Onur UYGUN, Kızılelma'yı inceledi.
Dün 02:16 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın bundan önce Miftah eserini okumuştum. Akıcı ve sıkmayan bir uslübu vardı. Kızılelma romanı çıkınca hemen alıp okumaya başladım. Açıkçası biraz şaşırdım. Kızılelma ülküsü söz konusu olunca daha farklı bir eser bekliyordum. Yazarın daha önce yazdığı Miftah romanın konusunun nasıl oluştuğunu göstermek için geriye dönmüş diyebilirim. Dedelerinden kendilerine miras kalan Kızılelme ülküsü karşısında ne yapacağını bilemeyen iki gencin karşılaşıp bu miras hakkkında anlatımlarında oluşmuş. Arada Sultan Alparslan, Süleyman Şah, Ahi Evren gibi isimleredr yer verilmiş. Seri olacağı için roman tadında kalmış. Serinin devamın merakla bekliyorum

Berke Can Turan, Çılgınlığın Ötesi'ni inceledi.
18 Mar 19:48 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir insanın ruhunda yara açmak çok kolaydır aslında ve insanlardan ne kadar çok etkileniyorsak bir o kadar da biz etkiliyoruz çevremizi. Psikolojik destek almış kişiler seanslar sonunda çıkan sonuçlara bazen şaşırırlar, hiç beklemedikleri, gömebildikleri kadar derine gömdükleri hatırların ne gibi sonuçlar doğurabileceğini öğrenen insanların genel tepkisidir bu. Fakat Çılgınlığın Ötesi'nde derine atılmış veya baskılanmış bir durumdan bahsetmiyoruz. Gerçek anlamda bir delilik bir başka deliliğe nasıl yol açar onu görüyoruz.

Kadına şiddet teması işlemesi zor bir konudur. Aynı zamanda bu duruma benzer diğer hassas konular da öyle. Gerektirdiği cesareti göstererek yazarsanız dikkatli davranmanız gerekir, fakat elinizdeki roman cesur olmazsa samimi de olmaz. Stephen King'in kaleminin cesaretini zaten okuyan bilir. Tüm insanlığın büyük bir problemi olan bu konuya bir de kaleminin mükemmelliği ve gelişmiş kurgusunu ekleyince gayet tadında bir roman çıkarmış ortaya üstad.

Kitabın tanıtımında da kullanılan "deliliğin sınırlarında gezmek" tanımı aslında tam da yerinde bir tabir. Ha delirdi ha delirecek gibi incecik bir çizgi üzerinde bir kurgu kurmak kadar hissettirmek de önemli. Bu konuda da King'in karakter detaylandırma yeteneğinin garantisi altındayız. Üçüncü kişi anlatımı kullanış yönü biraz farklı King'in. Bazı bölümlerde sanki sözü geçen karakterin omzundaki meleğin ve şeytanın sesini duyar gibi hissediyorsunuz. Tamamen kişinin iç dünyası üzerinden şekillenen bir hikayede bu bahsettiğim unsur baştacı oluyor tabi ki.

Daha kısa olabilir miydi diye düşündüğüm oldu. Fakat bir süre daha üzerinde düşününce psikolojik tahlillerin kısa tutulması sonucu roman bende bu etkiyi bırakır mıydı şeklinde bir sorgulamaya da düştüm. O yüzden daha fazla sorgulamadım, Stephen King'in beni hiçbir zaman yanıltmayan başarısının Çılgınlığın Ötesi'nde de devam ettiğine kanaat getirdim. Akıcı bir dil, dozu yerinde gerilim, detaylı karakterler... Bunlar ve benzeri unsurları görmek istiyorsanız herhangi bir Stephen King kitabı alıp okumanızı tavsiye ederim.

elif bingül, Diyelim Ki Gitmedin'i inceledi.
18 Mar 11:10 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Hemşehrim olan yazarın ilk kitabıyla kendisiyle tanışmış oldum. Henüz bakmadım başka bir kitabı var mı diye. Roman ve Ahmet Batman tarzının bir karışımı olmuş kitap. Roman kısmında başından geçen bir olayı yeşilçam filmleri tadında cümlelerle anlatmış. Ahmet Batman tarzı dediğim kısımdaysa,fikirlerini anlatmış ki itiraf edeyim cümlelerin çoğu sayın Batman’ın çok üstündeydi. Bir dil öğretmeni olarak ne yazık ki tatmin olamadım çünkü -de,-da ek ve bağlaçlarının yazımında hep hata vardı. Noktalama işaretlerinin büyük kısmı hatalıydı. Bazı yerlerde anlatım bozukluğu ve düşük cümleler vardı. Eğer ciddi bir okuyucuysanız,kitap sizi tatmin etmeyecektir çünkü bir şekilde bağlanmış bir olay ya da verilen mesaj yok. Eğer başında kavak yelleri esen bir okuyucuysanız,keyifli okumalar diyeyim şimdiden. Kitapla kalın

Müjdem Jastrow, Shura'yı inceledi.
15 Mar 00:24 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 7/10 puan

Shura'nın ailesini kurtarmak için verdiği mücadeleyi, sevgilerini, acılarını Kurt Seyitle karşılıklı özlemlerinin hikâyesini tarihi roman tadında anlatmış. Serinin 4.kitabıyla hikaye kaldığı yerden devam ediyor.

Mr.Kuralay, Yaban Muzu'yu inceledi.
10 Mar 00:30 · Kitabı okudu

Vasconcelos, kitaplarında dramı okuyucuya çok iyi hissettiriyor. Okurken duygulanmamak, üzülmemek elde değil.
Anlatımında ise samimi bir üslup takınıyor. Öyküsünü sansürsüz olduğu gibi yazıyor. Kendisi, kullandığı kaba dili yaşamdan bire bir aldığını, onu değiştirmenin gerçeğe saygısızlık olacağını savunmuştur.
Bazı bölümleri ağır ilerliyor. Buna rağmen başarılı. Şeker Portakalı tadında bir roman.

Cankuşu, Ferrari'sini Satan Bilge'yi inceledi.
06 Mar 17:08 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayal kırıklığına uğradım, beklentimin altında kaldı. Kişisel Gelişim kitabı deseler daha iyiydi, Roman tadında değil. "Rastlantıdan Bilgeliğe" adlı kitap Türkçe versiyonu.
*Bugün eminim ki bizler yazgımızın efendileriyiz, bizden önce belirlenmiş olan bu görev gücümüzü aşmıyor, onun getireceği acılar ve güçlükler benim dayanıklılığımın üzerinde değil. Kendi nedenlerimize inandığımız ve aşılamaz bir kazanma azmimiz olduğu sürece zafer bizden esirgenmeyecektir. W. Churchill
*Zihnini sürekli a^nı yaşamaya yöneltirsen sınırsız enerjiye sahip olursun.
* Zihnini her olaydan bir şeyler öğrenmek için açık tut.

Özgür metin, Peygamberimizin Hayatı'ı inceledi.
06 Mar 16:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Peygamber efendimizin hayatını bir roman tadında anlatan,akademik değilde çok akıcı bir dille yazılmış, muhteşim bir kitap. herkese okumasını tavsiye ederim. siyere başlayacak olanlar bu kitap ile başlayabilir.

Mehmet BOZKURT, Son Ada'yı inceledi.
06 Mar 08:47 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ölümsüz bir roman.. George Orwellin Hayvan Çifliği tadında bir roman olmuş. Her türlü övgüyü hak edecek kadar güzel kurgulanmış. Bir günde bitirdim. Elimden bırakamadım.

Hamdi ÖZYURT, Teşkilat'ı inceledi.
 05 Mar 09:21 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tarihi roman tadında sanki olayı birebir yaşıyormuş gibi okuduğum kitaplardan bir tanesiydi... herkese rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitap ... ‘Çam da bizim kozalakta’ diyerek sözü burada bitiriyorum .. inşallah okuyacak arkadaşlar kitaptan benim gibi haz alır..!!

Melike Koyaş, Yaşam Terapisi'yi inceledi.
04 Mar 22:15 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Muhteşem bir kitap. Özümseyerek, altını çizerek okudum. Genellikle psikoloji kitaplarını sıkıcı bulurum ama bu kitap alışılmışın biraz dışına çıkmış. Roman tadında olması kitabın albenisini arttırmış.