Müzdelife Kurt, bir alıntı ekledi.
01 Mar 21:26 · Kitabı okuyor

Hastalarla çalışmayı seviyordu Dr.Fried. Bu insanlar hastalıkları sayesinde, pek az "aklı başında" insanın yapabileceği biçimde, ruh sağlığı olgusunu inceliyorlardı. Sevgiden, paylaşımdan, hatta basit bir iletişimden bile yoksun kalmış olan bu insanlar çoğun, ona çok güzel gelen katıksız bir tutkuyla dolu bir özlem duyuyorlardı bu olguya.

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg (Sayfa 21)Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg (Sayfa 21)

Ama artık biliyorum yalnızlığın korkulacak bir yanı olmadığını...
Tabii bunu ruh sağlığı yerinde ve içlerinde tek bir kişilik taşıyanlar için söylemiyorum. Sözüm benim gibi yedi kafalı tek bedenli insanlara.
Ben hep kalabalık oldum kendime. Şehrin uzağında ki bir semte giden, günün tek otobüsü kadar kalabalık. Tıkış tıkış..!
Dolayısıyla iyi geldi bana yalnızlık. Kendime yeterince zarar veriyordum düşünerek. Ve birde dünyanın vereceği zararları ortadan kaldırmanın imkânı olmadığına göre yoklarmış gibi davranarak yalnızlığı seçmek en doğrusuydu...
Sevgiyle kalın

Edanur Koç, bir alıntı ekledi.
 18 Şub 23:13

Spontanite
Genellikle ruh sağlığı yaklaşımları, meyve ağacının dallarındaki çürüyen ve kurtlanan meyvelerle ilgilenmekte ve ağacın bütününü gözleme ve iyileştirme becerisini kaybetmektedirler. Aslolan ağacın sağlıklı olmasıdır.

Çocuk Psikodraması, Deniz Altınay (Sayfa 28 - undefined)Çocuk Psikodraması, Deniz Altınay (Sayfa 28 - undefined)

Yazarın kendi hayatını anlattığı bir kitap. Bir kız çocuğunun öyküsü. Rüzgârın şiddetli olduğu bir gecede dünyaya gelir. Ruh sağlığı bozuk bir anne ve ilgisiz bir babaya sahip bir ailenin çocuğudur. Çalkantılı bir aile hayatı onun bütün çocukluğunu etkiler. Mutsuz bir çocuktur. Küçük yaşta uykusuzlukla tanışır. Geceleri (gördüğünü sandığı ve kendi yarattığı) canavarlarla savaşır .Zor bir çocuk olmuştur anne- babanın ilgisizliği ve acımasızlığı yüzünden. Sevgi görmemiştir. Tedavi görmek zorunda kalır .
Annesi kendi hatalarını ona yükler "sen doğduğunda bile diğer bebeklerden farklı ağlardın "demiştir hep. Baba bir var bir yoktur.
Bu durumda kendi iç dünyasında, huzursuzluğuyla büyür. Her şeyi sorgular. Derin, felsefik bir hayat yaşar. Yazar olmayı hiç düşünmemiştir . Çocukluğunda hep doğayla ilgilidir. Okul hayatı da pek başarılı sayılmaz. Tek destekçi aile üyesi anneannesidir. Onunla da çakışırlar ama arkadaş gibidirler.

Hiç istemediği bir bölüm(görsel_ işitsel iletişim) okumak zorunda kalır. Üniversite hayatı da, sefalet içinde geçer. Çeşitli arkadaşlıklar edinmesi hayatını renklendirir. Her zaman okumayı çok sevmiş ve çok okumuştur.
Bir gün gizemli bir adam ona hayatında büyük değişik yaşayacağını , yazar olacağını söyler. Tabi ki inanmaz ama o günden sonra dengesi altüst olur. Birdenbire arayış içerisine girer.
Ve....

Mutsuz bir çocukluk yazarın özgürlüğünün adımı olmuştur. Derin, psikolojik ve felsefik bir hayat yaşamış bir kadın. İlginç bir öykü.
"Her melek korkunçtur"
Tekrar tekrar okuduğum paragraflar oldu. Bence okunması gereken bir kitap. Tavsiye ediyorum.

Sultan, bir alıntı ekledi.
11 Şub 12:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çocuklara Neler Oluyor?
2004 yılında bir İngiliz araştırma kurumu, geçen otuz yıl içinde gençlerdeki davranış sorunlarında iki kat ve duygusal sorunlarda da %70 artış olduğunu kaydetti. Amerikan psikoloji birliği, günümüzde her beş çocuktan ve gençten birinin, ruh sağlığı sorunları yaşadığı tahmininde bulunuyor ve Dünya Sağlık Örgütü, 2020 de çocuklardaki nöropsikiyatrik bozuklukların diğer sağlık sorunlarına oranla %50 artacağınıve bunların sakatlık ve ölüm sebepleri sıralamasında ilk beşin içinde yer alacağını öngörüyor.

Zehirlenen Çocukluk, Sue PalmerZehirlenen Çocukluk, Sue Palmer

Çocuk ve Ruh Sağlığı Kitabından
Pulsuz Dilekçe

Sevgili anneciğim, babacığım;

Bütün duygu ve düşüncelerimi dile getirebilseydim, size şunları söylemek isterdim:

Sürekli bir büyüme ve değişme içindeyim. Sizin çocuğunuz olsam da sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum. Beni tanımaya ve anlamaya çalışın.

Deneme ile öğrenirim. Bana ayak uydurmakta güçlük çekebilirsiniz. Oyunda, arkadaşlıkta ve uğraşlarımda özgürlük tanıyın. Beni her yerde, her zaman koruyup kollamayın. Davranışlarımın sonuçlarını kendim görürsem daha iyi öğrenirim.  Bırakın kendi işimi kendim göreyim. Büyüdüğümü başka nasıl anlarım?

Büyümeyi çok istiyorsam da ara sıra yaşımdan küçük davranmaktan kendimi alamıyorum. Bunu önemsemeyin. Ama siz beni şımartmayın. Hep çocuk kalmak isterim sonra. Her istediğimi elde edemeyeceğimi biliyorum. Ancak siz verdikçe almadan edemiyorum. Bana yerli yersiz söz de vermeyin. Sözünüzü tutamayınca sizlere güvenim azalıyor.

Bana kesin ve kararlı davranmaktan çekinmeyin. Yoldan saptığımı görünce beni sınırlayın. Koyduğunuz kurallar ve yasakların hepsini beğendiğimi söyleyemem. Ancak, hiç kısıtlanmayınca ne yapacağımı şaşırıyorum. Tutarsız davrandığınızı görünce hem bocalıyor, hem de bundan yararlanmadan edemiyorum.

Öğütlerinizden çok davranışlarınızdan etkilendiğimi unutmayın. Beni eğitirken ara sıra yanlışlar yapabilirsiniz. Bunları çabuk unuturum. Ancak birbirinize saygı ve sevginizin azaldığını görmek beni yaralar ve sürekli tedirgin eder.

Çok konuşup çok bağırmayın. Yüksek sesle söylenenleri pek duymam. Yumuşak ve kesin sözler bende daha iyi iz bırakır. "Ben senin yaşında iken..." diye başlayan söylevleri hep kulak ardına atarım.

Küçük yanılgılarımı büyük suçmuş gibi başıma kakmayın. Bana yanılma payı bırakın. Beni, korkutup sindirerek, suçluluk duygusu aşılayarak uslandırmaya çalışmayın. Yaramazlıklarım için beni kötü çocukmuşum gibi yargılamayın. Yanlış davranışım üzerinde durup düzeltin. Ceza vermeden önce beni dinleyin. Suçumu aşmadığı sürece cezama katlanabilirim.

Beni dinleyin. Öğrenmeye en yatkın olduğum anlar, soru sorduğum anlardır. Açıklamalarınız kısa ve özlü olsun. Beni yeteneklerimin üstünde işlere zorlamayın. Ama başarabileceğim işleri yapmamı bekleyin. Bana güvendiğinizi belli edin. Beni destekleyin; hiç değilse çabamı övün. Beni başkalarıyla karşılaştırmayın; umutsuzluğa kapılırım.

Benden yaşımın üstünde olgunluk beklemeyin. Bütün kuralları birden öğretmeye kalkmayın; bana süre tanıyın. Yüzde yüz dürüst davranmadığımı görünce ürkmeyin. Beni köşeye sıkıştırmayın; yalana sığınmak zorunda kalırım. Sizi çok bunaltsam bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin. Kızgınlığınızı haklı görebilirim, ama beni aşağılamayın. Hele başkalarının yanında onurumu kırmayın. Unutmayın ki ben de sizi yabancıların önünde güç durumlara düşürebilirim.

Bana haksızlık ettiğinizi anlayınca açıklamaktan çekinmeyin. Özür dileyişiniz size olan sevgimi azaltmaz; tersine, beni size daha çok yaklaştırır. Aslında ben sizleri olduğunuzdan daha iyi görüyorum. Bana kendinizi yanılmaz ve erişilmez göstermeye çabalamayın. Yanıldığınızı görünce üzüntüm büyük olur.

Biliyorum, ara sıra sizi üzüyor, belki de düş kırıklığına uğratıyorum. Bana verdikleriniz yanında benden istediklerinizin çok olmadığını da biliyorum. Yukarıda sıraladığım istekler size çok geldiyse bir çoğundan vazgeçebilirim; yeter ki beni ben olarak seveceğinize olan inancım sarsılmasın.

Benden "Örnek çocuk" olmamı istemezseniz, ben de sizden kusursuz ana-baba olmanızı beklemem. Sevecen ve anlayışlı olmanız bana yeter.

Sizin çocuğunuz olarak doğmak elimde değildi. Ama seçme hakkım olsaydı, sizden başka kimsenin çocuğu olmak istemezdim.

Sevgiler,

Çocuğunuz.
Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu

ihtiyar, Suç ve Ceza'yı inceledi.
10 Şub 16:32 · Kitabı okudu · 8 günde

“Çevremdeki herkesten özür dileyerek Suç ve Ceza ya başlıyorum. Bu şölen için kendimi yakınlarıma kapatıyorum. Sadece çay ve kahve benimle olacak. Bencillik tavan yapsın, umurumda değil. “ cümlesiyle kitabı okumaya başlamıştım.
Suç ve Ceza hakkında herkes bir şeyler duymuştur, hatta başkarakterinin adını bile bilenler vardır. Kitabın sonunu bilenler de vardır, ne biliyor olursanız olun, kitap içinden ne kadar alıntı paylaşılırsa paylaşılsın, bu dev eseri okurken hiçbir gizemden mahrum kalmazsınız. Eser bütünüyle mükemmeldir.
Ciltli olan baskısını satın almıştım. Biraz ilerledikten sonra parmaklarımın arasında hışırdayan, canlı gibi hareket eden cilt maskesini çıkardığımda, kırmızı bir cilt çıktı karşıma, o ne renkti öyle, adeta kışkırtıcı. Uzun süre baktım. Daha ilk sayfalardan itibaren, birçok not tutacağımı anladım.
Yeri geldi dönemin Rusya’sını, insanların düştükleri halleri kesitler halinde göreceğimi ve beni derinden etkileyeceğini hissetmeye başladım. Dostoyevski bazen detayları veriyordu, bazen mekanı yüzeysel geçiyordu, bazı durumlarda, örneğin meyhanedeki pis masaları, kirli insanları anlatırken, onun ifade etmediği karasinekleri masanın üzerine ben koyuyordum, hizmetçi Natasya’nın üzerinde olabilecek elbiseyi ben hayal ediyor, Raskolnikov’un oturduğu dairenin fakirliğine ilave olarak odanın değişik yerlerine örümcek ağları yerleştiriyordum. Marmeledov’un yokluk içindeki sefilliğini okurken, kızının vesika bir fahişeliğe gidişini, yüreğimdeki büyük sızı içinde, çaresizce, hiddetlenerek okuyordum. Sonya’yı fahişelik yapmaya iten adımları düşünürken o zamanın şartlarından uzaklaşarak, yakın geçmişte ülkemize gelen Rus kadınlardan nasıl faydalandığımızı, onların ülkelerindeki yoksulluktan kaçışlarıyla, kendi topraklarımızla fahişeliğe düştükleri günleri acı ile hatırlıyordum.
Raskolnikov’un düşünde gördüğü bir arabaya koşulan atın öldürülmesini, insanların oradaki acımasızlığını, o sahnenin anlatılış biçimini ayrıca başlı başına bir öykü olarak görüyorum. Ve o arabanın etrafında olan tüm insanları gözümde canlandırıyorum, korku içinde yaşanan hadiseye bakan düşteki Çocuk Raskolnikov’un gözlerindeki acıyı, gözyaşlarını, çaresizliğini görürken, insanlıktan çıkmış vahşi yaratıkların bir hayvana yaptıklarını nefes almadan okuyorum. Aklıma İsrail’İn, ABD’nin, Rusya’nın sivil halklara yaptıkları zulümler, katliamlar geliyor… Raskolnikov’un o düşündeki acımasız insanlar, şimdi orta doğuda ve dünyanın başka yerlerinde aynı acımasızlıkla, kahkalar atarak sivilleri katlediyorlar.
İnsanlık var olduğundan beri vicdanların almadığı türlü işlere kalkışmıştı. Sayfalar ilerledikçe film çekimi yapıyorum sanki. Okuduğum her bölüm sahne gibi gözümün önünde, kameradan vizöre bakan benim, her ayrıntıyı yaklamaya çalışıyorum, bunun için hiç zorlanmıyorum. Dostoyevski çok iyi lensler vermiş bana, her şeyi gözler önüne seren lensler.
On dokuzuncu yüzyılın ilk yarısında, Puşkin, Lermontov, Gogol, Herzen, Turgenyev, Tolstoy, Nekrasov gibi yazarlar arasında Dostoyevski toprak sahibi soylu bir aileden gelmeyen tek yazardı. Bu çok önemli olgu, Dostoyevski’nin bir yazar olarak kendi konumuyla ilgili düşüncelerini etkilemiştir. Onun olgunluk romanı olan Suç ce Ceza’da Raskolnikov’un psikolojisi, o psikolojiyi anlatabilme, çekilmiş filmlerde film teknikleriyle anlatmaya çalışsalar da, Dostoyevski anlatımı gibi olamamıştır.
Rusça raskolnik, “aykırı görüşlü” sözcüğünden gelen Raskolnikov; aykırı görüşlü ülküsünü barındıran bir kişiliktir ki kişiliğinin ahlaksal ve psikolojik özellikleri bir karşıtlığı barındırmaktadır. Kader bir şekilde düşlerle ve hayatın içindeki akışıyla Raskolnikov’u tefeci kadını öldürmeye doğru götürüyordu. Raskolnikov adım adım işlemeye planladığı cinayetin gerçekleşme ihitimalini planın belirsizliklerine bağlıyordu. Raskolnikov’un, bu cinayeti işlemesi mümkün olmayacakmış gibi bir ruh halini gözlemlerken, hatta ahlaki açıdan sorgulamalar yaptıkça vazgeçeceği izlenimi hissedilirken, tesadüfen denk geldiği konuşmalar ve gelişmeler adım adım karşı konulmaz bir şekilde onu cinayeti işlemeye götürüyordu.
Cinayet, fakir bir hayattan kurtularak üniversiteye devam etmek, annesinin ve kız kardeşinin yapacağı fedakârlığı engellemek gibi temel sebeplerle alınmış bir karar gibi gözükürken, aynı zamanda yaptığı şeyin suç olamayacağına inan; işe yaramayan, insanlığa faydası dokunmayan, yaşlı bir tefeci kadını öldürmenin doğru bile olabileceğini düşünen Raskolnikov’un kurgu içinde neden cinayeti işlediğini bilmediğini, cinayeti işleme sebeplerini araştırmaya başladığını gözlemliyoruz.
Dostoyevski, Rakolnikov’u cinayetin ayartıcı uçurumuna itmek için, mümkün olan tüm özendiriciyi devreye sokar; çok sevilen anne ve kız kardeşin çektiği iç karartıcı yoksulluk, kız kardeşin bulunmak zorunda kalacağı özveri, tefeci yaşlı kadının ahlaki ve etik olmayan davranışları. Tesadüfü gerçeklerin bu bolluğu, Dostoyevski’nin fikrini ispatlamakta zorlandığını gösterir diyen Pyotr Kropotkin : “Raskonikov’un gerisinde, kendisinin yahut onun gibi birinin de aynı eylemi gerçekleştirme olasılığının bulunup bulunmadığına karar vermeye çalışan Dostoyevski’nin varlığı hissedilir… Fakat yazarlar cinayet işlemez. “der. Ayrıca “…sorgu yargıcı ve kötülüğün vücut bulmuş hali olan Svidrigaylov, romantik uydurmalardan ibarettir.” Diyerek eleştirel tespitte bulunmuştur.
Viladimir Nubokov da Rus Edebiyat Dersleri kitabında Suç ve Ceza’yı hayatının değişik evrelerinde beş kez okuduğunu ve kitabın etik ve estetik olarak tamamen çökmesine yol açan kusurun Sonya’nın Raskolnikov’a incili okuduğu bölümde yer alan ve dünya edebiyatında eşi benzeri zor bulunacak bir cümle olarak nitelediği şu cümlede olduğu iddia eder.
“Eğri şamdanda çoktan sönmeye yüz tutan mum, bu perişan odada, bu ölümsüz kitabı okumak için tuhaf biçimde bir araya gelen bu katille fahişeyi donuk bir biçimde aydınlatıyordu”
Nubokov “Katille fahişe” ve “ölümsüz kitap” için ne üçgen ama! Diyerek tipik bir Dostoyevski tarzı bulgu olarak nitelendirmekte ve Nubokov : “Bence ne gerçek bir sanatçı ne de gerçek bir ahlakçı – ne iyi bir Hristiyan ne de iyi bir filozof – ne bir şair ne bir sosyolog – yanlış bir uzsözlülük uğruna, birbirinden tamamen farklı kafalarını kutsal kitap üzerine eğmiş bir katille bir sokak orospusunu yan yana koymamalıdır.” diyerek eleştirilerine devam etmektedir.
Edebiyat dünyasında farklı bakış açıları olabilir; yazarlar, eleştirmenler farklı noktalardan değerlendirebilirler. Lakin kanımca okurlar için romandan alınan lezzet en önemlisidir. Ve okurların hemen hepsinin, benim gibi bu esere bayılacağını, bayıldığını düşünüyorum. Hatta benim gibi biraz ileri giderek Nubokov’un bu düşüncelerini okurken ister istemez Lolita romanıyla karşı bir tez sunma arzusuna girenler bile olabilir.
Raskolnikov gibi bir karakter var ortada, daha ne olsun. Raskolnikov der ki: “Kocakarı yalnızca bir hastalıktı. Ben onu bir an önce aşıp gelmek istedim. Ben bir insan öldürmedim, bir ilkeyi öldürdüm! Evet, bir ilkeyi öldürdüm, ama üstünden aşıp ötesine geçemedim, bu yanda kaldım… Hatta, anlaşılan bunu bile beceremedim…” İşte böyle bir karakter; kafa karışıklığı, ruh sağlığı bozuk, iyi kalpli, kibirli, acımasız, sevecen vb…
Ve yine son söz Raskolnikov’dan olsun, fahişe Sonya’ya söylediği sözler :
“Ben senin önünde değil, insanlığın çektiği acıların önünde eğildim.”

Halime Gbb, bir alıntı ekledi.
09 Şub 15:23 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Gerçekten sevebilen ve verimli çalışan bir kişi, ruh sağlığına oldukça yaklaşmış bir kişidir. Ruhsal sorunları olsa da dengesi bozuk değildir.

Çocuk Ruh Sağlığı, Atalay Yörükoğlu (Sayfa 15)Çocuk Ruh Sağlığı, Atalay Yörükoğlu (Sayfa 15)

Sahi, Adalet neydi ?
Kadın programında "babam bana tecavüz etti" diyen kızını öldüren baba, "babasını kamuoyuna mahçup etti" diye indirim aldı.

Eşini öldüren koca, "kot giyiyordu, piercingi vardı, çantasında doğum kontrol hapı buldum" indirimi aldı.

Tanımadığı birine saat soran eşini onlarca bıçak darbesiyle öldüren koca "cilve yaptı" indirimi aldı.

Kadına tecavüz edip hamile bırakan adam, "zaten bakire değildi" indirimi aldı.

Ormanda saldırıp, kadını döve döve soyan, ancak astım krizi geçirdiği için bayılıp yakalanan adam "isteseydim yapabilirdim" indirimi aldı.

Üvey kızına saldıran adam, "kızın ruh sağlığı bozulmamış" raporuyla indirim aldı.

Tecavüzü kameraya kaydeden erkek, "eski sevgilisi" olduğu için indirim aldı.

Tecavüzcü erkek "kadın tecavüzde bağırmadığı için rıza göstermiş sayılır" indirimi aldı.

Tecavüz ederken suç üstü yakalanan erkek, henüz tecavüz gerçekleşmediği için "yarım kaldı" indirimi aldı.

Bunlara rızası varmış, fahişeymiş, alkollüymüş, hayatın akışına aykırı indirimlerini eklemiyorum. Bunlar "indirim" mevzunu anlamanız için verilmiş uçuk örnekler. Yani adalet tecavüzcüye indirim yapmak için elinden geleni yapıyor. 14 yaşında kıza tecavüz edip, davalara cübbe sarık ile katıldığı için iyi hal indirimi alanlar var bu ülkede. Böyle bir uygulamayla, böyle bir adalet anlayışıyla tecavüzün, kadın cinayetlerinin önüne nasıl geçebilirsiniz ki?