben Robot'u inceledi.
16 Mar 17:20 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Issac Asimov abimizin eline sağlık ilk defa bütünü oturmuş hikayelerini bir birine bağlayan belli kanunlar üzerinden bilim kurgu okuyorum diyebilirim ve her hikaye ayrı bir güzel. Okurken Hiç sıkılmıyorsunuz. Jules Verne bilim kurgusu ne kadar güzelse Asimovun Robotik Bilim Kurgusu o kadar güzel Kesinlikle alıp okumalısınız. Geleceğe çok ışık tuttuğu söylenemez ancak filmlere ilham kaynağı olduğu kesin

Hande, bir alıntı ekledi.
14 Mar 19:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fakat bazen sıradan olanı görmek daha zordur. İnsanlar 'burnunun ucundaki şeyi' görememekten yakınır. İyi de, karşında bir ayna yoksa burnunun ne kadarını görebilirsin ki?

Ben Robot, Isaac Asimov (Sayfa 211)Ben Robot, Isaac Asimov (Sayfa 211)

sistem insanın ruhuna yapışmış bir sülük!.
emiyor duygularımızı,
insanlığımızı,
doğuruyor yeni bir ırk ortaya!.

düşünen robot insan!
pek yakında...

bahsedilen yapay zeka robotları,
bizleriz!.